Niektórzy rodzice mawiają żartobliwie: małe dziecko – mały problem, duże dziecko – duży problem. Trzeba przyznać, że choć nieco krzywdzące, stwierdzenie to bywa prawdziwe. Wiek buntu rządzi się swoimi prawami, więc wybór roweru dla młodzieży potrafi zająć sporo czasu oraz wymagać długich negocjacji. Jednak nastolatkowie mają pełne prawo, aby o sobie współdecydować, a do tego ich preferencje kolarskie często są już sprecyzowane. Dlatego młodzieżowy rowery wybrać należy wspólnie – rodzice i dzieci. Na co zwracać uwagę? Czym się kierować kupując jednoślad dla nastolatka? Przyjrzyjmy się!
Najważniejsze informacje
- Dobry rower młodzieżowy powinien uwzględniać budowę ciała użytkownika (wzrost i masę), jego zainteresowania oraz potrzeby.
- Wybór rodzaju roweru to kwestia indywidualna. Producenci oferują wiele różnych modeli dla nastolatków – od MTB, poprzez szosowe, a kończąc na BMX-ach i e-bike’ach.
- Najmłodsi nastolatkowie zwykle korzystają z rowerów na 24-calowych kołach, a starsza młodzież – 26-calowych lub nawet większych. Odpowiedni rozmiar rower dobiera się zależnie od wzrostu.
- Dobry rower młodzieżowy musi być bezpieczny – koniecznie zwróć uwagę na hamulce. Najlepiej postawić także na markowe jednoślady, korzystające ze sprawdzonego, renomowanego osprzętu.
- Więcej artykułów na temat rowerów znajdziesz na naszym blogu.
Spis treści:
- Dlaczego wybór roweru dla nastolatka jest tak ważny?
- Rodzaje rowerów młodzieżowych – który model sprawdzi się najlepiej?
- Rower młodzieżowy MTB – dla odkrywców i łowców przygód
- Rowery miejskie, trekkingowe i crossowe – idealne na dojazdy i rekreację
- Rower BMX, dirt lub street – starzy nie rozumieją, młodzi kochają
- Rower szosowy lub gravelowy – dla fanów prędkości
- Rower elektryczny dla nastolatka – nowoczesny rower do szkoły i nie tylko
- Rozmiar ramy i kół – jak dobrać rower do wzrostu nastolatka?
- Rower dla dziewczyny czy chłopaka? Różnice, które warto znać
- Bezpieczeństwo przede wszystkim – co musi mieć rower młodzieżowy?
- Porady zakupowe – gdzie kupić dobry rower i na co uważać?
Dlaczego wybór roweru dla nastolatka jest tak ważny?
Zakup roweru młodzieżowego to nieco większe wyzwanie niż modeli kierowanych do młodszych cyklistów, dopiero uczących się korzystania z jednośladów lub szlifujących swoje umiejętności. Wybierając rower dziecięcy, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na jego dopasowanie anatomiczne do budowy pociechy na danym etapie dojrzewania, jednakże, kiedy chcesz kupić rower juniorski, dochodzi do tego jeszcze wybór specyfikacji – rowery dla nastolatków mają już pełne rozróżnienie na kategorie znane z modeli przeznaczonych dla dorosłych (MTB, szosowe, gravele itd.). Wybierając rower młodzieżowy, konieczne jest więc uwzględnienie zainteresowań dziecka, jego charakteru i potrzeb, które u osób w wieku nastoletnim są już bardzo zróżnicowane, a wybór rodzaju roweru może znacząco wpłynąć na rozwój pasji i aktywności dorastającej pociechy.
Jednocześnie jednak problem tzw. wyrastania nie znika, a wręcz przeciwnie. Nastolatkowie rozwijają się bardzo szybko – także pod względem fizycznym – zwykle płeć męska w tym etapie swojego życia dynamicznie rośnie, wiec odpowiedni rower dla chłopca kilkunastoletniego powinien uwzględnić także tę zmienną, aby za moment nie okazał się zbyt mały, a zarazem dobrana na wyrost wielkość nie zniechęciła młodego kolarza do uprawiania sportu.
Twoja pociecha jest jeszcze za mała na rowery dla nastolatków? Zerknij na – Jaki rower dla 9 i 10-latka wybrać? Podejmij dobrą decyzję!
