Jakie opony rowerowe wybrać? Które będą najlepsze? Przewodnik dla kupujących

Znajdziesz opony rowerowe do swojego jednośladu - znajdziesz radość z jazdy. Wybór właściwego ogumienia naszego jednośladu jest tak ogromny, że pozostawanie przy rozwiązaniach kreowanych i podsuwanych przez producentów jest nierozsądne. Obecnie na rynku mamy kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt rodzajów opon. Każde z nich pozwalają zmienić charakterystykę toczenia, uzyskać lepszą przyczepność, zachować kierunek czy zwiększyć trwałość. Każda z nich jest krokiem do lepszej i bardziej efektywnej jazdy na rowerze. Właściwy wybór sprawi że opona rowerowa stanie się Waszym najznamienitszym sprzymierzeńcem w walce o lepsze poruszanie się. Bardzo ważne jest więc znalezienie odpowiedniego modelu.

 

 

Jakie opony rowerowe wybrać

 

 

W naszym przewodniku znajdziecie kompletne porady jak szukać i jak znaleźć właściwe opony do roweru, którym się poruszacie. Zależnie od tego jak chcecie jeździć i po czym - wyjaśnimy różnice między oponami, cechy bieżnika, mieszanki, oraz agresji bieżnika. Pokażemy Wam dobre modele do każdego rodzaju jazdy. Zapraszamy do lektury. Znajdziecie dziś właściwe opony rowerowe do Waszego roweru - gotowi?

 

 

Rodzaje opon rowerowych

Istnieje kilkanaście rodzajów opon rowerowych. Ich szczegółowy opis zająłby zbyt dużo miejsca, skupmy się zatem na najważniejszych cechach naszego ogumienia. Jak nietrudno się domyślić, ich charakter jest ściśle związany z typem danego roweru, niemniej co pokazuje przykład graveli, czasami z pomysłu na "coś pomiędzy" wychodzi nowy rodzaj ze swoimi technologiami i ideami. Pokazuje to doskonale, że kompromis, jakim jest opona pośrednia znakomicie się sprawdza.

 

Dokonajmy unifikacji naszych wyborów. Rozsądny podział opon nie będzie dla Was niespodzianką, ale zawsze może przydać się tym, którzy przygodę z rowerem i ogumieniem dopiero zaczynają. Oto jakie opony do rowerów możemy znaleźć na rynku.

Opony do rowerów MTB

Opony MTB – szerokie, mocne ogumienie o agresywnym, bogatym bieżniku. Daje świetną kontrolę na grząskiej nawierzchni, piachu i polnych drogach. Pozwala na utrzymanie trakcji i kierunku na wysokim poziomie, a duża powierzchnia skutecznie amortyzuje wstrząsy.

Opony do rowerów szosowych

Opony szosowe – gładki bieżnik (typ slick), wąski przekrój i duże ciśnienie pozwalają na uzyskanie osiągów niedostępnych dla innych opon - prędkości i wytrzymałości na asfalcie, który jest ich naturalnym środowiskiem. Wyrafinowane i wyspecjalizowane, umożliwiają napompowanie nawet do 6 bar - stosunkowo mało komfortowe, ale szalenie mocno skupione na osiągach.

Opony do rowerów trekkingowych

Opony na rower turystyczny lub crossowy - stanowią najpopularniejszą grupę ogumienia, łącząc rozsądną przyczepność w terenie z bardzo dobrym zachowaniem na szosie - uzyskaną dzięki konstrukcji bieżnika (często gładki na środku i agresywniejszy po bokach - typ semi-slick). Szersze od szosowych, ale węższe od górskich - stanowią udany pomysł na uzyskanie świetnej amortyzacji i długotrwałej pracy. Komfortowe, wygodne, popularne.

Opony do rowerów miejskich

Opony miejskie – szersze od trekkingowych i o wyraźnie gładszym bieżniku. Zapewniają wysoki komfort i wygodę podczas jazdy po mieście.

