Kiedy należy wymienić opony w rowerze i jak je zutylizować? Gdzie wyrzucać opony rowerowe?

Wymiana opon rowerowych przychodzi nam do głowy nieco rzadziej niż dętek. Zazwyczaj dzieje się też wtedy kiedy uszkodzenia są na tyle duże, że trudno ich już nie zauważać - bywa, że otrzymujemy sygnał w postaci częstszego "łapania kapcia". To naturalne - dobre, rekreacyjne opony są coraz wytrzymalsze. Nawet w wypadku ogumienia szosowego trend zwiększający ilość możliwych do przejechania kilometrów podnosi tę wartość. Producenci stosują lepsze mieszanki, opony stają się trwalsze, nawierzchnie lepsze. Mimo to prawidłowa konserwacja opon i ich wymiana to cenna wiedza, z której nie wolno Wam rezygnować. Przełoży się ona bezpośrednio na Wasz komfort, wygodę, a także bezpieczeństwo podczas jazdy.

 

 

Kiedy wymienić opony w rowerze i jak je zutylizować?

 

 

 

Wprowadzenie - o czym Wam powiemy?

Z artykułu dowiecie się, jak ważna jest żywotność opon i jak ją z jednej strony przedłużać, a z drugiej - umiejętnie rozpoznać, kiedy ogumienie wymaga wymiany. Opony są często wyznacznikiem Waszego komfortu na rowerze. Od jakości zastosowanej mieszanki i bieżnika zależy trakcja, przyczepność, często dynamika. Ogumienie jako pierwsze przyjmuje na siebie wszelkie nierówności podłoża po którym jedziemy i działa jak resor przyjmując na siebie ciężar roweru i cyklisty. Jego prawidłowe funkcjonowanie to więc niezbędna formuła dla wszechstronnego zastosowania roweru i jego należytego użytkowania.

 

W artykule powiemy o żywotności opon - będziecie wiedzieć jak orientować się w ich wieku i potencjalnej przydatności. Wskażemy też sygnały mówiące o zużyciu ogumienia i legalne sposoby jego utylizacji, przewidziane prawem i właściwe dla środowiska. Nie zapomnimy o dętkach. Wszystko to pozwoli Wam realnie i właściwie oceniać stan Waszych opon rowerowych.

 

Żywotność opon - co warto wiedzieć?

Jak każdy sprzęt podlegający nieustannym naciskom, ogumienie w naturalny sposób poddaje się upływowi czasu i sił które na nie działają. Wszechstronne role jakie spełniają opony do rowerów, wymuszają konkretną ich konstrukcję i strukturę - a ta reaguje na środowisko w jakim się porusza. Regularne czyszczenie i stosowanie środków do konserwacji ogumienia oczywiście pomoże. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Stan gumy i bieżnika

Podstawowe kryterium w jakim powinniśmy się poruszać. Guma nie może być sparciała, popękana ani nosić śladów uszkodzeń. Podłużne pęknięcia świadczą o starości i kwalifikują kapcie do wymiany, ale możemy spotkać też wyżłobienia i odkształcenia, które nie wróżą oponie długiego życia. Opona do roweru jest na tyle tania, że nie usprawiedliwia to przedłużania jej używania na siłę. Zwłaszcza jeśli obecne są na niej wybrzuszenia świadczące o utracie właściwości - przy dużym ciśnieniu może nas nawet spotkać barwna eksplozja i natychmiastowa utrata kontroli nad rowerem. Wytarty bieżnik traci właściwości i staje się bezużyteczny i potencjalnie zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy.

Ciśnienie w oponach

Opony rowerowe nie operują w warunkach dużego ciśnienia, ale utrzymanie go na właściwym poziomie znacznie wydłuża ich życie. Zbyt niskie sprawi, że zaczną pękać - za wysokie zmniejszy ich wytrzymałość. Kontrolowanie ciśnienia to prosta czynność - wydatnie pomoże pompka z manometrem raz na jakiś czas, w zależności od tego jak często wsiadamy na rower.

Rotacja przód-tył

Doskonały sposób na wydłużenie życia ogumienia. Opony zużywają się w sposób nierównomierny. Przód podlega mniejszym obciążeniom niż tył, gdzie jest cały napęd, bagażnik i potencjalny ekwipunek. Dlatego zalecane jest co umowny tysiąc kilometrów zamienić opony miejscami. Pozwoli im to na równomierne zużywanie się a nam przypomni niezbędną technikę wymiany.