Rodzaje rowerów młodzieżowych – który model sprawdzi się najlepiej?
Młodzież, zarówno pod względem rozwoju psychofizycznego, jak i zainteresowań nie stanowi monolitu, jest to bardzo zróżnicowana grupa osób, a co za tym idzie, nie da się wskazać jednego, najlepszego roweru dla nastolatka. Doskonale wiedzą o tym producenci jednośladów, dlatego spotkasz modele rowerów juniorskich o bardzo różnej konstrukcji – jest to szczególnie widoczne w wypadku jednośladów kierowanych do starszej młodzieży. Niekiedy jeszcze rower dla 12-latka konstrukcją przypomina modele dziecięce, ale już rower dla 15-latka czy jeszcze starszego nastolatka zdecydowanie bliższy będzie tym używanym przez pełnoletnich kolarzy. Co więcej, jeśli młody cyklista osiągnął odpowiedni wzrost – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybierając rower młodzieżowy zdecydować się na zakup wariantu dla dorosłych. Takie rozwiązanie może być świetnym pomysłem i nawet jest preferowane przez część nastolatków, którzy cenią sobie traktowanie ich poważnie. Przy okazji tego typu jednoślad na pewno łatwiej sprosta ich oczekiwaniom technicznym. Jednakże wszystko zależy od etapu rozwoju dziecka. Podobnie nie sposób wskazać, który rodzaj roweru sprawdzi się najlepiej. Co prawda jedne będą uniwersalniejszym wyborem (np. rower MTB) niż inne (np. rower dirt), ale przecież to, jaki typ roweru wybrać powinno zależeć przede wszystkim od tego, który sprawi nastolatkowi najwięcej przyjemności.
Rower młodzieżowy MTB – dla odkrywców i łowców przygód
Nieśmiertelna polska klasyka, czyli poczciwy „góral” to wciąż pierwszy wybór rodzaju roweru dla młodzieży i w zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, bo w wielu sytuacjach to właśnie od okaże się najlepszym modelem dla nastolatka. Młodzieżowy rower górski powinien przetrwać szalone pomysły aktywnych kilkunastolatków, a przy tym nadaje się do jazdy po praktycznie każdym terenie, jak bezdroża czy żwir, ale zarazem spokojnie może być używany na co dzień, jako rower do jazdy po mieście.
Rower MTB dla nastolatka najczęściej oparty będzie na mocnej, aluminiowej ramie oraz wyposażony w szerokie opony o agresywnym bieżniku i amortyzację do tłumienia nierówności – tylko przednią lub również tylną – przy bardziej wyspecjalizowanych modelach trailowych czy enduro, stworzonych dla starszych nastolatków. Zwykle młodzieżowy rower do jazdy w terenie ma 26-calowe koła (niekiedy spotykane są też 27,5- a nawet 29-calowe). Jakie modele rowerów juniorskich z tej kategorii warto polecić?
Młodzieżowy rower górski Dartmoor Blackbird Junior
Absolutny hit sprzedażowy polskiej marki Dartmoor. Konstrukcja jednośladu czerpie pełnymi garściami z pierwowzoru stworzonego dla dorosłych użytkowników. Dartmoor Blackbird Junior to model do zadań specjalnych – wyposażony jest w zawieszenie przednie i tylne sygnowane logotypem marki X-Fusion, więc doskonale poradzi sobie z jazdą trailową oraz dyscyplinami grawitacyjnymi.
Płynność jazdy w każdym terenie młodemu kolarzowi MTB zapewni 9-biegowy napęd Microshift Advent M6195M, a bezpieczeństwo, kiedy potrzeba będziesz szybko wytracić prędkość – hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT-201 – idealnie reagujące w każdych warunkach atmosferycznych. Podstawę konstrukcyjną modelu stanowi aluminiowa rama w rozmiarze uniwersalnym – odpowiednim dla młodzieży mierzącej ok. 137-163 cm wzrostu.
