Dartmoor

Filtry
Cena

 

Jazda górska to sport dedykowany osobom nie cierpiącym ograniczeń. Samodzielnie decyduje się o szlaku, trikach i wszystkim co decyduje, że jazda jest przyjemnością. W jeździe jak w życiu, sami decydujemy o naszej drodze. Dartmoor od początku powstania ma tę zasadę w pamięci.

Historia marki Dartmoor

Za sukcesem marki Dartmoor stoją Andrzej Macha, Jan Kiliński, Karol Kirycki oraz wiele innych osób, dla których rowery to nie tylko praca, a przede wszystkim styl życia. Wszystko zaczęło się od Andrzeja Macha, który pracując w firmie Velo postanowił założyć własną markę rowerów do sportów grawitacyjnych. Początki nie były łatwe. Stworzenie zupełnie od podstaw własnej marki, która nie byłaby kopią już istniejących firm i ich oferty, wymagało przede wszystkim znalezienia odpowiednich ludzi. Rowerzystów z pasją oraz ogromną wiedzą na temat inżynierii, produkcji oraz takich, którzy rozumieją potrzeby współczesnego zawodnika i potrafią je zaspokoić. Ogromnym wzmocnieniem dla zespołu okazało się sprowadzenie Jana Kilińskiego, który w owym czasie był zawodnikiem czeskiego zespołu AGang. Mimo tego, że wciąż aktywnie ścigał się na arenie międzynarodowej, wniósł wiele świeżych pomysłów i projektów. Właśnie wtedy rowery Dartmoor zaczęły nabierać obecnego kształtu.


W międzyczasie firma Dartmoor nawiązała współpracę z młodymi chłopakami: Szymonem i Dawidem Godziek, którzy po kilku latach wyrośli na gwiazdy światowego formatu. Dartmoor nigdy nie był i nigdy nie będzie (a przynajmniej takie są plany) wielką korporacją, która zatrudnia ludzi z przypadku. Wszyscy pracownicy są mniej lub bardziej związani prywatnie z branżą rowerową. Liczba zawodników, którzy jeżdżą na rowerach Dartmoor wciąż się powiększa. Są to zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Osobą odpowiedzialną za kontakty z wyczynowymi zawodnikami jest Karol Kirycki, który będąc jednocześnie sędzią w Pucharze Świata FMB World Tour ma możliwość obserwowania całej czołówki i wyłapywania najbardziej obiecujących zawodników. Większość z nich wspierana jest sprzętowo, a najlepsi mogą liczyć także na wsparcie finansowe, z którego są w stanie utrzymać się oraz ścigać na najwyższym światowym poziomie.

Dartmoor – pierwsze rowery

Początkowo rowery sygnowane logiem Dartmoor były przeznaczone do Forcrossu. Po pojawieniu się Jana Kilińskiego większy nacisk zaczęto kłaść na Dirt. W ten sposób powstała aluminiowa rama Two6Player. Była to wyjątkowa rama z uwagi na zastosowany materiał. Kiedy niemal cały świat jeździł na stalowych ramach Dartmoor postawił na lekkie aluminium. Ten model po wielu ulepszeniach wciąż jest dostępny w ofercie.

Dartmoor to nie tylko Two6Player

Z czasem zaczęły powstawać kolejne konstrukcje: Shine – dirtowa rama z pełnym zawieszeniem, Hornet przeznaczony pod koła 650b. Hornet dla wielu osób okazał się świetną alternatywą dla droższych ram Enduro. Znajdziemy tu również fulle przeznaczone do Freeride’u i DH o znacznie większym skoku.

Wytrzymałość i żywotność rowerów Dartmoor

W Dartmoorze duży nacisk kładzie się na jakość wykonania i wytrzymałość komponentów, które w sportach grawitacyjnych nie mają lekkiego życia. Przez cały czas narażone są na wstrząsy, uderzenia, błoto, brud i fantazję zawodników.

Komponenty rowerowe Dartmoor

Firma nie produkuje jedynie ram. Można pokusić się o stwierdzenie, że z komponentów Dartmoor będziemy w stanie złożyć cały rower. Na specjalne wyróżnienie zasługują chyba najlepiej sprzedające się w Polsce pedały Dartmoor Stream, które występują także w wersji Stream Pro. Są to lekkie pedały wykonane ze stali Cr-Mo, z uszczelnianymi łożyskami maszynowymi i tuleją ślizgową. Po obu stronach znajdziemy po 10 wymiennych pinów, które skutecznie trzymają stopę na pedale. Warto także zainteresować się kołami oraz ich poszczególnymi komponentami: lekkie aluminiowe nyple, kolorowe szprychy w wielu różnych długościach, piasty, obręcze aluminiowe oraz z włókna węglowego, kierownice, mostki, sztyce, kolorowe gripy, korby, napinacze łańcucha, kolorowe łańcuchy i wiele innych elementów, które charakteryzują się starannym wykonaniem, designem oraz atrakcyjną ceną.

Ubrania marki Dartmoor

Jeśli już mamy rower zbudowany na designerskich komponentach marki Dartmoor to warto byłoby się odpowiednio ubrać. Producent zadbał i o to, wypuszczając na rynek zaprojektowane w niepowtarzalnym stylu ubrania rowerowe. Spodenki, koszulki, koszule, skarpetki, bluzy, rękawiczki i ochraniacze sygnowane logiem firmy lub ich hasłem: „Ride Your Way”, doskonale pasujące do firmy, która wiele lat temu obrała swoją własną ścieżkę i konsekwentnie podąża nią po dzień dzisiejszy.