 

 

Wymiana opony rowerowej w serwisie

 

Jak długo wytrzymują opony rowerowe?

Obecnie stosowane mieszanki dają nam niezwykłe możliwości. Opony w rowerze stały się nowoczesne, naszpikowane doskonałą technologią i wytrzymałe. Wszystko po to, by jeździć długo w pożądanym zakresie parametrów użytkowych. Oczywiście i tak nie zmienia to faktu, że ogumienie szosowe pracujące na wysokim ciśnieniu i przy minimalnym bieżniku wytrzyma krócej niż nowoczesna opona do trekkingu, z definicji zaprojektowana na przenoszenie dużo większych obciążeń. To naturalne - tak samo, jak czynniki które decydują o obciążeniu opony jak nasza waga, ważny jest też sposób w jaki rower jest przetrzymywany w okresie zimowym czy w czasie kiedy nie jeździmy. Stąd nie da się bardzo precyzyjnie nakreślić sztywnych ram, które powiedziałyby nam co ile i kiedy powinniśmy oponę zmienić. Podać możemy jedynie przybliżone kryteria czasowe, zależne od stopnia intensywności naszej jazdy.

 

I tak jeśli jeździmy codziennie i bardzo intensywnie - jeden sezon to maksimum. Codzienna jazda rekreacyjna kwalifikuje opony rowerowe do wymiany co dwa lata. Sporadyczna jazda dwa razy w tygodniu pozwala na wymianę co cztery do sześciu sezonów, o ile ogumienie po prostu nie zestarzeje się tak bardzo, że wymusi wymianę wcześniej.

 

Dobrym kryterium są odległości, jakie przejeżdżamy na danym zestawie. Najlżejsze są opony szosowe - mają najbardziej delikatną strukturę, potęgowaną przez wysokie ciśnienie i dużą wrażliwość na poprzeczne przeszkody. Nawet topowe modele to często maksymalnie 3000 km, po których trzeba je wymienić. Ogumienie rekreacyjne, spotykane w popularnych rowerach miejskich czy prostszych trekkach to spokojna jazda do 5000 km. Największą wytrzymałość mają dedykowane opony turystyczne, kapitalnie przenoszące obciążenia w obie strony - tam dystans 7000 km jest górną granicą ich wytrzymałości. Przy oponach MTB przebieg jest kryterium o mniejszym znaczeniu - znacznie większą uwagę zwracamy tu nie na wiek opony, ale na jej uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Serwisant wymieniający oponę rowerową

 

Kiedy wymieniać opony w rowerze?

Opony do rowerów zazwyczaj bardzo klarownie przekazują nam informacje o swoim stanie kwalifikując się do wymiany. Używamy trzech podstawowych kryteriów, które ją wymuszają. Są to: uszkodzenia mechaniczne, stan mieszanki (stara lub sparciała guma) i zużyty bieżnik opony. Są to właśnie oznaki, że należy wymienić oponę.

Uszkodzenia

Wybrzuszenia, odkształcenia, zmiana geometrii opony i jej przekroju, wyżłobienia po spotkaniach z krawężnikami, korzeniami, płytkami chodnikowymi, pęknięcia i nacięcia - wszystko to zdecydowanie przemawia za wymianą ogumienia. Nie bawimy się w sentymenty - opona to nasze bezpieczeństwo i komfort. Nawet najlepsza po pewnym czasie straci swój charakter.

Stara i sparciała guma

Mieszanka użyta do produkcji sprawia że opona na rower jest wytrzymała ale i elastyczna. Po pewnym czasie skład mieszanki się zmienia - czynniki odpowiedzialne za jej sprężystość ulegają naturalnemu wpływowi czasu, opona traci swoje właściwości: materiał robi się bardziej kruchy i sztywny, co za tym idzie podatny na uszkodzenia. Najczęściej świadczą o tym podłużne pęknięcia na ściankach opony.

Zużyty bieżnik

Opona w aucie ma wskaźnik zużycia, lub określoną głębokość rowków/ Opona rowerowa takich wskaźników zazwyczaj nie posiada - wynika to z jej konstrukcji i przeznaczenia. W turystyce i MTB gdzie bieżnik jest bogatszy i bardziej urozmaicony ze względu na zakres w jakim się poruszamy, takie wskaźniki to rzadkość. Opony trekkingowe możemy spotkać z włoskami zużycia na bocznej ściance, ale nie jest to obligatoryjne.