Młodzieżowy rower górski Cannondale Kids Trail 26
Drugim, bardzo ciekawym produktem z tej kategorii jest stworzony przez amerykańską markę model – Cannondale Kids Trail 26. Jednoślad należy do tzw. hardtaili, co oznacza, że ma on amortyzowany widelec przedni (Suntour M3030 63 mm), który świetnie wybiera nierówności w czasie jazdy po leśnych ścieżkach. Rower górski dla nastolatków za sprawą aluminiowej ramy o nisko położonej górnej rurze jest też lekki i bardzo łatwo się na niego wsiadania, więc sprawdzi się także podczas codziennego użytkowania w mieście.
Ten młodzieżowy rower do jazdy na wymagające trasy wyposażono w napęd microSHIFT w konfiguracji 1x8, tarczowe hamulce mechaniczne Tektro oraz opony Kenda zapewniające dobrą przyczepność zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach. Producent poleca ten model dzieciom w wieku 9-13 lat o wzroście 142-153 cm.
Młodzieżowy rower górski Dartmoor Sparrow Junior 24-26
Ostatnia w tej grupie propozycja dla młodzieży to kolejny jednoślad od marki Dartmoor. Sparrow Junior 24-26. Sprawdzi się na ścieżkach trailowych oraz mniejszych hopkach. Producent zapewnia, że to idealny rower dla początkujących kolarzy MTB. Konstrukcja jednośladu, bazująca na wersji dla dorosłych, została zmniejszona, zachowując sztywność oraz wytrzymałość oryginału. Ponadto rower junior na tle innych wyróżnia to, że opiera się on na konfiguracji kół mullet z 26-calowym kołem z przodu i 24-calowym z tyłu, co pozwala łatwiej pokonywać przeszkody, a zarazem się rozpędzać.
Młodzieżowy rower MTB Dartmoor Sparrow Junior 24-26 to hardtail z amortyzowanym widelcem Rock Shox Judy Silver TK o skoku wynoszący aż 100 mm. Zastosowany napęd to 1x8 microSHIFT, a hamulce – hydrauliczne tarczówki 2-tłoczkowe.
Rowery miejskie, trekkingowe i crossowe – idealne na dojazdy i rekreację
Odpowiedni rower dla nastolatka niekoniecznie musi być wariantem wyczynowym – wszystko zależy od temperamentu dziecka. Czasem potrzebny jest po prostu wygodny środek transportu, rower do codziennych dojazdów do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne czy spotkania ze znajomymi. Wtedy wybierając rower młodzieżowy, można postawić na model typowo miejski, trekkingowy lub crossowy – zależnie od potrzeb, rodzaju przemierzanych najczęściej tras oraz preferencji.
Rower crossowy lub trekkingowy dla nastolatka lepiej od modeli typowo miejskich sprawdzi się, jeśli młody użytkownik jeździ nie tylko po asfalcie. Na tych jednośladach można swobodnie ruszyć także na weekendowe, rekreacyjne wypady. Z kolei miejskie modele rowerów juniorskich oferują największą wygodę – jazdę w wyprostowanej pozycji i liczne udogodnienia jak błotniki, koszyk, bagażnik czy szerokie siodełko. Trzeba jednak pamiętać, że przez to stają się cięższe, co dla niektórych nastolatków może być istotną wadą. Które rowery naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę?
Lekki rower młodzieżowy crossowy GT Transeo Comp
Doskonale łączy funkcję wygodnego środka transportu do poruszania się po miejskiej dżungli z konstrukcją umożliwiającą jazdę po nieutwardzanych drogach czy nawet dalsze wycieczki – technologie Triple Triangle i Floating Seat Stays skutecznie tłumią wibracje, co znacząco podnosi komfort jazdy. Do tego rower crossowy GT Transeo Comp może pochwalić się niewielką wagą ułatwiającą transport oraz tzw. damską geometrią, sprawiającą, że wsiadanie i zsiadanie są wygodniejsze.
Rower crossowy GT Transeo Comp ma napęd Shimano Tourney 3x7, tarczowe hamulce mechaniczne oraz wzbogacono go o amortyzowany widelec SR Suntour NEX-DS 63 mm. Nie jest to wyłącznie rower dla nastolatka, dlatego młodzież powinna celować raczej w rozmiar S lub M. Spisze się, jeśli młody cyklista przekroczył 147 cm wzrostu (wariant S).
