Jaki amortyzator do roweru MTB wybrać?

Amortyzator rowerowy to jeden z kluczowych elementów współczesnego roweru poruszającego się w trudniejszym terenie bądź w specyficznych warunkach. Wielu słusznie uważa, że to jego obecność decyduje o jakości jazdy, zwłaszcza w wypadku różnych odmian MTB, gdzie amortyzowanie jazdy jest podstawową, immanentną cechą takiego stylu i potrzeb.

 

Rozwiniemy dziś temat dobrego wyboru amortyzatora rowerowego. Wskażemy kluczowe parametry tego komponentu jak skok i jego blokada, regulacja tłumienia, a także w jakiej technologii się poruszać - wybierając modele powietrzne czy sprężynowe. Opowiemy o charakterystykach konkretnych modeli, wskażemy właściwe dla konkretnych odmian MTB, ale także do graveli i posiadające cechy budżetowe. Zapraszamy - poznajcie z nami świat amortyzatorów rowerowych, wybierzcie dla siebie właściwy.

 

 

Jaki amortyzator do roweru MTB wybrać?

 

 

 


Czym jest amortyzator rowerowy?

Amortyzator w rowerze jest komponentem, który pozwala na bezpieczną jazdę i osiąganie lepszego komfortu na trudnej nawierzchni. Reaguje on na nierówności podłoża, tłumiąc powstałe podczas jazdy drgania, a co za tym idzie, przednie koło przenosi ich mniej na ramiona kolarza. Zapewnia też płynną pracę bez blokowania koła, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo. W połączeniu z fachowym ogumieniem amortyzator rowerowy stał się wyznacznikiem dobrej jakości w kolarstwie górskim i wszelkich odmianach jazdy terenowej, od downhillu po gravele które z MTB przecież wcale się nie wywodzą. Dobrze dobrany amortyzator potrafi znacząco zmienić charakterystykę poruszania się i z typowego downhillu zmienić rower na świetne enduro.

 

Parametry montażowe amortyzatorów rowerowych

Jak każdy komponent w naszym jednośladzie, warto amortyzator rowerowy dopasować w odpowiedni sposób. Przy zakupie kierujmy się kluczowymi parametrami montażowymi, aby sprzęt działał właściwie. Zwracamy więc szczególną uwagę na:

  • rozmiar koła: amortyzatory rowerowe są dopasowane precyzyjnie do rozmiarów kół - ten do koła 29'' nie będzie w pełni skuteczny z kołem 26'' lub w ogóle nie będzie do niego pasować; kompatybilność obręczy - to nasz pierwszy punkt zaczepienia;
  • szerokość i długość osi: część to popularne 15x110 czy budżetowe QR 9 x 100, ale znajdziemy też modele cięższe i wytrzymalsze jak 12x100 czy 20x110; wytrzymałość osi to przełożenie na to, jak rower zniesie trudne warunki;
  • główka widelca: dawniej gwintowana w jednym rozmiarze, obecnie najczęściej są to modele taperowane, a więc szersze na dole i węższe na górze; przy ich wyborze musimy znać wymiary główki ramy;

Skok amortyzatora

Jest to parametr, który wyrażony w milimetrach mówi nam jak mocno pracuje nasz amortyzator rowerowy czyli jak bardzo się ugina zanim dojdzie do punktu końcowego i odbije się z powrotem. Oczywiście każda dyscyplina ma swój zakres skoku, bo gravel czy cross nie potrzebują tak potężnego ugięcia jak enduro czy downhill gdzie praca amortyzatora charakteryzuje się dużą dynamiką. Idąc tropem wartości skoku możemy przyporządkować ją do określonych stylów jazdy, chociaż zdarzają się modele pośrednie i łączące zakresy z kilku dyscyplin. I tak:

  • 80-120 mm: XC
  • 100 mm: Dirt, cross, street
  • 120-160 mm: trail, enduro, all-mountain
  • 150-180 mm: zaawansowane enduro, downhill, freeride

Blokada skoku i regulacja tłumienia

Oba parametry są typowo użytkowymi cechami współczesnego amortyzatora rowerowego. Blokada skoku odpowiada za zatrzymanie jego wartości na określonym poziomie - co może oznaczać również całkowite jego zatrzymanie. Przyda się, gdy będziemy podjeżdżać lub wracać do domu po asfalcie czy polnej drodze - często sterowana z manetki przy kierownicy.

 

Regulacja tłumienia odbicia to z kolei wartość z jaką amortyzator odbija do pozycji wyjściowej. W zależności od pokonywanej trasy i naszej masy zawsze może być inna.

Powietrzny czy sprężynowy?

