
Rower enduro przeznaczony jest do jazdy po lesie i po górach. W ten sposób można scharakteryzować także rowery XC, Trail oraz DH. Czym więc wyróżnia się rower enduro i dlaczego warto przekonać żonę, że zakup czwartego roweru jest niezbędną inwestycją? Ich uniwersalność wynika przede wszystkim z konstrukcji. Patrząc na geometrię ramy oraz na skok widelca czy szerokość opon możemy odnieść wrażenie, że bliżej rowerom enduro do DH niż do Cross Country.
Wybierając rower enduro powinniśmy przede wszystkim określić swój budżet. Z racji swojego przeznaczenia, tego w jakich warunkach przyjdzie mu jeździć oraz jakie obciążenia musi znieść rowery enduro z prawdziwego zdarzenia nigdy nie będą kosztować tyle, co klasyczny „góral” z marketu. Natomiast jeżdżenie po trudnych technicznie trasach na nieprzygotowanym do tego rowerze to proszenie się o kłopoty. Rasowy rower enduro powinien mieć skok amortyzator rzędu (160 mm), aby komfortowo lądować nawet po skokach z większych wysokości. Ponadto niezbędne będą szerokie i przyczepne opony, najlepiej zalane mlekiem, wytrzymałe koła i przede wszystkim rama o odpowiedniej geometrii, która zagwarantuje pewne prowadzenie na zjazdach oraz umożliwi pokonywanie trudnych podjazdów.
To mało popularne określenie dotyczy rowerów używanych na naprawdę najbardziej ekstremalnych trasach. Taki rower charakteryzuje się dużym skokiem przedniego i tylnego amortyzatora. Może to być nawet 180 mm z przodu i z tyłu. Do tego pancerne koła na sztywnych osiach w rozmiarze Boost. Szeroka kierownica wspierana jest przez bardzo krótki mostek oraz regulowana sztyca. Takim rowerem podjedziemy pod niemal każde wzniesienie, a jedynym ogranicznikiem będzie siła naszych nóg i ilość zębów na największej zębatce kasety.
Jeśli czujecie, że enduro stanie się Waszą wielką pasją lub już nią jest to koniecznie sprawdźcie naszą ofertę rowerów oraz części rowerowych i akcesoriów do enduro. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Chociaż rowery trailowe i górskie mogą wyglądać podobnie, są przeznaczone do różnych rodzajów jazdy. Rowery górskie są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i przeznaczone do bardziej ekstremalnego terenu, takiego jak kamieniste i strome szlaki. Z drugiej strony rowery typu trail są przeznaczone do szerszego zakresu terenu i mają bardziej wszechstronne możliwości.