Młodzieżowy rower trekkingowy Romet Gazela 6
Następną propozycją jest wariant od kultowego polskiego producenta, który zaprojektowano przede wszystkim dla pań, ale sprawdzi się także jako rower młodzieżowy. Romet Gazela 6 to świetny rower do jazdy na wycieczki – przeprowadzi Cię wygodnie zarówno po terenie zabudowanym, jak i wertepach poza miastem. Amortyzator Suntour NEX o skoku 63 mm dobrze tłumi drgania, a liczne udogodnienia jak osłona napędu, błotniki, stopka postojowa, bagażnik czy oświetlenie sprawią, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.
Rower do turystki Romet Gazela 6 korzysta z komponentów japońskiej marki Shimano jak napęd 3x8 Shimano Acera czy hydrauliczne hamulce tarczowe z serii BR-MT200. Wysokiej klasy podzespoły czynią go bezawaryjnym. Rozważając wybór roweru z tej serii, najprawdopodobniej odpowiedni będzie rozmiar M.
Rower miejski dla nastolatki Cannondale Treadwell 2 Remixte
Ze szczególną dedykacją dla młodych cyklistek polecamy również ten niecodzienny rower miejski z katalogu amerykańskiego przedsiębiorstwa. Cannondale Treadwell 2 Remixte to tzw. model fitness, czyli znacznie lżejszy, zwinniejszy i szybszy od tradycyjnych, ociężałych jednośladów miejskich. Proponujemy go zwłaszcza nastolatkom, ponieważ jest również bardzo estetyczny – z przewodami poprowadzonymi wewnątrz ramy.
Rower miejski Cannondale Treadwell 2 Remixte ma napęd 1x9, hydrauliczne hamulce i pozwala śledzić Twoją aktywność (np. prędkość, dystans czy spalone kalorie) poprzez zintegrowany czujnik koła, a ciekawą innowacją jednośladu jest również mostek Intellimount z uchwytem do umieszczenia na nim smartfonu. Rozmiar S będzie idealnym wyborem dla użytkowniczek o wzroście 149-167 cm.
Rower BMX, dirt lub street – starzy nie rozumieją, młodzi kochają
Ostatnio można zauważyć renesans ekstremalnych sportów rowerowych, a kiedy mówimy o popularności BMX-ów oraz rowerów dirtowych i streetowych w kraju nad Wisłą – jest to zjawisko prawie że nowe, bo dopiero współczesna młodzież doczekała się odpowiedniej infrastruktury do uprawiania tych dyscyplin. Chociaż zakup roweru z tej grupy produktowej zapewne nie będzie w smak wielu rodzicom, to pomyślcie, że pierwszy rower do jazdy po skateparku czy pumptracku może być dla Waszego dziecka początkiem pasji na całe życie – doskonałym sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii u żywiołowego nastolatka.
Wybierając rower młodzieżowy z tej grupy, pamiętaj, że BMX-y można podzielić na podkategorie – nie każdy z nich to rower do jazdy po skateparku, jednak wszystkie one powinny sprawdzić się przy intensywnym użytkowaniu, a co za tym idzie – być wytrzymałe. Z kolei dirt / street można określić, jako skrzyżowanie jednośladu górskiego z BMX-em – street bardziej nadaje się do użytkowania w przestrzeni miejskiej, a dirt to typowy rower do jazdy po pumptrackach. Co polecamy?
Rower BMX Sunday Blueprint 20"
Sunday Blueprint 20" to doskonały rower dla nastolatka marzącego o zaczęciu przygody z BMX-ami. Model jest przystępny cenowo, a jednocześnie oferuje wszystko, czego potrzebuje początkujący rider, aby czuć się pewnie i bezpiecznie. Rama jednośladu zrobiona została ze stali węglowej, co pozwoliło uzyskać dobry balans między wytrzymałością na uszkodzenia a lekkością jednośladu wyczynowego.
Na uwagę zasługuje także niezawodny napęd single-speed, wygodne w użytkowaniu manetki oraz precyzyjny układ hamulcowy – niezwykle ważny w skateparku czy na ulicy. Młodzieżowy rower BMX Sunday Blueprint 20" wyróżnia się również świetnie zaprojektowaną konstrukcją, gwarantującą pewny chwyt i precyzyjne sterowanie – niezbędne do udanego wykonywania trików.
