Rowery Enduro i Trail - królowie każdego terenu

Off-road ma swoje prawa. Jedno z naczelnych powiedzeń mówi, że tam gdzie kończy się asfalt, zaczyna się droga. Inne, często widywane na samochodach terenowych pasjonatów hasła głoszą wesołe "Znam skrót - jedź za mną" lub równie popularne "Ty możesz szybciej - ja mogę wszędzie". Tak czy inaczej offroad ma niesamowity klimat, tworzony przez ciekawskich i otwartych ludzi. Jego odpowiednikiem w rowerowej pasji jest z pewnością enduro.

 

 

Królowie Enduro i Trailu

 

 

Rowery enduro to idealny odpowiednik wyrafinowanych samochodów off-roadowych. Wjedziemy wszędzie, im trudniej - tym lepiej. Brak drogi - to nie problem. Czas? Trasa? Są na dalszym miejscu. Najważniejsze jest to, by mieć z jazdy radość. Jest to więc sztuka bliska temu, co czuliśmy, gdy po raz pierwszy wsiadaliśmy na rower, pokonywaliśmy pierwsze metry, potem - pierwsze kilometry czy wyprawy.

 

Enduro na pierwszym miejscu stawia radość z jazdy, dając nam jednocześnie pod tyłek rower, który jest w stanie udźwignąć tę swobodę i dać sobie radę z przeciwnościami.

 

Współczesne rowery enduro wyrosły z klasycznego MTB tak jak czasówka wyrosła z kolarzówki, a muzyka rockowa z bluesa. Mają swoją specyfikę i są sprzętem o dużym wyrafinowaniu i klasie. Dają się też pokochać za wytrzymałość, wszędobylską naturę i stwarzanie nam możliwości, które będą dorównywać chęciom. Zatem - wyznaczają nowe horyzonty, tak różne jak my sami.

 

 

 

Rower enduro - co to jest?

No dobrze, ale czym w zasadzie i definicji jest rower enduro? I dlaczego nie możemy go zawierać w ogólnej definicji MTB? Tak jak w wypadku aut, warto odróżniać samochody które przejadą przez kałużę od tych, które przejadą przez staw głębokości półtora metra. O ile zwykłe MTB poradzi sobie na grząskim terenie, wyboistej drodze ale i chodniku, o tyle rower MTB enduro będzie już o wiele bardziej wszechstronny. Wychodzi też naprzeciw trudnościom - łączy zalety i cechy rowerów typu freeride z maszynami do downhillu.

 

Osprzęt, wykonanie, materiały i geometrie pozwalają zarówno na płynne pokonywanie trudności terenowych, podjazdów, jak i dynamicznych zjazdów. Enduro jest specjalistą, zwykły MTB - szeregowcem. I o ile w cross-country czy downhillu określamy ściśle sposób jazdy, czy też uzależniamy ją od terenu, o tyle Enduro nie zawęża swoich ograniczeń - jedyne są w naszej głowie. Tam, gdzie chcemy jechać - to pojedziemy. Rower enduro ma nam na to pozwolić.

 

 

Rower enduro na leśnej trasie

 

 

Charakterystyczne cechy takiego jednośladu są jednocześnie definicją jego stylu. Geometria z nisko osadzonym suportem, długą rurą górną i mniejszym pochyleniem główki ramy sprzyjają agresywnej pozycji i wyciskaniu z treningu absolutnego maksimum. Coraz popularniejsze napędy 1x12 pozwalają na pełną swobodę, bo wymagają mniej od kierującego - wszak jedna manetka to nie dwie, a chwyt pewniejszy i serwis - rzadszy.

 

Mocarne zawieszenie - często rower enduro full suspension ma skok większy niż XC: między 140 a 180 mm, co ma poprawić komfort prowadzenia i większą kontrolę przy pokonywaniu przeszkód. Koła to popularne obecnie 29'', chociaż można spotkać ciekawie pomyślane kombinacje - 29'' z przodu i 27,5'' z tyłu: celem łatwiejszego pokonywania przeszkód i efektywniejszego przekazywania mocy.

 

Materiały użyte do stworzenia enduro są zazwyczaj z wysokiej półki aby zachować wysoką wytrzymałość przy jednocześnie niewielkiej masie własnej. Stąd też wyższe ceny.

