Wybierając się na wycieczkę rowerową, wyposażamy się w kask, czasem dodatkowe ochraniacze oraz inne elementy stroju kolarskiego i akcesoria, które mogą się przydać na trasie, jak kurtka przeciwdeszczowa, bidon, oświetlenie, błotniki czy sakwy. Jednakże wielu cyklistów na swojej liście najprzydatniejszych gadżetów rowerowych nie ma okularów sportowych, a to spore niedopatrzenie! Są one bowiem jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, który miłośnicy jednośladów powinni mieć pod ręką. Dlaczego? I jak dobrać okulary rowerowe do swoich potrzeb i stylu jazdy? O tym wszystkim przeczytasz w naszym tekście!
Najważniejsze informacje
- Podstawowym zadaniem okularów rowerowych jest ochrona wzroku użytkownika, dlatego powinny być one idealnie dopasowane do twarzy.
- Przepuszczalność światła okularów przeciwsłonecznych określa się w 5 kategoriach – od 0 (największa) do 4 (najmniejsza).
- Niektóre warianty dają możliwość łatwej wymiany szkieł. Ostatnio popularnością cieszą się także modele okularów fotochromowych.
- Okulary dla rowerzystów szosowych zwykle mają szkła panoramiczne i są bardzo lekkie, a okulary MTB – wytrzymałe i niezakłócające widoczności.
- Podczas jazdy nocnej stosuje się przezroczyste szkła, a do zniwelowania odblasków świetlnych – okulary polaryzacyjne.
- Osoby o słabym wzroku mogą stosować okulary rowerowe z dodatkowymi wkładkami (szkłami) korekcyjnymi.
- Chcesz wybrać najlepsze okulary dla rowerzysty – sprawdź marki: Rudy Project, POC, Uvex, Oakley, Fox, Rogelli, Bliz, Shimano, Endura czy Accent.
- Więcej artykułów na temat akcesoriów rowerowych znajdziesz na naszym blogu.
Spis treści:
- Dlaczego warto jeździć w okularach rowerowych?
- Jak dobrać okulary na rower do swoich potrzeb?
- Okulary na rower szosowy – aerodynamika i lekkość
- Okulary MTB – wytrzymałość i dynamiczne reagowanie
- Okulary rowerowe do jazdy nocą – co wybrać?
- Czy potrzebujesz okularów korekcyjnych do jazdy?
- Okulary z polaryzacją – czy warto?
- Okulary rowerowe damskie – tylko inny design?
- Mini ranking okularów na rower – polecane modele
- Jakie okulary na rower wybrać? Które sprawdzą się najlepiej?
Dlaczego warto jeździć w okularach rowerowych?
Większości osób okulary kojarzą się przede wszystkim z przyrządem mającym za zadanie zrekompensować niedobory w widzeniu (co rzeczywiście robią okulary korekcyjne). W efekcie, jeśli nie borykasz się z problemami ze wzrokiem, możesz zadać sobie pytanie – po co okulary rowerowe Ci się przydadzą? Wątpliwość ta wynika z błędnego punktu wyjściowego, okulary kolarskie w pierwszej kolejności poprawiają bezpieczeństwo jazdy, podstawą jest ochrona oczu rowerzysty, a pozostałe funkcje mają dopiero drugorzędne znaczenie (choć też bardzo istotne). Dlatego na pytanie, dlaczego warto jeździć w okularach rowerowych, najkrócej odpowiadamy – dla własnego bezpieczeństwa.
Należy zaznaczyć, że ochrona oczu zapewniana przez sportowe okulary jest wielopoziomowa. Co mamy na myśli? Po pierwsze, zasłaniają one narząd wzroku przed urazami mechanicznymi (np. na skutek uderzenia gałęzią) oraz przedostaniem się do oczu ciał obcych (piasku, owadów czy pyłu). Po drugie, zapobiegają podrażnieniu wzroku, na skutek działania czynników atmosferycznych – porywistego wiatru, ostrego słońca, czy zimnego powietrza. Po trzecie, okulary rowerowe chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV – godne uwagi modele mają zwykle filtr UV400. Te trzy płaszczyzny ochrony przekładają się na ogólne bezpieczeństwo kolarza, ponieważ zmniejszając ryzyko oślepienia przez ostre światło czy wpadnięcia do oka np. piasku, możesz uniknąć potencjalne niebezpiecznego wypadku. Zostawiając jednak na boku tak dramatyczne zdarzenia losowe – okulary przeciwsłoneczne rowerowe poprzez ochronę oczu zwiększą Twój komfort jazdy. Z nimi widoczność jest lepsza, a wzrok będzie wolniej się męczył.
