Nowa ulepszona Tiagra z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi

Ten dzień w końcu musiał nastąpić. Może nie jest to tak bardzo oczekiwana nowość jak wejście Di2 do grupy 105, aby elektronika stała się dostępna dla ludu, chociaż nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Wróćmy jednak do nowej Tiagry.

 

 hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano Tiagra 4700

 

Nie jest to co prawda zupełnie nowa grupa, a uzupełnienie dobrze znanej serii 4700. Shimano słynie z tego, że technologie pojawiające się w najwyższych grupach z czasem spływają do niższych. Czteroramienne korby, większa ilość przełożeń, Shadow RD+ i wiele innych rozwiązań. Podobnie musiało się stać z hamulcami tarczowymi. Pojawienie się ich w Tiagrze pozwoli na zbudowanie roweru budżetowego z napędem 2x10. W porównaniu do poprzedniej wersji zmianie uległa także szybkość zmiany przełożeń. Teraz jest zdecydowanie szybsza. Przydaje się to bez wątpienia podczas podjazdów, ucieczek i sprintów.

Klamkomanetki Tiagra ST-4720

Nowe klamkomanetki Dual Control (ST-4720-L/R) zastąpią nieseryjne ST-R405. Pojawi się również wersja dla kobiet i kolarzy z mniejszymi dłońmi. To wszystko zapewni niespotykany wcześniej komfort użytkowania i pewny chwyt, z którego do tej pory Tiagra nie była raczej znana.

 

Klamkomanetka Shimano Tiagra

Hamulec szczękowy Shimano Tiagra

Korba Tiagra FC-4700

Obok standardowych i dobrze znanych korb pojawi się także model dwu-blatowy o mniejszych tarczach: 48-34T. Mniejsze różnice pomiędzy zębatkami w korbie kompensują mniejszy zakres kasety. Dzięki temu taki zestaw powinien zainteresować szczególnie kolarzy górskich.

 

Grupa osprzętu Shimano Tiagra

 

Piasty Shimano Tiagra

HR-RS470 i FR-RS470 z 12mm osią E-THRU rzecz jasna do hamulców tarczowych. Zastosowanie piast pozwoli na dokładniejsze ustawienie hamulców tarczowych oraz poprawi sztywność koła. Obsłużą zarówno kasetę 10 jak i 11-rzędową, a ilość otworów na szprychy wyniesie 28 lub 32. O.L.D to 110 i 142mm.

Podsumowanie

Nowa Tiagra wyposażona w hamulce tarczowe to kolejny krok, który powinien przyczynić się do rozpropagowania tego system w rowerach szosowych. Kto kiedykolwiek miał okazję zjeżdżać na rowerze szosowym z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi po górskich serpentynach ten wie jaka jest różnica w porównaniu do hamulców szczękowych. Pewność, siła hamowania, lepsza modulacja to kilka najważniejszych cech, które wyróżniają hamulce tarczowe na tle pozostałych rozwiązań.

 

Ile będzie wynosić cena poszczególnych elementów? Na razie tego nie wiemy, ale z pewnością będzie na tyle przystępna, żeby nie zrujnować domowego budżetu. Nie zapomnijmy jednak, że do hamulców tarczowych potrzebna jest jeszcze odpowiednia rama, widelec i zaciski hamulców.

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]