 

 

Zawodnik w locie na rowerze enduro

Do czego służy rower enduro?

Rower enduro łączy, jak wspomnieliśmy, osiągnięcia kilku dyscyplin MTB jak freeride, downhill i cross-country. Pobiera z każdej z nich to, co właściwe i użytkuje w swoim stylu i dla swoich potrzeb. Jeśli nie lubisz dyscypliny polegającej na używaniu utartych szlaków, cenisz wolność wyboru i najważniejsza jest dla Ciebie jazda, a nie określone pułapy czy czasy - enduro jest dla Ciebie.

 

Enduro nada się do intensywnych, mocnych przejazdów po leśnych ścieżkach o dużej amplitudzie wysokości - poradzi sobie zarówno na podjazdach z korzeniami, jak i zjazdach po miękkim piasku. Swoboda, jaka definiuje ten styl, pozwala próbować intensywności XC i małego szaleństwa downhillu, zamykając to w jednej formie i pozwalając na używanie tylko jednego roweru.

 

Reasumując

Rower enduro to idealny jednoślad do swobodnej eksploracji dowolnego terenu o dużej skali trudności, który poradzi sobie zarówno w lekkim, jak i bardzo trudnym terenie.

 

Rowery enduro full, na pełnym zawieszeniu będą bardziej wszechstronne, z kolei typowe hardtaile położą więcej nacisku na dobre osiągi - od Was zależy, do czego będziecie lgnąć bardziej.

 

 

Rower Trail na leśnym szlaku

Rower trail czy enduro - co jest lepsze?

Dłuższe przejażdżki na wyrafinowanym, wysmakowanym enduro są trudne ze względu na wymagającą, pochyloną pozycję. Trail ma w tym względzie nieco łagodniejsze podejście i często jest świetną alternatywą dla droższych enduro. Amortyzacja - często full suspension - charakteryzuje się mniejszym skokiem (120-140 mm) a geometria ramy umożliwia przyjęcie bardziej wygodnej i mniej męczącej pozycji. Dlatego też trail bywa nazywany młodszym rodzeństwem enduro.

 

Jeśli chcesz w rowerze spędzać więcej czasu, a trasa jest mniej wymagająca - polecilibyśmy wygodnego traila. Jeśli jednak nie uznajesz kompromisów, a rower ma pomóc Ci w pokonywaniu przeszkód terenowych o dużej skali i rozpiętości trudności - wyborem powinien być rower enduro.

 

 

Zjazd rowerem enduro po trasie rowerowej

Modele rowerów enduro, którym warto się przyjrzeć

Niezależnie od tego, co mówią inni - rower enduro nie musi być horrendalnie drogi, a odpowiedni dla Was model można znaleźć w każdej kategorii cenowej. Kwoty wzrastają wraz z użyciem bardziej zaawansowanych komponentów i materiałów. Kolejne edycje tych jednośladów przynoszą też nowe rozwiązania, za które, co naturalne, producenci każą sobie zapłacić.

 

Ceny wzrastają też poprzez użycie wysoko wyspecjalizowanych elementów zawieszenia czy napędu. Oto kilka proponowanych przez nas pułapów, na których możecie zakupić swój rower enduro.

Rowery enduro do 3000 zł

Przy cenach komponentów kwota 3000 zł wydaje się nie do przeskoczenia. Niekiedy jeden amortyzator typu dumper potrafi tyle kosztować, i nikogo to tutaj nie szokuje. Tak się dzieje, jeśli mówimy o rowerach dla dorosłych - ale jeśli zależy nam by jeździli z nami młodsi, lub co o wiele lepsze to młodsi chcą jeździć z nami, warto rozejrzeć się za rowerem dla nich.

 

Jeśli mamy na myśli markowy rower enduro dla dzieci, w tej kategorii zwycięzca jest jeden - to fantastyczny Dartmoor Hornet Junior. Brat "dużego" Horneta to świetny hardtail dla początkujących, dedykowany dla młodzieży i występujący w dużej ilości odmian.

 

Rower młodzieżowy Dartmoor Hornet Junior

Dartmoor Hornet Junior

Świetnie wyposażony, o znakomitej geometrii. Hamulce tarczowe SRAM, przerzutki Microshift, obręcze, pedały, mostek, siodło i kierownica - autorskie produkty Dartmoor. Amortyzator o niedużym skoku, wygodna pozycja - świetny rower enduro dla dziecka.

