Jaką bieliznę termoaktywną na rower wybrać?

Bluza czy kurtka rowerowa wydaje się nam oczywistym zakupem, okrycie wierzchnie przecież zapewnia komfort termiczny ciała. Wiele osób rozpoczynających swoją sportową przygodę – zarówno hobbystyczną, jak i profesjonalną – nie zdaje sobie jednak sprawy, że nawet najlepsza kurtka rowerowa nie pomoże, jeśli spodnia warstwa odzieży nie zostanie odpowiednio dobrana. Rola bielizny dla rowerzystów jest naprawdę ogromna, dlatego przedstawiamy, jakie są jej rodzaje, jak wybrać bieliznę termoaktywną i na co koniecznie zwrócić uwagę, a także – jaka bielizna termoaktywna no rower odpowiednia będzie zależnie od pory roku? Zapraszamy do lektury!

 

 

Jaką bieliznę termoaktywną na rower wybrać?

 

 

 


Czym jest odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna (niezależnie czy będą to spodnie rowerowe, czy bielizna na narty) jest specjalnie przygotowanym ubraniem, stworzonym, aby utrzymywać stałą temperaturę ciała użytkownika podczas wykonywania określonej aktywności fizycznej, a tym samym zapewnić mu komfort jazdy w czasie trasy czy podczas biegania itd. W tym celu ubrania tego typu zawierają materiały termoizolacyjne, które doskonale radzą sobie, gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające.

 

Izolacja cieplna to jednak niejedyny atut odzieży termoaktywnej. Ze względu na to, że zaprojektowana jest ona do wykorzystywania podczas treningów – powinna składać się z elastycznych tkanin, niekrępujących ruchów i niepowodujących otarć i podrażnień skóry. A bielizna termoaktywna podczas aktywności fizycznej jest pod tym względem podwójnie ważna, gdyż to ona ma bezpośredni kontakt z ciałem.

 

Odzież termiczna a termoaktywna – czy są tym samym?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę i nie wiesz jeszcze, jaką wybrać odzież, mogłeś zetknąć się w Internecie z dwoma pojęciami – „termiczna” oraz „termoaktywna”. Pozornie mogą wydawać się one tożsame i bywają stosowane wymiennie, ale wcale nie muszą oznaczać tego samego – warto więc być uważnym. Co jest lepsze – bielizna termoaktywna czy termiczna? Najpierw wyjaśnijmy, czym tak naprawdę się od siebie różnią.

Bielizna termiczna – charakterystyka

Modele bielizny termicznej mają dość ograniczony zakres zastosowania. Stworzone zostały – jak nazwa wskazuje – po to, aby w chłodne dni, w niskich temperaturach zapobiegać marznięciu. Odzież i bielizna termiczna mają za zadanie za wszelką cenę uchronić Cię przed utraceniem optymalnego ciepła ciała na skutek działania wiatru, deszczu i mrozu. Warto więc wybrać bieliznę termiczną, kiedy np. zamierzamy jeździć na rowerze w najzimniejsze miesiące w roku, a także bardziej rekreacyjnie, ponieważ wolniejsze tempo pedałowania utrudni samoistnie ogrzanie się organizmu.

Bielizna termoaktywna na rower i nie tylko

Z kolei odzież termoaktywna może być również termiczna, ale wcale nie musi, jak to możliwe? Otóż tym mianem określa się ubrania „reagujące” na aktualną temperaturę – niezależnie czy mamy na myśli wyjątkowe upały, czy chłodne dni. Najlepsza bielizna sportowa powinna skutecznie odprowadzać wilgoć i zapobiegać przegrzaniu, zarówno kiedy w letni dzień podejmujemy duży wysiłek fizyczny, jak i ogrzewać użytkownika w niskich temperaturach (czyli pełnić funkcję termiczną). By to osiągnąć, niezbędne jest korzystanie z nowoczesnych tkanin i technologii produkcyjnych, gwarantujących m.in. wysoką oddychalność ubrania – o których nieco więcej w dalszej części tekstu. Odzież termoaktywna dla rowerzystów jest więc dużo bardziej uniwersalna niż modele bielizny termicznej. A z tych dwóch typów, jaką wybrać bieliznę? To już zależy od osobistych preferencji i potrzeb.

 

 

Koszulki termoaktywne na rower

 

Co daje koszulka termoaktywna?

Wiemy, czym jest odzież termoaktywna dla rowerzystów, ale w zasadzie, jeśli np. po prostu chcę ubrać się na rower latem, co da mi elastyczna koszulka termoaktywna w porównaniu do klasycznego, casualowego T-shirtu? Czy rzeczywiście odczuję różnicę, jeśli jestem tylko amatorem?

