Jak dobrać błotniki do roweru?

Błotniki rowerowe - niedoceniony bramkarz na imprezie, na którą siłą chcą wejść błoto, woda i kamienie. Ochrona naszych nóg, ale i roweru oraz ekwipunku. Nieodzowne tak w dużej wyprawie, jak i gwałtownej przejażdżce po deszczowych drogach. Od tych minimalistycznych, niewielkich aż po normalne, duże, będące integralną częścią rowerowego designu i techniki - dobre błotniki rowerowe to nieoceniony sprzymierzeniec w walce o sprawny jednoślad. Poznacie je dziś lepiej - będziecie wiedzieć jak je wybrać i jak dopasować.

 

Tekst jest krótkim przewodnikiem po popularnych typach błotników rowerowych. Możecie poznać ich rodzaje, możliwości, mocowania. Wśród dużej gamy produktów łatwo się zgubić, dlatego postaramy się, aby ta część rowerowej technologii stała się dla Was jak najbardziej czytelna. Zapraszamy.

 

 

Jak dobrać błotniki do roweru?

 

 

 


Rodzaje błotników rowerowych

Nie wystarczy po prostu wybrać błotników. Warto poznać ich poszczególne rodzaje, aby dopasować je idealnie do własnego jednośladu i pomysłu na niego i naszą jazdę. Bo oczywiście nie wszędzie błotniki rowerowe zakładamy - w rowerowym świecie jest całkiem spora liczba użytkowników, która ignoruje je całkowicie, ale z drugiej strony - trekkingowcy i jeżdżący na rowerach miejskich nie potrafią bez nich funkcjonować.

Błotniki pełne czy niepełne?

Błotniki rowerowe dzielimy na pełne i niepełne. Błotniki pełne to takie, które swoją powierzchnią i kształtem pokrywają często nawet pół koła - od mocowania z przodu aż po daleki tył, w przypadku przednich - skutecznie chronią przed wrzucaniem przez koło wody czy brudu wyżej niż do osi suportu. Ukochane przez jeżdżących na rowerach trekkingowych i miejskich, w niektórych odmianach graveli, szosy i crossów także je spotkamy - skutecznie bronią przed brudem, nawet gdy warunki są wyjątkowo uciążliwe. Dodatkowe obciążenie i opory jakie tworzą nie mają aż takiego znaczenia - są mocowane wielopunktowo, więc wyjątkowo stabilnie zachowują się na rowerze, zapewniając kompletną ochronę.

 

Z kolei krótkie błotniki niepełne stanowią fundamentalną ochronę przed brudem w bardziej sportowych i agresywnych odmianach kolarstwa górskiego i szosowego, gdzie redukcja masy jest istotna, podobnie jak swoboda ruchu i minimalizacja mechanicznych utrudnień. Nikt w zawodach nie jeździ z pełnymi błotnikami, mimo iż koła wyrzucają w powietrze dużą ilość brudu czy błota. Minimalistyczne, lekkie, chroniące najbardziej żywotne części - takie są błotniki niepełne.

 

 

Czy wiesz, że...

Jednymi z najbardziej innowacyjnych konstrukcji błotników są modele pompowane. To rozwiązanie ułatwia transport takiego zestawu w plecaku – po jego wyciągnięciu wystarczy napełnić je powietrzem. Do ich nadmuchania wykorzystuje się standardową pompkę do roweru.

 

Błotniki do rowerów MTB

Wykonanie: najczęściej są to błotniki z lekkich tworzyw sztucznych - plastik, polimer, dość popularne są modele mieszane, wykonane z połączenia aluminiowych prętów i tworzywa. Daje to sztywną konstrukcję o bardzo akceptowalnej masie. Wersje bardziej ekstremalne to modele krótkie klasy "ass saver", lekkie i elastyczne i mocowane na zasadzie prostego zacisku za rurę podsiodłową.

 

Mocowanie: w rekreacyjnej jeździe - nadal stałe, do punktów mocowań w ramie roweru. W jeździe bardziej sportowej takiej jak MTB, błotniki mocuje się niemal "jednorazowo", za pręty siodełka lub rury widelca (z przodu), po czym po przejażdżce możemy je demontować i decydować o powtórnym użyciu. Rozwiązaniem pośrednim są błotniki rowerowe zdecydowanie krótsze niż pełne, ale mocowane do roweru bardziej stabilnie niż jednorazowe.

Przykładowe modele:

SKS Veloflexx 65

 

 

Zestaw łączący w sobie takie cechy jak stabilność błotnika stałego i elastycznego błotnika do szybkiego montażu. Bardzo mocna konstrukcja, która wytrzyma wiele na trasach.

