Przegląd rowerów wyprawowych do 3000zł

Chcąc wybrać się na pierwszą wyprawę rowerową musimy zadbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale i sprzęt, który umożliwi nam bezpieczną i bezproblemową podróż. Jednym z rozwiązań jest odświeżenie naszego starego roweru. Wymiana zużytego napędu, zakup bagażnika, sakw, nowe siodełko i ustawienie wygodnej pozycji. Jednak nie każdy ma na to czas i wiedzę potrzebną do przeprowadzenia generalnego remontu, a oddanie go w ręce serwisanta wcale nie musi być tańsze, niż zakup nowego roweru. To jak spakować się na wyprawę opisaliśmy w artykule pt. "Jak spakować się na wyprawę rowerową?"

 

Rower wyprawowy do 3000 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru wyprawowego?

Rama

Niemal świętym materiałem i jedynym właściwym wyborem dla wielu podróżników jest stal. Solidna, trwała, amortyzuje wstrząsy i można ją zespawać nawet w najmniejszej wiosce u lokalnego kowala, na końcu świata. Jest to trochę przesadzony zachwyt i równie dobrym wyborem będzie rama chromowo-molibdenowa (cro-mo) lub aluminiowa. Włókno węglowe nie jest stosowane do produkcji tego typu ram. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę także na geometrię, czy posiada otwory do zamontowania bagażnika i jakiej szerokości opony pomieszczą tylne widełki.

 

Rower Romet Wagant 4 - 2098.88 zł

 

Rower Romet Wagant 4

Widelec przedni

Tutaj stal zdecydowanie rządzi. Wszystko przez jej właściwości amortyzujące. Dobrze pod tym kątem sprawdza się także karbon, ale rzadko można spotkać karbonowe widelce dedykowane do rowerów trekkingowych. Ostatnią propozycją są amortyzatory. Plusem jest znacznie lepsza amortyzacja, ale minusów też jest sporo. Przede wszystkim waga i trudność serwisowania, w warunkach polowych. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poszukać widelca o skoku od 60 do 100mm.

 

Rower Romet Wagant 5 - 2298.88 zł

 

Rower wyprawowy Romet Wagant 5

Koła

Zasada jest prosta: jak najbardziej pancerne obręcze, z dużą ilością szprych (32 lub 36) i solidne, dobrze uszczelnione piasty.

Opony

Są dość indywidualnym wyborem, który zależy od terenu w jakim będziemy się poruszać i naszych preferencji. Bez wątpienia, obok siodełka jest to pierwszy element, który wymienia się po zakupie roweru. Polecanymi przez nas oponami są modele wyposażone w wewnętrzną wkładkę antyprzebiciową. Nie ma nic gorszego niż pana złapana podczas wyprawy. Może nie licząc pękniętej ramy.

 

Rower Merida Crossway 15 D - 2349.90 zł

 

Rower wyprawowy Merida Crossway 15 D

Kierownica

Możliwości jest wiele: proste, gięte, baranki, lemondki. Najważniejsza zasada jest taka, żeby mieć jak najwięcej możliwości chwycenia kierownicy. Tak, aby ręce przez dłuższy czas nie były obciążane w ten sam sposób. Osobiście polecamy lemondkę, na której opieramy przedramiona, a dłonie w tym czasie są zupełnie odciążone.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]