 

Zdecydowanie tak! Typowy T-shirt wykonany jest z bawełny, która – to prawda – nie najgorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami, diabeł jednak tkwi w szczegółach! Dopiero kiedy pojawia się wilgotność, kolarz naprawdę zaczyna czuć dyskomfort. Ubrania bawełniane chłoną, ale nie odprowadzają potu. Nadmiar wilgoci gromadzi się w T-shircie, czyniąc go coraz mniej przyjemnym w noszeniu oraz coraz cięższym. Nie ma co ukrywać, że woń potu również nie należy do najprzyjemniejszych.

 

Z kolei elastyczna koszulka termoaktywna na rower nadmiar wilgoci z lekkością odprowadza na zewnątrz, nie trzymając jej wewnątrz swojej struktury, a do tego za sprawą często stosowanych udoskonaleń (np. jonów srebra) zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Dlatego zdecydowanie lepiej ubrać się na rower latem w odzież termoaktywną, nawet jeśli interesuje Cię stricte rekreacyjna jazda – da ona dużo przyjemniejsze doznania podczas pokonywania trasy w pełnym słońcu.

 

Zwróć na to uwagę wybierając odzież termoaktywną na rower

Zakup bielizny termoaktywnej na rower, która spełni nasze oczekiwania, początkowo może wydawać się trudny ze względu na mnogość możliwości, którymi jesteśmy nieustannie bombardowani ze strony producentów, prześcigających się w opracowywaniu nowych rozwiązań. Na szczęście jest kilka podstawowych parametrów, które zawsze warto mieć na uwadze i skoncentrowanie się na nich z pewnością pomoże szybciej dobrać odpowiednią bieliznę kolarską do naszych potrzeb.

 

Pamiętaj, że odzież termoaktywna dla rowerzysty, niezależnie od pory roku, na jaką jest przygotowana, powinna zawsze gwarantować:

  • Skuteczną wentylację;
  • Dobre odprowadzanie wilgoci;
  • Komfort dla Twojej skóry;
  • Higienę.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać bieliznę termoaktywną, przestrzegamy przed próbami nadmiernego oszczędzania na zakupach. Ubrania sportowe są inwestycją na wiele sezonów, więc zdecydowanie lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że odzież termoaktywna na rower będzie należycie pełnić swoją funkcję.

Grubość materiału

Bielizna termoaktywna czerpie z mnóstwa nowinek technologicznych, niektórych rodem z NASA, ale wciąż nie jest ona magiczna. W związku z tym mimo wielozadaniowości tych ubrań inne modele zalecane są do użytku w różne pory roku. Aby osiągnąć maksymalny komfort, trzeba określić swoje potrzeby i na tej podstawie dobrać odpowiednią grubość materiału. Odzież rowerowa termoaktywna przewiewniejsza, cieńsza sprawdzi się lepiej latem, a ocieplane tkaniny zimą.

 

Warto przy okazji pamiętać, że niezależnie od grubości materiału, na który się zdecydujemy – termoaktywna bielizna rowerowa musi być obcisła i przylegać do ciała, bo w innym wypadku nie będzie mogła w stu procentach spełniać swojego zadania – przede wszystkim ogrzewać skóry.

Rodzaj materiału

Obok wykorzystywanych w tym specyficznym krawiectwie technologii produkcyjnych, prawdopodobnie najobszerniejszym zagadnieniem są rodzaje używanych materiałów. Praktycznie każda duża marka dysponuje własnymi, opatentowanymi tkaninami o specyficznych właściwościach fizycznych pomagających osiągnąć pożądane rezultaty. Wszystkie używane materiały podzielić możemy jednak na sztuczne oraz naturalne i co może być zaskoczeniem – bielizna syntetyczna jest znacznie bardziej ceniona i częściej stosowana.

 

Najpopularniejszy jest poliester, ze względu na niewielką cenę oraz łatwość łączenia go z innymi materiałami. Ponadto jest wytrzymały, lekki i dobrze odprowadza wilgoć. Bardzo często łączy się go z wykazującymi podobne właściwości (ale droższym) poliamidem oraz elastanem (spandexem) słynącym oczywiście ze swojej niebywałej rozciągliwości. Odzież rowerowa termoaktywna przeznaczona do jazdy w deszczu z reguły korzysta z nylonu – wodoodpornego, a do tego świetnie dopasowującego się do kształtu ciała.

 

Z kolei bielizna termoaktywna z naturalnych włókien to najczęściej produkty z wełny merino pozyskiwanej z runa owiec merynosów. Zazwyczaj można spotkać wykonane z niej skarpety rowerowe. Wełna doskonale utrzymuje ciepło (nawet gdy jest mokra), więc sprawdza się przede wszystkim późną jesienią i zimą.

