Jakie pedały do roweru szosowego wybrać? Pełna moc na koła!

Wszystkie te kroki, które wiodą nas do nowoczesnych pedałów rowerowych, niełatwo zgubić. Aby uporządkować Waszą wiedzę, powiemy dziś jak wybrać właściwe pedały na szosę, tak aby tworzyły z Wami i z Waszymi rowerami harmonijną, dobrze dopasowaną całość. Rower szosowy jest precyzyjną maszyną, w której walka o waty i kilometry jest ściśle ze sobą powiązana. Odpowiednie pedały szosowe są dla niej bardzo ważnym elementem. Oto jak wybrać je dobrze - gotowi? To zapraszamy do lektury.

 

 

Jakie pedały do roweru szosowego wybrać?

 

 

  • Pedały platformowe są dobrym wyborem dla początkujących, ale z czasem warto przesiąść się na zatrzaskowe.
  • Przy wyborze pedałów szosowych warto zwrócić uwagę na masę, kompatybilność, regulację i materiały.
  • Pomiary mocy w pedałach są zaawansowaną technologią, ale drogą inwestycją.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Zatrzaskowe czy platformowe – jakie pedały wybrać do roweru szosowego?

Do pewnego poziomu pedały platformowe będą idealne. Niestety wraz ze wzrostem naszych umiejętności korzyści platformy czyli prosta konstrukcja, możliwość używania każdych butów i niska cena przestaną nam służyć. Wtedy przesiadka na bloki jest nieunikniona. Pedały zatrzaskowe do roweru szosowego są na tyle popularne że są idealnym wyborem, a walory jakie niosą można mnożyć - trwałe, niewielkie, a przede wszystkim o niebo lepiej trzymają stopę i pozwalają kręcić w całym obszarze ruchu - pedały SPD są tak intensywne, że rzadko kto wraca na pedały platformowe.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając pedały szosowe?

Podczas wybierania pedałów szosowych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, aby dopasować je do swoich preferencji i stylu jazdy. Mała masa to redukcja ogólnej wagi. Bloki znacznie efektywniej przekazują moc z nóg na układ napędowy, ale zwróć uwagę, czy należą do ogólnie przyjętego systemu - np. Look i SPD-SL nie są ze sobą kompatybilne, choć należą do najważniejszych. Dobre bloki pozwalają na regulację naciągu - np. mocniej trzymają stopę, ale trudniej je wypiąć. Część modeli pozwala też na zjawisko pływania - minimalnego ruchu bloku w osi wzdłuż stopy. Sprawdź, czy bloki są dwustronne czy jednostronne. Dla lepszej efektywności można pomyśleć o modelach hybrydowych - łączących różnej wielkości platformę z zatrzaskiem. Kluczowy aspekt - materiały: trwałe, wytrzymałe, gotowe na różne trudy.

 

Ważne jest też zapięcie. W części obuwia spotkamy solidne rzepy, a większość nowszych modeli opiera się o system wiązania BoA, czyli żyłkę z naciągiem. Możemy spotkać też połączenie obu tych sposobów zapinania. Wybierz obuwie zgodne z Twoimi preferencjami i komfortem.

 

 

 

 

Wspólna wycieczka przyjaciół na rowerach szosowych

 

Jakiego producenta pedałów szosowych wybrać?

Do niedawna nie było takiego wyboru jaki mamy obecnie. Proponujemy obracać się w obszarach który definiują dobrzy producenci rowerowi - Shimano, SRAM, Time, ale także genialny Crank Brothers czy Xpedo. Wybór właściwego pedału szosowego dyktuje odpowiednie obuwie, tworząc zespół który daje nam niezwykle efektywne połączenie między nami a rowerem. Warto pozostać przy markowych produktach - zazwyczaj oferują dokładnie to, co obiecują.

 

 

Pedały rowerowe Time Xpresso 2

Pedały rowerowe Time Xpresso 2 czarne

 

 

Pedały Shimano PD-R550

Pedały rowerowe Shimano SPD SL PD-R550 czarne

 

 

Pedały rowerowe XLC PD-R04

Pedały rowerowe XLC PD-R04 czarne

 

 

 

Pedały szosowe z pomiarem mocy

Waty wprowadzają do kolarstwa matematykę opartą o komputery i wpiętą wraz z ciałem w jeden wspólny organizm ukierunkowany na jak najlepsze osiągi. Nic więc dziwnego, że pomiar mocy stał się i wyznacznikiem wysokiej klasy jak i rodzajem rowerowej mody. Jest to jednak droga i bardzo zaawansowana technologicznie gałąź. Modele Garmina i Wahoo z takim pomiarem kosztują ponad 2600 zł, i to jest najtańsza opcja. Dla modeli z pomiarem w obu pedałach i szeregiem innych funkcji cena łatwo przekroczy 4000 zł. W tym wypadku znacznie taniej jest założyć pomiar na korbę - najtańsze korby z pomiarem mocy będą znacznie lepszym rozwiązaniem niż pedały z pomiarem mocy.

