
Decydując się na zakup roweru szosowego powinniśmy przede wszystkim zacząć od tego jaki typ kolarstwa szosowego będziemy uprawiać. Inny rower będzie odpowiedni dla sprintera, inny dla zawodnika lubiącego ucieczki i samotną walkę z wiatrem, a jeszcze inny dla kogoś kto chce po prostu spędzać długie godziny na siodełku i interesuje go kolarzówka o wygodnej pozycji, w której można spędzić wiele godzin. Tym ostatnim polecamy szosówki typu endurance, które pozwalają przyjąć nieco bardziej wyprostowaną pozycję, w porównaniu do typowego roweru wyścigowego.
Rower szosowy można w dość prosty sposób dopasować do naszego wzrostu i preferencji. Przesunięcie siodełka, wyciągnięcie lub schowanie sztycy, wymiana mostka lub inne gięcie kierownicy pozwalają precyzyjnie dopasować ustawienia do naszych potrzeb. Niemniej jednak kupując szosówkę powinniśmy wybrać możliwie najlepiej dopasowaną wielkością ramę do naszych wymiarów, a wymienionymi wyżej elementami jedynie delikatnie korygować ustawienia. To nie prawda, że jazda na szosie musi boleć. Wszelkiego rodzaju bóle pojawiające się w trakcie jazdy wynikają zwykle ze źle dobranej pozycji. Nawet ból czterech liter, który jak się wielu osobom wydaje jest nieodłącznie związany z jazdą na szosie możemy zniwelować korygując swoją pozycję.
Rower szosowy jak sama nazwa wskazuje służy do jazdy na szosie. Wyposażony jest on w cienkie opony od 23 do 28 mm. Te szerokości są najczęściej stosowane, ale istnieją też szersze i węższe gumy. Opony szosowe mają bardzo delikatny bieżnik lub nie mają go wcale. Głównie z powodu opon nadają się one jedynie na asfalt, chociaż jak pokazują wyścigi typu Strade Biance radzą sobie one całkiem dobrze także na twardych szutrach. Jednak drogi szutrowe zostawmy rowerom gravelowym. Rower szosowy posiada koła o średnicy 28 cali i od bardzo dawna nic się w tej kwestii nie zmieniło.
Szosówka jest bardzo sztywna i każda nierówność jest przez jadącego na niej rowerzystę odczuwana. W zamian gwarantuje doskonałe przeniesienie wkładanej w pedałowanie energii, która przekłada się na wysoką prędkość jazdy. Charakterystyczna w szosówce jest też rama. Rowery szosowe damskie mają obniżoną rurę poziomą, która z racji niższego wzrostu kobiet jest też krótsza. Pewne różnice występują także w kolorystyce, chociaż z biegiem lat coraz mocniej się zacierają. Nikogo nie dziwią już turkusowe rowery szosowe męskie.
Jedną z różnic stanowi siodełko. Rowery szosowe męskie mają węższe siodełka. W damskich znajdziemy natomiast szersze. Wynika to z budowy anatomicznej każdej z płci. Dobór odpowiedniego siodełka do szosówki to bardzo złożony temat i zazwyczaj trzeba przetestować kilka modeli zanim znajdzie się ten idealny.
Rower szosowy marzeń to dla nas przede wszystkim taki, który będzie sprawiać radość swojemu właścicielowi. Nieważne czy waży 6 czy 10 kg, czy wyposażony jest w napęd ośmio czy jedenastorzędowy sterowany elektronicznie. Może mieć ramę z włókna węglowego lub aluminiową oraz być czarny, zielony lub różowy. Szosówka pozwala poczuć prawdziwą prędkość, odetchnąć pełną piersią i przyjemnie spędzić czas w gronie znajomych.
Kultowe ustawki kolarskie odbywają się w każdym większym mieście. Warto spróbować jazdy w nawet niedużym peletonie. Jazda w grupie to całkiem inne doznania i zupełnie inna prędkość. Sprawdzony i niezawodny rower szosowy znajdziecie oczywiście na stronie Rowertour.com. Posiadamy rowery znanych i cenionych marek takich jak nasz polski Romet czy znana na całym świecie marka Merida. Sprawdźcie naszą ofertę i dajcie się wciągnąć do świata szosy!