 

Innym popularnym naturalnym tworzywem jest włókno bambusa, które zdobywa coraz większe grono miłośników. Produkty z niego to głównie bielizna oddychająca o właściwościach antybakteryjnych i hipoalergicznych.

Wykorzystane technologie

Tak, jak wspomnieliśmy, bielizna termoaktywna rowerowa nie istniałaby bez szeregu nowoczesnych rozwiązań, które mają uczynić ją maksymalne funkcjonalną i dostosowaną do warunków mogących wystąpić na trasie. Chociaż firmy prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych udogodnień, to można wyszczególnić kilka, które pod różnymi nazwami odgrywają bardzo ważną rolę w każdej odzieży termoaktywnej dla sportowców.

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na oddychalność i system wentylacji danego produktu, gdyż to one w dużym stopniu odprowadzają nadmiar wilgoci, a co za tym idzie, znaczącą wpływają na odczuwany komfort podczas intensywnego wysiłku.

 

Drugą ważną kwestią są sposoby pozwalające zapobiec powstawaniu odparzeń czy podrażnień. Najczęściej stosuje się bieliznę bezszwową lub z płaskimi szwami i w tego typu udogodnienia coraz częściej wyposaża się praktycznie wszystkie ubrania, nie tylko majtki rowerowe, jak można byłoby pomyśleć. Czasem szwy są również klejone, co z kolei powoduje, że gwarantują wodoodporność.

 

Coraz powszechniejsze staje się także stosowanie jonów srebra. Poprzez integrowanie ich z polimerem, srebro zawarte w ubraniach zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. W efekcie czeka spodnie na rower, kalesony termoaktywne czy koszulka z długim rękawem wzbogacone o jony srebra znacznie dłużej zachowają swoją świeżość.

 

Jaką bieliznę termoaktywną wybrać? Przegląd najlepszych rozwiązań!

Rzecz jasna, dobrze wybrać produkty z katalogów renomowanych marek, sprawdzone modele bielizny termoaktywnej, która będzie wygodna i przystosowana do warunków, w jakich planujemy ją nosić. W miarę możliwości warto upewnić się, co do składu danego ubrania, a jeśli korzysta on z opatentowanych rozwiązań – sprawdzić czym się one charakteryzują i skonfrontować deklaracje producenta z opiniami użytkowników (np. na forach rowerowych).

 

Niezależnie jednak od marki i szczegółów produkcyjnych odzież termoaktywną na rower z ofert różnych firm można podzielić na kilka kategorii, które pozwalają się wstępnie rozeznać i ułatwiają szukanie bielizny termoaktywnej:

  • Okrycia górnej części ciała – do tej grupy może należeć zarówno koszulka z krótkim, jak i długim rękawem, tzw. potówka kolarska, czy dla pań – biustonosz do jazdy na rowerze.
  • Okrycia dolnej części ciała – spodnie i kalesony; majtki (często wzbogacone o wkładkę).
  • Skarpetki – dostosowujące się do stopy, trzymające ciepło i odprowadzające skutecznie pot.

 

Bielizna termoaktywna na każdą porę roku

 

Bielizna termoaktywna na każdą porę

Wszystkie przedstawione powyżej typy odzieży termoaktywnej dysponują wariantami, które lepiej lub gorzej sprawdzą się w określonej porze roku. Ze względu na bogactwo wyboru zdecydowaliśmy się wyszczególnić kilka naszym zdaniem zdecydowanie wartych uwagi produktów, których nie wyobrażamy sobie nie mieć w kolarskiej szafie.

Letnia bielizna termoaktywna na rower

Jaka bielizna termoaktywna sprawdzi się w upały? W gorące miesiące najlepiej wyposażyć się w lekkie i cienkie ubrania, które dobrze odprowadzają wilgoć i ciepło. Podstawą będzie dobra koszulka rowerowa z krótkim rękawem np. Castelli Classifica. Model wykonano z poliestru, świetnie radzącego sobie z wilgocią. Ponadto T-shirt ma zamek błyskawiczny na całej długości, więc w każdej chwili możesz go rozpiąć, jeżeli potrzebujesz dodatkowej wentylacji.

 

Nie można zapomnieć także o wygodnych majtkach. Świetną propozycją są majtki damskie na rower Viking Etna. Polska marka skorzystała z bezszwowej technologii szycia, więc model na pewno nie wywoła podrażnień. Bielizna na rower latem Viking Etna to połączenie poliestru z poliamidem i domieszką elastanu, więc doskonale dopasuje się do kształtu ciała użytkowniczki, a do tego bokserki są szybkoschnące!

