Jak przewozić dziecko na rowerze? Bezpieczne rozwiązania dla rodziców i ich dzieci

Wielu kolarzy sądzi, że kiedy ich rodzina się powiększy, pojawią się w niej dzieci, to będą musieli porzucić lub ograniczyć rowerową pasję, aby poświęcić więcej uwagi swoim latoroślom. Nic bardziej mylnego! Przeciwnie, doskonałym pomysłem jest zaszczepianie w pociechach już od maleńkości miłości do jednośladów – w końcu jazda rowerem do bardzo zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu, a do tego pomagający utrzymać organizm w dobrym zdrowiu. Co więcej, wcale nie musisz czekać z ruszeniem we wspólną trasę, aż Twoje dziecko będzie na tyle duże, by zostać cyklistą! Jak przewozić malucha? Rynek oferuje kilka rozwiązań. Jakie są wady i zalety każdej z możliwości? I jakich zasady przewożenia dzieci na rowerze trzeba przestrzegać, aby podróż była bezpieczna i dawała komfort dziecku? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule!

 

 

Jak przewozić dziecko na rowerze?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Prawne zasady przewożenia dzieci na rowerze zakładają transport w foteliku lub przyczepce. Do tego maluch może mieć maksymalnie 7 lat.
  • Nie ma jednoznacznych wytycznych, od jakiego wieku należy wozić dzieci na rowerze. W trosce o bezpieczeństwo dziecka lekarze i fizjoterapeuci zwykle wskazują na 12-18 miesiąc życia malucha.
  • Rodzic chcący wybrać się na wycieczkę rowerową z dzieckiem może skorzystać ze specjalnego fotelika, przyczepki lub jednośladu cargo – wszystkie te rozwiązania mogą być bezpieczne dla pociechy, ale każde ma swoje wady i zalety. Zweryfikuj certyfikaty jakości, wykonanie pasów, możliwości regulacji i kompatybilność z Twoim jednośladem.
  • Aby przewozić dziecko bezpiecznie powinieneś pamiętać o dodatkowych środkach ostrożności jak kask, pasy i odblaski. Nie zapominaj również, by na drodze zachowywać rozwagę i zapewniać komfort dziecku m.in. poprzez częste postoje.
  • Więcej artykułów na temat akcesoriów do roweru znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka na rowerze

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli norm prawnych. Jak polskie przepisy regulują przewożenie dzieci rowerem? Po pierwsze, podążają za zapisami kodeksu ruchu drogowego, należy wiedzieć, że pociechy będą inaczej traktowane w zależności od ich wieku. Najbardziej interesująca nas w niniejszym artykule jest pierwsza grupa, czyli maluchy do lat 7 – zgodnie z polskim prawem, przewożenie pociechy rowerem jest legalne, jeśli jednoślad wyposażony jest w przeznaczony do tego celu, odpowiedni fotelik rowerowy lub dziecko znajduje się w zapewniającej mu bezpieczeństwo przyczepce zamocowanej za tylnym kołem. Przewożenie dziecka bezpośrednio na ramie, kierownicy czy bagażniku – co jeszcze w Polsce lat 90. XX w. było widokiem powszechnym – w świetle prawa jest niedopuszczalne!

 

W wypadku maluchów, które osiągnęły już 7. rok życia – przepisy zabraniają ich transportowania na rowerze. Co jednak ciekawe – prawne zasady przewożenia dzieci nie określają minimalnego wieku, od którego jest to możliwe – należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz zaleceniami specjalistów. 


Jeżeli dziecko jest już na tyle duże, aby samemu kierować rowerkiem – do lat 10 musi się to odbywać pod opieką dorosłego oraz maluch traktowany jest jako pieszy, a co za tym idzie, powinien wraz z opiekunem jeździć tylko po chodniku. Kiedy mały cyklista osiągnie 10. rok życia – może już samodzielnie poruszać się po drogach publicznych, ale wymagane jest posiadanie przez niego karty rowerowej (obowiązującej do 18 urodzin).

 

 

info

Uwaga!

Pamiętaj, że przewożenie dziecka na rowerze lub w przyczepce nie upoważnia Cię do poruszania się po chodniku – możesz korzystać tylko z jezdni, dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych. Wyjątki od tej reguły opisaliśmy w tekście – Czy można jeździć rowerem po chodniku?