 

Konstrukcja bazująca na dużym Hornecie została zmniejszona zachowując sztywność oraz wytrzymałość. Geometria została zmodyfikowana w stronę mniejszych użytkowników. Amortyzator RST Alex RA z miękką sprężyną doskonale wybiera nierówności i uderzenia napotkane w terenie.

 

Rowery enduro do 5000 zł

Rodzimy Dartmoor świetnie wprowadził się na światowe salony i tak samo radzi sobie w tej kategorii. Wśród dobrych jednośladów znajdziemy tu podstawowe modele Horneta, ale także Primal Evo i Primal Intro.

 

Rower MTB Dartmoor Primal Evo

Dartmoor Primal Evo

Dartmoor Primal Evo 27.5 jest uniwersalnym rowerem trailowym. Znakomicie sprawdzi się podczas długich wypadów na nowe ścieżki w górach. Geometria została dostosowana do najnowszych standardów i pozwala cieszyć się jazdą w zróżnicowanym terenie.

 

Aluminiowa rama współpracuje z widelcem X-Fusion RC32 o skoku 130 mm. Koła 27.5" zbudowane na piastach Dartmoor Reel i obręczach Dartmoor Raptor sprawiają, że rower jest zwinny i doskonale pokonuje kręte sekcje na szlaku.


 

Rower MTB Dartmoor Primal Intro

Dartmoor Primal Intro

Dartmoor Primal Intro 27.5 jest uniwersalnym rowerem trailowym, idealnym na początek przygody. Znakomicie sprawdzi się podczas długich wypadów na nowe ścieżki w górach. Geometria została dostosowana do najnowszych standardów i pozwala cieszyć się jazdą w zróżnicowanym terenie.

 

Aluminiowa rama współpracuje z widelcem X-Fusion Mig o skoku 130 mm. Zbudowane na piastach Dartmoor Reel i obręczach Dartmoor Raptor koła w rozmiarze 27.5" sprawiają, że rower jest zwinny i doskonale pokonuje ciasne sekcje.

 

Generalnie są to modele dedykowane do jazdy trailowej, ale świetnie nadadzą się jako startowe wersje rowerów enduro. Przy czym stoimy tu w dość komfortowej pozycji - jako traile modele Dartmoora naprawdę są świetne, a jeśli enduro nam się nie do końca spodoba, nie tracimy. Lżejszy i twardszy trail jest zatem dość dużym kompromisem i pozwala na większą elastyczność niż wyrafinowany rower enduro.

 

Primal Intro/Evo oraz Hornet są typowymi hardtailami do wygodnej jazdy po urozmaiconym terenie.

Rowery enduro do 10000 zł

W tym pułapie cenowym mamy już szereg ciekawych rowerów, chociaż znów będziemy skłaniać się do Dartmoora.

 

Mamy tu bowiem:

  • świetną Meridę One-Forty (około 8000 zł),
  • Giant Trace (świetny rower enduro full suspension - za 9000 zł)
  • Trek Fuel (blisko 10 000 zł).

Dlaczego więc wybieramy Dartmoora? Bo ich modele są na tyle przemyślane, że jeśli chcemy relatywnie gotowy model do jazdy - są najlepsze.

 

To nie jest tak, że inne rowery są gorsze, nam po prostu najbardziej przypadły do gustu rozwiązania Dartmoora. Wśród maszyn do 10 tysięcy złotych polecamy więc między innymi:

 

Rower Dartmoor Thunder Superenduro Evo

Dartmoor Thunder Superenduro Evo

Dartmoor Thunderbird Superenduro Evo jest skocznym rowerem do enduro, którego zawieszenie zostało skonstruowane tak, aby zapewnić jak najwięcej zabawy w trudnym terenie przy jednocześnie jak największej efektywności.

 

Za amortyzację odpowiada X-Fusion Trace 36 z damperem X-Fusion H3C RCP o skoku 170/170 mm. Progresywna geometria sprawia, że rower doskonale pokonuje napotkane przeszkody, co w połączeniu z dużym kołem 29" dostarcza dużo zabawy i prędkości. O trakcję dbają opony Vittoria Mazza.


