Odzież dla kolarzy na każdą porę roku

Żyjemy w klimacie, w którym mamy do czynienia z czterema głównymi porami roku. Co prawda od kilku lat różnice pomiędzy nimi coraz mocniej się zacierają. Brakuje, przynajmniej w centrum i na północy kraju prawdziwych zim, które obecnie przypominają jesień lub późną wiosnę sprzed 20 czy 30 lat. Dla rowerzystów to całkiem dobra wiadomość, bo sezon rowerowy znacznie się wydłużył. W takich warunkach jesteśmy w stanie jeździć przez niemal cały rok. Trzeba się oczywiście do tego odpowiednio przygotować. W tym artykule omówimy zasady, którymi warto się kierować przy wyborze odzieży na poszczególne pory roku. 

 

odzież dla kolarzy na każdą porę

 

Ubiór dobieramy najczęściej na podstawie temperatury i warunków atmosferycznych. Z tego względu postanowiliśmy podzielić sezon na trzy części: zimę, lato oraz wiosnę połączoną z jesienią. Zarówno wiosną jak i jesienią mamy podobną temperaturę i warunki na drodze. Różnica polega jedynie na tym, że wiosną dni są znacznie dłuższe niż w miesiącach od października do grudnia. Omówimy zasady ubioru i zaproponujemy wybrane przez nas i naszych klientów elementy odzieży, które najlepiej sprawdzają się w danych warunkach.

Jesienna odzież dla kolarzy

Jak pokazują badania jesień i zima to najmniej lubiane przez Polaków pory roku. Jedynie 4% osób twierdzi, że jesień to ich ulubiona pora roku, a tylko 3% najbardziej lubi zimę. Jest to zupełnie normalne. Zimno, ciemno i wilgotno. Raczej niewiele osób czuje się świetnie w takich warunkach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy w tym czasie zupełnie rezygnować z roweru i zamiast tego cały dzień spędzać pod kocem. Wysiłek fizyczny na rowerze poprawi nasz nastrój i da zastrzyk energii, aby aktywnie móc spędzić resztę dnia. Powinniśmy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze.

 

Najczęściej stosowaną zasadą w tym okresie jest ubiór „na cebulkę”. Oznacza to zakładanie na siebie kilku warstw odzieży, które pełnić będą odmienne funkcje, a dodatkowo w razie zmiany temperatury lub rozgrzania się w trakcie jazdy możemy zbędną warstwę ściągnąć. Zakładanie kilku warstw dotyczy głównie ubrań typu koszulka/bluza/kurtka. Dwóch czapek czy dwóch par rękawiczek raczej nie będziemy musieli zakładać jesienią. Możemy jednak założyć dwie pary spodni: lekkie przeciwdeszczowe i np. ocieplane legginsy pod spód. Zacznijmy jednak od głowy i sprawdźmy w co warto się ubrać tej jesieni.

Czapka Viking Foster Hat

Wielofunkcyjna czapka w jaskrawożółtym kolorze? Czemu nie! Widoczność na drodze to podstawa o tej porze roku. Wykonana w 100% z poliestru, występuje w jednym uniwersalnym rozmiarze, który powinien pasować większości osób. Dzięki temu, że jest cienka powinna bez problemu wejść pod kask. Tkanina przepuszcza parę wodną i wilgoć, więc głowa nie powinna się nadmiernie pocić.

Termoaktywna koszulka bez rękawów jako pierwsza warstwa

Koszulka termoaktywna Brubeck to doskonały wybór jako pierwsza warstwa odzieży. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie potu i pary wodnej na zewnątrz. Przemoczona koszulka, która klei się do ciała to chyba najmniej przyjemne uczucie podczas jesiennych treningów. Koszulka powinna być dobrze dopasowana, ale nie może być za ciasna. Możemy wybrać modele bez rękawów bądź też z krótkim lub długim rękawem. Chociaż te ostatnie zdecydowanie lepiej sprawdzą się w miesiącach zimowych.

Bluza jako druga warstwa

Na drugą warstwę warto wybrać odzież, która z jednej strony będzie odprowadzać wilgoć, a z drugiej ogrzewać, czyli precyzyjniej mówiąc: będzie izolować nas od niskiej temperatury panującej na zewnątrz. Tutaj także pozostaniemy przy polskiej marce Brubeck i zaproponujemy model Fusion z wysokim kołnierzem. Poliestrowa bluza nie jest przeznaczona typowo do wyczynowego kolarstwa, ale na codzienne przejażdżki w zupełności wystarczy. Jej dużym atutem jest to, że świetnie odprowadza wilgoć.

