Hamulce rowerowe mechaniczne

Filtry
Marka
Accent
Avid
Campagnolo
Cannondale
Hayes
Magura
Shimano
SRAM
Tektro
XLC
Cena
Montaż
komplet
lewa
prawa
przód
tył
Rodzaj okładzin
metaliczne
mieszane
półmetaliczne
żywiczne

Hamulce mechaniczne Shimano

Jeśli chodzi o sprawdzone rozwiązania, to jednym z liderów, który ukształtował cały rynek rowerowy niewątpliwie jest firma Shimano. Nie inaczej jest w przypadku układów hamulcowych. Hamulce mechaniczne Shimano od lat montowane są we wszystkich typach jednośladów i mimo stale postępującego rozwoju technologicznego nadal cieszą się ogromną popularnością. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Są to sprawdzone komponenty, które stale udoskonalane wyróżniają się jakością wykonania oraz trwałością.

 

Hamulce mechaniczne Shimano ze względu na sposób działania możemy podzielić na dwa typy: hamulce szczękowe oraz hamulce tarczowe. Każde z tych rozwiązań dedykowane jest do innej grupy użytkowników gdzie pomimo wyraźnych różnić w budowie zasada działania jest taka sama. Cały układ bazuje na systemie linek, którymi połączone są klamkomanetki czy klamki hamulcowe ze szczękami lub zaciskami. Różnica w nazewnictwie wynika z tego, czy mówimy o hamulcach szczękowych typu v-brake, cantilever czy hamulcach szosowych, czy też o rozwiązaniu w którym wykorzystywane są tarcze hamulcowe, bo takie również są bardzo popularne w układach mechanicznych.

 

We wszystkich hamulcach szczękowych inaczej zwanych obręczowymi, hamowanie odbywa się poprzez dociskanie szczęk do powierzchni bocznej koła. Jest to lekkie, niezwykle proste i skuteczne rozwiązanie, którego mankamentem jest wrażliwość na warunki atmosferyczne, jak również zmniejszenie skuteczności działania przy ewentualnym wykrzywieniu obręczy. Jednak w prosty sposób możemy temu zaradzić. Wystarczy że wymienimy klocki hamulcowe na takie wykonane z mieszanki przeznaczonej na zmienne warunki atmosferyczne, jak również pojmiemy podstawy centrowania koła (co wcale nie jest trudne). Wówczas będziemy mogli przez długi czas cieszyć się ze skutecznych hamulców, których kompletny serwis wykonamy w każdych warunkach przy użyciu standardowego multitool’a.

Sprawdzone hamulce tarczowe mechaniczne

Hamulce tarczowe mają tę przewagę nad hamulcami szczękowymi, że powierzchnie tarcz, które odpowiadają za skuteczność całego układu, nie są tak wrażliwe na jazdę w zmiennych warunkach atmosferycznych. Ilość wody, błota czy śniegu jaki dostaje się na nie podczas jazdy w niesprzyjających warunkach jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku hamulców obręczowych. Niemniej mechaniczne „tarczówki” są zdecydowanie cięższe od wymienionych wcześniej hamulców szczękowych. Dlatego to gdzie ewentualnie chciałbyś je zastosować będzie zależało od rodzaju roweru, oraz warunków w jakich mają być użytkowane.

 

Niezależnie od tego, który system w rowerze posiadasz, miej świadomość, że możliwość dokonania wszelkich prac konserwacyjnych począwszy od wymiany linek, poprzez regulację siły hamowania czy wymianę okładzin i klocków możesz wykonać bez konieczności angażowania serwisu zewnętrznego. Mało tego, ceny poszczególnych części zamiennych jak również kompletnych układów hamulcowych nie są zbyt wysokie. Dodatkowo w naszym sklepie internetowym, ze względu na częste akcje promocyjne, możesz je nabyć po wyjątkowo korzystnych cenach. Dlatego tym bardziej zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszej strony.

 


zamknij [x]