 

 

Rock Shox Fender

 

 

Ultralekki i ultrakrótki, typowy model z płaskiego fragmentu tworzywa, który zagina się na częściach widelca. Ceny wahają się w zależności od grafiki na błotniku.

 

 

Błotnik tylny Muc-Off

Błotnik tylny Muc-Off Punk

 

 

Błotnik typu ass-saver, Szybki i łatwy montaż na obejmy sprawia, że na zamontowanie nie tracisz czasu, sprawdza się idealnie do każdego typu roweru MTB, ale i również innych.

 

 

 

 

Błotniki do rowerów szosowych i gravelowych

Wykonanie: lekkie tworzywa sztuczne, mieszane z aluminium, modele z wysokiej półki są carbonowe.

 

Mocowanie: najczęściej są mocowane na rurze podsiodłowej, można też znaleźć modele mocowane na pivotach hamulców i prętach siodełka. Szosa i gravel nie przepadają za błotnikami, ale wielu kolarzy szuka lekkich rozwiązań, by zapewnić sobie minimalną ochronę, zwłaszcza w tej drugiej dyscyplinie gdzie więcej jest terenu i potencjalnego brudu. W przypadku graveli, błotniki stają się chętnie wybieraną alternatywą, gdy nad tylnym kołem wozimy część bagaży, a teren jest potencjalnie trudny.

 

 

 

Przykładowe modele:

Zefal Croozer Road + Swan Road

Zestaw błotników Zefal Croozer Road + Swan Road 28 cali

 

 

Świetne i lekkie błotniki rowerowe 28. Model tylny z tworzywa sztucznego przystosowany do wszelkich rur podsiodłowych, na których jest mocowany.

 

 

SKS S-Blade Fixed

Błotnik tylny SKS S-Blade Fixed 28 cali

 

 

Model podsiodłowy przeznaczony do rowerów szosowych i graveli z kołami 700c/35, skutecznie chroniący plecy i ewentualny bagaż. Wykonany został z wysokowydajnego tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia.

 

 

Błotnik tylny Muc-Off

Zestaw błotników Topeak DeFender RC1 & RC11

 

 

Komplet dwóch świetnych, trwałych błotników na szosę i gravel; wysokiej jakości tworzywo, uniwersalne mocowania za sztycę z tyłu i z przodu za rurki widelca oraz mocowanie hamulca szczękowego.

 

 

 

 

Błotniki do rowerów miejskich i trekkingowych

Wykonanie: aluminium, tworzywa sztuczne, mieszane, stal.

 

Mocowanie: najczęściej pełne błotniki rowerowe do klasycznego mocowania za punkty montażowe w rowerach - tył: górne widełki ramy, punkty przy osi; przód - piwoty hamulca, śruba montażowa widelca. W większości wyposażone w dodatkowe pałąki stabilizujące - pojedyncze lub podwójne, często z dodatkową regulacją umożliwiającą dopasowanie do posiadanych kół. Warto również zwrócić uwagę, że kupując teraz rower miejski czy trekkingowy, błotniki są już często w zestawie z rowerem i nie trzeba się przejmować dodatkowymi kosztami czy spędzeniem czasu nad wyborem odpowiedniego modelu.

 

 

Sprawdź również w co wyposażyć rower miejski!

 

Przykładowe modele:

SKS RaceBlade Pro 28"

Komplet błotników SKS RaceBlade Pro 28

 

 

Zestaw, który także z powodzeniem zainstalujemy na każdym gravelu i szosie. Opiera się na montażu za widełki ramy z tyłu i widelec z przodu.

 

 

SKS Stingray 28"

Komplet błotników SKS Stingray 28

 

 

Genialny zestaw o świetnym designie. Idealne do roweru miejskiego i trekka; wykonane z tworzywa z rdzeniem aluminiowym.

 

 

SKS Hightrek 26-28

Komplet błotników SKS Hightrek 26-28

 

 

Błotniki rowerowe 26 - 28 cali, szerokie i o dość uniwersalnym zastosowaniu. Zachwycające sportowym wyglądem. Wykonane z tworzywa sztucznego.

 

 

 

 

Wykonanie i montaż błotników

Materiały jakie możemy dziś znaleźć omówiliśmy wyżej - warto zwrócić uwagę na wykonanie błotników. Obecnie funkcjonujące modele stawiają na dużą możliwość regulacji, montażu i trwałość. Modele montowane na sztycach podsiodłowych najczęściej są w uniwersalnym wymiarze pasującym do wielu średnic. Ma to ułatwić montaż i demontaż w razie potrzeby. Niektóre modele, produkowane choćby przez XLC, wypinają się same gdy między nimi a kołem znajdzie się duży element (np. gałąź), by zapobiec uszkodzeniu i potem mogą być montowane ponownie.