Sprawdzi się także wiosną

Komin Brubeck

Ciepły wełniany komin czy też chusta to doskonałe uzupełnienie czapki lub jej zastępstwo w czasie cieplejszych dni. Z komina zrobić można czapkę, chustę, kominiarkę i wiele innych elementów odzieży. Naszym wyborem jest ocieplany wełniany i temoaktywny komin marki Brubeck.

Cienka kurtka Rogelli Crotone

Bardzo lekka i wodoodporna kurtka rowerowa wykonana z poliamidu to świetne rozwiązanie jako trzecia warstwa odzieży na jesień lub wiosenne cieplejsze dni. Chroni przed deszczem do 10 000mm. Dobrze przepuszcza powietrze, a zatrzymuje wilgoć. Na kurtce przeciwdeszczowej nie powinno się oszczędzać. To ona w dużej mierze odpowiada za komfort jazdy. Ochrona przed wiatrem i deszczem powinna być tak skuteczna jak to tylko możliwe. Jej jaskrawy kolor sprawi, że będziemy znacznie bardziej widoczni dla innych użytkowników ruchu.

Nie zapominajmy o ciepłych dłoniach

Palce u rąk i nóg są stosunkowo słabo ukrwione, przez co znacznie szybciej marzną. W dodatku na rowerze praktycznie się nie poruszają. Musimy więc o nie zadbać w szczególny sposób, aby wiosenna przejażdżka w słoneczny dzień z przyjemności nie zmieniła się w udrękę. Rękawiczki rowerowe powinny łączyć w sobie cechy i zalety wszystkich trzech warstw, które wymieniliśmy powyżej, czyli: odprowadzać wilgoć, ogrzewać i izolować od wiatru oraz wody. Taki model ma w swojej ofercie marka FOX. Mowa o rękawiczkach Dirtpaw. Wykonane zostały z materiałów o różnych właściwościach. Znajdziemy tu poliester, mesh i Clarino. Rękawiczki te są ciepłe, dobrze trzymają się na rękach, a dzięki silikonowym wstawkom także na gripach. Idealnie sprawdzają się w zakresie temperatur 3-12 stopni.

Co jeszcze warto założyć na rower jesienią i wiosną?

Nie jest to pełna lista ubrań, które sprawdzą się w czasie wiosny i jesieni. Przydadzą się też odpowiednie buty, ewentualnie dodatkowe ochraniacze na buty, kamizelka, spodenki lub rękawki i nogawki, które są idealnym rozwiązaniem na cieplejsze (ale wciąż chłodne) dni. Pełną listę polecanych przez nas produktów znajdziecie na naszej jesienno-wiosennej liście.

Zimowa odzież dla kolarzy

Zimą kolarze szczególnie narażeni są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżdżąc w minusowych temperaturach powinniśmy wybierać odzież ciężkiego kalibru. Bezrękawnik, cienka wiatrówka i lekkie rękawiczki to za mało. W przypadku odzieży zimowej najważniejsza jest izolacja od zimna i sprawny transport wilgoci, aby jak najdłużej ciało pozostało suche. Pełną listę produktów polecanych na zimę przedstawiamy tutaj, a poniżej krótko omówimy najciekawsze modele.

Buty zimowe SPD

Tym razem zaczniemy od stóp. Jazda w butach rowerowych, które potocznie nazywa się butami SPD niesie ryzyko odmrożenia palców u stóp. To najczęstsza przyczyna skracania dłuższych przejażdżek rowerowych. Nieco pomóc mogą neoprenowe ochraniacze na buty, ale jedynym pewnym rozwiązaniem są zimowe buty SPD. Różne marki produkują lepsze lub gorsze modele, które oprócz jakości wykonania różnią się także ceną i to dość znacznie. Polecany przez nas model XLC CB-M07 należy raczej do tańszych, ale jeśli chodzi o materiały, wykonanie i wrażenia z jazdy można go zakwalifikować do butów zimowych ze średniej półki. Materiał, z którego zostały wykonane to poliuretan, fleece, lycra i Superboubaix. Podeszwa posiada mocowanie do bloków SPD. Na przedzie podeszwy znajdziemy też dwa otwory pod kolce (kolce dołączone są do butów), które poprawiają przyczepność gdy musimy np. podejść pod bardziej stromą górę pokrytą śniegiem lub lodem.

