Jaki rower dla 9 i 10-latka wybrać? Podejmij dobrą decyzję!

Dobrać odpowiedni rower dla dziecka to zawsze spore wyzwanie. I to niezależnie od wieku pociechy! Rodzice najmłodszych cyklistów głowią się jaki model dla 5-latka będzie najlepszy, a okazuje się, że opiekunowie 9 i 10-latków wcale nie mają lżej! Zmieniają się tylko kryteria, na które trzeba zwracać uwagę w czasie zakupu – starsze dzieci są dużo bardziej świadome i nabierają indywidualności, a nawet mają zwykle już spore doświadczenie rowerowe i własne preferencje! Dlatego wskazujemy, na co koniecznie zwrócić uwagę szukając odpowiedniego jednośladu oraz pokazujemy polecane rowery z naszej oferty!

 

 

Jaki rower dla 9 i 10 latka wybrać

 

 

 

Jaki rower kupić dziecku w wieku 9 lat?

Najlepszy rower dla dziewczynki lub chłopca w wieku 9-lat to będzie ten, który wybierzecie wspólnie. Brzmi to dość banalnie, ale uważamy, że bardzo ważne, by nie zapomnieć o zdaniu samego małego rowerzysty. Szczególnie że jest to wiek, w którym maluchy zwykle przystępują do Pierwszej Komunii, a co za tym idzie, często dostają w prezencie właśnie rower. Nie sugerujemy, by pozbawić dziecko cieszenia się z niespodzianki i dokładnie ustalić z nim, który model zostanie kupiony, ale może warto wcześniej, chociaż szczegółowo wypytać 9-latka o upodobania, aby prezent nie okazał się nietrafiony?

 

 

Więcej na ten temat w artykule: Jaki rower na komunię dla dziewczynki i chłopca?

 

Rozmiar kół roweru dla 9-latka

Preferencje dziecka są bardzo ważne, ale aby wybrać najlepszy rower dla 9-latka, konieczne jest także ustalenie kilku kwestii technicznych, które mimo wszystko powinny pozostać w gestii dorosłych.

 

Podstawowym zagadnieniem tego typu, na które zwracamy uwagę w każdym poradniku, jaki rower kupić dla dziecka, jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru kół roweru. One determinują w największym stopniu czy jednoślad będzie dobry dla pociechy, czy nie.

 

Jak duże koła wybrać określa się tak naprawdę nie na podstawie wieku, ale wzrostu dziecka. W przypadku rowerów dla 9-latków może się to okazać o tyle trudne, że w tym wyjątkowym okresie w życiu człowieka, dzieci potrafią bardzo się różnić. Powszechnie przyjęta norma dla 9-letnich uczniów i uczennic szkoły podstawowej wynosi 124-147 cm wzrostu. Mamy więc do czynienia z przeszło 20 cm możliwej różnicy, a przecież dziecko nawet niekoniecznie musi mieścić się w tych odgórnych ramach!

 

Dla 9-latka najpopularniejszym wariantem będą 24-calowe koła. Zależenie od modelu jednośladu producenci podają różne wytyczne, ale zwykle dzieci powyżej 130 cm wzrostu powinny sobie z nimi bez trudu poradzić. Z kolei szybko rosnące pociechy sięgające ok. 145 cm mogą postawić już na 26-calowe koła. Rzadko spotykanym wyborem roweru dla 9-latka, ale zdarzającym się są warianty 20-calowe – dla maluchów zbliżonych wzrostem do dolnej granicy normy lub nawet wykraczających poza nią.

Typy rowerów

O ile jednoślady dla 7 czy 8-latków niekoniecznie muszą mieć specjalizacje, tak rowery na kołach 24-calowych praktycznie zawsze dzielą się na typy o różnym przeznaczeniu. Skądś wziął się ten pokutujący, klasyczny góral na Pierwszą Komunię! I chociaż rower MTB dla dziecka jest nadal świetnym i bardzo popularnym wyborem, może się okazać, że 9-latek lepiej czuje się w jeździe miejskiej czy nawet szosowej, nie ma więc powodu, by z góry zakładać kupno modelu górskiego.