Jak dobrać okulary na rower do swoich potrzeb?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów rowerowych? Zmiennych jest całkiem sporo, ale w pierwszej kolejności należy skoncentrować się na dopasowaniu modelu do twarzy. Powinieneś dobrać okulary rowerowe, których oprawki będą przylegające, ale wygodne w użytkowaniu (nie powinny uciskać), a co najważniejsze – w czasie jazdy nie zsuną Ci się z nosa. Dobrą praktyką producentów, która pozwala idealnie skonfigurować oprawki do indywidualnych potrzeb nabywcy, jest wyposażanie modeli w regulowane (lub wymienne) noski oraz zauszniki. Pamiętaj również, że oprawki muszą pasować do Twojego kasku, dlatego warto okulary mierzyć wraz z kaskiem.
Szukając dobrej jakości okularów rowerowych, powinieneś także zwrócić uwagę na poziom ich przyciemnienia. Standardowo dzieli się go na 5 kategorii, od 0 do 4, od najjaśniejszych szkieł do najciemniejszych.
- Kategoria 0. (S0) – przepuszcza 80-100% światła. Stosuje się je do jazdy przy bardzo słabym oświetleniu, kiedy zaciemnienie obrazu tylko by przeszkadzało np. wieczorem lub nocą. Soczewki kategorii 0 najczęściej są bezbarwne lub żółtawe.
- Kategoria 1. (S1) – przepuszcza 43-80% światła. Warto dobrać okulary rowerowe z tymi soczewkami, jeśli jeździsz w pochmurne dni oraz jesienią czy zimą. Często ich zadaniem jest zwiększenie kontrastu, zwykle mają żółty kolor.
- Kategoria 2. (S2) – przepuszcza 18-43% światła. Kategoria uniwersalna. Wyposażone w te szkła okulary rowerowe chronią oczy przed intensywnym nasłonecznieniem, zarazem oferując dobrą widoczność przy niekorzystnej pogodzie.
- Kategoria 3. (S3) – przepuszcza 8-18% światła. Najpopularniejszy wybór wśród rowerzystów (zwłaszcza miłośników jazdy szosowej), świetnie sprawdzający się w słoneczne, letnie dni.
- Kategoria 4. (S4) – przepuszcza 3-8% światła. Najciemniejsze szkła stosowane w okularach przeciwsłonecznych. Stosuje się je podczas jazdy w ekstremalnie jasnej scenerii np. gdy intensywne słońce odbija się od leżącego śniegu.
Warto zauważyć, że poziom transmisji światła jest pośrednio związany z kolorem soczewek (choć w niekiedy ma on jedynie efekt estetyczny), a barwienie może wpływać na postrzeganie otoczenia przez rowerzystę. Żółte szkła rozjaśniają obraz, co przydaje się np. gdy poruszasz się we mgle. Z kolei pomarańczowe poprawiają kontrast, a różowe czy fioletowe dobrze wyostrzają zieleń, więc poleca się je do jazdy po lesie. Za najbardziej uniwersalne uchodzą szare i brązowe soczewki – nie przekłamują obrazu, ale nieco zwiększają głębie ostrości. Jeżeli nie możesz zdecydować się na jeden typ soczewek – dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w okulary przeciwsłoneczne rowerowe z kilkoma kompletami szkieł w zestawie i umożliwiające ich szybką podmianę na trasie.
Czy wiesz, że
Możesz wybrać także soczewki gradalne? Są to szkła działające podobnie do tych stosowanych w okularach korekcyjnych progresywnych. Soczewki gradalne przyciemniane są stopniowo – od najciemniejszej sfery u góry do najjaśniejszej u dołu – dzięki temu, wzrok jest chroniony przed słońcem, a jednocześnie możesz wygodnie zerknąć na licznik czy nawigację rowerową.
Alternatywą dla osób często poruszających się w zmiennych warunkach atmosferycznych są fotochromowe soczewki do okularów. Popularne „fotochromy” nie mają jednej, stałej kategorii przepuszczalności światła, zamiast tego samoistnie dopasowują się do jasności otoczenia – zaciemniają lub rozjaśniają. Jak do tego dochodzi, opisaliśmy w tekście – jak działają okulary fotochromowe? – jeśli interesuje Cię to rozwiązanie, koniecznie sprawdź czas reakcji danego modelu (jak szybko zmienia barwę) – tańsze wersje niestety nie zawsze mają wystarczającą płynność działania.
