Kolarze podejmujący duży wysiłek fizyczny, muszą być do niego przygotowani nie tylko kondycyjnie, ale także pod względem żywieniowym. Dobra dieta to podstawa, ale wymagające treningi i tak mogą z łatwością doprowadzić do szybkiego opadnięcia z sił – nawet najlepszych – na szczęście z pomocą przychodzi Ci energia batonów energetycznych!
Szacuje się wysiłek fizyczny, taki jak jazda na rowerze, trwający więcej niż godzinę, wymaga uzupełnienia ok. 30-90 g węglowodanów, aby zagwarantować mięśniom wystarczającą ilość energii. Ponieważ, siedząc w siodełku, trudno zjeść pełnowartościowy, posiłek nie przerywając jazdy – wymyślono więc właśnie batony energetyczne dla kolarzy – smaczny i pożywny sposób na rozwiązanie tego problemu.
Batoniki energetyczne to poręczne suplementy dla rowerzystów zaprojektowane w taki sposób, aby stanowić źródło łatwo przyswajalnej energii o dużej zawartości węglowodanów. Batony na rowerze szybko i skutecznie dostarczą brakującej mocy zmęczonym mięśniom (uzupełnią poziom glikogenu), a przy tym zapobiegną powstaniu wyrzutu insulinowego, tym samym pozwalając bez nieprzewidzianych komplikacji ukończyć wymagającą trasę lub wyścig.
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest wyjątkowo jednoznaczna – zdecydowanie warto sięgnąć po batoniki energetyczne dla kolarzy! Przede wszystkim dlatego, że to najprawdopodobniej najefektywniejszy (obok żeli) sposób na szybkie uzupełnienie energii w trakcie wysiłku fizycznego – i właśnie wtedy najlepiej je jeść – choć sprawdzą się też przed i po samym treningu.
Dzięki niewielkim rozmiarom kolarze mogą mieć zawsze przy sobie kilka batoników – choćby chowając je w kieszenie koszulki rowerowej czy sakwy (jeśli jeżdżą trekkingowo) i w razie potrzeby szybko po nie sięgnąć i skonsumować w zaledwie paru gryzach.
Wielką zaletą są składniki odżywcze batonów dla kolarzy, ale także ich niesamowita lekkostrawność (dodatkowo błonnik w nich zawarty poprawia procesy trawienne). Sprawia to, że przekąska jest łatwo przyswajalna i nie obciąża żołądka rowerzysty.
Wbrew nazwie, batony energetyczne dla kolarzy wybierane są także przed innych sportowców – przede wszystkim uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Niezwykle popularne są batony regeneracyjne wśród biegaczy, triathlonistów oraz osób uprawiających wspinaczkę górską. Jeśli wiesz, że czeka Cię intensywny trening, wyścig lub długotrwały wysiłek – zdecydowanie warto zainwestować w przekąski energetyczne – Twój organizm Ci za to podziękuje!
Co więcej, batony węglowodanowe sprawdzają się także u osób, które nawet nie trenują! Jeżeli zmęczyłeś się wytężoną pracą nad jakimś projektem lub jeśli jesteś na diecie i potrzebne jest Ci źródło energii – lepiej postawić na zdrowe batony energetyczne bogate w mikroskładniki, zamiast kupować tradycyjne słone lub słodkie przekąski – pełne cukru i tłuszczu.
Tak jak wspomnieliśmy na samym początku – wybór batonów energetycznych jest bardzo duży, batony dla kolarzy występują w wielu różnych wariantach, ponieważ producenci z całych sił starają się trafić w kubki smakowe rowerzystów. Nie zapomnieli oni jednak o tym, że oprócz preferencji smakowych wielu kolarzy w swoich dietach ogranicza niektóre składniki lub potrzebne jest im jeszcze dodatkowe źródło energii – poza węglowodanami.
Na jakie rodzaje batonów energetycznych dla kolarzy oprócz tradycyjnych najczęściej można trafić?
Oprócz smaku czy dodatkowych korzyści oferowanych przez batony dla kolarzy – zawsze warto sprawdzić, jakie składniki zawierają upatrzone przez Ciebie przekąski (m.in. udział w składzie węglowodanów i białka czy tłuszczu). Optymalne składniki batonów energetycznych zależne będą od tego, jak duży wysiłek sportowcy wytrzymałościowi podejmują, w jakich warunkach oraz jakie są wyznaczone cele treningowe – dlatego każdy powinien wybrać przekąski indywidualnie dopasowane do swoich potrzeb.
Zgodnie ze swoją nazwą, przekąski energetyczne do doskonałe źródło energii dla organizmu kolarza. Niemal natychmiast zmniejszają zmęczenie i zapewniają zastrzyk nowych sił pozwalających kontynuować podjęty wysiłek. Batony na rower działają anabolicznie oraz minimalizują procesy kataboliczne. Dlatego z powodzeniem można batony węglowodanowe spożywać nie tylko przed i w trakcie jazdy na rowerze, ale także, kiedy wysiłek dobiegnie już końca – pozwoli to częściowo uniknąć nieprzyjemnego uczucia przemęczenia (najlepiej po treningu sprawdzają się batony proteinowe).
Wysokiej jakości, zdrowe batony energetyczne jak najbardziej mogą znaleźć się w diecie kolarza bez jakiejkolwiek szkody dla jej efektywności. Oczywiście nie powinny one zastępować świeżego, nieprzetworzonego jedzenia i jak ze wszystkim – najlepiej spożywać je w zdroworozsądkowych ilościach. W okresach wzmożonego wysiłku jako dodatek do diety będą doskonałym wyborem – na pewno znacznie lepszym niż tradycyjne przekąski. Składniki batonów energetycznych są bez dwóch zdań bardziej wartościowe od tych zawartych z klasycznych słodyczach.