Na rowerze do Ustronia

Ustroń, jako powszechnie znana miejscowość uzdrowiskowo-wczasowa, jest prawdziwą „Bramą Beskidów” – ma doskonałe położenie geograficzne (jest punktem wypadowym na całe Beskidy po obu stronach granicy), jest świetnie skomunikowany, ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową, w tym kilkanaście certyfikowanych obiektów noclegowych „przyjaznych rowerzystom”, najlepszą w kraju bazę odnowy biologicznej, a także urozmaiconą, czerpiącą z tradycji i położenia na granicy bazę gastronomiczną.

 

Dlaczego warto pojechać rowerem do Ustronia?

Każdy kolarz znajdzie na terenie naszego miasta znakowane trasy rowerowe o różnej skali trudności. Do dyspozycji rowerzystów są tablice i mapy z propozycjami wycieczek, rozwinięta sieć specjalistycznych sklepów, serwisów i wypożyczalni. Od ubiegłego roku funkcjonuje także Ustroń Bike System – czyli rower miejski GeoVelo. Oznakowane stacje rowerowe znajdują się  na terenie całego miasta: w Nierodzimiu (w pobliżu parkingu nad rzeką Wisłą), w Hermanicach, Lipowcu, na rynku, przy stadionie miejskim (na parkingu) oraz przy ul. Wczasowej w Ustroniu-Polanie. Planowane jest otwarcie kolejnych stacji w dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie.

 

Bardzo istotna jest również szeroka oferta atrakcji na czas poza uprawianiem sportu – oferta kulturalna (koncerty, muzea, obiekty zabytkowe), baseny, spa, atrakcje i oferty zajęć dla dzieci. Rowerzyści znajdą w Ustroniu możliwość amatorskiego uprawiania praktycznie każdej dyscypliny kolarstwa, ofertę masowych imprez kolarskich i  dydaktyczno-zabawowych imprez kolarskich dla dzieci i młodzieży.

Ogólnodostępne imprezy rowerowe w Ustroniu:

Międzynarodowy Cykl Wyścigów UPHILL MTB BESKIDY

To jedyna tego typu impreza na całym polsko-czesko-słowackim pograniczu i jedna z niewielu w Europie. Zawody rozgrywane są w formule jazdy indywidualnej na czas i polegają na zdobywaniu najciekawszych szczytów pogranicza. Dwie edycje zawodów rozgrywane są w Polsce, dwie w Czechach i jedna na Słowacji.

 

ustroń na rowerze

Beskidzki Triatlon Górski

To nierealizowana nigdzie w kraju nowatorska dyscyplina sportu łącząca w sobie cechy dyscyplin letnich i zimowych. Zawodnicy najpierw biegną z kijami, potem przesiadają się na rower górski, a zawody kończy najtrudniejsza dyscyplina – bieg na nartorolkach pod górę.

 

Ustroń na rowerze

„Jedź z Głową”

Duża dydaktyczno-zabawowa impreza dla dzieci i młodzieży, promująca model bezpiecznego zachowania przy poruszaniu się rowerem po drogach publicznych. Bezpłatne, ogólnodostępne wycieczki rowerowe z przewodnikiem w okresie letnim zapewniające możliwości zwiedzania miasta i okolicy dla wszystkich chętnych, pod opieką wykwalifikowanych przewodników i instruktorów.

 

Ustroń na rowerze

Rodzinny Rajd Rowerowy

To wręcz kultowa impreza rowerowa w Ustroniu, która od 24 lat przyciąga sporą liczbę rodzin wielopokoleniowych - mieszkańców Ustronia i turystów. Rodzinny Rajd Rowerowy powstał z myślą o rodzinach z małymi dziećmi. Co roku do pokonania jest urozmaicona trasa rowerowa (maksymalnie do 10 km), mająca na celu popularyzację ustrońskich ścieżek rowerowych. Uczestnicy rajdu nie ścigają się, tylko wspólnie pokonują trasę, tworząc barwny peleton. Na mecie rajdu czeka posiłek regeneracyjny, animacje i warsztaty dla dzieci, a na koniec organizatorzy rozlosowują nagrody, w tym, ufundowany przez Miasto Ustroń, rower górski.

Szosowy Puchar Równicy w ramach cyklu Road Maraton

Należy do cyklu imprez szosowych, a utworzony został z myślą o wyścigach dla amatorów, które rozpoczynają się wiosną, a kończą jesienią. Wyjątkową edycją, często nazywaną „wisienką na torcie”, jest wyścig ustroński, kończący się wspinaczką na szczyt Równicy.

Bike Atelier MTB Maraton

Jedna z najważniejszych i największych w kraju imprez rowerowych. W Ustroniu gości od kilku lat gromadząc na starcie ok. 1000 kolarzy.

 

Ustroń na rowerze

DOKA Downhill City Tour

To wyjątkowa impreza, która od kilku lat gości w Ustroniu. W sercu uzdrowiska zawodnicy z całego świata walczą o najlepszy czas na specjalnie przygotowanej trasie, biegnącej wśród ostrych zakrętów pomiędzy piramidami. Zbudowane rampy i skocznie wkomponowane w krajobraz dzielnicy Zawodzie – las, ścieżki, góry – zapewniają sporo adrenaliny zawodnikom i wyjątkowe widowisko kibicom. Atmosferę imprezy podkręca dobra muzyka i rowerowe miasteczko z trasą do pumptrack’u, czyli torem pełnym muld i zakrętów, pozwalającym na odrobinę kontrolowanego szaleństwa na dwóch kółkach. W tym roku ustroński festiwal downhillu odbędzie się 29 września.

 

Autorzy:

Barbara Niemczyk

Urszula Broda-Gawełek

Andrzej Nowiński

Powiązane artykuły

zamknij [x]