Rower street Dartmoor Streetfighter
Dartmoor Streetfighter to odpowiedni rower dla młodych miłośników adrenaliny. Jego podstawową, a zarazem najważniejszą zaletą jest konstrukcja, która po prostu przyniesie nastolatkowi mnóstwo frajdy. Chociaż projektanci zoptymalizowali go głównie do użytkowania w miejskiej dżungli, to dzięki amortyzatorowi przedniemu 100 mm z powodzeniem sprawdzi się też jako pierwszy rower do jazdy po pumptrackach – można bez obaw ćwiczyć na nim skoki.
Rower dla nastolatka Dartmoor Streetfighter zbudowany jest na podstawie aluminiowej ramy, co powoduje, że jest sporo lżejszy od klasycznych modeli streetowych – to spora zaleta dla kilkunastolatków zafascynowanych jazdą wyczynową. Rower korzysta z napędu w konfiguracji 1x8 Microshift RD-M26S oraz mocnych, hydraulicznych hamulców tarczowych 2-tłoczkowych.
Rower dirt Dartmoor Gamer 26
Ostatnia propozycja w tym zestawieniu to dirtówka Dartmoor Gamer 26 skonstruowana na bazie geometrii kultowego modelu Dartmoor Two6Player, jednośladu uważanego przez wielu riderów za najlepszy rower w swojej kategorii. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji – tę polecamy głównie nastolatkom z choćby odrobiną doświadczenia w dircie – Dartmoor Gamer 26 to w pełni profesjonalny rower wyczynowy.
O najwyższej klasie świadczą zastosowane przez producenta komponenty, jak: amortyzator Manitou Circus Sport (skok 100 mm), korba ze stali Cro-Mo czy tarczowe hamulce hydrauliczne SRAM Level. Ze względu na specyfikę dyscypliny, rower Dartmoor Gamer 26 ma uniwersalny rozmiar ramy (zrobiona z aluminium), idealny dla wszystkich użytkowników o wzroście mieszczącym się w przedziale 150-190 cm.
Rower szosowy lub gravelowy – dla fanów prędkości
Rower szosowy nie jest z reguły pierwszym wyborem wśród młodzieży, co więcej próżno szukać modeli przygotowanych specjalnie z myślą o nastolatkach, ale prostota konstrukcji kolarzówek i szeroka dostępność ram o różnych rozmiarach, zarówno w wariantach męskich, jak i damskich, sprawia, że stosunkowo łatwo znaleźć taką szosę, która będzie odpowiednia dla nieco starszych nastolatków. Kolarzówka może okazać się najlepszym wyborem dla młodego rowerzysty lubiącego prędkość oraz chętnie podejmującego się treningów. Rower szosowy ma również tę zaletę, że co do zasady jest bardzo lekki.
Jeśli jednak zakup roweru szosowego nie przemawia do końca do wyobraźni dorastającego dziecka lub ograniczenia wynikające z budowy tych modeli, są zbyt kłopotliwe – za kompromis można uznać rower gravelowy – niewiele cięższy i mniej aerodynamiczny, a znacznie lepiej radzący sobie poza asfaltem, na nierównościach czy szutrach. Na jakie modele naszym zdaniem warto zwrócić uwagę?
Młodzieżowy rower szosowy Lapierre Xelius DRS 5.0
Wybór roweru szosowego Lapierre Xelius DRS 5.0 będzie bardzo dobrym pomysłem, jeśli nastolatek zamierza na poważnie rozpocząć swoją profesjonalną, kolarską przygodę. Jest to bowiem jednoślad najwyższej klasy, mogący być spełnieniem marzeń wielu, także dojrzałych cyklistów, a jednocześnie jest najbardziej przystępny cenowo w swojej grupie katalogowej francuskiej marki Lapierre.
Kolarzówka Lapierre Xelius DRS 5.0 powstała na bazie w 100% karbonowej ramy (z włókna węglowego). Co więcej, z tego samego materiału zrobiono zamontowane w jednośladzie: widelec, kierownicę oraz sztycę! W efekcie rower do jazdy po asfalcie uzyskał bardzo małą wagę, co czyni go lekkim i szybkim. Osprzęt modelu to grupa Shimano 105. Odpowiedni rower dla nastolatka z tej serii będzie miał rozmiar 44, ewentualnie 46 cm.