 

Dobrym przykładem jest wiele młodych cyklistek. Najlepszy rower dla 9-latki to często będzie wariant miejski, a nie MTB. Dzieci (niezależnie od płci!) przykładają dużą wagę do wyglądu jednośladu, a modele ze wspomnianej grupy mają zwykle bardzo atrakcyjną kolorystykę współgrającą z estetyką większości dziewczynek oraz przydatne dodatki, jak np. koszyczek rowerowy, który pozwoli transportować ze sobą najważniejsze przedmioty dziecka.

 

 

Ciekawostka!

Coraz częściej spotyka się także dziecięce modele BMX lub dirtowe! Niektóre firmy tworzą już nawet rowery dla 8-latków w tym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że Dirty i BMX-y są znacznie mniej uniwersalne, a ze względu na swoją specyfikę muszą być wytrzymalsze, więc ich zakup zwykle wiąże się z większymi kosztami.

 

Akcesoria rowerowe dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy o koszyku rowerowym, zatrzymajmy się na chwilę na dziecięcych akcesoriach do roweru. O ile u młodszych cyklistów nie mamy sprecyzowanego stanowiska w ich kwestii – mogą zarówno zachęcić do jazdy na rowerze, jak i utrudnić maluchowi koncentrację – tak 9-latek powinien już korzystać z dodatków zgodnie z ich funkcją. Rower dla 9-latki ze wstążkami na pewno sprawi, że jego posiadaczka będzie do niego bardziej przywiązana. Z kolei błotniki przy rowerze MTB dla chłopca nie tylko mogą nadać stylu jednośladowi, ale także oszczędzić wiele sprzątania jego rodzicom!

 

Dodatkiem rzadko kojarzonym z akcesoriami dziecięcymi, a niezwykle praktycznym jest stopka do roweru. Dzieci potrafią być wyjątkowo żywiołowe, a przy tym lekkomyślne i czasem wystarczy, że coś je zaciekawi, by zsiadły z roweru – niekoniecznie przywiązując wagę do takiego szczegółu, czy jest go o co oprzeć, czy wyląduje po prostu na ziemi. Dlatego polecamy stopki rowerowe rodzicom chcącym uniknąć potencjalnych uszkodzeń jednośladu dziecka.

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także uchwyty na telefon do roweru. Może to iść w parze z faktem, że pierwszy smartfon często obok jednośladu stanowi komunijny prezent dla dziecka. Zakup uchwytu wart jest przemyślenia, dodatek może zapobiec zgubieniu lub uszkodzeniu telefonu przez pociechę.

 

 

Rower BMX dla nastolatka

 

Wybierając rower dla 10-latka, zwróć uwagę na rozmiar kół oraz inne parametry

Rower dla dziecka mającego 10 lat w praktyce może nie różnić się niczym od tego przeznaczonego dla 9-latka. Szczególnie że mamy tendencję do kupowania pociechom jednośladów nieco na wyrost (co nie jest dobrą praktyką). Chcielibyśmy zwrócić jednak uwagę, że rower dla 10-latka w dużej mierze będzie modelem już dla nastolatka. Nieco symbolicznie, ale jest to taki czas graniczny, kiedy jednoślad można już wybierać praktycznie jak dla dorosłego. W tym wieku dzieciaki zainteresowane rowerami znają się już doskonale na markach, a nawet osprzęcie, dlatego rodzic musi uwzględnić ich preferencje. Bardzo ważna jest także budowa naszej pociechy. Ludzkie ciało w tym okresie przechodzi liczne metamorfozy i dzieci mierzące tyle samo, mogą mieć bardzo różne proporcje ciała.