 

Do tego, jeżeli interesuje Cię przyczepka rowerowa dla dzieci, pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem, po połączeniu z jednośladem taki zestaw nie może przekraczać 4 m długości!

 

 

Od kiedy można przewozić dzieci na rowerze? Od jakiego wieku?

Chociaż prawo nie określa, od jakiego wieku można bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze, to jest to jedno z najistotniejszych zagadnień dla rodziców pragnących dzielić się swoją pasją z latoroślami.


W sieci znajdziesz wiele różnych, często sprzecznych, informacji na ten temat. Producenci fotelików rowerowych i przyczepek zwykle podają niższy dopuszczalny wiek, niż zalecają lekarze pediatrzy czy fizjoterapeuci. Kogo lepiej posłuchać? Decyzje pozostawiamy w rękach rodziców, ale zawsze przed podjęciem decyzji o podróżowaniu z maluchem, doradzamy skonsultowanie jej z ekspertem. Każdy mały człowiek rozwija się w nieco innym tempie oraz wiele zależy od tego, jak wozić dziecko na rowerze się zdecydujesz – inne wymagania będzie miał fotelik przedni, inne tylny, a jeszcze inne przyczepka. Ponadto to Ty, jako rodzic, sterować będziesz jednośladem – decydować o prędkości jazdy, doborze trasy, dynamice hamowania i przyspieszania itd., a wszystko to wpływa na wstrząsy i przeciążenia, na które narażone będzie transportowane dziecko.


Jeżeli mielibyśmy udzielić ogólnej wskazówki, od kiedy w ogóle brać pod uwagę wożenie swoich potomków jednośladem, to o jeżdżeniu z dzieckiem na rowerze najszybciej można zacząć myśleć, gdy maleństwo nauczy się samodzielnie siedzieć – oznacza to, że maluch nabył umiejętność podstawowego kontrolowania swojego ciała. Należy jednak pamiętać, że w trakcie jazdy będą na niego działać dodatkowe siły fizyczne, w związku z czym prawdopodobnie nie od razu sobie z nimi poradzi. Sygnałem, wskazującym, że dziecko potrafi skutecznie amortyzować wstrząsy, jest jego zainteresowanie wykonywaniem podskoków. Zwykle pierwsze próby tej aktywności maluchy podejmują, mając 1-1,5 roku – i wtedy jazda rowerem z dzieckiem na pewno będzie już bezpieczna (wciąż rekomendujemy jednak wizytę u pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego!).

 

Jak można przewozić dziecko na rowerze? Możliwe rozwiązania

Odwołując się do omówionych zapisów prawnych – legalnie i bezpiecznie przewozić dziecko, można wykorzystując do tego celu fotelik rowerowy lub przystosowaną specjalnie w tym celu przyczepkę rowerową montowaną za jednośladem. Jednakże, chociaż w przepisach nie pada ta nazwa, do wożenia dzieci nadają się również rowery cargo, czyli transportowe. Jeśli są one do tego odpowiednio przygotowane (zapewniają bezpieczeństwo dziecka), należy je potraktować jako fotelik rowerowy, ponieważ modele cargo do przewozu dzieci wyposażone są w siedziska, pasy bezpieczeństwa itd. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie wady i zalety ma każda z wymienionych możliwości.

 

 

Dziecko siedzące w foteliku rowerowym

Fotelik rowerowy dla dziecka

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem wśród rodziców-cyklistów jest fotelik rowerowy (krzesełko). W zależności od wieku malucha oraz potrzeb możesz wybierać pomiędzy kilkoma wariantami tych akcesoriów. Producenci fotelików rowerowych oferują siedziska mocowane do sztycy podsiodłowej; przy kierownicy lub do bagażnika jednośladu. Każdy z tych typów spełnia zasady przewożenia dzieci, jednak sprawdzi się w nieco innych okolicznościach. Co do zasady, foteliki rowerowe montowane z przodu pozwalają przewozić dzieci ważące maksymalnie do 15 kg, a siedziska tylne mają udźwig do 22, a czasem nawet 35 kg. Szczegółowo różnice między wariacjami krzesełek oraz plusy i minusy każdego z nich przybliżamy w tekście – Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

 

