Jak wymienić pedały w rowerze? Najlepsze metody i wskazówki

Wymiana pedałów rowerowych - uwierzcie, że ta prosta czynność może bardzo podnieść Wasz komfort i efektywność jazdy. To przecież na nich spotykają się nogi i ich siła z mechaniką roweru, napędzającą nasz ruch. I jeśli już rwiecie się do wymiany - ostudźmy emocje, nie zawsze jest tak prosto jak wygląda. Pedały mogą być zapieczone, trudne do odkręcenia lub wymagające warsztatu z minimalnym zestawem narzędzi. Niemniej jednak jest to z reguły prosta czynność. Dlaczego zmieniamy pedały na nowe? Przede wszystkim aby podnieść możliwości - zwiększyć obszar nacisku lub sprawić, że będzie on bardzo precyzyjny. To dlatego kto przesiadł się ze zwyczajnych platform na bloki - nieprędko wróci tą samą drogą.

 

Standaryzacja mocowań jest w tym wypadku bardzo rozległa. W większości przypadków wystarczy klasyczny zestaw kluczy i użycie odpowiedniej siły. Z nami przejdziesz krok po kroku całą procedurę tak, by nie popełnić prostych błędów i ustrzec się problemów serwisowych w przyszłości. Zapraszamy do naszego poradnika - dowiesz się jak powinna wyglądać właściwie przeprowadzona wymiana pedałów rowerowych. Zrobisz to sam i zyskasz nową wiedzę - zapraszamy.

 

 

Jak wymienić pedały w rowerze

 

 

 

 

 


Kiedy wymienić pedały w rowerze?

Istnieje kilka przesłanek wskazujących, że wymiana pedałów rowerowych jest konieczna. Pierwsza to zużycie posiadanych - luzy i trzaski świadczą o wytarciu powierzchni na łożyskach, a ich naprawa będzie pracochłonna i nieopłacalna. Pęknięte sprężyny w SPD, złamane korpusy - to wszystko kwalifikuje komponent do wymiany. Druga to chęć przesiadki. W góralach możemy mieć potrzebę zmiany na lepsze platformy od zainstalowanych - na przykład na takie, w których da się montować piny, mają szerszą płaszczyznę i lepiej trzymają stopę podczas jazdy. Na szosie i trekkingu przesiadka na SPD, których przykładem mogą być Shimano SPD PD-M520 to podniesienie komfortu pracy i ustabilizowanie pracy stopy oraz możliwość pedałowania w pełnym zakresie ruchu. Zatem - warto.

 

 

 

 

Narzędzia potrzebne do odkręcenia i przykręcenia pedałów w rowerze

Nowoczesne rozwiązania ograniczają nasze narzędzia do odpowiedniego klucza imbusowego - gniazdo mieści się od strony ramy i jest wydrążone w osi. Starsze mocowania, spotykane choćby na platformach posiadają osie w których dwie płaszczyzny są ścięte pod uniwersalny klucz - najczęściej rozmiaru 17. Co się przyda? WD40, szmatka, szczoteczka do czyszczenia. Drobny śrubokręt jeśli gniazda imbusów są założone błotem lub innymi zabrudzeniami. Zapieczone mogą wymagać penetracji środkami chemicznymi jak wspomniany WD40. Przyda Ci się także dłuższy klucz, aby w razie potrzeby zrobić z niego przedłużenie w roli dźwigni.

 

 

 

 

Jak odkręcić pedały w rowerze?

Proste pytanie jak odkręcić pedały rowerowe, może doświadczonego serwisanta przyprawić o ból głowy. Sama czynność jest prosta, ale wymaga wyczucia. Pedały odkręcamy w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara. Zostały bowiem zakręcone zgodnie z nim aby dokręcały się samoistnie podczas jazdy. Brzmi zawile? Stań przodem do pedału, załóż klucz (imbus lub zwykły, na przykład taki jak Park Tool PH-6) skierowany ku górze. I odkręcaj w kierunku tylnego koła. To zawsze działa.