 

Rower MTB Dartmoor Bluebird Pro 29

Dartmoor Bluebird Pro

Dartmoor Bluebird Pro 29 jest rowerem trailowym gotowym na trudniejsze szlaki. Nowoczesna geometria pozwoliła osiągnąć skoczny charakter roweru, który świetnie sprawdzi się podczas jazdy po górach lub bikeparkach na trasach flow.

 

Solidna konstrukcja z aluminium jest sztywna, a zawieszenie o skoku 140/130 mm cechuje się efektywną pracą.

 

Duże 29" koła sprawnie pokonują przeszkody napotkane na trasie.

 

Dartmoor Bluebird to skoczny ścieżkowiec dający satysfakcję z jazdy w terenie, a przy tym jest bezproblemowy.


 

Rower MTB Dartmoor Hornet Pro

Dartmoor Hornet Pro

Rower z przeznaczeniem głównie do freeride'u, jednakże świetnie poradzi sobie w klasie enduro.

 

Dartmoor Hornet Pro jest agresywnym hardtailem do ciężkich zastosowań. Kompletnie przeprojektowana rama świetnie sprawdza się w dzikim terenie oraz bikeparkach. Geometria została nastawiona na zabawę i maksymalną przyjemność ze zjazdów.

 

Jest to pancerny hardtail, który nie ma żadnych ograniczeń.

 

Topowe modele

Tutaj można już wszystko. Materiały - najwyższej klasy, podobnie osprzęt. Topowe rozwiązania oczywiście kosztują, ale jednocześnie znamionują brak kompromisów i wyznaczają trendy i horyzonty.

 

Tu wybór jest już nieograniczony niczym, poza naszymi bardzo precyzyjnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Jeśli chcemy po prostu najwyższej klasy wykonania i materiałów, możemy wybierać. Między innymi wśród takich gwiazd jak:

 

Rower Santa Cruz Megatower 2

Santa Cruz Megatower 2

Megatower 2 to rower enduro z dużym zapasem skoku zawieszenia, który świetnie pokonuje także podjazdy.

 

Rower kosztuje blisko 28 tysięcy złotych, ma karbonową ramę dzięki której całość osiąga fantastyczną wagę około 15 kg. Zawieszenie firmy Rock Shox, napęd - w całości od SRAM, postawiony na bezdętkowych oponach Maxxis Assegai / Minion.


 

Rower Dartmoor Thunderbird CF Pro

Dartmoor Thunderbird CF Pro

Polska odpowiedź jest o 11 tysięcy złotych tańsza - za Thunderbirda w wersji CF Pro zapłacimy około 17 tysięcy złotych.

 

Mamy tu konstrukcję mieszającą karbon i aluminium, przez co całość nie odbiega wagowo od konkurencji (ok 15,5 kg). Zwarta konstrukcja i geometria przystosowana do kół 29''. Osprzęt napędu Shimano SLX, obręcze, mostki i elementy sterujące tradycyjnie należą do konstrukcji Dartmoora.

 

Mogę szybko - mogę wszędzie - mogę enduro!

Rower enduro (full lub hardtail) to współczesna, zaawansowana i fantastyczna inkarnacja tego, co chcemy osiągać na jednośladach w ogóle. Bezkompromisowa, szalenie zaawansowana konstrukcja, wyrafinowane materiały i osprzęt mają służyć poczuciu nieskrępowanej wolności i swobody, tak w sposobie pokonywania przeszkód jak i stylu w jakim chcemy to robić. Stawia to nas w poczuciu dziecięcej radości z jazdy, o której wspomnieliśmy na początku.

 

Czy rower enduro to dobry pomysł? Z pewnością tak, jeśli jazda zwykłym MTB zaczyna nas uwierać i staje się nieco za ciasna - jeśli chcemy więcej, ale możliwie szerokim wachlarzem, rowery enduro będą idealne. Nie stawiają nas pod ścianą, nie zmuszają do wybierania jednego stylu czy terenu. Pokonają zarówno zawodnicze trasy, jak i freeride'owe eskapady. A w środku tego zaawansowania możecie być Wy ze swoimi marzeniami - zachęcamy do ich realizacji.

Powiązane artykuły

zamknij [x]