Amortyzatory przednie

Filtry
Marka
Manitou
Rock Shox
RST
Cena
Przeznaczenie
DH/FR
Dirt
Enduro
Trail
Trekking
XC
gravel
Rozmiar koła
26"
27,5"
28"
29"
Blokada skoku
brak
manetka
na goleni
Typ amortyzacji
powietrzny
sprężynowy
Mocowanie hamulca
flat mount
post mount
v-brake
Rura sterowa
1 1/8 - 1,5"
1 1/8"
1"
Skok
30mm
50mm
60mm
65mm
80mm
100mm
120mm
130mm
140mm
150mm
160mm
170mm
180mm
190mm
200mm
203mm
Rodzaj osi
9 x 100 QR
15 x 100
15 x 110
20 x 110
E-Bike Ready
tak

Rodzaje przednich amortyzatorów w rowerze

Amortyzatory rowerowe przednie przeszły długą drogę. Przedni amortyzator rowerowy przestał być ozdobą, a stał się koniecznością. W toku tej ewolucji ten element przeszedł dość intensywny rozwój, importując dużą część rozwiązań znanych z samochodów czy motocykli i przystosowując je do środowiska rowerowego. Wytrzymałe materiały, stopy metali, szerokie stosowanie olejowego środowiska pracy - wszystko to przyszło wraz z obniżeniem masy i kompaktową budową.

 

Przedni amortyzator do roweru możemy podzielić ze względu na technologię jaką się posługuje. I tak, najprostsze są modele sprężynowe. Działają za pomocą stalowej lub tytanowej sprężyny - rozwiązanie bardzo trwałe i praktycznie bezobsługowe. Wada - mały skok i mały stopień regulacji. Zalety: wszędzie tam, gdzie nie są potrzebne zaawansowane rozwiązania, świetnie się sprawdzi. Wszelkie trekki, proste rowery górskie, rekreacyjna i turystyczna jazda doskonale do niego pasują. Wyżej są amortyzatory o konstrukcji olejowo - sprężynowej. Tu sprężyna odpowiada za skok, ale tłumienie odbywa się także za pomocą oleju: zupełnie tak, jak w samochodzie. Widelec amortyzowany tej konstrukcji jest solidny, ma nieduży skok i dużą wytrzymałość. Dodatkowa zaleta - niezbyt skomplikowany serwis.

 

Modele olejowo - powietrzne wymagają regularnego serwisowania, ale są najbardziej zaawansowane. W jednej z goleni mamy komorę powietrzną, w drugiej - olej. Działają razem, można je dowolnie i w dużym zakresie regulować, między twardą jazdą o sportowym charakterze a komfortową. Wysoka cena wynika z małej masy, zastosowanych rozwiązań i dużego zakresu regulacji.

Amortyzator rowerowy przedni - na co zwracać uwagę?

Amortyzatory rowerowe przednie to świetny towarzysz podróży małych i większych. Ze względu na skok, jakim się legitymują, możemy podzielić je na kilka różnych grup związanych z przeznaczeniem. Pomoże to przyporządkować właściwy widelec amortyzowany do Waszej jazdy. I tak:

Przy wyborze musisz zwrócić uwagę nie tylko na model, ale przede wszystkim wykonanie. Amortyzator przedni do roweru to zazwyczaj mocna, bardzo solidna konstrukcja - niemniej dobra marka to dodatkowa gwarancja, tak serwisu, jak i wytrzymałości. Dysponujemy odpowiednią bazą sprzętową oraz gruntowną wiedzą by wskazać Ci właściwy model odpowiadający Twojemu stylowi jazdy i potrzebom.

Przedni amortyzator rowerowy, a tylny

Stosowanie pełnego zawieszenia w rowerach full-suspension to znak rozpoznawczy bardziej ekstremalnych odmian MTB. Jednak rowery gdzie tylko przód jest amortyzowany są równie popularne - przede wszystkim ze względu na rodzaj uprawianej jazdy. Wszelkiego rodzaju turystyka, rekreacja i lekkie odmiany jazdy MTB nie wymagają pełnego amortyzowania. Unikajmy jednak różnicowania amortyzatorów - mianowicie, jeśli przód jest dobry i markowy, nie oszczędzajmy na dumperze. Wpłynie to korzystnie na komfort, kontrolę trakcji i kierunku jazdy, a więc pośrednio - na nasze bezpieczeństwo, nawet podczas bardziej ekwilibrystycznych momentów w czasie jazdy.

 

Jesteśmy tu, by Wam w tym pomóc - aby Wasz jednoślad miał odpowiedni amortyzator. A jeśli już go wybierzecie, wskażemy jak go serwisować i regulować. Dzięki naszej wiedzy i ogromnemu doświadczeniu możemy zaoferować Wam doskonały, precyzyjnie dobrany sprzęt który będzie razem z Wami tworzyć bezpieczne i dające radość szlaki. Ruszajmy razem w drogę - zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

 


zamknij [x]