Rozmiar kół roweru dla 10-latka

Niezmiennie podstawowym parametrem, którym trzeba się kierować, by kupić najlepszy rower dla dziecka 10-letniego, jest wzrost chłopca lub dziewczynki, który będzie rzutował na rozmiar kół rowerowych. Ponownie odwołując się do norm, w tym wieku niezależnie od płci mali cykliści powinni mierzyć od 128 do 154 cm. Jak widać, wybierając rower dla 9-latka i 10-latka, trzeba mierzyć się (nomen omen) ze sporym rozstrzałem, który najdobitniej pokazuje, jak dynamiczny jest wzrost młodych ludzi.

 

Dla grupy maluchów mieszczących się mniej więcej w połowie tej normy rowery na kołach 24-calowych będą z reguły pierwszym wyborem. Od ok. 145 cm wzrostu doradzamy spróbować dobrać model, który ma 26-calowe koła. W szczególności, jeśli dziecko przekracza już 150 cm, ponieważ wtedy korzystanie z mniejszego wariantu będzie wymuszało przyjmowanie postawy szkodliwej dla pleców.

 

Warto także zauważyć, że większe koła, chociaż początkowo mogą przerażać, poprawiają komfort jazdy. Łatwiej na nich manewrować, pokonywać przeszkody i utrzymywać prędkość, a drgania są mniej odczuwalne, więc nie ma sensu nadmiernie obawiać się o dziecko.

Jaka ramę wybrać dla 10-latka?

Rowery na kołach 24-calowych, a już na pewno na 26-calowych, będą stanowić warianty jednośladów stworzonych dla dorosłych. Oznacza to, że już nie tylko rozmiar kół roweru będzie miał ogromne znacznie, ale także rozmiar ramy (mniejsze modele najczęściej mają tylko jeden). Te zaczynają się od ok. 14-15-calowych i to takich z reguły szuka się na początek. W wypadku wyższych dzieci mogą to być ramy 17-calowe.

 

Niezmienna jest jednak ta zasada, że pociecha powinna móc sięgnąć nogą do podłoża, siedząc na siodełku. Jest to kluczowe ze względów bezpieczeństwa, gdyż umożliwia łatwe podparcie się np. w razie stracenia równowagi.

 

 

A może warto zastanowić się nad rowerem elektrycznym dla dziecka? Sprawdź czy warto, czytając ten artykuł!

 

Części rowerowe – amortyzatory, hamulce i przerzutki

Jak wspominaliśmy, ponieważ rowery dla 10-latków stanowią odbicie jednośladów dla dorosłych, są często bardzo zaawansowane technicznie, a rodziców kusi, by swojemu dziecku zagwarantować wszystkie możliwe udogodnienia. Jednak czasem, co za dużo to niezdrowo, czego dobrym przykładem może być amortyzator. W wielu przypadkach nie jest on wykorzystywany przez malucha, a znacznie zwiększa wagę roweru. Nad amortyzatorem warto zastanowić się, jeśli Twoje dziecko rzeczywiście kocha jazdę terenową, w warunkach stricte rekreacyjnych będzie tylko dodatkowym balastem.

 

Coraz częściej w rowerach dla 10-latków można spotkać hamulce tarczowe. Czy są lepszym wyborem niż hamulce szczękowe? Ponownie, jeśli dziecko nie jeździ w trudnym terenie – nie zostaną one i tak wykorzystane, a wariant szczękowy jest znacznie łatwiejszy w serwisowaniu i regulowaniu. Ważniejsze od samego typu hamulców jest, by działały one płynnie i lekko, tak, aby dziecko mogło swobodnie z nich korzystać.

 

Nieco inaczej wygląda kwestia przerzutek. Tu ich większa liczba nie zaszkodzi, a może ułatwić pedałowanie pociesze, chociaż napęd w układzie 3x7 zwykle jest wystarczający. Co ciekawe, ostatnio spopularyzowały się rowery górskie z 1 przerzutką i napędem tylko na przednie koło. Rower dla 10-latka może sporo zyskać na tym rozwiązaniu, ponieważ obsługa przełożenia będzie wygodniejsza i prostsza.

