Rowertour testuje kask rowerowy Lazer Z1

Najlepiej dopasowany kask. Czy na takie miano może zasłużyć Lazer Z1 ze swoim Advanced Rollsys System? Po przetestowaniu tego modelu zarówno na zawodach jak i treningach mogę powiedzieć, że jest to kask, który najlepiej pasuje do kształtu mojej głowy. Co jeszcze kryje w sobie ten kask i jak sprawdził się podczas dwutygodniowego obozu na Cyprze podczas którego przejechałem w nim ponad 1000km?

 

Test kasku rowerowego Lazer Z1

 

Historia kasku Lazer Z1 jest długa i zwieńczona licznymi sukcesami. To w nim Andre Greipel zwyciężył na Polach Elizejskich podczas sprintu na ostatnim etapie Tour De France w roku 2015. Oprócz tego najważniejszego etapu dla sprinterów wygrał także trzy inne. Obecnie w kaskach Lazer jeżdżą takie teamy i zawodnicy jak: Jumbo-Visma, FDJ-Nouvelle, ALE Cippolini Team, Brian Lopes, Kenny Belaey i wielu innych.

Wentylacja w kasku Z1

Niewątpliwą zaletą tego modelu jest jego wentylacja. 30 specjalnie ułożonych otworów sprawia, że nawet w bardzo ciepłych warunkach głowa się praktycznie nie poci, a po osiągnięciu odpowiednio wysokiej prędkości powietrze przelatujące przez kask przyjemnie chłodzi. Przy niskiej temperaturze zdecydowanie polecam zakładanie czapki pod kask lub specjalnej plastikowej osłony zewnętrznej, którą można osobno dokupić.

Lazer Z1 ile waży?

Moja waga kuchenna pokazuje (???)g. Jest to jeden z lepszych wyników, ale nie najlepszy. Różnice w poszczególnych modelach kasków z najwyższej półki są marginalne i zwykle oscylują w okolicy 200g. Na przykład słynny Protone marki Kask w tym samym rozmiarze waży jedynie kilka gram mniej. To tak naprawdę żadna różnica. Można więc stwierdzić, że Z1 pod względem wagi znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Moje subiektywne odczucie jest takie, że tych 200g praktycznie nie czuć na głowie. Porównując do cięższych kasków czasowych lub niskiej klasy innych kasków szosowych, które ważą ponad 300g te 100g zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania.

 

Kask Lazer Z1

Advanced Rollsys System

Moim zdaniem najbardziej innowacyjne rozwiązanie, które wyróżnia Lazer Z1 na tle konkurencji. System dopasowuje się wielkości oraz wysokości głowy. Nacisk na głowę rozkłada się równomiernie na całej powierzchni dzięki czemu czujemy, że kask „trzyma”. Regulacja odbywa się za pomocą pokrętła znajdującego się na czubku głowy. Takie rozwiązanie docenią szczególnie kobiety oraz mężczyźni z kitką. W tylnej części kasku jest więcej miejsca, a włosy nie wkręcają się w obrotowy mechanizm regulacyjny.

Ciekawe dodatki do kasku Lazer Z1

Możliwości Lazer Z1 nie kończą się na wentylacji, wadze i dopasowaniu, które zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Producent stworzył kilka świetnych produktów, w które możemy uzbroić nasz kask:

 

  • Wspomniana już osłona przeciwwiatrowa. Bardzo dobrze trzyma się kasku, łatwo się ją montuje i demontuje, waży niewiele i pozwala komfortowo używać kasku w dużo szerszym zakresie temperatur. Założenie osłony zwiększa też aerodynamikę kasku, chociaż musimy pamiętać, że zasłaniamy w ten sposób otwory wentylacyjne, a sama nakładka to nie to samo co kask aero.

  • Tylna lampka. Niewielka, lekka, ale o dużej mocy dzięki czemu widać nas będzie z daleka. Dzięki takiemu rozwiązaniu już zawsze będziemy mieć lampkę przy sobie niezależnie od tego na ilu rowerach jeździmy i jak często je zmieniamy. Wystarczy za każdym razem używać tego samego kasku.

  • Miernik tętna Lazer LifeBEAM to prawdziwa rewolucja. Opatentowany miernik mocowany do kasku, który pozwala na pomiar tętna bez użycia paska mocowanego na klatce piersiowej, który bądźmy szczerzy nie jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Łączy się z zegarkiem lub komputerem rowerowym za pośrednictwem protokołu ANT+ lub Bluetooth 4.0. Muszę przyznać, że uwolnienie się z pasa do pomiaru tętna i skuteczny pomiar z innej części ciała (głowy, nadgarstka) to coś na co czekałem od dawna.

Kask rowerowy Lazer Z1 na kierownicy

Lazer Z1 z MIPS’em

MIPS jest systemem, który w ciągu ostatnich kilku lat na dobre zagościł w kaskach większości liczących się na rynku producentów. Gdy w grę wchodzi poprawa bezpieczeństwa i lepszej amortyzacji głowy przy uderzeniu nie można przejść obojętnie obok takiego rozwiązania. Działanie MIPS’a opiera się na dwóch warstwach, z których ta przylegająca do głowy nie ma prawa zmienić swojej pozycji, a druga (zewnętrzna) w pewnym zakresie się porusza przez co lepiej amortyzuje i przenosi energię w trakcie uderzenia.

Kolorystyka

Firma Lazer na obecny sezon wypuściła kask Z1 w kilku ciekawych wzorach i kolorach:

 

  • białym
  • czerwonym
  • żółtym
  • srebrnym
  • czarnym
  • czarno-żółtym
  • pomarańczowo-białym
  • miętowo-zielonym
  • niebiesko czarnym

Podsumowanie

Wyobraźcie sobie, że właśnie jedziecie w swoim ulubionym kasku rowerowym. Teraz wyobraźcie sobie, że ten kask staje się lżejszy, bardziej wentylowany i lepiej dopasowany. Tak właśnie jest z kaskiem Lazer Z1. Dla mnie osobiście jest to najbardziej wygodny model kasku jaki miałem na głowie. Uwielbiam w nim jeździć i mogę go szczerze polecić każdemu: kobietom, mężczyznom, młodszym i starszym rowerzystom oraz każdemu kto w kwestii ochrony głowy i komfortu użytkowania nie chce iść na kompromis.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]