Zalety

  1. Przewożone rowerem dziecko pozostaje blisko opiekuna (zwłaszcza w wypadku fotelików przednich) oraz w tzw. obrysie jednośladu, co daje rodzicowi większą kontrolę;
  2. Łatwy i szybki montaż, praktycznie do każdej ramy, a o ile rowerzysta nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni na jednośladzie – nie ma potrzeby każdorazowo demontować fotelika, gdy nie jest używany;
  3. Rower pozostaje zwrotny (prowadzenie mogą nieco utrudniać foteliki przednie);
  4. Dziecko ulokowane jest wyżej, co pozwala mu lepiej obserwować krajobrazy w trakcie wspólnej wycieczki;
  5. Najtańszy sposób na transportowanie dziecka (ceny solidnych fotelików zaczynają się już od ok. 250-300 zł);
  6. Nie potrzeba wiele przestrzeni do przechowywania fotelika w domu.

Wady

  1. Brak możliwości zabrania na przejażdżkę więcej niż jednej pociechy;
  2. W razie wywrotki, dziecko może odnieść obrażenia (najniebezpieczniejsze są foteliki rowerowe montowane przy kierownicy);
  3. Ograniczona amortyzacja (najskuteczniej wstrząsy tłumią krzesełka na stelażach montowane do ramy, a najgorzej instalowane na bagażnikach);
  4. Dziecko musi pozostawać w wyprostowanej pozycji i niewskazane jest, aby zasypiało (ze względu na opadanie główki, czemu pomagają zapobiegać foteliki z regulowanymi oparciami);
  5. Jednoślad może być mniej stabilny, gdy dziecko jest żywiołowe;
  6. Maluch w trakcie jazdy narażony jest na deszcz, wiatr, chłód, nadmierne nasłonecznienie oraz pyłki i owady.

 

W jakim wieku można przewozić dziecko w foteliku rowerowym?

Absolutnie minimalny wiek pociechy, od którego wskazuje się zwykle, że można bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku to 9 miesięcy, chociaż w wypadku niemowlaków zalecamy wyjątkową ostrożność i należy pamiętać, że mały pasażer musi uprzednio nabyć umiejętność samodzielnego siedzenia, wiec znacznie lepiej wstrzymać się ze wspólnym podróżowaniem jeszcze kilka miesięcy. Ze względu na swój udźwig krzesełko na kierownicę wystarcza do ok. 3 roku życia, a tylny fotelik rowerowy powinien zapewnić bezpieczeństwo dziecka do nawet 7 roku życia.

 

Pamiętaj, aby zawsze skonsultować swoją decyzję z fizjoterapeutą lub pediatrą!

 

 

 

 

 

Dwójka dzieci siedząca w przyczepce rowerowej

Przyczepka rowerowa dla dziecka

Znacznie rzadziej niż na foteliki rowerowe montowane z przodu lub tyłu jednośladu, rodzice-cykliści decydują się na zainwestowanie w przyczepkę rowerową. Chociaż musimy przyznać, że z naszych obserwacji wynika, że to rozwiązanie ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności. Zgodnie z przytoczonymi na początku normami prawnymi – przyczepka rowerowa musi być montowana za jednośladem, w związku z czym, pod względem konstrukcyjnym, wszystkie modele są do siebie dość podobne. Cecha, po której producenci i sklepy najczęściej segregują poszczególne warianty, to po prostu ich pojemność – na rynku najdziesz bowiem rowerowe przyczepki dla 1 dziecka oraz takie przystosowane do transportowania 2 dzieci – co na pewno docenią posiadacze dużej rodziny!

 