 

Każdy z nas musi dokonać wyboru między osiągami a wygodą. W zależności od preferowanej jazdy możecie zdecydować się np. na opony MTB o mniej agresywnym bieżniku, bo nie chcecie wjeżdżać w trudny teren. Równocześnie możecie założyć dobre semislicki do gravela i poczuć się pewniej w trudnościach. To od Was, waszego stylu jazdy i preferencji osobistych zależy wybór właściwej opony do roweru. Na Wasz wybór będą składać się:

  • preferowany teren (szosa / ścieżki / polne drogi / luźny teren o dużej trudności)
  • styl jazdy (sportowy / rekreacyjny / turystyczny)
  • możliwe trudności (właściwości terenu / utrudnienia pogodowe / wytrzymałość)

Opony możemy podzielić też z uwagi na zastosowaną technologię:

  • klasyczne opony rowerowe - szeroko stosowane małżeństwo opony i dętki, które parokrotnie miało już odejść do lamusa, ale nieustannie się rozwija i wciąż świetnie się sprawdza
  • szytki - ideał do szosowej jazdy, zespalający w jedno ciało oponę i dętkę; drogie, ale wyrafinowane i świetnie spełniające swoje zadania
  • tubeless - opona bezdętkowa, jak w samochodzie - wymagana jest odpowiednia obręcz, technologia zakładania i zalewania wnętrza opony odpowiednią chemią (mleczka uszczelniające), nowoczesna, ale świetnie sprawdza się w terenie

 

Jakie opony na rower powinno się wybrać

 

Rozmiar i szerokość opony

Dobór odpowiedniego rozmiaru opon do Waszego roweru to niezwykle ważna sprawa. To kluczowy czynnik, pozwalający uzyskać właściwą zależność między osiągami a komfortem. Jednocześnie właściwy rozmiar pozwala zachować w jednośladzie jego charakterystyki takie jak trakcja i zdolność absorbowania wstrząsów. Zbyt szerokich opon nie zmieścicie w widelcach, zbyt wąskie względem obręczy kompletnie nie spełnią swojej funkcji. Od czego zacząć? Od rozmiaru obręczy - jest on zazwyczaj podany na jej boku i oznacza jej ogólny rozmiar oraz szerokość w calach - np. 28x1,75". Mając tę wiedzę możecie dobrać odpowiednie ogumienie. Rozmiary obręczy najczęściej - co jest coraz powszechniejszą praktyką - podaje się w systemie międzynarodowym ETRTO. Stosowanie go pozwala na idealne dopasowanie opon do obręczy.

 

Na rynku jest bardzo dużo dostępnych rozmiarów - producenci chcą, by opony rowerowe pasowały jak najlepiej do istniejących jednośladów, a stosowane rozsądnie mogą poprawić ich określone charakterystyki. I tak dla rowerów miejskich, gdzie koła mają rozmiar od 24 do 28 cali, stosuje się stosunkowo szerokie ogumienie o szerokości 1,75.

Dobór rozmiarów dla MTB

Dla rowerów MTB, gdzie przyczepność jest dużo bardziej kluczowa, a koła mają rozmiary od 24 do 29 cali, stosuje się dużo szersze ogumienie. Zasadniczo zaczyna się od 1,9, standardem jest 2,1 cala a sportowe zmagania w Cross Country czy enduro to minimum 2,25 cala. Margines zamykają tu opony do takich dyscyplin jak downhill - 2,35 czy 2,60 to norma. Na skraju tych szaleństw są rowery typu fatbike, które wyewoluowały z MTB - tam ultraszerokie opony są ich cechą charakterystyczną: rozmiar 26x4,80.

Rozmiary dla rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe są najbliższe uniwersalnej charakterystyce. Lubią twarde nawierzchnie asfaltowe, ale przygodowy charakter i czasami spora masa własna wymuszają zmianę aby uzyskać lepsze prowadzenie. Typowa opona trekkingowa to genialna 700x35 lub nieco szersza 700x40, obie odpowiadające rozmiarowi 28x1,75. Gładki bieżnik i często wkładki antyprzebiciowe ratują budżet przed częstymi zmianami a delikatne lub agresywniejsze boki pozwalają na lepsze prowadzenie w trudniejszym terenie.