Zastanawiając się, jakie okulary rowerowe wybrać, zapoznaj się także z technologiami zastosowanymi w oprawkach i szkłach. Otwory wentylacyjne oraz specjalne powłoki (tzw. antyfog) mogą zapobiec parowaniu szkieł. Do tego niektóre marki dysponują autorskimi soczewkami, wykonanymi z nietłukących się i odpornych na zarysowania materiałów oraz stosują na nich warstwy hydrofobowe (okulary będą lepiej radzić sobie w deszczu).
Niezależnie od tego, na które rozwiązania się zdecydujesz, nie zapominaj, że poszczególne cechy okularów rowerowych mają zastosowanie w konkretnych przypadkach i wybór odpowiednich okularów powinien wiązać się z uprawianą dyscypliną kolarską, dlatego w następnych częściach tekstu przyjrzymy się bliżej modelom dla kolarzy szosowych oraz dla miłośników MTB.
Okulary na rower szosowy – aerodynamika i lekkość
Każdy cyklista pasjonujący się osiąganiem wysokich prędkości na asfaltowych drogach, doskonale wie, jak ważne jest zmniejszanie masy i oporów powietrza rowerów – nie bez powodu kolarzówki są najlżejszym typem jednośladów, a topowe modele testuje się w tunelach aerodynamicznych. Idealne okulary rowerowe do jazdy szosowej będą miały bardzo podobną charakterystykę. Modele tego typu, zwykle są więc wykonane z najlżejszych materiałów i precyzyjnie przylegają do twarzy użytkownika. Często okulary szosowe można również poznać po tym, że są to warianty bezramkowe lub tylko z cienkimi oprawkami i korzystają z tzw. szkieł panoramicznych – mają jedną, obszerną i wspólną dla obojga oczu soczewkę, zamiast klasycznych dwóch. Taka konstrukcja jest nie tylko najbardziej opływowa, ale także zapewnia szerokie pole widzenia, co jest bardzo ważne, ponieważ kolarze szosowi zwykle jeżdżą w mocno pochylonej pozycji, w której klasyczne okulary rowerowe mogłyby nie gwarantować wystarczająco dobrego oglądu na krawędziach postrzegania oka.
Rzadko który kolarz jeździ na rowerze szosowym po zmroku, a asfaltowe trasy często znajdują się na otwartych, nieosłoniętych przestrzeniach, co ułatwia dobór soczewek do okularów pod względem ich jasności. Najlepiej, w wypadku poruszania się na kolarzówce w pełnym słońcu, sprawdzają się szkła z przepuszczalnością światła na poziomie 3. kategorii, a na zmienne warunki wystarczą modele z 2. kategorii. Ponieważ uprawiając kolarstwo szosowe, nie będziesz miał za dużo do czynienia z dynamicznymi zmianami oświetlenia – okulary fotochromowe rowerowe w większości przypadków, dla pasjonata szosy, będą zbędnym wydatkiem.
Okulary MTB – wytrzymałość i dynamiczne reagowanie
W pewnym sensie, okulary MTB wybrać należy, stosując odwrotne kryteria do tych przybliżonych przy okazji wariantów dla kolarzy szosowych. Wynika to z faktu, że specyfika jazdy górskiej jest znacznie inna – zwłaszcza jeśli interesują Cię wymagające, bądź wręcz ekstremalne odmiany MTB, jak enduro, downhill, trail czy cross-country. Trasy terenowe praktycznie nigdy nie wiodą przez ostro oświetlone obszary, dlatego w większości wypadków rowerzyści górscy nie stosują mocno zaciemniających obraz okularów sportowych – najpopularniejszym wyborem są szkła 2. kategorii lub, ewentualnie, modele z 3. kategorii, ale jak już, to te o największym stopniu przepuszczalności światła. Ponadto, przemierzając lasy, intensywność przenikających gęstwinę promieni słonecznych może się szybko zmieniać, dlatego wielu kolarzy górskich stawia na okulary fotochromowe rowerowe, które samoistnie będą reagowały na aktualne oświetlenie otoczenia.