Zalety

  1. Najskuteczniejsza amortyzacja, ponieważ przyczepka rowerowa ma autonomiczny system zawieszenia;
  2. Wysoka stabilność, nawet w razie przewrócenia się rowerzysty przyczepka powinna pozostać bezpiecznie na swoim miejscu;
  3. Zapewnia wysoki komfort małemu pasażerowi, ma on w środku dużo miejsca, by swobodnie się poruszać i przyjąć najwygodniejszą pozycję – a nawet zdrzemnąć się, bez ryzyka urazów szyi czy kręgosłupa;
  4. Pozwala transportować nie tylko dziecko, ale również bagaż np. przekąski i napoje lub ulubione zabawki pociechy;
  5. Większość przyczepek rowerowych po odpięciu od jednośladu ma możliwość domontowania przedniego koła i przekształcenia w wózek spacerowy;
  6. Zamknięta konstrukcja przyczepki osłania malucha przed słońcem, deszczem i wiatrem, a nawet przed kąsaniem owadów (niektóre modele dysponują moskitierą);
  7. Opiekun ma nie gorszą kontrolę nad jednośladem, co w czasie samotnej jazdy (nie ulega zmianom środek ciężkości pojazdu), a jego przestrzeń osobista w żaden sposób nie jest ograniczana;
  8. Niektóre przyczepki przystosowane są do przewozu 2 małych pasażerów, co jest atutem, jeśli cyklista ma pod swoją opieką więcej niż jedno małe dziecko.

Wady

  1. Rower z przyczepką jest znacznie dłuższy, co czasem utrudnia pokonywanie zakrętów, manewrowanie, czy poruszanie się wąskimi uliczkami;
  2. Brak bliskiego kontaktu (także wzrokowego) z pociechą, która zostaje odizolowana od rodzica;
  3. Dziecko znajduje się poniżej linii wzroku dorosłej osoby, przez co ma mniejszą możliwość obserwowania otoczenia, a sama przyczepka może nie być wystarczająco dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego (dlatego zaleca się montowanie masztów z chorągiewkami);
  4. Przyczepka jest znacznie cięższa niż fotelik, więc ciągnięcie jej wymaga od opiekuna większej siły; 
  5. Ponieważ maluch siedzi blisko ziemi, może być narażony na drobiny piasku, kurz czy błoto spod kół, a co więcej – także na spaliny (brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma „Journal of Hazardous Materials Advances” wykazali, że stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest o 14% wyższe na wysokości przyczepki, względem wysokości, na której znajduje się twarz rowerzysty1);
  6. Zakup przyczepki rowerowej wiąże się z wysokimi kosztami (ceny zaczynają się od ok. 1500-2000 zł);
  7. Zajmuje sporo miejsca i sporo waży, więc konieczne jest dysponowanie wystarczającą przestrzenią do jej przechowywania, a do tego kłopotliwe może być np. jej ciągłe znoszenie i wnoszenie po schodach.

 

W jakim wieku można przewozić dziecko w przyczepce rowerowej?

Ponieważ przyczepki rowerowe często nie wymagają od maleństwa ciągłego pozostawania w pozycji wyprostowanej – można przewozić w nich dzieci nieco wcześniej. Jako wartość graniczną wskazuje się czasem ukończenie przez dziecko 6 miesiąca życia, jednak na rynku istnieją także specjalne hamaki i leżaczki, które według producentów umożliwiają podróżowanie już z 3-miesięcznymi niemowlakami, ale jak zawsze doradzamy rozwagę. Ze względu na udźwig przyczepki (zwykle ok. 35-40 kg) może być ona swobodnie używana do 7. roku życia. Warto też dodać, że Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) rekomenduje właśnie ten środek transportowania dzieci.

 

Pamiętaj, aby zawsze skonsultować swoją decyzję z fizjoterapeutą lub pediatrą!

 

 

 

Dzieci siedzące z przodu roweru cargo

Rower typu cargo

Ostatnią możliwością, jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem, jest skorzystanie z modelu cargo, dostosowanego do transportu małych pasażerów (wyposażonego w siedziska, pasy bezpieczeństwa itp.). Jest to najnowsza i jeszcze niezbyt popularna forma rodzinnego podróżowania, a co za tym idzie, niestety wciąż nie tak dobrze przetestowana, jak wspominane już foteliki rowerowe czy przyczepki. Rowery cargo do wożenia dzieci to z reguły modele trójkołowe (ale nie zawsze), gdyż taka konstrukcja daje większą stabilność pojazdu, oraz obecnie prawie wszystkie dostępne w Polsce rodzinne jednoślady cargo dysponują napędem elektrycznym, co znacznie ułatwia opiekunom pedałowanie.