Wybierz rozmiar dla szosy

Rowery szosowe poszły w swojej technologii w stronę możliwie wąskiego ogumienia - zapewniało minimalny punkt styku z nawierzchnią, a co za tym idzie uzyskanie wysokich prędkości. Po latach maksymalnie wąskich opon uznano, że mimo wszystko rozłożenie ciężaru na nieco większą powierzchnię daje lepsze efekty i trakcję - dlatego standard to 1,6 cala chociaż znajdziemy też modele węższe i nieco szersze.

Co z Gravelami?

Ten wspaniały, popularny jednoślad łączy cechy szosy i crossu. Powstały rower jest kompromisem - ale dla wielu idealnym połączeniem. Zwykle stosuje się tu opony o rozmiarach bliskich rowerom trekkingowym - 700x38 do 700x42, różni się jednak bieżnik, gdzie klocki są często dużo drobniejsze niż w MTB czy crossie.

 

 

Opony do rowerów

 

Reasumując i przekładając cyfry na jednolity język:

Typ roweru Szerokości opon
szosa 23 do 28 mm
trekking / cross / miejski 32 do 47 mm
górskie MTB 49 do 65 mm i więcej

 

Bieżnik i mieszanka

Solidność mieszanki ma odzwierciedlenie w cenie. Dobre, mocne i trwałe opony, niezależnie czy drutowe czy zwijane, uzyskuje się z odpowiednio dobranych składników, oraz dzięki sposobowi ich właściwego mieszania i proporcji. To technologia, za którą warto zapłacić. I jednocześnie nie warto łasić się na tzw. okazje - jazda na tanich oponach może być zwyczajnie niebezpieczna, a nawet markowi producenci mają w ofercie tańsze, budżetowe modele. Jeśli pójdziemy tu na skróty, często chwilowy zysk jest tylko chwilowy - nieustanne kapcie, problemy z trakcją i słaba konstrukcja opony wymuszą na nas kolejny zakup.

 

Bieżnik to kolejny kluczowy aspekt ogumienia w rowerze. Opony do roweru mają różne wzory i gęstość bieżnika, a jego wybór zależy w dużej mierze od naszych preferencji. Gładki i pozbawiony występów czy cięć to opona szosowa, gdzie niweluje się niepotrzebne opory. Drobne ząbki i wzorki - różne w zależności od rodzaju opony - znajdziemy w rowerach trekkingowych, crossowych, miejskich i gravelach. Gruby, wyraźny bieżnik i rzadsze ząbki to już MTB gdzie przyczepność i trakcja stoją na pierwszym miejscu. To od nas zależy jednak, jak gęsty bieżnik wybierzemy.

 

Semi slick będzie idealny do gravela, ale ten może mieć też dedykowane mu ogumienie o drobniejszym bieżniku wywodzące się z trekkingu lub MTB. Sposobów kombinacji jest bardzo dużo - zachęcamy do próbowania. Możecie też zupełnie legalnie założyć różne opony na przód i tył - nie jest to w żadnym wypadku wykroczenie. Wielu zawodników różnicuje ogumienie między przodem a tyłem, zakładając np. szersze opony z tyłu. Ważne, żeby to Wam uzyskane połączenie odpowiadało najbardziej. Opony rowerowe do lasu będą zupełnie inne niż opony rowerowe do miasta.

 

A dla ciekawskich jak wyglądają typy poszczególnego ogumienia:

 

 

Opony terenowe

Opony terenowe, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzą się przede wszystkim przy jeździe w terenie. Gruby bieżnik zapewnia świetną przyczepność i minimalizuje ryzyko zapadnięcia się koła np. w błocie czy w piachu. Opony te nie sprawdzą się podczas jazdy na asfalcie. Najpopularniejsze modele z tej grupy to: Schwalbe Racing Ralph, Thunder Burt, Rapid Rob, Black Jack, Nobby Nic, Rocket Ron, Continental Race King, X-King, Speed King, Mountain King. 

