Dlaczego stanik sportowy jest taki ważny?

O tym, że stanik sportowy jest wspaniałym wynalazkiem, który ułatwia nam uprawianie aktywności fizycznej nie trzeba przekonywać żadnej z nas. Czy jednak zdawałyście sobie sprawę z tego, że sportowy stanik może zmniejszać ból piersi, a pozytywne skutki jego noszenia możemy odczuwać nawet do później starości? Czy istnieją wiarygodne badania na temat piersi sportsmenek?

 

stanik sportowy to ważna część stroju kobiety

 

Jeszcze 15 lat temu niewiele osób zastanawiało się nad wpływem aktywności fizycznej na zdrowie piersi. Właściwie nie prowadzono szerszych badań na ten temat. Zmieniło się to kilkanaście lat temu, gdy grupa badaczy z Portsmouth przeprowadziła szeroko zakrojone badanie na ten temat. Dzięki zaawansowanym narzędziom badawczym udało się przeprowadzić szereg badań symulujących zachowanie piersi w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Z czego składają się piersi?

Aby móc odpowiednio zadbać o piersi trzeba najpierw poznać ich skład. Głównym składnikiem kobiecych piersi jest tkanka tłuszczowa i gruczołowa, wsparte są przez tkankę powięzi zwaną więzadłami Coopera oraz przez skórę. Piersi są tak zaprojektowane, aby bez trudu wytrzymać pewne siły rozciągające. Niestety nadmierny i długotrwały ruch występujący podczas uprawiania przede wszystkim dynamicznych dyscyplin sportowych powoduje nadmierne obciążenie więzadeł i skóry. Skutkiem tego jest rozciągnięcie, którego w naturalny sposób nie da się przywrócić już do normalnego stanu.

Test odbijania piersi

Badacze z Portsmouth stworzyli test do pomiaru ruchu piersi, zwany testem odbijania. Polega on na wykorzystaniu czujników, które mierzą ruch między mostkiem, a sutkami, który pojawia się podczas takich aktywności jak bieganie czy chodzenie. Do testu zaproszono tysiące kobiet o różnych rozmiarach i kształtach piersi. Podczas standardowych codziennych czynności stwierdzono średni ruch na poziomie 9cm we wszystkich kierunkach. Natomiast podczas biegania ruch zwiększył się aż do 15cm. Pojawiający się w czasie biegu ruch piersi był też bardziej pionowy. Co to może oznaczać? Konsekwencje długotrwałego uprawiania sportu bez odpowiedniego wsparcia mogą być szkodliwe nie tylko dla samych piersi, ale też dla ogólnie pojętego zdrowia i samopoczucia kobiet.

 

Cztery główne dolegliwości to:

 

  1. Ból – bez dobrego wsparcia kobiety bardzo często skarżą się na ból piersi podczas ćwiczeń. Dwa tysiące przebadanych kobiet oceniło ból piersi po biegu bez stanika średnio na 7,6 / 10 punktów. Gdzie dziesiątka oznaczała maksymalny poziom bólu.

  2. Uszkodzenie – powstałe uszkodzenia dotyczyły przede wszystkim skóry i więzadeł. Chociaż skóra ma możliwość rozciągnięcia się nawet o 40% bez żadnych konsekwencji, to w przypadku ćwiczeń bez odpowiedniego stanika rozciągnięcie dochodziło do nawet 120%.

  3. Kompensacja – dla wielu kobiet ćwiczenie bez odpowiedniego podparcia miało negatywny wpływ na biomechanikę ciała. Problem występował z powodu potrzeby kompensacji, szczególnie w przypadku dużej masy piersi.

  4. Wstyd – jest to co prawda dolegliwość natury psychicznej, ale nie można jej bagatelizować. Wiele kobiet o dużych piersiach zaprzestawało ćwiczeń z powodu wstydu jaki odczuwały w wyniku nadmiernego ruchu piersi.

 

skutki bagatelizowania staników sportowychNiezależnie od tego jaki sport uprawiamy powinnyśmy zapewnić swoim piersiom maksymalny poziom wsparcia. Po rozciągnięciu skóry i więzadeł będzie już za późno. Nie ma naturalnego sposobu, aby bezpiecznie powrócić do pierwotnego stanu.