Gravelowy rower dla nastolatka Ghost Urban Asket AL
Poszukując roweru szybkiego, ale jednocześnie przeznaczonego do wielu zadań, warto zainteresować się gravelem Ghost Urban Asket AL. Sprawdzi się, jako model młodzieżowy, ponieważ niemiecka marka projektując go, postanowiła odejść od odgórnie przyjętych standardów, aby uzyskać jednoślad szutrowy, który jednocześnie będzie pełnoprawnym rowerem do codziennych dojazdów np. do szkoły. Geometrię Ghost Urban Asket AL przystosowano do pokonywania długich dystansów oraz wzbogacono o otwory montażowe, aby możliwe było zainstalowanie różnych, przydatnych akcesoriów.
Gravel korzysta z napędu w konfiguracji 2x9 autorstwa japońskiej marki – Shimano Sora. Ta sama firma dostarczyła również mechaniczne hamulce tarczowe. Warianty rozmiarowe odpowiednie dla nastolatek i nastolatków to XS, S i M.
Młodzieżowy rower szosowy Lapierre Pulsium 6.0 AXS
Lapierre Pulsium 6.0 AXS to z kolei szosowy rower do jazdy na długie dystanse, rekreacyjnie, turystycznie lub wytrzymałościowo (tzw. endurance). Dzięki takiej konstrukcji młody cyklista będzie mógł wygodnie korzystać z jednego jednośladu zarówno do wakacyjnych wycieczek, jak i profesjonalnych treningów.
Kolarzówka Lapierre Pulsium 6.0 AXS to rower dla aktywnych nastolatków z najwyższej półki. Szkielet modelu to rama całkowicie wyprodukowana z włókna węglowego, a grupa osprzętowa umieszczona w szosówce młodzieżowej to zaawansowana SRAM Rival Etap AXS w układzie 2x12. W niespodziewanych sytuacjach przydadzą się z kolei hydrauliczne hamulce tarczowe – niezawodne w każdych warunkach. Nastolatkowie na uwadze powinni mieć warianty w rozmiarach 44, 46 lub 49 cm.
Rower elektryczny dla nastolatka – nowoczesny rower do szkoły i nie tylko
Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się również młodzieżowe rowery elektryczne (choć rzadko spotyka się modele skonstruowane specjalnie dla nastolatków). W zależności od wieku dziecka e-bike może albo ułatwić młodszym użytkownikom jazdę u boku dorosłych, albo dla starszych stanowić wygodny, alternatywny środek transportu po mieście.
Wybierając rower młodzieżowy elektryczny, należy zawsze pamiętać, cytując Stana Lee, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Kupując e-bike’a, powinno się być świadomym, że jazda na elektryku jest dużo bardziej niebezpieczna niż na tradycyjnym jednośladzie. Dlatego e-biki powinny trafiać tylko w ręce nastolatków, którzy będą na drodze wystarczająco odpowiedzialni, aby nie zrobić krzywdy sobie i innym. Pamiętaj również, że młodzieżowe rowery elektryczne będą znacznie cięższe od innych jednośladów, co w wypadku młodych cyklistów może być kłopotliwe. Na jakie modele powinieneś zwrócić uwagę?
Młodzieżowy rower elektryczny Winora E-Flitzer
Pierwsza propozycja spośród e-bike’ów nadaje się dla nastolatków z 2 zasadniczych powodów – jest bardzo lekka (waży tylko 16,5 kg), a przy tym bardzo przystępna cenowo (dzięki czemu rodzice na pewno łatwiej zaakceptują taki zakup). Winora E-Flitzer to e-bike miejski, rower do codziennych dojazdów do szkoły czy na zajęcia dodatkowe.
Elektryczny rower dla nastolatka ma niską masę za sprawą zastosowania karbonowego widelca oraz silnika ulokowanego w tylnej piaście. Jego moment obrotowy to 40 Nm, a pojemność baterii e-bike’a 250 Wh. To wartości idealnie dopasowane do młodzieży w wieku dojrzewania – gwarantują sprawne i wygodne poruszanie się, ale nie kuszą zbyt dużą mocą do nierozważnych zachowań. Rozmiary 42 i 46 cm nadadzą się dla młodzieży.