 

W wypadku ogumienia szosowego decyduje doświadczenie i wyczucie - często kolarze zauważają zmianę geometrii opony lub wyczuwają zmianę w jej toczeniu. Stopniowe wytarcie bieżnika, nawet wzbogaconego o wstawki przebiciowe (jak np. w oponach Schwalbe Marathon) jest naturalnym procesem, w dużej mierze niezależnym od tego jak jeździmy. Jego zużycie ma nam ułatwić podjęcie decyzji o wymianie.

 

 

Półki z oponami do rowerów w serwisie rowerowym

 

Gdzie wyrzucać opony rowerowe?

Jeśli mamy dylemat, co zrobić z zużytymi oponami rowerowymi - to nie jest tu tak jak w wypadku opon samochodowych. Polskie prawo zezwala na umieszczanie ich na składowiskach jako odpad niegabarytowy - zatem zakwalifikowany do naszego kosza. Możemy je więc pociąć, by zajmowały jak najmniej miejsca i wrzucić do kosza. Reguluje to odpowedni artykuł w kodeksie, utylizacja jest więc zgodna z literą prawa i co najważniejsze - z ekologią.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie zużytych opon w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajdziemy w miejscu zamieszkania, a jeśli nie wiemy gdzie on się znajduje - poinformuje nas o tym biuletyn w sieci lub właściwa nam jednostka samorządu. Mamy wtedy pewność, że ogumienie trafiło we właściwe miejsce i wkrótce machina recyklingu przywróci je do życia w innej postaci - niemniej wyrzucenie opon do kosza jest całkowicie legalne.

 

Całkowicie bezsensowne i karygodne jest pozbywanie się opon poza obieg oficjalnego obrotu odpadami i wystawia na możliwość wysokiego mandatu. Rów, las, nielegalne wysypisko - to wszystko dyskwalifikuje nas jako cyklistów, a kwalifikuje jako zwykłych wandali niemających pojęcia o życiu w zgodzie z naturą i poszanowaniem jej praw. Opona rozkłada się przez dziesięciolecia wprost do środowiska, natomiast doskonale poddaje się recyklingowi - mieszanka odzyskana z jej konstrukcji służy albo kolejnym oponom, albo dodaje się ją do mieszanek asfaltowych. Zatem wyrzucasz legalnie to także masz udział w tworzeniu ścieżek i wygodnych dróg, przez które opony zużywają się mniej. Nie ma tu żadnego usprawiedliwienia dla takich działań.

 

A gdzie wyrzucić dętkę?

Dętki rowerowe po zużyciu świetnie nadają się na łatki - wystarczy para nożyczek i możemy zrobić sobie pokaźny zestaw, pod warunkiem zakupu konkretnego kleju do ogumienia. Guma użyta do produkcji dętki jest świetna jako podręczna opaska o sporej wytrzymałości. W wypadku wyrzucenia jej pamiętajmy że kwalifikuje się do odpadów zmieszanych, tak samo jak opona rowerowa.

 

Zmieniaj opony, jeździj bezpiecznie

Regularna wymiana ogumienia rowerowego pozwala na utrzymanie komfortu i bezpieczeństwa na wysokim poziomie założonym przez producenta. Dobre opony do roweru mogą poprawić jego parametry użytkowe. Wymiana jest także pośrednim narzędziem dbania o środowisko i przekłada się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo, zapewniając nam odpowiednią trakcję i dynamikę jazdy. Dobrze traktowana opona rowerowa poprzez umiejętny proces konserwacji i utylizacji będzie służyć długo i relatywnie niezawodnie, a z drugiej strony idealnie wpisuje się w ideę roweru jako pojazdu zeroemisyjnego i przyjaznego środowisku.

 

Musimy pielęgnować w nas dobre nawyki dotyczące ogumienia. Regularna wymiana nie jest fanaberią, a koniecznością. Często może nas zdziwić, jak dalece poziom wygody odbiega od zalecanego, dopóki nie zmienimy opon. Zwykłe stwierdzenie "nic się przecież nie dzieje" po trzech latach jazdy to także nie argument - mieszanka zdąży się przez ten czas zestarzeć i stracić właściwości. Także odpowiednia utylizacja ogumienia to doskonały nawyk - pośrednio dbamy o środowisko naturalne i nasze bezpośrednie otoczenie. Jako cykliści mamy wręcz taki obowiązek i w tym zakresie powinniśmy przykładem świecić - a nie śmiecić. Zachęcamy do bycia dobrym przykładem tak konserwując swoje opony rowerowe, jak i podczas ich wymiany.

Powiązane artykuły

zamknij [x]