Trasy Enduro w Polsce dla szukających wrażeń i chcących sprawdzić swoje umiejętności

Rower enduro to kwintesencja MTB - jest szybki, szalony i wiele wymaga. Ale jak wiele rzeczy w życiu - trudne nas ulepszają, łatwe czynią nas podatnymi. Enduro jest po tej pierwszej stronie. Trasy enduro to esencjonalna adrenalina wyciskana za pomocą szybkości, zwrotności, umiejętności orientacji w przestrzeni i refleksu. Enduro wymaga w zasadzie wszystkich wartościowych cech rowerzysty - siły, zdecydowania, wytrzymałości i intuicji. A trasa enduro to już nie tylko przejazd. Z racji swojej intensywności dobrze jest wprowadzić się w klimat za pomocą istniejących tras enduro, które eksplorują świat w sposób zorganizowany. Nie tracąc nic ze swojej atrakcyjności. Powstały już w Polsce - sprawdźcie jakie.

 

 

Najlepsze trasy Enduro w Polsce

 

 

 


Trasy Enduro w Polsce

Powstało ich kilka, wybraliśmy cztery najlepsze i najbardziej znane. Możecie korzystać z nich przy okazji wakacji w górach i jako alternatywę dla innych zajęć, a możecie po prostu jechać od jednej do drugiej, żeby każdą zaliczyć. Dobra infrastruktura ma tu równie duże znaczenie jak odpowiedni gospodarz - rowerzyści doskonale to wiedzą. Atmosfera jest w tych miejscach znakomita, a nastawienie do potencjalnych klientów jak najlepsze. Zobaczmy więc, gdzie możemy znaleźć trasy enduro w Polsce.

 

Enduro Srebrna Góra

Srebrna Góra to przepiękna, malownicza wioska położona u stóp osiemnastowiecznej twierdzy - największej twierdzy górskiej w Europie. Sama wieś jest pełna urokliwych kamienic, ma kapitalny rynek a ze szczytów widać piękną panoramę Sudetów. Niedaleko możemy znaleźć pozostałości sowiogórskiej kolei - pozostały mosty wiszące i wiadukty. Jesteśmy u wrót Kotliny Kłodzkiej, przy drodze numer 385.

 

Do wyboru jest kilka znakomitych tras gdzie rowery enduro odnajdą się jak ryba w wodzie. Wśród nich najtrudniejsze to czerwona Red Line, a także ciekawie nazwane "Polak Potrafi", "Połlisz Łisler", "Conditors" czy "Dreamworkers". W sezonie 2023 trasy są czynne do godziny 19, więc swobodnie można zaplanować przejazd. Organizacja jest wzorowa - dla chętnych organizowany jest bus na start, karnety nie są drogie, a trasy co podkreśla szereg opinii - wybudowane przez rowerzystów dla rowerzystów. W tym przez legendarnego Nico Vinka, weterana rowerowego racingu. Na uwagę zasługuje wypożyczalnia markowych rowerów, plac treningowy i genialna atmosfera która wyróżnia kompleks na tle innych. Sporo lokalnych rowerzystów, którzy oprócz frajdy z jazdy wkładają mnóstwo wysiłku i serca w to, aby trasy były zadbane - warto to docenić. Do kompletu mamy tu dedykowaną aplikację gdzie można bez problemu pobrać ślad GPX, oraz bardzo fajną, przejrzystą stronę z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Na piątkę!

 

  • Dla kogo: amatorzy, prosi, zaawansowani
  • Trasy: Enduro, DH, flowtrail, freeride

 

 

 

 

 

 

 


Enduro Trails Bielsko-Biała

Ośrodek położony na stokach Szyndzielni i Koziej Góry, w obrębie tak zwanych Błoni Miejskich Bielsko Białej. Praktycznie na szczyt Szyndzielni, mającej ponad 1000 metrów, można wjechać kolejką gondolową, a stąd prosto na singletracki ośrodka. Jest ich dość dużo, najdłuższe jedenastokilometrowe należą do najdłuższych w Europie. Ciekawie usytuowane, stosunkowo urozmaicone, zadbane i świetnie skomunikowane. Trasy podzielono na klasy trudności, na zielonych ("Cyganka" i "Stefanka") pojadą początkujący. Niebieskie zawierają ciekawego "Twistera" i najdłuższy w kompleksie zjazd "Rocknrolla". Sześć czerwonych tras to już jazda na wyższym poziomie, głównie na "Starym Zielonym" i "Gondoli". Najtrudniejsze przeznaczone są dla ekspertów i oznaczone kolorem czarnym - mamy tu trzy trasy, o wysokim poziomie trudności.

