Zdrowe odżywianie – czym kierować się przy układaniu jadłospisu i jakie korzyści niesie ze sobą zmiana nawyków żywieniowych
Obserwujemy obecnie ogromny wzrost zainteresowania zdrowym odżywianiem. Niemal w każdym kobiecym czasopiśmie znaleźć można porady i przepisy na zdrowe i smaczne posiłki. Wiele gwiazd telewizyjnych występuje w roli ekspertów żywieniowych, a kącik kulinarny na stałe zagościł w niemal wszystkich programach śniadaniowych. Jednak nie tylko prasa i telewizja podchwyciła ten temat. Zdecydowanie najwięcej dzieje się w Internecie. Powstało mnóstwo blogów kulinarnych i dietetycznych, które chętnie doradzają w kwestii zdrowego odżywiania. Największe portale informacyjne także mają swój odrębny dział dotyczący zdrowia i diety.
Duża ilość artykułów i informacji niestety nie zawsze idzie w parze z jakością popartą badaniami naukowymi. Wciąż możemy natrafić na mnóstwo mitów i ryzykownych porad, które zdecydowanie nie przysłużą się zdrowiu. Prawda jest taka, że ilu specjalistów tyle opinii, a nie każda dieta sprawdzi się u wszystkich pacjentów tak samo. Można pójść o krok dalej i śmiało stwierdzić, że żadna dieta, czy zasady odżywiania nie będą dostosowane nawet do 50% społeczeństwa. Wszystko za sprawą coraz częściej występujących nietolerancji pokarmowych, alergii, chorób dietozależnych, jakości pożywienia, a także różnych preferencji smakowych.
Jaka powinna być odpowiednia dieta?
Przede wszystkim właściwie zbilansowana pod kątem składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany), mikro- i makroelementów, a także witamin. Nie można też zapomnieć o nawadnianiu. Co to oznacza w praktyce? Wszystkich tych składników nie uda nam się uzupełnić, jeśli zastosujemy dietę eliminacyjną, czyli wykluczymy daną grupę produktów z diety. Ewentualne braki da się uzupełnić suplementacją, ale najlepszym źródłem witamin, czy minerałów zawsze pozostanie jedzenie. Doskonały plan żywieniowy powinien też uwzględniać nasz stan zdrowia i uzupełniać ewentualne niedobory, które powstały przez wiele lat niewłaściwego odżywiania.
Od czego zacząć układanie diety?
Przede wszystkim od poznania własnego organizmu. Musimy zastanowić się jakie produkty lub połączenia pewnych składników nam nie służą. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań krwi. Podstawowa morfologia wraz z badaniem poziomu żelaza, magnezu, sodu, potasu, glukozy i cholesterolu na początek wystarczy. Warto też pomyśleć o zbadaniu tarczycy (TSH, T3 i T4). Następnie można przejść do układania jadłospisu.
Ile posiłków dziennie spożywać?
Pięć posiłków dziennie to najczęstsze zalecenie jakie słyszymy. Czy faktycznie takie rozłożenie diety jest odpowiednie? Optymalna ilość posiłków zależy od naszej aktywności w ciągu dnia i możliwości jakie mamy, aby przygotować sobie jedzenie. Prawdą jest, że większość osób powinna dążyć do wprowadzenia właśnie tych 5 posiłków, ponieważ dzięki temu porcje nie są przesadnie duże i nie obciążają żołądka, przerwy będą na tyle krótkie, aby uczucie głodu nie powróciło, a energia potrzebna do pracy organizmu będzie dostarczana równomiernie przez cały dzień. Zmniejszy się także ryzyko odłożenia nadmiaru jedzenie w formie niechcianej tkanki tłuszczowej.
Cztery posiłki dziennie to także ilość jaką można przyjąć za właściwą. Przy trzech, przerwy pomiędzy nimi staną się długie, a same dania zbyt obfite, wydłuży się czas trawienia, a przez to będziemy czuć się ciężko i ospale. Większa ilość niż 5 posiłków sprawdzi się u sportowców i osób ciężko pracujących, które mają znacznie większe zapotrzebowanie na kalorie.
Co jeść na diecie?
Gdy już wiemy nieco na temat własnego organizmu, zdrowia i tego ile posiłków należy spożywać, możemy przejść do planowania każdego z nich. O tym jak to zrobić można by napisać książkę lub kilkadziesiąt takich artykułów, a i tak nie mielibyśmy pewności, że wybrane produkty akurat Tobie będą odpowiadać. Istnieje jednak kilka dość uniwersalnych wskazówek, których zastosowanie sprawdzi się u ponad 90% osób:
- Spożywaj znaczne ilości warzyw i owoców w proporcji 3 do 1 (np. 300g warzyw i 100g owoców). Niech stanowią one przynajmniej 40-50% wagi wszystkich produktów składających się na Twoją dietę.
- Zastąp białe pieczywo pełnoziarnistym (prawdziwym, nie tylko barwionym, które udaje pełnoziarniste).
- Dodaj do swojej diety orzechy i nasiona.
- Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi.
- Czytaj etykiety i unikaj produktów przetworzonych o długim składzie.
- Ogranicz sól na rzecz przypraw i ziół.
- Pij regularnie wodę i inne napoje bez cukru.
- Jedz posiłki regularnie i nie spiesz się w trakcie jedzenia.
- Ogranicz do minimum alkohol i używki.
Podsumowanie
Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych wymaga dużej wiedzy lub pomocy doświadczonego dietetyka. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w sklepie raczej nie znajdziemy naturalnych, zdrowych produktów, które wystarczy tylko odwinąć z folii i zjeść bez wcześniejszego przygotowania. W dodatku nikt by chyba nie chciał jeść wciąż zimnych posiłków, a te gotowe do odgrzania zdecydowanie do zdrowych nie należą, więc jeśli myślimy o zdrowym odżywianiu mamy dwa wyjścia: albo poświęcimy cenny czas na znalezienie zdrowych produktów i własnoręczne przygotowanie z nich posiłku w oparciu o odpowiednio skomponowaną dietę lub zaufamy firmie cateringowej, która przygotuje dla nas posiłki na cały dzień ze sprawdzonych, dobrej jakości składników i dostarczy pod nasze drzwi.
Osobiście możemy polecić sprawdzoną firmę Body Chief, która oferuje smaczne i zdrowe dania indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. Oba rozwiązania mocno się od siebie różnią, ale są równie dobre. Najważniejsze, abyśmy postawili pierwszy krok i zadbali o swoje zdrowie już dziś. Warto!