A co z budową okularów rowerowych MTB? Chociaż z innych powodów, to podobnie do modeli dla kolarzy szosowych powinny przylegać do twarzy oraz oferować szerokie pole widzenia. W wypadku wariantów do jazdy górskiej jest to podyktowane troską o zdrowie użytkownika. Na górskich i leśnych trasach powinieneś móc zawsze dostrzec wszystkie potencjalne przeszkody, a okulary rowerowe chronią oczy przed gałęziami, błotem, piaskiem czy kurzem. Z kolei w razie wywrotki, idealne okulary rowerowe MTB nie powinny się zniszczyć, a co najważniejsze – nie powinny stanowić dodatkowego zagrożenia. Dlatego popularne są w nich wytrzymałe, grube oprawki. Downhillowcy i miłośnicy najbardziej szalonej jazdy zwykle stawiają na specjalne gogle rowerowe, gdyż oferują one największą spośród wszystkich modeli ochronę twarzy.
Okulary rowerowe do jazdy nocą – co wybrać?
Większość rowerzystów raczej nie planuje nocnych wycieczek (chociaż tzw. night biking ma swoich wiernych zwolenników i stanowi ciekawe doświadczenie), ale w życiu zdarzają się naprawdę nieprzewidywalne sytuacje i chyba każdego przynajmniej raz zaskoczył na trasie zachód słońca, jesienią czy zimą na dworze potrafi zrobić się bardzo ciemno nawet wczesną porą. Co, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji? Rzecz jasna, wtedy okulary przeciwsłoneczne rowerowe będą bezużyteczne, gdyż tylko jeszcze zaciemnią obraz, co może być niebezpieczne, ale zdejmując je, Twoje oczy przestaną być chronione przed urazami, co również jest niewskazane. Jeżeli szukasz odpowiednich okularów rowerowych do jazdy w nocy lub w wyjątkowo pochmurny dzień, najlepszym wyborem będą modele z przezroczystymi szkłami. Ponieważ jednak przydają się one tylko w bardzo konkretnych warunkach pogodowych, mało kto chce w nie specjalnie inwestować. Dlatego bywa, że kolarze wykorzystują do tego nie okulary rowerowe, a zwykłe ochronne okulary Uvex, które można kupić w sklepach budowlanych i ze sprzętem BHP. Profesjonalnym rozwiązaniem problemu, jest jednak zakupienie modelu, który ma wymienne soczewki – bezbarwne szkła najczęściej są od razu dołączone do kompletu.
Czy potrzebujesz okularów korekcyjnych do jazdy?
Dodatkowy problem, aby dobrać okulary rowerowe do swoich potrzeb, mogą mieć osoby o słabszym wzroku. Jeszcze kilkanaście lat temu kolarze z daleko- lub krótkowzrocznością musieli wybierać między modelami korekcyjnymi a przeciwsłonecznymi. Producenci z branży pochylili się jednak nad ich problemem i zaczęli konstruować rowerowe okulary korekcyjne, czyli takie, w których za soczewkami montuje się dodatkową ramkę na szkła, o mocy korespondującej z wadą wzroku użytkownika (ustaloną przez okulistę).
Rowerowe okulary korekcyjne nie są szczególnie droższe od tradycyjnych wariantów, ale pamiętaj, że do ich ceny trzeba doliczyć jeszcze koszt wykonania drugich soczewek, montowanych na wewnętrznej wkładce, gdyż optyk musi zrobić ją dla Ciebie indywidualnie.
Tańszym, a zarazem efektywniejszym rozwiązaniem problemu słabego wzroku są standardowe okulary sportowe dla kolarzy, noszone w połączeniu z soczewkami kontaktowymi. Jednakże, jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu szkłami, ich użytkowanie wymaga nieco wprawy i nie każdemu to odpowiada (do ich stosowania zdarzają się także przeciwskazania medyczne).
Po więcej informacji odsyłamy do artykułu – Jak wybrać okulary korekcyjne na rower?
Okulary z polaryzacją – czy warto?
Jeśli już przeglądałeś modele dostępne w sklepach, prawdopodobnie natrafiłeś na okulary rowerowe z polaryzacją, gdyż ostatnimi laty stały się bardzo popularne. Czym się wyróżniają? Są to okulary sportowe wyposażone w soczewki polaryzacyjne, czyli takie, które za sprawą swojej nowoczesnej konstrukcji usuwają zbędne odblaski, odbicia, refleksy powstające na gładkich powierzchniach (np. wodzie czy asfalcie). W efekcie okulary polaryzacyjne sprawiają, że widziane kolory wydają się żywsze a kontrast większy, nie występują również zniekształcenia postrzegania wywoływane przez promienie słońca. Wpływa to pozytywnie na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo kolarza.
