Jaki plecak na rower wybrać?

Sposobów na przewożenie bagażu na rowerze jest sporo. Mamy popularne w rowerach miejskich, szczególnie w damskiej wersji – koszyki na kierownicę, sakwy mocowane do bagażnika tylnego lub przedniego (tzw. lowrider) oraz liczne torby i torebki, które składają się na popularny w ostatnim czasie system pakowania zwany bikepackingiem. Wszystkie te sposoby łączy to, że bagaż znajduje się bezpośrednio przy rowerze. Możemy także bagaż przewozić na własnych plecach korzystając ze starego jak świat rozwiązania, czyli plecaka rowerowego.

 

 

Jaki plecak na rower wybrać

 

 

Osobiście uważam, że jazda z bagażem przytroczonym do roweru jest bardziej wygodna i mniej męcząca. Niemniej jednak przejechałem kilka lat temu z plecakiem, w ciągu dwóch dni (plus jeden dzień przerwy pomiędzy) ponad 500 km i nie odczułem znacznego dyskomfortu. Wiele jednak zależy od plecaka, który wybierzemy, a ten powinien być dostosowany do budowy naszego ciała, odpowiednio wyregulowany, właściwie spakowany.

 

 

 


Jaki plecak rowerowy na jednodniowe krótkie wycieczki?

Wyjeżdżając na kilkugodzinną wycieczkę nie ma potrzeby zabierania ze sobą dużego plecaka wyprawowego o pojemności 50-60 litrów. Jeśli jednak okaże się, że ilość „potrzebnego” sprzętu wymaga ogromnego plecaka to pewnie lepiej postawić na sakwy lub torebki, wcześniej jednak zaczynając od weryfikacji ekwipunku i zastanowienia się, czy na pewno wszystko jest nam niezbędne? 

 

Jeśli już mamy gotowy ekwipunek wybierzmy właściwy plecak rowerowy. Dla osób, które cechują się minimalistycznym podejściem i biorą tylko to, co niezbędne, poleciłbym lekkie plecaki o niewielkiej pojemności takie jak: Camelbak Classic, Shimano Unzen 4 lub Author Turbo. Są to plecaki cenione i często wykorzystywane podczas wyścigów i maratonów MTB. Do plecaka zmieści się bukłak, zapasowa dętka, pompka, łyżki, coś do jedzenia i cienka bluza lub kurtka.

 

 

Plecak rowerowy USWE MTB Hydro 3 Co-Lab

Plecak rowerowy Osprey Siskin 8

 

Plecak rowerowy na wycieczkę całodniową

Całodniowe wycieczki wymagają zabrania zdecydowanie większej ilości jedzenia chyba, że planujemy stołować się w przydrożnych knajpach. Mając na uwadze, że poranki i wieczory bywają chłodne, a w ciągu dnia może nas dopaść deszcz, warto zabrać ze sobą nieco więcej ubrań. Plecaki na rower o pojemności od 15 do 20 litrów. Jest to także odpowiedni rozmiar dla osób, które dojeżdżają rowerem do pracy. Miejski plecak Shimano Tokyo 15, Ergon BA3 oraz szczególnie polecany do Enduro i DH - Camelbak KUDU.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Jaki bukłak do plecaka wybrać?

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka rowerowego?

Wykonanie, kolor, nośność, szelki, pas biodrowy, funkcjonalność, wentylacja, pas piersiowy, bukłak, kieszenie i ochrona przed wilgocią. To główne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.

 

 

Plecak na rower w góry

 

Cechy dobrego plecaka rowerowego

Wodoszczelność lub ochrona przed wilgocią

Najlepszym sposobem, aby nasz bagaż pozostał suchy jest oczywiście unikanie deszczu, ale czasem się po prostu nie da. W takiej sytuacji możemy cały nasz bagaż zabezpieczyć i umieścić dodatkowo w worku foliowym lub założyć na plecak specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy. Plecaki rowerowe mogą posiadać pewną wodoodporność, ale zwykle chronią jedynie przed lekkim deszczem. Wyjątek stanowią plecaki w formie worków transportowych wykonanych np. z cordury.

 

 

Plecak rowerowy Thule Rail Pro 12L

Plecak rowerowy Zefal Hydro Enduro

 

Ile powinno być kieszeni i komór w plecaku?

Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Plecak na rower, który posiada tylko jedną komorę i żadnych kieszeni nie będzie najlepszym wyborem, gdyż trudno będzie znaleźć drobne przedmioty. Kilka małych kieszonek na: portfel, telefon i klucze bez wątpienia będą przydatne.

Szelki w plecaku rowerowym

Mamy zwykle do wyboru szelki z dodatkiem gąbki lub innego miękkiego materiału albo materiałowe, często pokryte siatką. Tak naprawdę ważne, aby pasy były szerokie, regulowane i dopasowane, ponieważ wąskie paski będą mocno wbijać się w ramiona, a to nic przyjemnego podczas jazdy z plecakiem rowerowym na nierównych terenach.

 

 

Plecak rowerowy można zabrać wszędzie

 

Pas biodrowy

To najważniejszy dodatek do plecaka rowerowego. Odpowiednio szeroki i właściwie dopasowany pas biodrowy utrzymuje nawet 2/3 ciężaru plecaka na biodrach! Wybierając plecak koniecznie wybierzcie taki, który posiada szeroki pas biodrowy. Znacznie odciąży i da odpocząć ramionom, a przy tym ustabilizuje plecak. Na rowerze zachowanie równowagi jest szczególnie istotne.

Pas piersiowy

Oprócz poprawy stabilności plecaka pas piersiowy sprawia, że szelki bardziej opierają się na klatce piersiowej, zamiast wbijać się w ramiona.

 

Podsumowanie

Pomimo wielu innych sposobów przewożenia bagażu na rowerze plecak rowerowy wciąż pozostaje jednym z najczęściej wybieranych. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb i budowy ciała będzie wygodnym i funkcjonalnym towarzyszem podróży.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]