 

Sięgając pod odpowiedni biustonosz powinnyśmy wybrać jeden z trzech typów:

 

  1. Kompresyjny – jest to model stanika typu „crop top”. Sprawdzi się on podczas bardzo delikatnych ćwiczeń statycznych takich jak rozciąganie czy joga, ale nie będzie na tyle wydajny, aby poradzić sobie podczas bardziej dynamicznych dyscyplin. Biustonosz kompresyjny spycha piersi do środka i poniekąd „łączy” je w jedną całość. Dzięki temu jest on w stanie utrzymać znacznie większą masę niż tradycyjny biustonosz. Minusem staników kompresyjnych jest oczywiście nadmierny ucisk tkanek.

  2. Hermetyzacyjny – ten typ biustonosza bardziej przypomina klasyczne modele, które oddzielają i podtrzymują każdą z piersi indywidualnie. Mocna tkanina zapobiega nadmiernemu przemieszczaniu się piersi, a oddzielenie ich od siebie zwiększa komfort i ułatwia oddychanie.

  3. Połączenie hermetyzacji i kompresji – jest to w zasadzie połączenie zalet obu typów staników, które nadają mu cechy pozwalające na właściwą izolację i unieruchomienie obu piersi w sposób niezależny. Sprawdzi się on w grach zespołowych, podczas biegania lub dynamicznych zajęć grupowych na siłowniach.

 

rodzaje staników sportowych dla kobiet

Skąd wiadomo, że stanik sportowy spełnia swoje zadanie?

Aby mieć pewność, że dany model stanika właściwie spełnia postawione przed nim zadanie należałoby udać się z nim np. do Portsmouth gdzie grupa naukowców sprawdziłaby jak zachowuje się ten konkretny model na konkretnej parze piersi. To oczywiście praktycznie niemożliwe do zrealizowania, a przynajmniej nie warte zachodu. Możemy jednak podjąć kilka działań, które powinny pomóc w okiełznaniu podskakujących na treningach piersi. Przede wszystkim wybierzmy stanik sportowy sprawdzonej i renomowanej marki. Następnie precyzyjnie dobierzmy rozmiar do kształtu i wielkości naszej miseczki. Na koniec testujmy i jeszcze raz testujmy. Nie warto ograniczać się tylko do jednego stanika, który naszym zdaniem będzie wygodny. Sprawdźmy przynajmniej trzy różne modele, aby naprawdę odczuć różnicę.

 

stanik sportowy brubeck comfort

stanik sportowy brubeck webster

stanik sportowy brubeck fusion

 

Warto też zwrócić uwagę na następujące elementy w samej budowie stanika:

 

  • Mostek centralny – jest to mały mostek pomiędzy miseczkami. Warto upewnić się czy leży on płasko na klatce piersiowej. Jeśli unosi się lub odstaje to znaczy, że nie otrzymujemy pełnego wsparcia.

  • Miseczki – piersi powinny je całkowicie i równomiernie wypełniać. O dobraniu odpowiedniego rozmiaru miseczki do rozmiaru naszych piersi nawet nie ma co wspominać, bo to oczywiste. Nie każda z nas jednak wie lub zdaje sobie sprawę, że miseczki mają różne kształty i one również powinny być w miarę możliwości dopasowane do kształtu piersi.

  • Pasy barkowe – im większe i cięższe piersi tym szersze powinny być ramiączka. Kupując stanik sportowy zwróćmy na to uwagę, ponieważ im lepiej rozłożony będzie ciężar tym mniej będą nas boleć plecy i ramiona.

 sposób dopasowania stanika sportowego

Podskakujące piersi to nie błahy problem

Mówi się często, że zarówno małe jak i duże piersi stanowią dla nas problem. W sporcie natomiast im mniejsze piersi tym problem jest mniejszy. Spójrzmy chociażby na zawodowe lekkoatletki. Duże z kolei utrudniają życie sportsmenkom. Jest to dodatkowy ciężar, który przesuwa środek ciężkości i utrudnia wykonywanie dynamicznych ruchów. Odpowiednio dobrany stanik może chociaż częściowo nas odciążyć i ułatwić codzienne treningi. Warto spróbować i się przekonać. Po przetestowaniu kilku modeli powinnyśmy już wiedzieć czego oczekujemy od sportowego biustonosza.

Powiązane artykuły

zamknij [x]