 

Zalety

  1. Pozwala na bezpieczne transportowanie 2, a czasem nawet 3 dzieci, więc lepiej niż foteliki czy przyczepki spisuje się w wypadku licznych rodzin;
  2. Siedziska dla maluchów znajdują się przed kierownicą, więc opiekun cały czas ma kontakt wzrokowy z dziećmi oraz może się z nimi swobodnie komunikować;
  3. Modele e-cargo nie męczą nadmiernie rodzica, a wspomaganie pedałowania pozwala bardzo efektywnie pokonywać nawet dłuższe trasy, czyniąc z tego środka transportu realną alternatywę dla auta (a to przekłada się np. na oszczędność na paliwie);
  4. Umożliwia zabranie na przejażdżkę z maluchami także prowiantu, zabawek itp., a w razie potrzeby wygodne transportowanie nie tylko dzieci, ale także obszernego i ciężkiego bagażu – nawet materiałów budowlanych;
  5. Wysoka stabilność, w przypadku najpopularniejszych trójkołowych wariantów praktycznie nie sposób ich wywrócić, a pasażerowie nie są eksponowani na wstrząsy;
  6. Szerokie możliwości dostosowania do potrzeb, za sprawą wyboru odpowiedniej konstrukcji i akcesoriów możesz np. dostosować rower cargo do przewozu 2 starszych dzieci na ławeczce i 1 niemowlaka w specjalnym foteliku, a wciąż pozostanie miejsce na bagaż!

Wady

  1. Wydłużona rama roweru cargo negatywnie wpływa na zwrotność jednośladu, a także utrudnia poruszanie się w warunkach ograniczonej przestrzeni oraz na podjazdach, do tego kłopotliwe może okazać się parkowanie;
  2. Nie każdy model ma zamkniętą konstrukcję, co naraża dziecko na chłód, wiatr i opady atmosferyczne (zwłaszcza że siedzi ono przed kierownicą);
  3. Niska popularność i specyficzna konstrukcja tych rowerów sprawiają, że serwisowanie może być drogie, a dostępność części zamiennych słaba;
  4. Zakup wiąże się z największym wydatkiem spośród wszystkich rozwiązań do przewożenia dzieci (rower cargo ze wspomaganiem elektrycznym to koszt ok. 15-30 tys. zł);
  5. Zajmuje sporo miejsca magazynowego oraz jest ciężki, więc powinieneś upewnić się, że masz w domu, piwnicy czy garażu dość miejsca, by pozostawić tam jednoślad oraz móc go wygodnie wyciągać na przejażdżki.

 

W jakim wieku można przewozić dziecko na rowerze transportowym?

Rower cargo do przewożenia dzieci, pod względem oferowanych maluchom warunków, najbardziej przypomina przyczepki transportowe. Dlatego, jeśli jednoślad jest wyposażony w odpowiednie do wieku siedziska – może być używany do wożenia 6-, a nawet już 3-miesięcznych niemowlaków, chociaż tak wczesne zabieranie bobasów w trasę warto dwa razy przemyśleć. Z kolei, ponieważ rowery cargo często mają ławeczkę dla pasażerów (mogącą kojarzyć się z rikszami), świetnie nadają się do przejażdżek ze znacznie starszymi latoroślami – zwłaszcza że nośność jednośladów transportowych przekracza nawet 100 kg!

 

Pamiętaj, aby zawsze skonsultować swoją decyzję z fizjoterapeutą lub pediatrą!

 

 

info

Więcej na temat rowerów cargo przeczytasz w tekście – Czym jest rower cargo? Ekologiczne rozwiązanie w transporcie.

 

 

Wymagania dotyczące kasków i innych środków ostrożności

Aby bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze, trzeba nie tylko starannie wybrać odpowiedni sposób transportu, ale również zadbać o dodatkowo środki ostrożności – maluchy w swoich pierwszych latach życia są znacznie bardziej wrażliwe na uszkodzenia ciała niż dorośli, w związku z czym lepiej dmuchać na zimne.


Chociaż nie jest to kwestia regulowana prawnie – obowiązkowym wyposażeniem cyklisty oraz małego pasażera zawsze powinien być kask rowerowy – w końcu osłania on przed urazami najważniejszą część ciała, czyli głowę. Do tego, jeśli od najmłodszych lat będziesz wpajał dziecku troskę o bezpieczeństwo, przyniesie to dobre owoce w przyszłości. Współcześnie bez problemu znajdziesz kaski na rower dla dzieci w każdym wieku oraz modele z płaskim tyłem, dostosowane do jazdy w foteliku. Ponadto większość z nich dysponuje szerokim zakresem regulacji obwodu, co ułatwia ich dopasowanie do głowy malucha.


