Rowertour testuje zimowe buty XLC CB M07

Chociaż w ostatnich latach zima obchodzi się z nami dość łagodnie to i tak warto zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami poprzez odpowiedni ubiór. Właśnie dzięki tak łagodnym warunkom sezon rowerowy w Polsce znacznie się wydłużył, a coraz więcej osób korzysta z roweru nawet przez okrągły rok. Gdy nasz rower wyposażony jest w tradycyjne pedały platformowe możemy spokojnie używać do jazdy klasycznych butów zimowych, które świetnie odizolują stopy od niskiej temperatury. W przypadku pedałów wpinanych (SPD) mamy dwa wyjścia: ochraniacze neoprenowe lub zimowe buty rowerowe takie jak XLC CB-M07.

 

 

rowertour.com testuje zimowe buty XLC CB M07

 

 

 


Ochraniacze z neoprenu czy buty zimowe SPD?

Odpowiedź nie jest oczywista, bo wszystko zależy od warunków i czasu jazdy. Jeśli naszym dolnym limitem temperatury, w którym wsiadamy na rower jest 10˚C, a statystyczna przejażdżka nie zajmuje więcej niż godzinę to prawdopodobnie wystarczą neoprenowe ochraniacze na buty. Przy dłuższych jazdach w niższych temperaturach komfort zapewnią nam jedynie zimowe buty SPD, które znacznie lepiej izolują od zimna i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Buty zimowe XLC CB-M07 - charakterystyka

Zimowe buty XLC CB-M07 to jeden z najlepiej sprzedających się u nas modeli butów zimowych. Mamy świadomość, że głównym czynnikiem zachęcającym do zakupu jest cena. Czy jednak tanie buty zimowe są dobrym wyborem? Może lepiej zainwestować trochę więcej i kupić zimowe buty bardziej znanej marki? Jak zwykle odpowiedź nie jest jednoznaczna, a czynników które na nią wpływają jest wiele. Jedno jest pewne – na polskie zimy z pewnością będą wystarczające.

 

Budowa butów XLC CB-M07

Materiał z którego wykonano podeszwę zimowych butów XLC to nylon i włókno szklane. Podeszwa jest sztywna, gruba i posiada wyraźny bieżnik. Na przedniej części stopy znajdziemy dwa gwintowane otwory, w których możemy umieścić kolce. Kolce znacznie zwiększają przyczepność, szczególnie podczas poruszania się po śliskiej nawierzchni i/lub pod górę. Założone bloki SPD doskonale chowają się w podeszwie. Można więc w tych butach chodzić nawet po domu. Bez ryzyka, że zarysujemy blokami podłogę. Pamiętajmy tylko o zdjęciu kolców!

 

 

zimowe buty XLC CB M07 podczas testów

 

 

Cholewka przypomina budową but narciarski. Znajdziemy tu dwie niezależne warstwy. Wewnętrzną wykonaną z materiału Terry, wyściełaną poliuretanem o doskonałych parametrach izolacyjnych. Zewnętrzna natomiast została wykonana na bazie strukturyzowanego poliestru, lycry, Superboubaix, wodoodporny poliuretan i Fleece, które świetnie chronią przed deszczem, błotem i wilgocią. Właśnie dzięki temu szczelnemu połączeniu podeszwy z cholewką oraz podwójnej warstwie cholewki, buty XLC tak świetnie chronią przed niskimi temperaturami i biją na głowę wszelkie ochraniacze neoprenowe.

 

Czy zimowe buty XLC mają jakieś wady?

Testowaliśmy je przez cały sezon w różnych warunkach i przyznać musimy, że nawet w temperaturze około 10˚C komfort termiczny był dobry. Oznacza to, że noga nie pociła się i nie przegrzewała, a po treningu można było bez obaw zdjąć buty przy reszcie domowników. W drugą stronę, przy około -12˚C trudno było mówić o komforcie podczas 2-3 godzinnych wycieczkach rowerowych. Jednak i tak było o niebo lepiej niż przy użyciu samych ochraniaczy. Jeśli potrzebujemy czegoś na naprawdę ciężkie warunku zimowe to polecamy inne modele, za które trzeba niestety położyć 2-3 razy więcej gotówki.

 

Czasem można spotkać się z opinią, że te buty są bardzo wąskie. Jest to prawdą, którą zaliczamy na minus. Buty raczej nie spodobają się osobom o szerokich stopach. Może dość do sytuacji, że nie będą one w stanie nawet zaciągnąć zamka zewnętrznej cholewki. Natomiast osoby o standardowej lub wąskiej stopie mogą bez obaw dokonać zakupu i cieszyć się z ciepłych stóp podczas zimowych przejażdżek. Trzeba jednie zwrócić uwagę na tabelę rozmiarów, a przy wyborze sugerować się podaną wartością w centymetrach, a nie numerem buta. Doświadczenie naszych klientów pokazuje, że często wybierają oni o jeden, a nawet dwa rozmiary większe modele niż noszą na co dzień. Swoją drogą warto zostawić przynajmniej poł centymetra na grubszą skarpetę.

 

 

zimowe buty XLC CB M07 posiadają szereg zalet

 

 

Z elementów, na które warto zwrócić uwagę wymienimy jeszcze pasek na pięcie, który ułatwia wsuwanie nogi do buta, łatwe sznurowanie (sznurowadła wystarczy zaciągnąć i zabezpieczyć stoperem), wzmocnienie z PVC na pięcie, odblaski z tyłu i po bokach oraz wodoodporny zamek.

 

Buty zimowe XLC to doskonały wybór na jesienne i zimowe wyjazdy rowerowe

XLC CB-M07 mają bez wątpienia najlepszy stosunek jakości do ceny, ze wszystkich butów zimowych dostępnych w naszej ofercie. Za Nieco ponad 400 zł otrzymujemy buty, które doskonale sprawdzą się w zimowych warunkach panujących w naszym kraju. Już po kilku pierwszych przejażdżkach doszliśmy do wniosku, że neoprenowe ochraniacze na buty pójdą w odstawkę i będziemy je stosować jedynie podczas zawodów na krótszych dystansach, gdzie sztywność podeszwy i lekkość obuwia ma większe znaczenie. Do codziennych przejażdżek lub treningów nie ma lepszego rozwiązania.

Powiązane artykuły

zamknij [x]