Bikepacking - wyprawa na lekko

Bikepacking zyskuje coraz większą popularność wśród podróżników. Czym jest, jakie są jego zasady oraz praktyczne zastosowanie na wyprawie? Bikepacking zrodził się z minimalistycznego podejścia podróżników rowerowych do zabieranego ekwipunku. Ograniczenie wagi jest kluczowym i zupełnie zrozumiałym aspektem, dla którego warto ograniczyć ilość zabieranego ze sobą sprzętu. Szczególnie jeśli planowana trasa przebiega przez górzysty teren.

 

 

Bikepacking wyprawa na lekko

Dlaczego warto iść w bikepacking?

Wśród niektórych podróżników chęć zmniejszenia wagi bagażu przerodziła się w niezdrowy sport. Znane są sposoby oszczędności kilku gram poprzez obcięcie trzonka szczoteczki do zębów czy skracanie kabla ładowarki do telefonu. O ile takie metody są bardziej śmieszne niż niebezpieczne, to odchudzanie śpiworów, rezygnowanie z materaca czy zastępowanie namiotu płachtą biwakową jest zachwianiem równowagi pomiędzy komfortem a ilością zabieranego sprzętu. Gdy bardziej zależy nam na wadze roweru niż samej podróży to znak, że coś poszło nie tak.

 

Bikepacking jest jednak czymś więcej niż tylko chęcią odchudzania ekwipunku, dzięki rezygnacji z ciężkiego bagażnika i zastąpienia dużych sakw mniejszymi torebkami. Podstawową zaletą takiego sposobu pakowania jest możliwość zamocowania ekwipunku do rowerów, które w swoim standardzie nie mają możliwości mocowania bagażnika, jak na przykład fulle (z pełną amortyzacją), rowery szosowe czy przełajówki.

 

 

Bikepacking w góry i inne trasy

fot. bikepacking.com

Bikepacking - typy torebek

W skład podstawowego zestawu wchodzą trzy elementy:

Torba podsiodłowa

Zdecydowanie większa niż te, w które pakujemy dętki i łyżki, gdy wybieramy się na przejażdżkę. Największe modele torebek podsiodłowych osiągają pojemność nawet 17 litrów i są całkowicie wodoszczelne.

 

 

Torba podsiodłowa Topeak Backloader

Torba podsiodłowa Ortlieb Seat Pack

Torba podsiodłowa Jack Pack Tobołek 2.0

 

Torba trójkątna na ramę

To także powiększona wersja dobrze znanej nam trójkątnej torebki przyczepianej na rzepy do ramy. Można kupić gotowy model, lub zamówić dedykowaną torbę, która zajmuje całą wolną przestrzeń ramy

 

 

Torba pod ramę Ortlieb Frame Pack Toptube

Torba na ramę Topeak Fuel Tank Large

Torba na ramę Jack Pack Ćwiartka 2.0

 

Torba na kierownicę

Torby na kierownicę są zwykle lekkie i wykonane z wytrzymałych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne. Mają ergonomiczny kształt, aby nie przeszkadzać podczas jazdy i nie wpływać na sterowność roweru. Często posiadają specjalne paski i mocowania, które umożliwiają bezpieczne zamocowanie ich na kierownicy. Bikepackingowe torby na kierownicę mają zwykle dużą pojemność, aby pomieścić niezbędne rzeczy, takie jak ubrania, śpiwór, namiot, jedzenie czy narzędzia naprawcze. Mogą mieć również dodatkowe kieszenie i przegródki, aby ułatwić organizację bagażu.

 

 

Torba na kierownicę Ortlieb Handlebar Pack QR

Torba na kierownicę Topeak Barloader

Torba na kierownicę Jack Pack Kierowniczka

 

 

Uzupełniłem takiego zastawu może być torebka na ramę do przewozu przekąsek oraz specjalne mocowanie koszyka na bidon, lub butelkę PET pod ramę, bądź też na widelec. Mając taki zestaw torebek, w połączeniu z minimalistycznym sprzętem biwakowym możemy wyruszyć nawet na kilkutygodniową wyprawę. Jednak do tego niezbędne jest również doświadczenie. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie kilkudniowa wycieczka z zaplanowanymi noclegami pod dachem, lub jednodniowy, długodystansowy przejazd rzędu 200-400 km. Bikepacking doskonale wypełnił lukę pomiędzy jazdą z plecakiem i w pełni wyposażonym rowerem wyprawowym, a obecne rozwiązania z biegiem czasu będą ewoluować. 

Powiązane artykuły

zamknij [x]