Buty szosowe

Marka
Rogelli
Shimano
Sidi
XLC
Rozmiar
36
37
37,5
38
38,5
39
39,5
40
40,5
41
41,5
42
42,5
43
43,5
44
44,5
45
45,5
46
47
48
49
50
51
52
Cena
Płeć
damskie
unisex
Kolor
biały
czarny
czerwony
niebieski
różowy
szary
żółty
Ocena klientów

Buty kolarskie - parametry i zalety obuwia rowerowego

Buty rowerowe szosowe aby mogły być w pełni docenione przez kolarzy, muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów. Jeśli nie miałyby tych cech, wówczas zostałyby uznane za niepraktyczne i niegodne uwagi. Natomiast te kilka zalet które posiadają buty na „szosę” podkreśla piękno tego sportu. Bo co tu dużo mówić – buty kolarskie są po prostu piękne. Oczywiście sam wygląd nie wpływa na to jak buty sprawują się w praktyce, niemniej jest on niejako „efektem ubocznym” jaki powstał w chwili gdy buty wyewoluowały pod wpływem oczekiwań jakie w nich pokładano.

 

Kolarskie buty na szosę najłatwiej zidentyfikować po podeszwie, ponieważ ta posiada kilka charakterystycznych cech dzięki którym nie ma możliwości pomylenia tego rodzaju obuwia z żadnym innym. Po pierwsze, znajduję się tam otwory montażowe na bloki SPD SL, czyli systemu stosowanego wyłącznie w kolarstwie szosowym. Są one szersze i bardziej wystające niż klasyczne bloki SPD. Dodatkowo sama podeszwa jest niezwykle smukła i pozbawiona jakiegokolwiek bieżnika, w tym również obcasa. Wynika to z faktu, że podczas jazdy na rowerze szosowym nie przewiduje się pieszych wycieczek czy konieczności schodzenia z roweru. Poza tym ze względu na sztywność podeszwy spacerowanie w butach szosowych nie miałoby racji bytu.

 

To właśnie stopień sztywności podeszwy wpływa na jakość butów. Im jest ona większa, a jednocześnie lżejsza, tym lepiej. Chodzi o możliwie najlepszy transfer mocy na korby, oraz zapewnienie jak najszerszego punktu podparcia stopie. Wiąże się to również ze wspomnianym wcześniej systemem SPD SL. Dzięki temu że stopa podparta jest na dużo większej powierzchni niż np. w klasycznych SPD-kach, moc jaką generujemy jest efektywniej przekazywana na napęd, a sama stopa znacznie wolniej się męczy. Kolarstwo szosowe, ze względu na swoją specyfikę, niejednokrotnie wymusza wielogodzinną jazdę podczas której największy nacisk kładziony jest na punkt styku stopy z blokiem. Im jest on większy, tym większa szansa na uniknięcie piekącego dyskomfortu który po czasie mógłby się tam pojawić.

 

Kolejną kwestią jest waga butów szosowych. Nie od dziś wiadomo, że każdy gram w kolarstwie jest na wagę złota. Nie inaczej jest w przypadku obuwia – im mniej będzie ważyło, tym lepiej. Dzięki temu kolarz może nieco „odchudzić” wagę całkowitą, co na pewno zaprocentuje na podjazdach. Te z pozoru niewielkie wartości które uda się „zaoszczędzić” wykorzystując lżejsze komponenty, w rozliczeniu globalnym mogą dać naprawdę pokaźną cyfrę, która niejednokrotnie może być liczona w kilogramach.

System wiązania w butach szosowych

Istotną kwestią jeśli chodzi o buty na szosę jest zastosowany system wiązania. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są rzepy, klamry i zapięcie na żyłkę. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma waga, niemniej jeśli od czasu do czasu lubisz „przepalić nóżkę”, wówczas warto zdecydować się na bardzo praktyczne rozwiązanie jakim jest system żyłkowy BOA. Zapewnia precyzyjny i niezawodny system regulacji siły zapięcia, który sprawdzi się podczas mocniejszych interwałów, sprintów czy dynamicznych podjazdów.

 

Jak widzisz wybór właściwego obuwia na szosę to kwestia głębszego zastanowienia. Z tego względu, jeśli chciałbyś dokładnie przeanalizować poszczególne typy i rodzaje butów, zapraszamy do naszego sklepu, gdzie przy konkretnych modelach znajdziesz szczegółowy opis dotyczący danego produktu.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]