Młodzieżowy rower elektryczny Haibike Trekking 7 Low
Młodzieżowe rowery elektryczne występują czasem także w wariancie SUV, czego przykładem jest właśnie ten e-bike. Podobnie jak auta z segmentu o tej samej nazwie – wyróżniają się uniwersalnością – nastolatek korzystający z Haibike Trekking 7 Low może wygodnie podróżować po mieście, jak i ruszyć w teren.
E-bike Haibike Trekking 7 Low ma silnik ulokowany centralnie – Bosch Performance CX o maksymalnym momencie obrotowym aż 85 Nm. Jednostka współpracuje z baterią o pojemności 800 Wh, co sprawia, że jest to rower do jazdy na długie trasy – z jego pomocą nastolatek na pewno poradzi sobie z nawet z wymagającymi odcinkami. Atutem modelu będzie także bogate wyposażenie dodatkowe (oświetlenie, błotniki, podpórka i bagażnik). Odpowiednie dla młodzieży rozmiary to 38 i 45 cm.
Młodzieżowy rower elektryczny GT e-Grade BOLT
Ostatnią propozycją wśród e-bike’ów młodzieżowych, a także ostatnią w naszym tekście jest rower elektryczny gravelowy GT e-Grade BOLT. Umieściliśmy go w naszym zestawieniu ze względu na niską wagę oraz nieskomplikowaną konstrukcję, która przekłada się na proste serwisowanie i bezawaryjność. Cena modelu również jest dość przystępna.
Tajemnica niewielkiej masy gravelowego e-bike’a GT e-Grade BOLT tkwi w zastosowaniu lekkiego stopu aluminium oraz w kompaktowym silniku w tylnej piaście – Mahle Ebikemotion X35+ o mocy 250 W i momencie obrotowym 40 Nm. Współpracuje on z akumulatorem 250 Wh. Na wyposażeniu e-bike’a znalazły się też hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano oraz tradycyjna grupa osprzętowa Shimano GRX 400. Nastolatkowie zainteresowani kupnem tego roweru, zależnie od wzrostu, powinni spojrzeć na rozmiary: XS, S i M.
Osobom zainteresowanym e-bike’ami młodzieżowymi polecamy tekst – Czy rower elektryczny dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem?
Rozmiar ramy i kół – jak dobrać rower do wzrostu nastolatka?
To, które rodzaje, modele rowerów juniorskich zainteresują nastolatka, to jedno, ale trzeba jeszcze dopasować rozmiar roweru – ramy oraz kół – do wzrostu użytkownika. Wzrostu, ponieważ on jest podstawowym parametrem w wypadku zakupu jednośladów dla młodzieży (chociaż dobrze też sprawdzić, czy upatrzony model nie okaże się za ciężki).
Wartość tego parametru wśród młodzieży będzie cechować się jednak sporym rozstrzałem. Dzieci wchodzące w wiek nastoletni (11-latkowie) mierzą ok. 130-140 cm (zwykle dziewczynki będą ciut niższe), podczas gdy 16- czy 17-latek to już praktycznie młody dorosły, spokojnie osiągający 170 cm wzrostu, a nawet więcej.
Dla statystycznego 11-latka pierwszym wyborem będą jeszcze koła 24-calowe. Kiedy jednak dziecko osiągnie ok. 145-150 cm wzrostu – zaleca się poszukanie roweru młodzieżowego na 26-calowych kołach, gdyż mniejsza wersja będzie wymuszała przyjmowanie w trakcie jazdy niezdrowej dla kręgosłupa postawy.
Z kolei rower dla 14-latka (jeśli przekroczył 160 cm wzrostu), najczęściej będzie już modelem z oferty przeznaczonej dla dorosłych kolarzy, czyli wyposażonym w koła 27,5-; 28- lub 29-calowe. O ile typowo młodzieżowe rowery mają zwykle ramy w tylko jednym rozmiarze, to sięgając po jednoślady dla dorosłych, musisz jeszcze dopasować rozmiar roweru do budowy dziecka. Najczęściej dla nastolatków odpowiednie są ramy XS, S i M, ale zawsze polecamy spojrzeć na wytyczne producenta.
