Rowery Enduro i Trail

Filtry
Marka
Cannondale
Dartmoor
Santa Cruz
Cena
Wzrost użytkownika
137 cm
138 cm
139 cm
140 cm
141 cm
142 cm
143 cm
144 cm
145 cm
146 cm
147 cm
148 cm
149 cm
150 cm
151 cm
152 cm
153 cm
154 cm
155 cm
156 cm
157 cm
158 cm
159 cm
160 cm
161 cm
162 cm
163 cm
164 cm
165 cm
166 cm
167 cm
168 cm
169 cm
170 cm
171 cm
172 cm
173 cm
174 cm
175 cm
176 cm
177 cm
178 cm
179 cm
180 cm
181 cm
182 cm
183 cm
184 cm
185 cm
186 cm
187 cm
188 cm
189 cm
190 cm
191 cm
192 cm
193 cm
194 cm
195 cm
196 cm
197 cm
198 cm
199 cm
200 cm
201 cm
202 cm
203 cm
204 cm
205 cm
Rodzaj ramy
full suspension
hardtail
Napęd
1x9
1x10
1x11
1x12
Skok amortyzatora
130 mm
130 mm / 120 mm
130 mm / 130 mm
140 mm
140 mm / 130 mm
150 mm
150 mm / 145 mm
160 mm / 160 mm
170 mm / 160 mm
170 mm / 165 mm
170 mm / 170 mm
180 mm / 180 mm

Rowery enduro – czym się charakteryzują?

Przyjrzyjmy się bliżej modelom enduro MTB. Największą zaletą tej kategorii rowerów górskich jest doskonałe przystosowanie do trudniejszych tras – sprawdzają się świetnie zarówno przy ostrych zjazdach, jak i trudnych podjazdach. Chociaż nie są one nominalnie rowerami zjazdowymi – patrząc na to, jak wygląda geometria ramy rowerów enduro (m.in. płaski kąt główki ramy) oraz większy skok widelca i szerokość opon, a także charakterystyczne wysunięcie przedniego koła – można odnieść wrażenie, że model enduro najbliższy jest jednośladom typu downhill. Podobieństwa między tymi grupami nie są przypadkowe, ponieważ muszą one być zbudowane w taki sposób, aby radzić sobie z ekstremalnym uwarunkowaniem terenowym – stromiznami i kamieniami na szlaku. W założeniu pierwszych projektantów modele rowerów enduro miały pozwolić dojechać, gdzie się tylko zapragnie!

 

Aby w pełni swobodne przemieszczanie się było możliwe, wygodne i bezpieczne, rower górski enduro najczęściej charakteryzuje się pełnym zawieszeniem (full suspension). Powoduje ono, że wymagające górskie trasy przestają być przeszkodą, a w przypadku wykonywania skoków, przy lądowaniach łatwiej zachować stabilność.

 

Warto zwrócić uwagę na koła, jakie może mieć rower górski enduro. Najczęściej spotykane są warianty 27,5- i 29-calowe oraz rozmiary mieszane. Rower MTB, w której wersji będzie lepszy? To już zależy od wzrostu i osobistych preferencji użytkownika (często też rowery enduro męskie będą większe od modeli dedykowanych paniom).

Rowery Trail – krótko o ich zaletach

Z drugiej strony mamy rowery typu trail – z nieco mniej agresywną geometrią, o nieco bardziej wszechstronnych możliwościach i przeznaczone do szerszego zakresu terenowego. Jednoślady te najlepiej sprawdzają się w długich trasach oraz kiedy musimy pokonywać podjazdy. Rowery trail mają konstrukcję lepiej sprzyjającą zachowaniu komfortu. Przednie koło jest mniej wysunięte do przodu, a co najważniejsze nie mają tak wysokiego skoku zawieszenia, co rowery do enduro i w przeciwieństwie do nich nie zawsze dysponują zawieszeniem full suspension. Bardzo często spotkamy tzw. hardtail trail, czyli wariant bez dampera. W takim wypadku prostsza konstrukcja powoduje, że serwisowanie nie jest tak wymagające, a cena roweru zyskuje na atrakcyjności.

 

Ramy rowerów trail zwykle produkowane są ze stopów aluminium, które sprawiają, że są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym lekkie. W przypadku droższych modeli stosuje się również włókno węglowe (karbon) pozwalające jeszcze bardziej zmniejszyć masę jednośladu. Jeśli planujesz kupić rower MTB trail lub model enduro i nie wiesz, na który się zdecydować – warto zaznaczyć, że rowery trail mają na ogół mniejszą wagę, co dla wielu kolarzy może mieć ogromne znaczenie!