 

Niezależnie od podjętych wyborów osprzętowych, nie można zapominać, że najważniejsze jest staranne wykonanie części oraz łatwość ich obsługi i serwisowania. Dlatego warto postawić na sprawdzone marki, jak np. SRAM czy Shimano, zamiast „marketowych”, nieoryginalnych zamienników.

 

 

Rowery młodzieżowe dla 9 i 10 latków

 

Polecane rowery dla 9 i 10-latka

Zgodnie z przedstawionymi we wcześniejszej części tekstu uwagami, przedstawiamy polecane rowery dla 9 i 10-latków, które można znaleźć w naszym sklepie. Jednocześnie przypominamy, że dla bezpieczeństwa małego rowerzysty powinien mieć on na głowie zawsze kask. Z kolei przed otarciami i stłuczeniami mogą osłonić ochraniacze rowerowe. Kaski rowerowe dla dzieci, odzież dla najmłodszych oraz inne akcesoria również znajdziesz na naszej stronie internetowej.

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki kask rowerowy dla dziecka kupić, sprawdź ten artykuł!

 

 

Rower Woom OFF 5

Mini poradnik zakupowy zaczynamy od modelu Woom OFF 5, który sprawdzi się jako rower dla 9-latka, a nawet mniejszej pociechy. Twórcy specjalizują się w produkcji jednośladów skierowanych do dzieci. Widać to w dobrze zaprojektowanej geometrii ramy, a także w starannie dobranych komponentach – wysokiej jakości oraz co równie ważne – zaprojektowanych tak, aby działały bez oporów w rękach dziecka. Wielkim atutem tego modelu jest jego niesamowita lekkość – zaledwie 8,6 kg!

 

Rower Woom OFF 5 wyposażony jest w koła 24-cale i zgodnie z danymi producenta przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-12 lat, o wzroście 128-145 cm.

 


 

Rower Cannondale Kids Cujo Race 24+

Rower Cannondale Kids Cujo Race 24+ zaprojektowano tak, aby korzystający z niego młody kolarz mógł czerpać przyjemność zarówno z jazdy po drodze, jak i bezdrożach. Dzięki aż 10 przełożeniom użytkownik może swobodnie pokonywać strome podjazdy. Z kolei szerokie opony dają dobrą przyczepność w terenie i skutecznie amortyzują.

 

Model ma 24-calowe koła i producent rekomenduje wykorzystywanie go przez dzieci o wzroście mieszczącym się w przedziale: 124-137 cm oraz w wieku 7-12 lat.

 


 

Rower Romet Panda 1

Następna propozycja powinna przypaść do gustu dziewczynkom zainteresowanym rekreacyjną jazdą po mieście. Romet Panda 1 już na pierwszy rzut oka wyróżnia się niezwykłym stylem, ale to nie jedyne zalety jednoślady polskiej marki. Rower dysponuje mocnymi hamulcami v-brake oraz aż 21 biegami i komponentami od Shimano. Ponadto Panda 1 oferuje bogactwo akcesoriów: bagażnik, błotniki, stopkę i lampki.

 

Rower stworzono z myślą o dzieciach o wzroście 125-155 cm i ma on 24-calowe koła.

 


 

Rower Dartmoor Blackbird Junior

Dartmoor Blackbird Junior to przystosowana do użytku przez młodych rowerzystów wersja uniwersalnego modelu enduro z katalogu marki. Najlepiej sprawdzi się u nieco starszych dzieciaków, które na dobre złapały rowerowego bakcyla. Model wyróżnia się doskonałą amortyzacją. Dzięki pełnemu zawieszeniu i progresywnej geometrią jest on świetnym wyborem do bardziej technicznej jazdy po trudnym terenie.

 

Rower Dartmoor Blackbird Junior rekomendowany jest dzieciom, których wzrost wynosi ok. 140-160 cm. Jednoślad dysponuje większymi, 26-calowymi kołami.

 


 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]