Ciepła kurtka zimowa

Lekką i przewiewną kurtkę przeciwdeszczową powinniśmy zamienić na znacznie cieplejszą kurtkę zimową. Najlepiej jeśli jest wyposażona w membranę, która z jednej strony wypycha wilgoć i parę wodną na zewnątrz, a z drugiej nie przepuszcza wody  i wiatru do środka. Model z najwyższej półki, który sprawdzi się w nawet bardzo surowych warunkach to Castelli Idro 2. Posiada jedną z najbardziej uznanych na świecie membran Gore-Tex. Wybierając model dla siebie powinniśmy kupić dość dobrze dopasowaną, ale nie za ciasną, ponieważ w za ciasnej kurtce komfort termiczny ulegnie pogorszeniu. Przedłużony tył kurtki doskonale chroni przed zachlapaniem przez błoto lub deszcz, w gdy będziemy w dolnym chwycie np. na rowerze przełajowym kurtka nie będzie podciągać się do góry odsłaniając nasze plecy. Przedłużone rękawy ze ściągaczami doskonale współpracują z rękawiczkami zimowymi dzięki czemu całe ręce pozostają zakryte. Kurtka Castelli Idro 2 nie jest tania, ale warta każdej wydanej złotówki.

Spodnie zimowe do kompletu

Ze spodniami Castelli Polare 2 możemy zapomnieć o ubieraniu się w warstwy. Model ten sprawdza się w szerokim zakresie temperatur. Od umiarkowanego zimna do solidnych mrozów. Podobnie jak kurtka posiada membranę Gore Windstopper oraz materiał Termoflex Core 2. Szeroka wkładka Kiss Air zapewnia komfort jazdy nawet podczas bardzo długich wycieczek. Z takim zestawem możemy wybrać się nawet na całodniowe wycieczki rowerowe w zimowe dni.

Letnia odzież dla kolarzy

Najmniej skomplikowana wydaje się odzież letnia, ale i tutaj nie powinniśmy się ograniczać jedynie do bawełnianej koszulki. Tym razem jednak nie skupimy się na typowo sportowej odzieży, a bardziej na casualowej kolekcji, która wygląda jak tradycyjne ubrania, ale wykazuje właściwości odzieży sportowej.

Spodenki rowerowe na lato

Spodenki Rogelli Malesco - Zadaniem spodenek rowerowych jest przede wszystkim zapewnienie komfortu podczas jazdy. Nie każdy jednak chce zakładać obcisłe spodenki z wkładką. Dla takich osób firma Rogelli stworzyła model Malesco. Do jego produkcji użyte zostały takie materiały i technologie jak: Coolmax, Cooldry, Dynatech R-Star. Dzięki temu szybko odprowadzają wilgoć i zapewniają uczucie suchości i komfortu.

 

Niewątpliwym atutem tych spodenek jest możliwość przypięcia lub odpięcia wkładki kolarskiej. Rogelli Malesco mają aż trzy kieszenie z czego dwie zapinane na zamek i jedną na rzep. Jako wieloletni użytkownicy tego modelu możemy dodać, że nawet po wielu praniach spodenki zachowują swój kolor. Białe przeszycia przypadły nam bardzo do gustu. Oprócz tego, że te spodenki są funkcjonalne i uniwersalne są też po prostu ładne.

Koszulka rowerowa na każdą okazję

Fox Ranger Bars wygląda jak tradycyjna bawełniana koszulka. Jednak jeśli spojrzymy na metkę okaże się, że do jej wyprodukowania użyto Poliestru TruDri, który zapewnia nieporównywalnie lepszą oddychalność i odprowadzanie wilgoci w porównaniu do bawełny. Jej luźny krój sprawia, że możemy ją zakładać na rower oraz używać na co dzień, niekoniecznie do aktywności fizycznych. Duże logo Fox’a jest naniesione na koszulkę w trwały sposób. Nie ma więc ryzyka, że po kilku praniach zacznie odpadać.

Sandały rowerowe na lato

Niewiele jest gorszych rzeczy na tym świecie od spoconych stóp. Wykonane ze sztucznych materiałów buty rowerowe SPD z niższej lub średniej półki nie są aż tak przewiewne, aby w czasie upałów wystarczająco szybko odprowadziły wilgoć na zewnątrz. Właśnie dlatego stworzono sandały SPD. Ich podeszwa została stworzona ze sztywnej gumy, która zapewnia dobrą przyczepność. Szerokie rzepy umożliwiają dobre dopasowanie sandałów do kształtu i rozmiaru stopy, a ich czarny kolor doskonale kontrastuje z białymi skarpetami. Sandały Shimano SH SD-500 najlepiej pasują do pedałów PD-A530 oraz PD-M324.

Odpowiedni ubiór na każdą porę roku

Przedstawione listy produktów, które dla Was przygotowaliśmy nie wyczerpują tematu dotyczącego ubioru kolarza. Można powiedzieć, że są to wyselekcjonowane przez nas produkty, na które warto zwrócić uwagę. Osoby poszukujące innego typu, marki czy koloru odzieży zachęcamy do przejrzenia całej nasze oferty, a w razie wątpliwości do kontaktu z działem obsługi klienta, który w profesjonalny sposób doradzi wybór najlepszego modelu.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]