Elektrolity dla kolarzy

Uzupełnienie płynów w czasie jazdy na rowerze jest jednym z najważniejszych elementów, o której nie wolno nigdy zapominać. Odwodnienie jest niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych wypadkach prowadzi do poważnych i nieodwracalnych zmian w organizmie. O tym jak ważne są płyny mówi się często, a większość rowerzystów pamięta o zabraniu ze sobą bidonu z wodą lub napojem. Największy problem pojawia się zwykle gdy stajemy przed trudnym wyborem, jaki rodzaj płynu wybrać. Woda, izotonik, a może jeszcze coś innego?

 

Elektrolity dla kolarzy

Woda na treningu

Po wodę możemy sięgnąć gdy trening nie jest zbyt intensywny i długotrwały, czyli trwa nie więcej niż godzinę, lub gdy spożywamy dodatkowo np. żele energetyczne. Wtedy do ich rozcieńczenia i sprawnego przyswojenia przez organizm woda będzie zdecydowanie lepszych wyborem niż napój sportowy lub słodki sok. Zbyt duża ilość wody lub niewłaściwego napoju może doprowadzić do hiperwolemii – przewodnienia organizmu. Wyróżniamy trzy rodzaje przewodnienia:

 

  • Przewodnienie izotoniczne – dochodzi do niego w wyniku zwiększenia objętości płynu pozakomórkowego. W jego wyniku pojawiają się obrzęki. Przyczyną są najczęściej czynniki hormonalne oraz niewydolność nerek.
  • Przewodnienie hipotoniczne – podczas niewydolności nerek dochodzi do tzw. zatrucia wodnego, które objawia się obrzękami obwodowymi, przesiąkiem do jam ciała, a w skrajnych przypadkach nawet obrzękiem mózgu.
  • Przewodnienie hipertoniczne – występuje najczęściej w wyniku przyjęcia zbyt dużej ilości wysokoelektrolitowego płynu. Mimo, że nazywany jest przewodnieniem skutkiem jego występowania jest odwodnienie komórek, ponieważ organizm będzie dążył do wyrównania stężenia elektrolitów wykorzystując płyny znajdujące się w komórkach.

Czym są elektrolity?

Elektrolity są jonami soli: sodowych, potasowych, wapniowych i magnezowych. Dostarczamy je zarówno wraz z wodą mineralną jak i jedzeniem. Dobrym źródłem elektrolitów wśród pokarmów stałych są:

 

  • Magnez – pestki dyni, gorzka czekolada, orzechy laskowe, owies i kasza gryczana
  • Wapń – rośliny strączkowe i produkty mleczne oraz przetwory z mleka
  • Potas – banany, ziemniaki, awokado, kiwi, suszone owoce
  • Sód – sól kuchenna

 

Kolarz pijący elektrolity

Funkcje elektrolitów w organizmie

Elektrolity przyczyniają się do ustabilizowania gospodarki wodnej organizmu. Przyciągają cząsteczki wody i rozprowadzają je po całym ciele. Jedną z najważniejszych funkcji elektrolitów jest też przenoszenie impulsów nerwowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Jednak tym co interesuje kolarzy najbardziej jest wpływ elektrolitów na prawidłową pracę mięśni.

Prawidłowe stężenie elektrolitów

Odpowiednia ilość elektrolitów w organizmie człowieka zależy od wielu czynników i ciężko jest wyliczyć właściwą ich ilość dla jednego, danego zawodnika. Możemy jednak skorzystać z uśrednionych wyników badań i przyjąć, że są to następujące ilości:

 

  • Magnez – 25mg/litr
  • Potas – 155mg/litr
  • Wapń – 100mg/litr
  • Sód – 3200mg/litr

 

Kobieta pijąca elektrolity po treningu na rowerze

Jak uzupełnić elektrolity?

Oprócz wspomnianych wyżej pokarmów stałych takich jak elektrolity możemy uzupełnić poprzez:

 

  • Picie wody – najlepiej wysoko mineralizowanej, ale warto zwrócić uwagę na dokładny skład i proporcje poszczególnych jonów.
  • Picie napojów izotonicznych – jest to najlepszy wybór w trakcie długotrwałych wysiłków, szczególnie w wysokich temperaturach.
  • Przyjmowanie elektrolitów w formie suplementów – skuteczny, jednak najmniej polecany przez nas sposób uzupełniania elektrolitów. Jesteśmy zwolennikami wszystkiego co naturalne.

Napój izotoniczny Eurosport cytrynowy

Żele energetyczne Eurosport Cola Kofeina

Tabletki nawadniające SIS Go Range Cytrynowe

Podsumowanie

Bogatsi o wiedzę czym się elektrolity, jak ważną funkcję pełnią w organizmie i w jaki sposób należy je uzupełniać na pewno zwrócicie większą uwagę na rodzaj wybieranego płynu nie tylko w trakcie treningu, czy zawodów, ale i w ciągu dnia.

Powiązane artykuły

zamknij [x]