 

 

Zbliżenie nie buty i pedały szosowe

 

O co chodzi z różnymi kolorami bloków do pedałów?

Bloki do pedałów są sprzedawane razem z pedałami. Przytwierdzane za pomocą śrub do butów. Są łącznikiem pomiędzy nimi a pedałami. Możliwy jest również zakup bloków osobno, bez konieczności kupowania nowych pedałów. Przeglądając ofertę natkniemy się wtedy na bloki w różnych kolorach. Co one oznaczają? Różnią się pomiędzy sobą tzw. luzem roboczym, czyli kątem w jakim noga może się poruszać na boki. Każda firma ma swoje własne oznaczenia: Shimano - żółte (+/- 3 stopnie (razem 6)), niebieskie (+/- 1 stopień (razem 2)), czerwone (brak luzu roboczego). Look - czerwone (4,5 stopnia (razem 9)), szare (+/- 2,25 stopnia (razem 4,5)), czarne (brak luzu roboczego). Time - czerwone (z dużym luzem roboczym, zdecydowanie najbardziej przyjazne dla kolan, chociaż wielu kolarzy uważa, że jest on zbyt duży.).

 

A co z butami?

Bez dobrego obuwia rowerowego ani rusz na szosę. Dla obu typów pedałów - platformowych i zatrzaskowych - warto zapewnić sobie markowe obuwie. Przy czym dla drugiego typu jest to rzecz nieodzowna, bez niej nie będzie działać właściwie. Dopasowane i przemyślane obuwie na rower tworzy z blokami wysoce efektywny zespół przekazania mocy z nóg na koła. Dobre modele obuwia szosowego to między innymi: Fizik Vento, Sidi Shot 2 czy Shimano SH-RC502.

 

Wielu producentów ma tak rozbudowaną gamę, że bez problemu dopasujecie obuwie do swoich możliwości cenowych i potrzeb. Warto zajrzeć do naszej galerii - znajdziecie tu odpowiednie buty na szosę.

 

 

Przeczytaj też: Jakie buty SPD wybrać?

 

 

Szosowa magia - pedały rowerowe szosowe

Stanowią jeden z charakterystycznych elementów roweru szosowego i dla uzyskania maksymalnie efektywnej jazdy są nieodzownym krokiem który musi zostać wykonany. Dobre modele pedałów platformowych świetnie sprawdzą się jako wersja dla początkujących i rekreacyjnych. Gdy potrzeby wzrosną - przesiądź się na pedały zatrzaskowe i jedź maksymalnie mocno. Wiele modeli pedałów szosowych znajdziesz w naszym sklepie rowerowym Rowertour.com, dlatego zachęcamy do przejrzenia naszej bogatej oferty!

 

 

 

 

 

 

Często zadawane pytania na temat pedałów szosowych

1️⃣ Pedały platformowe czy zatrzaskowe?

Na początek platformy - używasz normalnych butów, łatwo się wpiąć. Można wzbogacić o noski. Potem obowiązkowe zatrzaskowe.

2️⃣ Czy trudno wypiąć się z pedałów zatrzaskowych?

Nie, wystarczy zazwyczaj ruch w bok aby uwolnić nogę. Kwestia kilku minut nauki i nabrania wprawy.

3️⃣ Czy pedały zatrzaskowe są bardzo drogie?

W obecnej chwili nie. Producentów jest dużo, a to rozwiązanie się upowszechniło. Można wybrać dobry produkt w niewysokiej cenie.

4️⃣ Jak rozróżnić rodzaj pedałów zatrzaskowych?

SPD i Look, dwa najpopularniejsze różnią się mocowaniem: SPD-SL i Look mają trzy śruby mocowania a blok ma formę trójkąta; SPD SM jest mniejszy i montowany na dwie śruby.

Powiązane artykuły

zamknij [x]