Bielizna termoaktywna na wiosnę i jesień

Ubrać się na rower jesienią i wiosną jest prawdopodobnie najtrudniej. To właśnie w te pory roku pogoda jest najbardziej zwodnicza i wychodząc z domu, aura zawsze może nas zaskoczyć. Dlatego dobrze mieć dłuższe skarpety rowerowe Rogelli Primaloft (tak na wszelki wypadek), które holenderska marka wykonała z tkaniny technicznej Primaloft. Materiał wyróżnia się trwałością oraz, co stanowi jego ogromny atut, właściwościami hydrofobowymi i izolacyjnymi.

 

Będąc już przy asortymencie marki Rogelli, nie sposób nie wspomnieć o podkoszulku z długim rękawem No Wind II. To idealna bielizna termoaktywna na rower w tzw. okresie przejściowym. Założony pod kurtkę dobrze będzie ogrzewał skórę, a jeśli zrobi nam się ciepło – spokojnie wystarczy jako warstwa wierzchnia, za sprawą jego doskonale przygotowane osłony przed wiatrem.

Ciepła bielizna termoaktywna na zimę

Zima to czas na grube modele termiczne. Wtedy mogą pokazać one pełnię swoich możliwości, szczególnie jeżeli nie rezygnujesz z aktywności na świeżym powietrzu nawet przy bardzo niskich temperaturach.

 

Zimą warto mieć na sobie cały komplet odzieży spodniej. Dla panów świetną propozycją jest bielizna termiczna Brubeck Thermo. W skład zestawu wchodzi bluza i spodnie. Obie rzeczy wykonano z poliamidu i polipropylenu. Chronią równie skutecznie przed wychłodzeniem, jak i przegraniem, podczas intensywnego treningu. Odzież termiczną Brubeck wyprodukowano, korzystając z technologii bezszwowej.

 

Z kolei dla pań świetna będzie termoaktywna bielizna z wełny merino. Szczególnie polecamy model Viking Lana Pro. Wyróżnia się on wielką uniwersalnością, więc na pewno nie będzie nieużywany leżał w szafie. Z powodzeniem może być użytkowany jako bielizna sportowa czy trekkingowa, ale także na co dzień – w domu. Wykorzystana w modelu najszlachetniejsza wełna merynosów gwarantuje doskonałą izolację cieplną oraz ochronę przed wilgocią i wiatrem.

 

 

Bielizna termoaktywna dla kolarzy

 

Jak nosić bieliznę termoaktywną?

Kiedy już zdecydujesz, jaka bielizna termoaktywna najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jej rozmiar. Tak jak pisaliśmy, omawiając materiały krawieckie – bardzo ważne jest, by odzież termoaktywna na rower przylegała do ciała, bo tylko wtedy będzie mogła bez przeszkód pełnić swoją funkcję. Ubranie nie powinno również w żaden sposób krępować ruchów użytkowania.

 

W przypadku koszulki warto zwrócić uwagę na długość jej tyłu, aby nie okazała się zbyt krótka, odsłaniająca lędźwi, gdy przyjmiesz bardziej techniczną pozycję w czasie jazdy. Jednocześnie jednak pamiętaj, że najlepsza odzież termoaktywna powinna być obcisła, ale nie za mała, gdyż wtedy będzie powodować dyskomfort i znacznie utrudniać ćwiczenia.

 

Ponadto, co może wydawać się oczywiste, warto zakładać bieliznę termiczną zawsze jako pierwszą warstwę (niezależnie czy ubierzemy kolejne, czy nie), na gołe ciało, aby miała bezpośredni kontakt ze skórą. Tylko w takiej sytuacji rzeczywiście odprowadzanie wilgoci i inne rozwiązania będą mogły skutecznie działać.

 

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Nawet najlepszej jakości odzież termoaktywna w końcu utraci świeżość lub się ubrudzi i trzeba będzie ją wyprać. Czy bielizna syntetyczna może być czyszczona jak standardowa?

 

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Co do zasady, nie ma potrzeby poddawać jej specjalnej, wyjątkowej pielęgnacji i bez przeszkód możesz prać ją w domowej pralce. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności. Tak jak w przypadku wszystkich innych rzeczy, termoaktywna bielizna rowerowa powinna być prana zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. Zazwyczaj sugeruje ona delikatne cykle bez dużej prędkości obrotowej i temperaturę nieprzekraczającą 30℃. Zaleca się również bieliznę termoaktywną pozostawić do naturalnego wyschnięcia, zamiast używać suszarki bębnowej.

 

 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja bielizna sportowa zostanie wyprana prawidłowo i przypadkiem nie uszkodzisz jej struktury – odsyłamy do szczegółowej analizy tego tematu w naszym artykule – „Jak prać bieliznę termoaktywną, aby służyła latami?".

 

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]