 

Tym typom rowerów MTB towarzyszą opony o umiarkowanej szerokości i gęstym bieżniku, czego efektem jest stabilna jazda i wysoka przyczepność w trudnym terenie, na technicznych szlakach o różnorodnej nawierzchni.

W jakich sytuacjach sprawdzi się rower Enduro?

Kiedy rower MTB enduro full suspension będzie mógł pokazać pełnię swoich możliwości? Odpowiedź jest bardzo prosta. Rowery wyróżniają się niezwykłą trwałością oraz przystosowaniem do najcięższych warunków na szlaku, więc zabierz je właśnie na taką trasę! Hopki, ostre zakręty i wzniesienia nie są w stanie zatrzymać typowego roweru enduro, więc wszelkie bezdroża, na których liczy się efektywność, będą ich naturalnym środowiskiem. Pamiętaj, że dzięki wyjątkowej konstrukcji zawieszenia roweru naprawdę możesz pozwolić sobie na wiele!

Rowery Enduro do skakania – odpowiedni materiał ma znaczenie

Jeżeli rower MTB enduro ma dobrze pełnić swoją funkcję, przy jego wyborze konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych parametrów. Ponieważ użytkowany będzie w terenie, często wyjątkowo wymagającym, podstawą jest odporność jednośladu, za którą przede wszystkim odpowiada rama – materiał i sposób, w jaki ją wykonano. Ramy rowerów enduro full suspenion produkowane są z aluminium lub karbonu. Niegdyś spotkać można było także warianty stalowe, ale współczesne rowery enduro raczej już z nich nie korzystają, bo choć są wyjątkowo mocne, to również ciężkie. Aluminium pozwala osiągnąć wystarczającą trwałość, a przy tym jest znacznie lżejsze.

 

Najdroższe, ale i najciekawsze rowery enduro wykonuje się ze wspomnianego już włókna węglowego (karbonu). Obecnie jest to najlepsze tworzywo, jakie można wykorzystać do stworzenia idealnego roweru enduro, ponieważ charakteryzuje się bardzo małą masą, a lekkość jednośladu znacznie pomaga, kiedy musisz podjechać pod wzniesienie. Trzeba jednak odnotować, że włókno węglowe jest mniej odporne na uszkodzenia niż aluminium – nawet mimo tego, iż współczesne rowery enduro korzystają ze specjalnie ulepszonego karbonu o podwyższonej wytrzymałości.

Rower Enduro – amortyzacja na najwyższym poziomie

Kilkukrotnie wspomnieliśmy już o pełnym zawieszeniu jako bardzo charakterystycznej cesze rowerów do enduro, ponieważ jest to ich ogromny atut. Jeżeli chcesz mieć rower full suspension z prawdziwego zdarzenia, sprawdź rowery enduro, których skok zawieszenia wynosi ok. 160 mm lub więcej (niektóre modele mają sięgający nawet 180 mm). Taka wartość pozwoli Ci komfortowo lądować nawet po skokach z dużych wysokości, a nie tylko tłumić drgania na wyboistej ścieżce.

 

Duży skok zawieszenia to jednak nie wszystko. Dobrze zamortyzowany wszechstronny rower enduro powinien mieć również szerokie i przyczepne opony (najlepiej zalane mlekiem), a także wytrzymałe koła, gdyż one także odgrywają pierwszoplanowe role podczas uderzania o podłoże po wykonaniu skoku, dlatego pamiętaj o tym, wybierając swój rower enduro!

Czym różni się rower Enduro od Trail?

Jeżeli pośród wielu rodzajów rowerów porównujesz ze sobą rowery typu trail i do jazdy enduro i wciąż różnice nie są dla Ciebie wystarczająco wyraźne – zwróć uwagę na kilka kluczowych punktów.

 

Po pierwsze – rzuć okiem na geometrię – na tle enduro, rower trail sprawi wrażenie agresywniejszego, niższego, wymagającego zajęcia bardziej technicznej pozycji. Pomaga to przy ściganiu się, ale nie daje takiej wygody.

 

Po drugie – skok typowego roweru enduro (ok. 160 mm) z reguły będzie większy niż w przypadku modeli trail (ok. 140 mm). Ponadto wariant należący do drugiej grupy to nie zawsze będzie rower full suspension (z pełnym zawieszeniem), co w przypadku jednośladów do enduro raczej się nie zdarza. Im większy skok amortyzatora, tym na ostrzejszą jazdę możesz sobie pozwolić.