 

 

 

 

 

Przykręcanie pedałów platformowych do ramienia korby w rowerze

 

Zapieczony gwint pedałów rowerowych

Największa możliwa zmora takiej wymiany. Zniszczone gniazdo imbusowe praktycznie tu nie występuje z racji tego, że spotyka się z kluczem dwa razy w całym życiu. Ale gwint może się zapiec - ulec niemal organicznemu zespoleniu. Co pomoże? Wspomniany WD40 lub inny środek penetrujący taki jak np. Finish Line Chill Zone - dostaniemy je zarówno w sklepach rowerowych, jak i marketach budowlanych. Przy odkręcaniu przyda się kawałek rurki lub drugi klucz - przedłużając dźwignię klucza zwiększamy nacisk. Z reguły to wystarczająca pomoc. Pro tip - nie odkręcaj pedałów od razu po aplikacji WD40 lub innego środka penetrującego - odczekaj kwadrans aż środek zacznie działać.

Co zrobić, by pedały rowerowe się nie zapiekały?

Zapiekanie gwintów jest zjawiskiem po części naturalnym, występującym w wielu urządzeniach. Aby uniknąć tego zjawiska, możemy zaopatrzyć się w specjalne środki. W marketach budowlanych można dostać preparat który kładzie się na gwint i chroni on przed zapiekaniem. W warunkach domowych lub braku takiego środka możemy użyć kilku kropel oleju lub - znacznie lepszego - smaru stałego. Bez obaw, nie spowoduje to odkręcenia pedałów, a zabezpieczy środowisko połączenia obu elementów.

 

 

 

 

Zakładanie nowych pedałów rowerowych przez serwisanta

 

Jak przykręcić nowe pedały rowerowe?

Po pierwsze zorientuj się który jest prawy, a który lewy. Nie da się ich wkręcić odwrotnie, więc wyboru można dokonać nawet na "żywym organizmie". Pedały wkręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli klucz powinien poruszać się w kierunku przedniego koła. Uwaga na siłę docisku - nie dokręcaj za mocno. Pedały podczas pracy dokręcają się samoistnie do najlepszego dla nich poziomu.

 

 

 

Wymiana pedałów w rowerze - instrukcja krok po kroku

Prostą czynność najlepiej podsumować checklistą dzięki której będziesz mógł wykonać proces samodzielnie i spokojnie. Gotowi? No to do dzieła.

  1. Odkręcamy stare pedały. Penetrujemy gwint środkiem penetrującym lub odrdzewiaczem. Klucz obracamy w kierunku tylnego koła, stojąc na wprost pedału który odkręcamy. Możemy pomóc sobie przedłużając dźwignię klucza za pomocą tulejki lub drugiego klucza.
  2. Czyścimy gwintowane wnętrze mocowań w korbie. Warto zrobić to dokładnie. Ponownie pomocny może być WD40 i czysta szmatka lub ściereczka.
  3. Identyfikujemy pedały - prawy i lewy. Nie da się ich wkręcić w korbę odwrotnie - nie pozwoli na to gwint.
  4. Na gwint pedałów nakładamy odrobinę oleju lub smaru stałego.
  5. Wkręcanie rozpoczynamy lekko, samymi dłońmi - zazwyczaj kilka obrotów wystarczy by połączenie się zazębiło. Dokręcamy rękoma do lekkiego oporu, a potem z wyczuciem za pomocą klucza.
  6. Dokręcanie wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara dla każdego z pedałów, stojąc twarzą do ramy roweru. Dokręcamy z wyczuciem, nie na siłę, nie do końca. Pedał nie odkręci się samoistnie.
  7. Uśmiechamy się po dobrze wykonanej robocie, myjemy ręce i jedziemy na przejażdżkę.

 

 

Prosta wymiana to wzrost komfortu. Podsumowując to wszystko

Wymiana pedałów rowerowych to prosta czynność, w której wiele zależy od naszej uwagi i spokoju. Warto przeprowadzać ją w warunkach warsztatowych podczas upgrade'u sprzętowego czy dorocznego serwisu. Ponieważ nikt nie wymyślił wiecznego roweru, zawsze będzie istniała konieczność ich wymiany i warto zrobić to dobrze, a posiadaną wiedzę zapamiętać. Teraz, gdy wiecie jak to zrobić zachęcamy do przejrzenia naszej oferty w Rowertour.com, znalezienia właściwego modelu i wymiany zanim wystartuje sezon. Podarujcie sobie większy komfort i stabilizację. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]