Opony terenowe

 

Opony semi-slick

Opony dedykowane na teren mieszany. Niemal gładki na środku bieżnik sprawdzi się na drogach utwardzonych, natomiast klocki zlokalizowane po bokach opony, pomogą nam przemierzać drogi nieutwardzone. Opony semi-slick nie nadają się w typowy teren. Najpopularniejsze opony z tej grupy to: Schwalbe Smart Sam, Hurricane, Sammy Slick.

Opony semi-slick

 

Opony slick

Opony slick nie posaiadją bieżnika oraz cechują się niewielką szerokością. Na równej, suchej nawierzchni pozwalają osiągnąć znaczną prędkość w dużo szybszym czasie, aniżeli w przypadku opon terenowych. Najpopularniejsze opony z tej kategori to: Schwalbe One, PRO ONE, Lugano, Durano czy Kojak.

Opony slick

 

Opony zimowe

Opony z szerszym bieżnikiem i metalowymi kolcami – zwiększają przyczepność roweru w czasie jazdy po oblodzonym czy zaśnieżonym terenie. Liderem w tej kategori jest Schwalbe i Continental, najpopularniejsze modele to: Schwalbe Winter, Marathon Winter, Ice Spiker i Continental TopContact Winter. Wiodącymi markami w zakresie opon rowerowych są Schwalbe, Continental, Kenda, Michelin, a także Mitas.

Opony zimowe

 

Wybór odpowiednich opon rowerowych

Opony rowerowe mogą stanowić Wasz złoty środek do uzyskiwania określonej wygody, prędkości czy przyczepności. Wybierając wśród zróżnicowanych modeli, bieżników i szerokości możecie podkręcić określony parametr użytkowy, warto więc szukać połączeń i stosować je na swoich jednośladach. Szeroka opona da lepszą przyczepność, ale będzie cięższa i postawi większy opór przy szybszej jeździe. Węższa da większą prędkość, ale słabszą przyczepność.

 

Zachęcamy do poszukiwań, do znalezienia idealnego dla Was bieżnika - lub takiego, który Was rozwinie, podniesie osiągi. Musicie równoważyć dużo zmiennych, dbać o różne czynniki - a wszystko to podczas uprawiania ukochanej dyscypliny, więc niejako na żywym organizmie. Musicie określać, co jest dobre, czego potrzebujecie, co może być Wam potrzebne jutro. Kolarz to postać głodna życia - i ciekawa świata. Ogumienie idealnie to odwzorowuje.

 

Oto modele opon rowerowych, które uznajemy za właściwe do danego typu roweru. Przy każdej podajemy rozmiar, i dla każdego rodzaju roweru wybraliśmy trzy modele na różnych półkach cenowych.

 

 

Typ roweru Modele opon
Rower szosowy
Rower trekkingowy
Rower MTB
Rower BMX

 

 

Oddzielną kategorię stanowią opony do rowerów elektrycznych:

 

A co z oponami do trenażerów? Przydają się tak samo. Wybierzcie między innymi:

 

Ogumienie końcowe. Jak dobrze wybrać?

Wskazaliśmy Wam wszystkie ważne cechy jakie powinna posiadać dobra opona rowerowa. Pokazaliśmy jak ważny jest rozmiar, użyta mieszanka i geometria bieżnika. Wszystkie te cechy możecie dowolnie testować w granicach tolerowanych przez Wasze jednoślady, do czego gorąco zachęcamy. Poszukiwanie jest elementem uzyskania odpowiedniego poziomu, stopniem w drabinie rozwoju. Rozsądny wybór ogumienia pozwala te wybory uzasadniać i sprawiać, że podnosicie swój poziom, w każdym rodzaju rowerowej pasji jaką uprawiacie.

 

Mnogość wyboru i sposobów realizacji Waszej pasji w wypadku ogumienia jest ogromna. Dlatego dobrze ukierunkowane działania pozwalają Wam znaleźć odpowiednią dla Was oponę, która poniesie Was dokładnie w taki sposób, w jaki od niej tego wymagacie. Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty, oraz kontaktu w każdej formie, aby rozwiać Wasze wątpliwości.

Powiązane artykuły

zamknij [x]