 

Samo zakładanie błotników nie stanowi większego problemu. Ogromna część posiada dość uniwersalne wymiary pasujące do istniejących rowerów i ich ram. W wypadku błotników niepełnych ta dowolność i swoboda montażu jest jeszcze większa. Do montażu błotników pełnych wystarczą podstawowe narzędzia (najczęściej - jeden klucz), do niepełnych - chęci i skromny zestaw narzędzi.

 

 

Więcej informacji o montażu znajdziesz w tym artykule - Jak zamontować błotniki rowerowe?

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając błotniki do roweru?

Jakie błotniki do roweru wybrać, by chroniły nas właściwie? To dobre pytanie. Rowerów i sposobów jazdy na nich jest mnóstwo - i nie ma uniwersalnego modelu do wszystkich. Oto garść podpowiedzi, abyście poradzili sobie w doborze odpowiedniego modelu.

Rozmiar kół

Spora część producentów posiada w ofercie błotniki rowerowe obsługujące popularny zakres 26-29 cali, ale nie jest to standard. W wypadku modeli pełnych zwracajmy uwagę, czy dany błotnik nie jest dedykowany do mniejszego koła - może spotkać nas nieprzyjemna niespodzianka. Modele do szybkiego montażu wykażą się w tym zakresie większą tolerancją z racji swojej konstrukcji.

Długość błotników

W wypadku modeli pełnych właściwa długość tych błotników powinna sięgać do najdalszego punktu koła - najczęściej to punkt położony na tej samej lub zbliżonej wysokości, co oś koła. Z przodu może być nawet nieco niżej - błotnik będzie chronić ramę i elementy napędu przed niepożądanymi elementami. W przypadku modeli niepełnych, montowanych do rury podsiodłowej, długość dobieramy tak, by koło przy obrocie nie mogło "wrzucić" zabrudzeń w górę i do przodu.

Szerokość błotników

Typowe modele MTB zapewniają ochronę dość szeroko - o wiele szerzej niż opony, mając na uwadze teren, na którym ich używamy. Z kolei modele miejskie, szosowe i trekkingowe dobieramy do posiadanego ogumienia - zbyt szeroki błotnik to niepotrzebne opory i masa, możemy mieć też problem z jego instalacją ze względu na szerokość widelca.

Wysokość montażowa

Błotniki rowerowe na gravel, szosę i miejskie montujemy blisko opony - tak wymusza to na nas konstrukcja roweru, który z definicji nie jest przeznaczony do wykonywania ekstremalnych przejazdów terenowych, i błotnik nie musi mieć możliwości złapania dużej ilości błota między sobą a kołem. Z kolei MTB, nie tylko w formach agresywnych i bardziej ekstremalnych z zasady montuje błotniki wyżej - łatwiej o ich oczyszczenie, szerokie ogumienie wyrzuca więcej ziemi i wody, a amortyzowane koła potrzebują więcej miejsca w ramie, co punkt mocowania musi uwzględniać.

Rozstaw otworów montażowych w błotnikach

Ważny punkt, który pozwoli nam uniknąć kłopotów. Co prawda większość modeli unifikuje się z konstrukcjami rowerów, ale warto dbać o zgodność parametrów. Błotniki rowerowe 26" mają z pewnością inaczej rozmieszczone punkty montażu niż modele do kół 29''. W przypadku modeli miejskich i trekkingowych sprawdźcie, czy posiadacie otwory montażowe w widelcach i widełkach tylnego koła.

 

Strażnicy galaktyki, czyli błotnik do roweru jako istotny element wyposażenia

Niepozorny błotnik może uratować od zniszczenia nasz układ napędowy, buty, kolana, skórę na piszczelach, bidon czy ramę. Ta podstawowa forma ochrony ma różne kształty i możliwości, ale jest świetnym uzupełnieniem podstawowego wyposażenia naszego jednośladu, pozwalającym unikać kłopotliwych konsekwencji spotkania z brudem i nie dającymi się przewidzieć sytuacjami. Dobrze dobrany służy długo i właściwie chroni nasz rower, ciało i ekwipunek który przewozimy. Mądry wybór wydłuża więc życie Waszego roweru. Zapraszamy - poznajcie gamę produktów i wybierzcie właściwy błotnik rowerowy.

Powiązane artykuły

zamknij [x]