Generalnie sercem amortyzatora jest to, co zostaje w nim ściskane i rozprężane - nazywamy to medium sprężanym. Sprężyna jest zazwyczaj zanurzona w oleju, jest też tańsza i praktycznie bezproblemowa w serwisowaniu. Wynika to z jej prostej budowy i rozwiązań które znamy od dziesięcioleci - ściśnięta wraca do punktu wyjścia. Łatwo się reguluje, z czasem podlega naturalnemu zużyciu i wytraca początkowe parametry.

 

Pneumatyczne serce amortyzatora stanowi cylinder w którym ściskane jest powietrze. To układ dużo droższy i bardziej zaawansowany, ale jednocześnie pracuje znacznie inaczej, daje lepsze poczucie kontroli a jego ugięcie można wyregulować za pomocą pompki, dostarczając do środka cylindra więcej powietrza.

Mocowanie hamulców w amortyzatorach rowerowych

Każdy widelec z amortyzatorem musi mieć możliwość zamocowania hamulców. Obecnie mamy trzy standardy, z których Post Mount czyli PM przystosowany do tarczówek jest najbardziej popularny. Drugim popularnym, choć starszym modelem są klasyczne piwoty - bolce na widelcu przystosowane do montażu hamulców typu V-Brake. Trzeci standard to IS, International Standard - starszy i coraz rzadziej stosowany z racji wymagania adaptera do mocowania tarczówek.

 

Jaki amortyzator do roweru MTB 29 cali?

Popularność koła 29'' niesie ze sobą prawdziwą obfitość ciekawych modeli amortyzatorów. Spora część rowerów może dzięki nowemu modelowi zyskać zupełnie inny charakter, a idąc tym tropem wielu cyklistów decyduje się na taki upgrade. Podajemy najlepsze naszym zdaniem modele, w różnych przedziałach cenowych dostępne od ręki w naszym sklepie.

 

Cross Country / Maraton

 

Rock Shox Reba RL 29 SA

Bardzo przyzwoity amortyzator rowerowy pneumatyczny. Ma jeden wentyl do regulacji obu ramion, a całość świetnie się prezentuje i doskonale pracuje.

  • skok: 120 mm
  • oś: 15x100 mm

 

 

Rock Shox SID SL Ultimate 3P CRN

Genialny amortyzator gotowy sprostać każdym zawodom XC.

  • sprężyna powietrzna
  • skok: 110 mm
  • oś 15x110 mm

 

 

Manitou R7 PRO

Oparty o sprężynę powietrzną R7 jest świetny na wszelkie zawody XC, doskonale radząc sobie z jazdą na dużej prędkości po nierównym i wymagającym terenie.

  • model do kół 29'' ale i 27,5''
  • skok: 80-120 mm
  • oś: 15x110 mm

 

Enduro

 

Manitou Mezzer Pro

Jeden z najpotężniejszych amorów do enduro, o skoku sięgającym aż 180 mm, oparty o samoregulującą się sprężynę powietrzną w układzie Dorado Air - działają tu dwie komory (negatywna i pozytywna), regulujące się wzajemnie.

  • skok: 160-180 mm
  • oś: 15 mm boost

 

 

Rock Shox Lyrik Ultimate

Amortyzator powietrzny oparty o sprężynę Debon Air, z dwustopniową regulacją do wysokiej i niskiej prędkości; doskonale wyłapuje wstrząsy i świetnie pracuje na większości tras; duży skok i solidna konstrukcja.

  • skok: 160 mm
  • oś 15x110 mm boost

 

 

Rock Shox Yari RC

Obok modelu Domain podstawowy, tańszy model Rock Shox do enduro: solidny, wytrzymały i o niezawodnej konstrukcji; sprężyna powietrzna oparta o system Debon Air, sztywna oś, dobre prowadzenie i świetne parametry jak w dobrej cenie.

  • skok: 160 mm
  • oś: 15x110 mm boost

 

Trail

 

Rock Shox Pike Select

Uniwersalny, bardzo solidny, dający dużo kontroli i świetnie pracujący na nierównościach Pike to jeden z najlepszych modeli do kół 29''; pracuje tu sprężyna Debon Air+, użyty jest doskonały olej, wszystko pracuje bardzo dobrze - amortyzator nie nurkuje nawet przy mocnym przeciążeniu, co daje ogrom kontroli.

  • skok: 130 mm
  • oś: 15x110 mm

 

 

Rock Shox Recon Silver RL

Bardzo fajny i solidny przeciętniak, który ma jednak sporo możliwości i doskonale sprawdzi się na lżejszych trasach; mamy tu blokadę skoku na goleni, prostą sprężynę powietrzną Solo Air i bardzo konkretną, masywną konstrukcję, która pozwala na precyzyjne prowadzenie.

  • skok: 130 mm
  • oś 15x110 mm boost

 

 

Jaki amortyzator do roweru MTB 27,5 cala?

