Rodzaje sterów rowerowych. Jak dobrać stery do roweru?

Gdyby nie ten mały, niemal niewidoczny element rower nigdy by nie trafił do masowej produkcji, bo nie dałoby się nim sterować, a co za tym idzie utrzymać równowagi. Możemy wyróżnić cztery rodzaje sterów rowerowych: klasyczne, ahead, pół zintegrowane i zintegrowane. Oczywiście nie oznacza to, że mamy tylko cztery typy i to wszystko. Każdy z wymienionych występuje w kilkunastu rozmiarach o różnej średnicy, wysokości i różnych rodzajach łożysk.

 

 

Rodzaje sterów rowerowych

 

 

 

Stery klasyczne

Obecnie praktycznie niespotykane w nowych rowerach chyba, że tych marketowych. Stery klasyczne możemy zamontować wyłącznie do ramy posiadającej nagwintowaną rurę sterową. Na nią nakręcamy specjalną nakrętkę kontrującą, która zaciska całość i niweluje luzy. Miski łożysk wystają ponad ramę tworząc kołnierz, w którym obracają się kulki łożysk. Wspornik kierownicy jest natomiast wpuszczany do środka ramy i kontrowany śrubą. To rozwiązanie stało się przeżytkiem z uwagi na trudność serwisowania, łapanie luzów i wyższą wagę.

 

Stery klasyczne Ahead

Z zewnątrz bardzo przypominają klasyczne stery, ale nie posiadają gwintów, a rama roweru również nie jest nagwintowana. Miski są wciskane w ramę, a do zniwelowania luzów używa się tzw. gwiazdki, którą wbijamy w rurę sterową, a następnie wkręcamy w nią śrubę ściskającą całość. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie większa trwałość, łatwość regulacji i większa dostępność ram, niż w przypadku sterów klasycznych. Stery Ahead występują w dwóch rozmiarach: 1 cal oraz 1 i 1/8 cala.

 

 

Stery rowerowe to ważna część rowerowa

 

Stery półzintegrowane

Jedno z dwóch najczęściej stosowanych obecnie rozwiązań. Zasadą działania przypominają stery klasyczne z tą różnicą, że są praktycznie całkowicie schowane w mufie ramy.  Zwiększa to sztywność całego układu oraz zmniejsza podatność na zabrudzenia. W rowerach ze sterami półzintegrowanymi główka ramy jest szersza, niż przy sterach klasycznych. Rozmiary mamy cztery: 1 cal, 1 i 1/8 cala, 1 i 1/4 cala oraz 1,5 cala.

 

Taperowana główka ramy

W większości ram wyścigowych znajdziemy łożyska różnej wielkości. Szersze na dole, a węższe na górze, Nazywamy to „tapered” albo taperowaną główką ramy. Ma to na celu poprawę sztywności główki ramy. Na górze zawsze znajdziemy stery w rozmiarze 1 i 1/8, natomiast dolna część to 1 i 1/4 lub 1,5 cala. Jeśli mamy ramę z taperowaną główką, a koniecznie chcemy zastosować widelec, który ma równą rurę sterową, czyli na górze i na dole 1 i 1/8 cala to możemy zastosować adapter, który umożliwi nam zamocowanie takiego widelca. W przypadku montażu widelca tapered do tradycyjnej główki ramy, również musimy posługiwać się adapterem lub specjalnymi sterami np. Token TK036A.

Stery zintegrowane

Najprostsze rozwiązanie z dotychczas wymyślonych przez inżynierów rowerowych. Jak sama nazwa wskazuje, coś z czymś jest tu zintegrowane. Chodzi o miski łożysk, których nie znajdziemy w zestawie zakupionych sterów. W takim wypadku rama roweru ma na stałe połączone miski łożysk, na które nakładamy jedynie stery oraz osłonę przed zabrudzeniami. Mimo, iż takie rozwiązanie wydaje się najprostsze to sprawę znacznie komplikują różne standardy i rozmiary łożysk. Mamy więc stery o skosach 45-45 stopni, 36-36 stopni oraz 36-45 stopni. Do tego dochodzą różne średnice i wysokości łożysk co jeszcze mocniej utrudnia dobór właściwego modelu.

 

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka może być ciężko się w tym odnaleźć, ale znając swój typ sterów raczej nie powinno być problemu z odnalezieniem właściwego modelu. W razie czego nasi specjaliści są do dyspozycji i chętnie pomogą. Przy sterach zintegrowanych niezbędna będzie natomiast wiedza na temat dokładnej średnicy miski oraz potrzebnej wysokości sterów. Najłatwiej oczywiście udać się do serwisu rowerowego i poprosić o pomoc doświadczonego mechanika.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]