Shimano

(3055)
Cena
Ocena klientów

Grupy Shimano

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych grup osprzętu rowerowego należą grupy Shimano. Każdy kolarz zna pojęcia takie jak: Deore XT oraz Deore XTR, to grupy osprzętowe przeznaczone dla górskich rowerów MTB. Ultegra, Dura Ace oraz sławna grupa 105 należą do podzespołów szosowych. Każdy obecnie produkowany rower jest wyposażony w części rowerowe. Zdecydowana większość rowerów fabrycznie zostaje wyposażana w części marki Shimano. Podczas zakupu nowego roweru zdecydowanie warto zwrócić uwagę na zamontowaną w danym modelu roweru grupę osprzętu. Od tego w głównej mierze będzie uzależnione prawidłowe i długotrwałe działanie naszego napędu.

Shimano Ultegra

Stawkę najwyższej jakości podzespołów szosowych otwiera jedna z najwyższych grup Shimano Ultegra. Grupa ta jest druga w hierarchii najwyżej usytuowanych grup marki Shimano i wygrywa z nią jedynie wyższa zawodnicza grupa Dura Ace przeznaczona praktycznie jedynie dla zawodowych grup kolarskich na całym świecie. Grupa Shimano Ultegra oparta została przez markę Shimano na 11-rzędowych kasetach rowerowych w połączeniu z dwu-rzędowymi mechanizmami korbowymi. Shimano Ultegra to tak naprawdę uproszczona wersja wyższej grupy Shimano Dura Ace dzieląca razem z nią liczne rozwiązania technologiczne. Grupa Ultegra wytworzona jest bez użycia materiału, jakim jest tytan, wykorzystywany przy produkcji podzespołów Dura Ace. Dzięki temu grupa Ultegra zawdzięcza swoją niższą cenę w stosunku do Shimano Dura Ace i jednocześnie pozwala uzyskać większą wytrzymałość tych podzespołów. Ultegra jest również dostępna w wersji elektronicznej Di2 w której, tradycyjne rozwiązania zostały zastąpione wykorzystaniem elektroniki. Grupa Shimano Ultegra w odróżnieniu od wyższej grupy Dura Ace jest w pełni kompatybilna z pozostałymi podzespołami marki Shimano.

Shimano Alivio

Grupa osprzętu Shimano Alivio to niezwykle trwałe podzespoły przeznaczone głównie dla rowerów rekreacyjnych MTB oraz dla rowerów trekkingowych, która zadebiutowała w roku 1994. Marka postanowiła opracować ją na potrzeby załatania dziury pomiędzy wyższymi grupami Deore oraz najtańszymi podzespołami takimi jak Acera, czy Altus. Shimano produkuje osprzęt Alivio z naciskiem na prostotę i wygodę użytkowania, a także na niezawodność i atrakcyjny wygląd tych komponentów. Najczęściej spotkamy tę grupę w powyższych typach rowerów, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby używać jej także w nowoczesnych rowerach. Marka Shimano zaprojektowała grupę Alivio z naciskiem głównie na 9-rzędowe napędy. Grupa Alivio charakteryzuje się także mnogością wykorzystywanych w niej technologii zaczerpniętych z wyższych grup osprzętowych. Mechanizmy korbowe Alivio można już kupić w wersjach z łożyskami zewnętrznymi, a to świadczy o wysokiej uniwersalności grupy Alivio produkowanej przez Shimano.

Shimano Acera

Grupa Shimano Acera w ostatnim czasie stoi na równi z inną grupą Shimano Altus. Zarówno jedna jak i druga grupa jest przeznaczona do rekreacyjnych rowerów MTB oraz rowerów miejskich. Shimano w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zrezygnuje z jednej z tych grup, ponieważ w tej chwili powodują one wielkie zamieszanie. Shimano stworzyła Acerę i Altusa zarówno w wersjach 8- jak i 9-rzędowych. Grupa 9-rzędowej Acery oferuje poza 9-rzędową kasetą, 3-rzędowe mechanizmy korbowe z suportem Octalink oraz przerzutkę tylną typu Shadow. Kiedyś sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, grupa Altus od Shimano była przeznaczona dla rowerów trekkingowych, a grupa Shimano Acera prawdopodobnie ze względu na swój agresywny wygląd była przeznaczona dla rowerów górskich.