Wybór jest równie duży jak w wypadku kół 29''. Zarówno wyrafinowanie jak i cenowa rozpiętość poszczególnych modeli może miło zaskoczyć. Generalnie warto przemieszczać się w dwóch rodzinach - albo Manitou, albo Rock Shox. Te dwie firmy zdominowały rynek, ale robią amortyzatory na tyle dobre i solidne, że korzysta z nich większość zarówno zawodowej, jak i półprofesjonalnej kadry rowerzystów, choć RST potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Oto nasze typy:

 

 

RST Killah

Absolutny fenomen - skok rzędu 200 mm, świetna regulacja podkładek, bardzo solidna konstrukcja, niewysoka cena

 

 

Rock Shox ZEB Ultimate

Dla kogo BoXXer jest zbyt drogi, w połowie drogi może spotkać się ze świetnym modelem ZEB; przeznaczony do enduro, ze skokiem 190 mm, regulacją na goleni, sztywną osią 15x110 mm; doskonały i prosty, w znanej technologii Debon Air.

 

Jaki amortyzator do roweru MTB 26 cali?

W tej kategorii schodzimy powoli do modeli budżetowych poniżej 1000 zł za egzemplarz. Ale i tu można znaleźć świetne modele które doskonale sprawdzą się w mniej zaawansowanym kolarstwie MTB. Zwróćcie więc uwagę na nasze propozycje:

 

 

Manitou Circus Expert

Mamy tu stalową sprężynę z tak zwaną asystą powietrzną, przez co Circus łączy niewygórowaną cenę z fajną charakterystyką pracy; skok 100 mm, na bardzo masywnej osi 20x110; jeden z najlepszych wyborów do dirt jumpu.

 

 

Rock Shox 30 Silver TK

Świetny i prosty amortyzator z manetką na kierownicę, blokadą skoku i tłumieniem olejowym dla nagłych zderzeń.

  • skok: 100 mm
  • oś: 9 mm QR

 

Amortyzatory do dirtu

Typowe dobre amortyzatory do dirtu można kupić u nas w różnym przedziale cenowym, choć rządzi - dość niespodziewanie - Manitou Circus Comp za około 1300 zł. Inne ciekawe modele do dirtu to:

 

 

Rock Shox Pike DJ

Amortyzator rowerowy Rock Shox Pike DJ

 

 

RST Dirt

Amortyzator rowerowy RST Dirt SD 26

 

 

RST Space Jump

Amortyzator rowerowy RST Space Jump 26

 

 

 

 

Amortyzator do gravela?

Pojawienie się graveli na rynku zasadniczo bardzo go zmieniło i stworzyło nową modę na rowery - wybiegając poza początkową skalę. Gravel stał się popularny! Amortyzator do gravela to nie obowiązkowy element - część kolarzy radzi sobie za pomocą amortyzowanych mostków, ale dla wielu to rozwiązanie nie do końca skuteczne. Amortyzator do gravela ma nieduży skok, ale wystarczający, by tłumić uciążliwe nierówności. Polecane przez nas modele to:

 

 

Rock Shox Rudy Ultimate XPLR

Świetna technologia, pełna blokada skoku, żebyś wyjechał i mógł z miejsca gnać po twardym; rewelacyjny, lekki, pozwalający na montaż tarczówek i opon nawet 700x50.

 

 

RST Nova T

Model do trekków i rowerów miejskich, swobodnie może poradzić sobie w gravelu; skok 60 mm, tłumienie olejowe, pełna blokada.

 

 

RST Volant T-15

Nieco droższy i wydajniejszy model - pełna blokada skoku, tłumienie olejowe, skok 60 mm i montaż hamulca w standardzie PM.

 

 

Budżetowy amortyzator rowerowy

Na rynku znajdziecie też tanie amortyzatory - nie można negować ich istnienia, są bowiem zawsze pierwszym krokiem do poznania całej rodziny, a warto przekonać się czy jest nam w ogóle potrzebny. Na przykład w gravelach będzie to miało duże znaczenie - niektórzy kolarze wolą obejść się bez amortyzatora. Wybór jest spory, warto inwestować pieniądze mądrze w markowy sprzęt - nawet ten tańszy potrafi wiele, ma solidną konstrukcję i pozwala na jazdę przez dłuższy czas.

 

Amortyzator rowerowy bez tajemnic

Mamy nadzieję że przybliżyliśmy warunki i charakterystyki istniejących amortyzatorów na rynku. Oczywiście nie wszystkich, ale tej rozsądnej większości która pozwala cieszyć się jazdą na wysokim poziomie, mniej przejmować nierównościami a więc - sięgać dalej nie tracąc na bezpieczeństwie. Polecamy nasze produkty i zawsze sugerujemy by zweryfikować zakup dla siebie i pod siebie - to Wam ta jazda ma sprawiać przyjemność. Amortyzator będzie do tego świetną drogą.

Powiązane artykuły

zamknij [x]