Jaki rower w góry? Rodzaje rowerów w góry na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Od czasu do czasu dostajemy od Was pytanie: Jaki rower będzie odpowiedni w góry? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, ale mam nadzieję, że ten krótki poradnik pozwoli przynajmniej określić i doprecyzować wymagania użytkownika, a stąd już krótka (a może i nie) droga do zakupu idealnego roweru w góry.

 

 

Jaki rower w góry

 

 

 

Odpowiedni typ roweru w góry

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy jeździć po asfalcie, po leśnych ścieżkach, czy w terenie mieszanym. Taka decyzja pozwoli wybrać nam pomiędzy rowerem szosowym, gravelem lub crossowym, a szeroko rozumianą grupą rowerów MTB. Jeśli w planie mamy jedynie asfalty, co także może być ekscytującą przygodą i świetną zabawą to wybór jest prosty – wybieramy rower szosowy.

 

Rowerem po górach na gravelu lub crossie?

Oba te typy rowerów zbudowane są na kołach w rozmiarze 28”, a konstrukcja ramy sprawia, że zazwyczaj nie są w stanie przyjąć opon tak szerokich jak w MTB (chociaż są wyjątki). Gravel posiada kierownicę typu baranek i bardzo przypomina rower szosowy. Cross to natomiast rower z prostą kierownicą i bardziej komfortową pozycją. Oba typy rowerów pozwalają na szybkie poruszanie się po asfalcie, a w razie potrzeby poradzą sobie w lżejszym terenie leśnym. Właściwie w cięższym również, ale wszystko zależy od umiejętności rowerzysty. Niemniej jednak trudne technicznie sesje łatwiej jest pokonać na rowerze MTB.

 

 

Rower typu full suspension w góry

 

Rower MTB w góry

Jeśli kręci nas jazda po trudnych górskich szlakach lub szalone zjazdy to rower górski będzie najlepszym wyborem. Pojawia się tu jednak drugi problem związany z wyborem roweru, ponieważ obecnie dostępne rowery górskie stały się bardzo wyspecjalizowane, a te z pozoru niewielkie detale robią ogromną różnicę. Musimy więc postawić sobie kolejne pytanie i znaleźć na nie odpowiedź. Co chcemy w tych górach robić? Interesuje nas Downhill, a może Enduro? Chcemy szybko i komfortowo poruszać się po łatwiejszym terenie, czy postawimy na maksymalną uniwersalność w każdych warunkach i wybierzemy ścieżkowy? Przybliżę każdy z tych typów i określę w jakich warunkach spisują się najlepiej.

 

Rower XC w góry

Jestem zdania, że każdy z wyżej wymienionych typów rowerów poradzi sobie w każdych warunkach, ale niekoniecznie będzie się to wiązało z przyjemnością jazdy. Rowery XC możemy podzielić na dwa typu: hartaile i fulle, czyli rowery z przednią lub pełną (przód-tył) amortyzacją.

 

Są to rowery wyścigowe, które szybko pokonują łatwiejsze ścieżki, potrafią wdrapać się na wzniesienia oraz poradzą sobie podczas łatwiejszych zjazdów. Oczywiście zakładam tutaj, że mamy średnie umiejętności jazdy w terenie, a nie jesteśmy zawodnikami z czołówki Pucharu Świata XCO.

 

 

Przejazd rowerem MTB po górach

 

Rower typu Downhill w góry

Miłośnicy wysokiej prędkości i adrenaliny, których kręcą głównie zjazdy powinni rozejrzeć się za rowerami DH. Duży skok amortyzatora, odpowiednia geometria ramy i szerokie opony o dużych klockach to charakterystyczne cechy, które znacznie ułatwiają prowadzenie. Taki rower nie jest lekki i niespecjalnie nadaje się do podjazdów, ale jest niezastąpiony na zjazdach. Jeśli więc nie interesuje cię wylewanie potu na podjazdach, a na szczyt wolisz dostać się samochodem lub kolejką linową to postaw na jedyne słuszne rozwiązanie jakim jest rower DH.

 

Rower Enduro w góry

Można powiedzieć, że Enduro powstało właśnie po to, aby móc sprawnie poruszać się po górskich szlakach. Myśląc o Enduro, myślimy o trudnych górskich szlakach, stromych dojazdach i trudnych technicznie zjazdach. O rowerze lżejszym, niż ten do DH, ze skokiem amortyzatorów większym, niż spotkamy w XC. Czujecie o co chodzi? W wyobraźni widzicie jak wdrapujecie się po kamienistej ścieżce na sam szczyt, a potem mkniecie w dół jak szaleni. To oznacza, że nie ma się co dłużej zastanawiać, bo rower Enduro jest tym, czego szukacie.

 

 

Rower w góry na trasie rowerowej

 

Rower trialowy

Zwany również ścieżkowym. Podobnie jak rower XC może mieć zarówno pełne zawieszenie jak i jedynie przedni amortyzator. Od typowego roweru XC odróżnia go natomiast geometria. Ma on mniejszy skok amortyzatora, niż rower Enduro oraz bardziej płaski kąt główki i dłuższy trójkąt ramy. Oczywiście sztywne osie, często w standardzie Boost. Bardzo przyjemnie prowadzi się na ścieżkach. Rower odwdzięcza się świetną przyczepnością stabilnością i pewnością na zjazdach. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy rowerem XC a Enduro. Chociaż to dość spore uproszczenie i część osób może się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

 

Części i akcesoria do rowerów MTB w góry

Co jeszcze oprócz roweru przyda nam się do jazdy? Z pewnością niezawodne części do rowerów górskich. Dobry napęd, sprawne hamulce i przyczepne opony. Do tego niezbędne akcesoria takie jak pompka, zapasowa dętka lub łatki, a to wszystko spakowane wraz z zapasem jedzenia i picia do plecaka rowerowego.

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego jaki typ roweru wybierzemy, jazda w górach będzie z pewnością niesamowitym przeżyciem, do którego gorąco zachęcam.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]