Shimano Zee

Podzespoły z grupy Shimano Zee cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród zawodników i amatorów zjazdowego kolarstwa typu downhill oraz agresywnego kolarstwa górskiego. Grupa ta oferuje znakomity stosunek jakości do ceny dzięki dużej trwałości i wytrzymałości oferowanych komponentów jednocześnie w rozsądnej cenie. Shimano Zee to grupa osprzętu przeznaczona dla rowerów DH i można stwierdzić, że jest to zdecydowanie tańszy odpowiednik droższej grupy Shimano, czyli grupę Saint. Grupa Zee jest dostępna jedynie w wersji z 1-rzędową korbą oraz 10-rzędową kasetą. Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano Zee posiadają tak jak w przypadku grupy Shimano Saint rzadko spotykane 4-tłoczkowe zaciski tarcz hamulcowych.

Shimano Saint

Kolarstwo grawitacyjne nie mogłoby funkcjonować gdyby nie grupa Shimano Saint. 10-rzędowa kaseta i 1-rzędowy mechanizm korbowy z modularną osłoną łańcucha to znak rozpoznawczy tej grupy komponentów. Tej grupy nie można wykorzystać w żadnej innej odmianie kolarstwa niż tylko grawitacyjne. Podstawową zaletą tej grupy jest jej wytrzymałość oraz trwałość. Grupa ta dedykowana jest głównie do downhillu, dlatego marka Shimano nie obcinała wagi komponentów wchodzących w skład tej grupy.

Shimano Sora

Shimano Sora to 9-rzędowa grupa komponentów rowerowych, której debiut przypada na 2002 rok. Jest przeznaczona głównie do rekreacyjnych rowerów szosowych oraz szybkich rowerów miejskich. Marka Shimano wyposażyło tę grupę w mechanizmy korbowe z zewnętrznymi łożyskami zarówno 2- jak i 3-rzędowe. Ponadto można tutaj znaleźć dostosowane do prostych kierownic manetki oraz mechaniczne hamulce tarczowe. Shimano przy produkcji tej grupy chciało zapewnić komponenty trwałe i solidne, które jednocześnie będą łatwe w utrzymaniu. Klamkomanetki szosowe w osprzęcie Sora marki Shimano posiadają optyczne wskaźniki aktualnie wrzuconych biegów. Najnowsza wersja tej grupy zyskała także niewidoczne, wewnętrzne prowadzenie pancerzy pod owijką kierownicy.

Shimano XT

Grupa Shimano XT to najwyżej usytuowana w hierarchii Shimano grupa komponentów przeznaczona dla rowerów górskich MTB charakteryzująca się najwyższą dostępną technologią oraz cechująca się wyjątkową trwałością. Pierwszy raz grupa pojawiła się w 1982 roku i dedykowana była dla rowerów górskich. W tej grupie rozróżnić możemy znane wszystkim podzespoły Deore XTR oraz Deore XT. Flagowe części XTR wykonywane są w fabrykach produkcyjnych z takich materiałów jak tytan oraz włókno węglowe powodując bardzo niską wagę idącą w parze z trwałością. Podzepoły XT wykonywane są głównie z aluminium oraz różnego rodzaju kompozytów Shimano, wszystko po to, aby ograniczyć koszty osprzętu. Komponenty grupy Shimano Deore XT są także dedykowane do rowerów trekkingowych i bazują na napędzie 3 x 10-rzędów. Deore XTR i XT przeznaczone do MTB są 11-rzędowymi napędami.

Pozostałe produkty marki Shimano

Podążając ścieżką rozwoju i oferowania coraz bardziej kompleksowej oferty dla klienta, wśród markowych produktów znajdziemy obecnie także buty kolarskie MTB i szosowe z unikalnym systemem wpięcia Shimano SPD, oraz akcesoria odzieży od okularów po pokrowce na buty, a także buty damskie.