 

Całość jest dobrze oznakowana, ma swoje ślady GPX i jest zadbana. Bielsko-Biała jest z kolei doskonale skomunikowana kolejowo i drogowo - łatwo tu dotrzeć z Krakowa, Katowic, Warszawy. Spora baza noclegowa i gastronomiczna. Na weekend i na dłużej. Polecamy!

 

  • Dla kogo: dla wszystkich
  • Trasy: Enduro, DH, freeride, flowtrail

 

 

 

 

 

 

 


Babia Góra Trails

Położony w Zawoi kompleks, sąsiadujący z bike parkiem Mosorny Groń to przykład kapitalnej współpracy między samorządami (Gmina Zawoja i słowacka gmina Oravska Polhora) a pasjonatami sportu MTB. Większość tras enduro została tu najpierw ułożona jako dzikie, stworzone amatorsko przez rozmiłowanych w singletrackach i leśnych szaleństwach kolarzy, ale potem kiedy całość postanowiła mieć "oficjalny" charakter, nikt ich pracy nie odsunął a zintegrował w funkcjonującej całości. Ma to więc swój niepowtarzalny styl, klimat i jest świetnym przykładem jak ludzie mogą pracować z administracją, by powstało coś tak fantastycznego.

 

Kompleks tras w Zawoi uchodzi za esencję tras enduro. To kilka singletracków, z czego dwa biegną transgranicznie. Mamy tu łatwą trasę "Rydzowy" dla początkujących, ale także "Sokolicę" i "Wilczą Łapę" dla zaawansowanych oraz w końcu kapitalny "Diablak" - absolutnie dla ekspertów. Mamy też średni "Tabakowy", który biegnie na słowacką stronę. W okolicy kompleksu funkcjonuje też pump track, miejsce dla odpoczynku kolarzy, a Zawoja i okolice mają kapitalną bazę noclegową i gastronomiczną. Plus - leży blisko Krakowa, oraz nie jest jeszcze tak szalenie popularna pod rowerowym kątem. Warto!

 

  • Dla kogo: amatorzy, zawodowcy, prosi
  • Trasy: Enduro, DH, freeride, flowtrail

 

 

 

 

 

 

 


Szczyrk Enduro Trails

Kompleks w Szczyrku zasługuje na uwagę z kilku względów - na pewno jest to miejsce naprawdę ciekawe i jego miejsce w czołówce krajowych bike parków nie jest przypadkiem. Dla enduro ważne jest to, że jest to bike park od początku budowany z myślą o nim, a nie tylko o szybkich zjazdowcach. Mamy do wyboru kilka tras - dwie typowo czerwone, dwie niebieskie z niewielkimi skoczniami i ekstremalną czarną dla ekspertów. "Loop" i "HipHopA Air" to te łatwiejsze - można poskakać, pozjeżdżać bez ekstremalnego napięcia. Ale już "Zbój", "Otesanek" i "Bestyja" mocno nas przetestują i pozwolą zweryfikować umiejętności. I o to chodzi! Kompleks ma świetnie działającą stronę, z której można pobrać wiarygodne i dokładne ścieżki GPX, a potem szaleć na szlakach według własnego uznania i możliwości.

 

Obok tras pracuje świetny ośrodek treningowy, gdzie można bez kompleksów ćwiczyć swoje umiejętności i wziąć prywatne lekcje aby pewne rzeczy poprawić. Skill park jest świetnie wyposażony, mamy też wypożyczalnię, kolejkę gondolową i bardzo bogatą ofertę gastronomii. W bogatej infrastrukturze nie zabrakło nawet myjki dla rowerów. Polecamy!

 

  • Dla kogo: raczej zaawansowani, zawodowcy
  • Trasy: Enduro, DH, freeride

 

 

 

 

 

 

 


Trasy enduro w Polsce - przyszłość i radość

Te kilka przykładów pokazuje, że rower potrafi fantastycznie pokonywać granice, zarówno te ludzkie i administracyjne, jak i prawdziwe między państwami. Jednocześnie gwarantując i rozwój, i zabawę. Cieszy nas, że inwestycje w Enduro Trails jak i same bike parki są u nas kontynuowane mimo trudności - to oczywiste że zbudowana infrastruktura przyciąga turystów, a Ci zostawiają w niej pieniądze. Trasy enduro powstały z myślą o nich i znakomicie wpisały się w rowerowy pejzaż, w którym jest coraz więcej takich miejsc. Kibicujemy im i trzymamy kciuki, aby każdy mógł realizować swoje pasje, marzenia i cele.

Powiązane artykuły

zamknij [x]