 

Po trzecie – cena. Rowery MTB trail wyposażone w podobnej klasy komponenty będą tańsze niż te przeznaczone do jazdy enduro, co jest związane z amortyzacją oraz koniecznością przystosowania konstrukcji do trudniejszych wyzwań.

Rower Enduro czy Trail – który wybrać?

Cechy rowerów należących do obu omawianych grup są na tyle zbliżone do siebie, że wybór wcale nie jest taki prosty. Decydujący powinien być charakter Twoich tras MTB. Jeśli przez zdecydowaną większość czasu poruszasz się po nie najtrudniejszych trasach, ale za to długich – polecalibyśmy postawienie na model trail. To także bardzo dobry zakup dla cyklistów zainteresowanych rodzinnymi wycieczkami.v

 

Z kolei wybierz rower enduro, jeżeli zależy Ci na bezkompromisowym, szybkim pokonywaniu wszystkich przeszkód, które rzuci Ci pod nogi los. Jedne i drugie modele to wszechstronne rowery, ale w sytuacjach ekstremalnych możliwości rowerów trailowych muszą ustąpić swoim krewniakom z rodziny MTB. Bardziej pionowy kat główki ramy sprawi, że stromy teren stanie się wymagającym większego wysiłku.

Jaki rower Enduro lub Trail wybrać na początek?

A co, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarstwem górskim i nie wiesz, która dyscyplina najbardziej Cię interesuje? W takim wypadku najlepiej na swój pierwszy rower MTB wybierz trail. Ramy rowerów trail poprzez swoją przyjaźniejszą dla nowicjuszy geometrię powinny ułatwić Ci zdobycie potrzebnego doświadczenia i pewności siebie. Kiedy wprawisz się na tyle, że łatwiej będzie Ci określić indywidualne preferencje i okaże się, że potrzebujesz mocniejszych wrażeń – nic nie stoi na przeszkodzie, by na drugi jednoślad kupić model typu enduro.

 

Alternatywą dla osób od początku czujących, że bardziej interesuje ich jazda po trasach enduro, jest od razu postawienie na ten wariant roweru MTB, ale poszukanie takiego, który cechować się będzie wygodniejszą geometrią. Jeżeli jazda enduro pozostanie tylko Twoim hobby i nie postanowisz startować w zawodach – taki model wystarczy Ci na wiele długich lat!

Czym jest Super Enduro?

Podczas przeczesywania Internetu w poszukiwaniu idealnego roweru enduro prędzej czy później można natrafić na termin Super Enduro i wbrew pozorom nie jest to najbanalniejszy chwyt reklamowy na świecie. Te mało popularne określenie dotyczy modeli typu enduro wykorzystywanych na najtrudniejszych trasach, o jakich można tylko pomyśleć. Ten wyrafinowany rower enduro charakteryzuje większy skok amortyzatora przedniego i tylnego względem klasycznych wariantów wynoszący nawet 180 mm z przodu i z tyłu.

 

Ponadto jednoślady Super Enduro mają pancerne koła na sztywnych osiach w rozmiarze Boost i szeroką kierownicę wspieraną przez bardzo krótki mostek – całość uzupełnia regulowana sztyca. Te wyjątkowo wszechstronne rowery pozwolą podjechać pod niemal każde wzniesienie, jeśli tylko starczy sił w nogach i zębów na największej zębatce kasety!

Najlepsze modele rowerów Enduro i Trail w Rowertour.com!

Niezależnie od tego, którą grupę rowerów górskich najbardziej sobie upodobałeś, w naszym sklepie internetowym możesz liczyć na duży wybór rowerów do enduro i trailowych, a także części i akcesoriów stworzonych z myślą o nich! W asortymencie Rowertour.com odnajdziesz zarówno modele dla doświadczonych cyklistów szukających najwyższej jakości, jak i wersje rowerów enduro i trail zaprojektowane z myślą o początkujących.

 

Współpracujemy tylko z renomowanymi markami, takimi jak: Dartmoor, Cannondale, czy Santa Cruz. Rowery trail / enduro Dartmoor oraz Cannondale to bardzo solidne konstrukcje, które powinny spełnić wymogi większości miłośników jazdy po górach. Z kolei, jeśli interesuje Cię tylko najwyższa jakość, światowy top w swojej dziedzinie – koniecznie sprawdź karbonowe rowery enduro Santa Cruz objęte dożywotnią gwarancją producenta! Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Rowertour.com!

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii rowerów Enduro i Trail:

 

Rowery Enduro i Trail w różnych segmentach:

 

Sprawdź nasze porady związane z rowerami górskimi MTB:

 

 

zamknij [x]