Buty MTB

Filtry
Marka
Catlike
Fox
Shimano
Sidi
XLC
Rozmiar
36
37
38
39
40
41
41,5
42
42,5
43
43,5
44
44,5
45
45,5
46
47
48
49
50
Płeć
damskie
unisex
Kolor
biały
brązowy
czarny
czerwony
niebieski
szary
zielony
Cena

Jakie buty na rower MTB wybrać?

Kolarstwo górskie większości z nas kojarzy się przede wszystkim z olimpijską dyscypliną jaką jest CrossCountry, czyli z zawodami rozgrywającymi się na specjalnie przygotowanej trasie. Dopiero później uświadamiamy sobie, że trail, freeride, enduro czy downhill to również formy MTB. Jeśli do tego dodamy cały wachlarz odmian kolarstwa grawitacyjnego, dopiero wówczas otrzymamy pełny obraz tego jak różnorodna jest to dyscyplina sportu. Piszemy o tym dlatego, że wybierając buty na rower MTB musisz określić o jaki styl jazdy Ci chodzi. Każdy z nich to inna charakterystyka, a co za tym idzie zupełnie inny rodzaj obuwia.

 

Buty do kolarstwa górskiego z powodzeniem wykorzystywane są również w kolarstwie przełajowym, trekkingu czy podczas gravelowych wypadów. Taki stan rzeczy pokazuje jedynie jak popularne, a co za tym idzie cenione jest to rozwiązanie. Jeśli więc stoisz przed dylematem dotyczącym tego jaki rodzaj obuwia kupić, w pierwszej kolejności określ rodzaj swojej aktywności. Będzie to miało znaczenie przy wyborze sztywności czy wagi butów, jak również na rodzaj zastosowanego wiązania oraz rodzaj systemu zatrzaskowego, o ile w ogóle będą go posiadały.

 

Typowe buty do XC czyli popularnego CrossCountry, jak również do Cyclocrossu (kolarstwo przełajowe) będą się charakteryzowały niską wagą i bardzo dużą sztywnością podeszwy. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o jak najlepszy transfer mocy na korby, oraz solidne podparcie i trzymanie stopy. Za tę część odpowiada między innymi system wiązań żyłkowych w które zazwyczaj wyposażony jest ten rodzaj obuwia. Dodatkowo posiadają one specjalnie wyrzeźbiony kształt protektora, który ma umożliwić poruszanie się w terenie w chwili, gdy zajdzie potrzeba podprowadzenia roweru pod strome błotniste wzniesienie, czy przeskoczenie nad przeszkodą.

 

Buty MTB do szeroko rozumianego ATB (All Terrain Bike), w tym również te wykorzystywane podczas szutrowych wycieczek, będą zazwyczaj nieco cięższe, a materiał z jakiego będzie wykonana podeszwa nie będzie tak sztywny. Dzięki temu będziesz mieć możliwość komfortowego pokonywania na piechotę nawet kilku kilometrowych odcinków. System zapięć natomiast jaki stosowany jest w tego typu obuwiu jest bardzo zróżnicowany. Mogą to być zwykłe sznurówki, rzepy lub linki. Mało tego, producenci aby nieco ograniczyć koszty produkcji, co ostatecznie przekłada się na cenę końcową produktu, stosują te rozwiązania zamiennie. Dzięki temu finalnie otrzymujemy niedrogi produkt z solidnym systemem wiązań.

 

Buty do kolarstwa grawitacyjnego, downhillu czy enduro pozbawione są systemu zatrzaskowego. W związku z tym, że w tego rodzaju kolarstwie z oczywistych względów stosuje się pedały platformowe, również obuwie musi być dostosowane do tego typu rozwiązania. W tym wypadku waga nie gra większej roli. Buty MTB mają zapewnić doskonałe podparcie stopy, jak również być wygodne i wytrzymałe. Stosowany system zapięć to zazwyczaj sznurówki i rzepy, lub kombinacja tych dwóch rozwiązań.

Buty na rower każdego typu

Jak widzisz, wybór butów do MTB nie jest tak oczywisty. Jeśli chciałbyś zapoznać się bliżej z każdym z ich typów, zapraszamy na naszą stronę, gdzie przy każdym z produktów umieściliśmy szczegółowy opis konkretnego modelu z którego dowiesz się do jakiej dyscypliny kolarstwa górskiego został zaprojektowany.

 


zamknij [x]