Równie ważną rzeczą, co kask rowerowy jest zapinanie wożonego dziecka. Pasy bezpieczeństwa powinno mieć każde z rozwiązań – zarówno krzesełko, przyczepka, jak i rower cargo. Obecnie powszechnie stosowane przez producentów są 3-; 4- i 5-punktowe pasy bezpieczeństwa – w razie możliwości najlepiej postawić na 5-punktową wersję, ponieważ daje najskuteczniejszą ochronę.


Warto także zadbać, abyście na trasie byli dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu wyposaż rower oraz fotelik lub przyczepkę w odblaski, a samemu załóż strój z elementami odbijającymi światło lub nawet kamizelkę odblaskową – szczególnie po zmroku lub w dzień o ograniczonej widoczności.

 

 

Dziecko z kaskiem siedzące w foteliku rowerowym

 

Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy z dzieckiem na rowerze

Oto kilka ogólnych porad, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko wypadku, kiedy wybierzesz się z dzieckiem na wycieczkę. Chociaż część z nich może wydawać się oczywista, zawsze dobrze dwa razy zweryfikować czy o wszystko zadbałeś, jak należy!

  • Nim zabierzesz dziecko na pierwszą przejażdżkę, potrenuj jazdę na rowerze cargo; z fotelikiem lub przyczepką – najlepiej z bagażem, abyś wiedział, jak jednoślad będzie reagować podczas podróżowania z małym pasażerem;
  • Dbaj o stan techniczny roweru (w pierwszej kolejności o hamulce i napęd) oraz pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu
  • Przed wyruszeniem w drogę sprawdź, czy przyczepka lub fotelik są odpowiednio przymocowane, a komfort i bezpieczeństwo dziecka zapewnione (przyjrzyj się pasom, podnóżkowi, kaskowi itd.);
  • Sprawdź prognozę pogody – skrajne temperatury, porywiste wiatry czy opady atmosferyczne nie są najlepsze dla małego dziecka;
  • Wybieraj łatwiejsze, mniej wyboiste trasy oraz unikaj ruchliwych i hałaśliwych odcinków, które potencjalnie są niebezpieczniejsze oraz mogą niepotrzebnie stresować malucha i narażać go na wstrząsy;
  • Przewożąc dziecko na rowerze, zachowaj szczególną ostrożność – staraj się jechać równym tempem, bez nagłych przyspieszeń i hamowań oraz gwałtownych skrętów;
  • Zapewniaj dziecku regularne postoje, a już na pewno zatrzymaj się, kiedy zobaczyć, że maluch zasnął, a nie masz siedziska przystosowanego do przewożenia śpiącego pasażera. Brak reakcji może doprowadzić do urazów szyi i kręgosłupa!
  • Zawsze przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

 

Rower cargo, fotelik czy przyczepka? Po pierwsze zasady bezpieczeństwa!

Jak mogłeś przeczytać, przewożenie dziecka na rowerze może odbywać się na kilka sposobów i trudno obiektywnie wskazać na jeden najlepszy – wybór należy do Ciebie. Jednak niezależnie od tego, czy umieścisz swoje dziecko w przyczepce, foteliku czy zabierzesz na przejażdżkę rowerem cargo – zawsze na pierwszy miejscu powinieneś postawić bezpieczeństwo malucha. Zadbaj o sprawdzenie wszelkich mocowań, kasku, pasów itd., także pod kątem komfortu dziecka. Jednocześnie pamiętaj, że równie ważna jest Twoja odpowiedzialność za kierownicą. Spokojniejsza jazda nie tylko może pomóc uniknąć wypadku, ale również nie zniechęci malucha do kolejnych wycieczek, a pociecha z czasem wyrośnie na najlepszego kompana rowerowych eskapad!

 


1 A. Sharma, P. Kumar, Air pollution exposure assessment simulation of babies in a bike trailer and implication for mitigation measures, „Journal of Hazardous Materials Advances”, 2022, nr 5. Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się także TUTAJ [dostęp: 09.05.2025].

zamknij [x]