Okulary rowerowe polaryzacyjne najczęściej przydają się w słoneczne dni, ale również docenisz je w czasie deszczu czy zaraz po nim (gdy nawierzchnia jest mokra) oraz w mieście. Brak wypaczeń obrazu sprawia, że jest on „czystszy”, co mniej męczy oczy. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w okulary polaryzacyjne, jeżeli możesz sobie pozwolić na ich zakup i często poruszasz się w tego typu warunkach. Jeśli jeździsz głównie w zmiennych warunkach oświetleniowych (zwłaszcza terenowych) – okulary rowerowe polaryzacyjne mogą okazać się zbędne.
Okulary rowerowe damskie – tylko inny design?
W rowerowym świecie bywa, że panie mają pod górkę. Kolarstwo uprawiają w większości mężczyźni, a w efekcie panowie mogą zwykle liczyć na dużo większy wybór jednośladów, strojów kolarskich, kasków itd. dopasowanych do ich sylwetek i upodobań, i nie inaczej jest w wypadku okularów kolarskich. Czy jednak cyklistki powinny się tym przejmować podczas wyboru modelu dla siebie? Czy okulary damskie na rower od męskich odróżnia tylko kolory?
I tak i nie. Chociaż bywa, że sportowe okulary męskie po prostu mają inne wzory i barwy od tych kierowanych do pań, to zalecamy dwa razy zerknąć, czy to na pewno jedyna różnica. Kobiety mają średnio mniejszą, bardziej smukłą twarz od mężczyzn, dlatego nawet pozornie ten sam wzór oprawek może być przez producenta rozróżniony płciowo właśnie z powodu rozmiarówki. Chcąc więc kupić model męski, sprawdź, czy na pewno ma rozstaw taki sam jak damskie okulary rowerowe i będzie dobrze przylegał do Twojej głowy. Zastosowane w soczewkach technologie powinny być takie same.
Mini ranking okularów na rower – polecane modele
Aby nieco ułatwić Ci wybór okularów przeciwsłonecznych na rower, przetestowaliśmy trochę modeli oraz skonfrontowaliśmy się z opiniami naszych Klientów i wyszczególniliśmy kilka produktów (o różnym przeznaczeniu i z różnych półek cenowych), które warte są Twojej uwagi. Na pewno któryś z nich przypadnie Ci do gustu!
Okulary rowerowe Uvex Sportstyle 612 VL
Na pierwszy rzut oka wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym designem, który powoduje, że okulary sprawdzą się nie tylko na rowerowej przejażdżce, ale również w trakcie uprawiania innych sportów, a nawet użytkowania na co dzień. Co więcej, producent do kompletu dołączył pasek, po to, aby okulary Uvex Sportstyle 612 VL mogły być noszone także podczas uprawiania sportów wodnych!
Model korzysta z technologii Variomatic Light – jego fotochromowe soczewki automatycznie reagują na zmianę warunków oświetleniowych (kategoria przepuszczalności – 1-2). Z kolei rozwiązanie nazwane Supravision zapewnia doskonałą ochronę przed parowaniem szkieł. Okulary rowerowe Uvex Sportstyle 612 VL mają miękkie, elastyczne noski – wygodne nawet w czasie długotrwałego noszenia.
Okulary rowerowe Accent Shot
Okulary przeciwsłoneczne rowerowe Accent Shot są modelem niesamowicie uniwersalnym wyposażonym w wymienne szkła – lustrzane oraz rozjaśniające (kategoria jasności – 2-3, filtr UV400), co pozwala Ci bez trudu dobrać zawsze odpowiednie soczewki do zastanej sytuacji. Ponadto Accent Shot wyróżnia się szerokim polem widzenia i niewielką wagą (34 g). Te atuty sprawiają, że są to idealnie okulary rowerowe do jazdy szosowej.
Model charakteryzuje się dużą innowacyjnością konstrukcyjną – składa się z systemu modułowego. Oprócz soczewek możesz wymienić w nim też dolną część oprawek, a projekt umożliwia również instalację adaptera dla soczewek korekcyjnych. Do tego w zestawie znajdziesz ochronne etui i dodatkowy front ramki okularów.
Okulary rowerowe Shimano Equinox CE-EQNX5
Choć znana jest głównie ze sprzedaży części do jednośladów, to japońska firma Shimano jest również producentem bardzo dobrej jakości okularów rowerowych, czego świetnym przykładem jest model z wymiennymi, panoramicznymi szkłami – Equinox CE-EQNX5. Zaprojektowano go z myślą zarówno o kolarzach szosowych, jak i MTB.