Dobrze też zwrócić uwagę czy interesujący Cię rower młodzieżowy ma regulowane siodełko i kierownice – one pozwolą lepiej dopasować jednoślad do anatomii użytkownika – także wtedy, gdy za jakiś czas podrośnie.
Rower dla dziewczyny czy chłopaka? Różnice, które warto znać
Już rzadko stosuje się sztywny podział płciowy, na rower dla dziewczynki i rower dla chłopca, podobnie zresztą jak w wypadku jednośladów dla dorosłych. Charakterystyczny kształt ramy nazywany tzw. damką coraz częściej doceniają panowie, ponieważ niezależnie od płci oferuje on większy komfort przy rekreacyjnej jeździe. W związku z powyższym warto rozważyć zakup takiego modelu – także dla chłopaka – o ile mu on odpowiada oraz nie będzie się to wiązało z drwinami rówieśników – ot, taka specyfika wieku dojrzewania.
Oprócz tej jednej różnicy tzw. rower dla dziewczynki to po prostu inny wariant kolorystyczny lub o odmiennych zdobieniach, naklejkach. Barwy kojarzone z nastolatkami to np. różowy lub wszelkie odcienie pastelowe. Jednakże to tylko podział stereotypowy, który nie musi mieć żadnego pokrycia w upodobaniach dorastającego dziecka.
Bezpieczeństwo przede wszystkim – co musi mieć rower młodzieżowy?
Niezależnie od upodobań nastolatka co do stylu jazdy, dyscypliny sportowej czy aspektów wizualnych jednośladu – nie można zapominać o jego bezpieczeństwie. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jakie hamulce zastosował producent. W modelach najprostszych oraz przypominających konstrukcją jeszcze rowery dziecięce – najczęściej spotkasz hamulce V-brake. Będą one wystarczające do rekreacyjnej jazdy, ale lepszym wyborem oraz absolutną podstawą przy kolarstwie wyczynowym są hamulce tarczowe – hydrauliczne lub nieco tańsze – mechaniczne. Tarczówki dają znacznie większą siłę hamowania i dużo lepiej działają w niepogodę.
Pod względem bezpieczeństwa znacznie ma również omawiana już waga roweru – cięższy cechować się będzie mniejszą zwrotnością oraz w razie wywrotki może dotkliwie uderzyć w młodego cyklistę. O sterowności decyduje także szerokość kierownicy – zbyt obszerna lub za mała będzie powodowała dyskomfort oraz pogorszy możliwości manewrowania.
Zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i prawnych, nastolatek musi mieć obowiązkowe wyposażenie roweru, czyli światła, odblask tylny, dzwonek oraz wspomniane hamulce. Nigdy nie powinien też zapominać o noszeniu kasku – ochrona głowy to podstawa, często ratująca życie. Do jazdy terenowej zalecamy dokupić jeszcze ochraniacze rowerowe na łokcie i kolana.
Porady zakupowe – gdzie kupić dobry rower i na co uważać?
Trudno wydaje się ciężko zarobione pieniądze, dlatego wielu rodziców i nastolatków szukając roweru, w pierwszej kolejności kieruje się jego ceną. Oczywiście – nie należy kupować rzeczy, które przerastają nasze możliwości finansowe, ale ostrzegamy przed nadmierną oszczędnością – zwłaszcza że często jest ona tylko pozorna.
Dobry rower młodzieżowy najlepiej kupić w wyspecjalizowanym sklepie dla kolarzy, jak Rowertour.com, ponieważ zyskujesz wtedy gwarancję, że nabyty towar jest markowy, pochodzi z oficjalnej dystrybucji i spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa, czego nigdy nie możesz być pewien, np. sprowadzając rower z dalekiego wschodu.
A co z kuszącymi cenami modeli z polski hipermarketów? Są one tanie, gdyż wykonano je z materiałów najniższej jakości, a poszczególne komponenty dostarczyli bliżej nieznani producenci, a za tym idzie, ich użytkowanie często jest toporne i niedające frajdy. Co więcej, w razie awarii, może Cię czekać kosztowna naprawa lub, co gorsza, okaże się ona niemożliwa – trudno dokupić niestandardowe części, dlatego polecamy na to uważać i celować raczej w elementy od renomowanych i popularnych marek, jak Shimano czy SRAM – dla własnego spokoju ducha.