Piasty rowerowe tylne

Filtry
Marka
Accent
Dartmoor
DT Swiss
Fiend
Novatec
Shimano
SRAM
Sun Ringle
Zipp
Cena
Mocowanie tarczy
6 śrub/is
brak
centerlock
Typ bębenka
SRAM XD
SRAM XDR
Shimano / SRAM
Shimano Micro Spline
Singlespeed
Łożyska
ceramiczne
igiełkowe
kulkowe
maszynowe
Rozmiar osi
5x130mm
9x135mm
9x141mm
10x130mm
10x135mm
12x142mm
12x148mm
12x150mm
12x157mm
12x197mm

Rodzaje łożysk i mocowań w piastach tylnych?

Podział piast można dokonać, uwzględniając różne typy zastosowanych łożysk oraz sposoby mocowania do ramy. Warto wyróżnić trzy rodzaje łożysk stosowanych w tych komponentach. Na rynku dostępne są piasty z tzw. pakietowymi łożyskami, a także piasty wyposażone w łożyska kulkowe lub maszynowe. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są piasty zwykłe z łożyskami kulkowymi. Korzyścią płynącą z użycia łożysk maszynowych jest możliwość łatwej wymiany w przypadku zużycia. Piasty pakietowe natomiast posiadają kilka zestawów łożysk. Taki wariant został zaprojektowany w celu minimalizacji masy oraz zapewnienia jak największej trwałości. Piasty, oprócz łożysk, różnią się także sposobami mocowania do ramy. Popularne rozwiązania to mocowanie "na motylka", sztywna oś oraz wykorzystanie szybkozamykacza. Innym rozwiązaniem jest użycie standardowych, sześciokątnych nakrętek. W starszych rowerach często stosowano piasty torpedo, które umożliwiały zatrzymanie pojazdu poprzez cofnięcie pedałów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tylnej piasty?

Rozsądnym wyborem jest zdecydowanie się na komponenty pochodzące od renomowanych i cenionych marek w branży rowerowej. Wybierając piasty tylne od takich producentów jak Shimano, Novatec, DT Swiss, Dartmoor czy SRAM, można mieć pewność, że sprzęt będzie niezawodny i spełni nasze oczekiwania nawet w najbardziej nieprzewidywalnych sytuacjach.

Piasta rowerowa tylna - jak ją dobrać?

Przed wyborem odpowiedniej piasty tylnej należy skupić się na kilku kluczowych czynnikach, które zapewnią pełną kompatybilność modelu z naszym sprzętem. Istotne parametry to między innymi typ tylnej osi, rodzaj hamulców oraz sposób mocowania tarczy hamulcowej. Jeśli nasz rower wyposażony jest w kasetę, konieczne jest dopasowanie komponentu do typu bębenka. Pamiętajmy, że możliwość zamocowania piasty będzie zależna od wyboru odpowiedniej ilości otworów na szprychy.

 


zamknij [x]