Ten produkt to okulary fotochromowe rowerowe o szerokim zakresie przepuszczalności światła i z bardzo mocnym filtrem UV400. Do tego w standardzie Shimano Equinox CE-EQNX5 ma w komplecie drugie szkła, tzw. Clear, czyli bezbarwne – świetnie sprawdzą się podczas jazdy po zmroku lub w pochmurny dzień. Jedne i drugie soczewki wzbogacono w specjalną powłokę hydrofobową minimalizującą powstawanie smug i wspierającą usuwanie z nich wody.
Okulary rowerowe Uvex Sportstyle 233 P
Druga propozycja od firmy Uvex na naszej liście to wysokiej klasy okulary rowerowe polaryzacyjne z lustrzanymi soczewkami litemirror blue o transmisji światła wynoszącej 12% (kategoria filtra – 3). Szkła skutecznie redukują refleksy i odblaski, chroniąc oczy przed zmęczeniem oraz poprawiając kontrast widzenia, zapewniają również osłonę przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC.
Okulary rowerowe polaryzacyjne Uvex Sportstyle 233 P są wyjątkowo uniwersalnym wyborem. Nadają się do noszenia podczas różnorodnych aktywności sportowych, zwłaszcza że są bardzo lekkie i mają ergonomiczny, starannie opracowany kształt. Plastyczne końcówki zauszników oraz regulowane noski gwarantują idealne dopasowanie do każdej twarzy.
Gogle Fox Main Core
Gogle Fox Main Core będą z kolei najlepszym wyborem, jeśli szukasz odpowiednich okularów rowerowych do ekstremalnych dyscyplin MTB, jak downhill. Amerykańska marka Fox jest jedną z najbardziej zaufanych w dziedzinie wymagającego kolarstwa górskiego, a ten model okularów jest doskonałym połączeniem najwyższej jakości i przystępnej ceny.
Gogle Fox Main Core mają przezroczystą szybkę Lexan, która osłania oczy przed urazami oraz zapewnia pełną ochronę przed promieniowaniem UV, a dodatkowo daje pełne, niczym niezmącone pole widzenia, co ma ogromne znacznie w czasie szybkiej jazdy. Z kolei dzięki regulowanemu paskowi i miękkiej podszewce – łatwo dopasujesz je do swojej głowy, tak, aby gogle nie przesuwały się podczas użytkowania.
Okulary Rudy Project Iridis 65
Ostatni model to ciekawa propozycja dla osób, wciąż nieprzekonanych do zakupu typowych okularów przeciwsłonecznych rowerowych. Rudy Project Iridis 65 to wariant z pograniczna modeli sportowych oraz do codziennego noszenia (producent zalicza go do swojej linii lifestylowej). Rudy Project Iridis 65 prezentuje się, jak tradycyjne okulary, jednocześnie jednak jest wykonany z trwałego poliamidu, co czyni go dobrym wyborem do korzystania z modelu podczas jazdy na rowerze oraz uprawiania innych sportów.
Warto zwrócić uwagę na zastosowane soczewki. Są one bezbarwne, więc będziesz mógł je nosić niezależnie od pogody i powstały przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii produkcyjnej marki Rudy Project, co uczyniło je wyjątkowo trwałymi i odpornymi na zarysowania.
Jakie okulary na rower wybrać? Które sprawdzą się najlepiej?
Jak mogłeś się przekonać, ten segment rynku kolarskiego jest naprawdę rozbudowany i wybór odpowiednich okularów rowerowych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Liczba stosowanych współcześnie technologii i rozwiązań dla laika może być przytłaczająca, jednak znalezienie świetnego modelu nie musi być wcale trudne! Kluczowe jest po prostu uprzednie, szczegółowe zdefiniowanie swoich potrzeb, stylu jazdy, zastanowienie się, na jakie trasy i w jaką pogodę zwykle wyruszasz. Te informacje bardzo precyzyjnie nakierują Cię na idealne okulary rowerowe dla Ciebie!
Pamiętaj, że okulary na rower są, po pierwsze, zakupem na lata, a po drugie, mają realny wpływ na Twoje bezpieczeństwo na drodze, dlatego stanowczo odradzamy zbytnią oszczędność. Zwłaszcza że w katalogach sprawdzonych, cenionych firm, których oprawki i szkła wykonane są z wysokojakościowych materiałów, bez przeszkód znajdziesz także okulary przystępne cenowo. Do powszechnie uznanych marek należą m.in. Rudy Project, POC, Uvex, Oakley, Fox, Rogelli, Bliz, Shimano, Endura czy Accent.