Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić?

Jesteśmy tymi przed którymi ostrzegali nas nasi rodzice. Kiedy mówi się dzieciom, że czegoś nie wolno, i tak spróbują - nazwą drogę inaczej, staną na głowie, zrobią coś co im zagraża. Takie są prawa dzieciństwa - poznawanie świata, kolekcjonowanie doświadczeń, zbieranie ważnej wiedzy istotnej dla dalszego rozwoju. Od nas - dorosłych - zależy przede wszystkim zakres bezpieczeństwa, w jakim możemy dziecku pozwolić na tę eksplorację. Bo co innego fiknąć kozła w pełnej asekuracji, a co innego bez żadnego zabezpieczenia. Dziecięcy kask rowerowy powinien być naszym najlepszym gwarantem dziecięcego bezpieczeństwa. Wyrabiamy nawyk jego noszenia, przez co chronimy przed urazem głowy, uszczerbkami na zdrowiu, w skrajnych przypadkach uratuje on dziecku życie.

 

 

Jaki kask rowerowy dla dziecka kupić

 


Powiemy Wam dziś, jak dobrać właściwy kask rowerowy dla dzieci i sprawić, by nosiły go chętnie. Dowiecie się z artykułu o najważniejszych materiałach i technologiach, dopasowaniu, kolorystyce i zaletom noszenia kasku w ogóle. Kask rowerowy przeznaczony dla dzieci spełnia ostre kryteria wytrzymałości i trwałości, dowiecie się więc na co zwracać uwagę przy jego wybieraniu. I jak liczyć się ze zdaniem dzieci jako jego użytkowników. Zapraszamy do naszego poradnika.

 

 

 

Dlaczego kask rowerowy jest ważny?

Według statystyk, największy odsetek rowerzystów ponoszących przykre konsekwencje jazdy w postaci kontuzji i urazów to dorośli mężczyźni i dzieci do lat 15. Przy czym urazy czaszki, które się pojawiły - w tym tak groźne jak pęknięcia kości czaszki - dotyczyły aż 87% poszkodowanych którzy nie mieli kasku na głowie. Statystyki są nieubłagane - rowerów przybywa, w gęstej sieci dróg użytkowanych na spółkę z pojazdami mechanicznymi musi dochodzić do mało przyjemnych spotkań. Zwłaszcza nad Wisłą, gdzie kultura jazdy wciąż potrafi umieszczać rowerzystę na szarym końcu uprzywilejowanych. Wniosek jest prosty - dbać trzeba o siebie samodzielnie i bezwzględnie. Kask jest bezkompromisowy. Kask chroni nawet po rozbiciu zewnętrznej skorupki. Kask to część naszego DNA.

 

W związku z tym, warto implementować ten zdrowy nawyk jego noszenia od małego. Wszczepiać w pierwsze kroki na rowerze, uczyć że z nim na głowie dzieciak jest bezpieczny i może swobodnie się bawić jazdą, że jest trendy i stylowy. Kask dziecięcy chroni kości czaszki, zapobiega urazom mózgu. Nawet jeśli uderzenie rozbije zewnętrzną część kasku, strukturalne elementy nadal będą chronić głowę.

 

Koloryt niebezpiecznych kontuzji otwierają wszelkie urazy układu kostnego czaszki, włącznie z pęknięciem kości, wszelkie urazy otarcia, zdarcia skóry, częściowego oskalpowania, bardzo niebezpieczne krwotoki podtwardówkowe oraz urazy twarzoczaszki. O ile jednak kask rowerowy przeznaczony do rekreacyjnej jazdy nie uchroni naszych dzieci przed zadrapanym nosem, o tyle przed powyższą listą zrobi to skutecznie. To argument, z którym nie warto dyskutować. Zwłaszcza że urazy mogą pozostać w dziecku na zawsze. Nie chcemy pielęgnować w nim urazy do roweru, tylko miłość.

 

 

Ubieranie dziecka w dziecięcy kask rowerowy

 

Na co zwrócić uwagę w dziecięcym kasku rowerowym?

Przede wszystkim, kupmy produkt markowy i atestowany przez firmę zgodnie z wszelkimi normami. Kaski dziecięce sprzedawane w UE mają certyfikaty normy europejskiej EN, ale modele mogą mieć także oznaczenia CPSC - Consumer Product Safety Comission, czyli amerykańskiej komisji ds. bezpieczeństwa produktów. To odpowiednik europejskiej normy EN. Podobną rolę spełnia wyrafinowana norma organizacji ASTM (American Society for Testing and Materials) która ustala obowiązujące na całym świecie normy. W Polsce kaski muszą mieć oznaczenie spełniania normy EN 1078 oraz EN 1080 - ta druga jest normą specjalnie dla kasków dziecięcych. Oraz oczywiście oznaczenie CE - oznacza to, że kask dziecięcy przeszedł analizę przydatności i spełnia normy bezpieczeństwa.

 

Materiały konstrukcyjne nie ustępują w niczym kaskom dorosłym. Mamy tu więc pianki EPS, konstrukcje inmould, absorbujące wstrząsy i rozprowadzające je na dużą powierzchnię, oraz skorupy PC utrzymujące sztywność. Z uwagi na docelowych klientów producenci nadają też kaskom jak najwygodniejsze formy, zarówno w kwestii wyściółek, jak i pasków regulacyjnych. Komfort idzie tu w parze z bardzo rozbudowaną wentylacją - kask ma zapewniać także poczucie higieny i wygody.

 

Pomimo nadrzędnego celu jakim jest bezpieczeństwo głowy, firmy doskonale wiedzą że dzieci to świetny klient i ścigają się w uatrakcyjnianiu swojej oferty. Większość dzisiejszych potentatów takimi jak: UVEX i Abus mają kaski dedykowane dla dzieci w kolorystyce i formie, która ukierunkowana jest na zadowolenie każdego małego adepta jazdy na rowerze. Nie można tutaj również zapomnieć o takich producentach jak: Woom, Hamax czy MET

 

Popularne kaski rowerowe dla dzieci

Wiecie już na co zwrócić uwagę? Doskonale. Poznajcie kilka naszych propozycji. Jeśli pytacie - tak powinien wyglądać i działać nowoczesny kask rowerowy dla dzieci. Znajdziecie tu zarówno formy przydatne w MTB, jak i ukierunkowane na bardziej uniwersalne przejażdżki.

 

 

Cechy kasku rowerowego Uvex Oyo Style w kolorze niebiesko czerwonym

 

Sprawdź

Uvex Oyo Style

 • Technologia InMold
 • Miejsce na lampkę LED
 • Wyjmowana wyściółka z misiem

Niech Was nie zwiedzie forma - to jeden z najlepszych kasków rowerowych dla dzieci. Ma kilka systemów - IAS dopasowujący się do szerokości głowy i FAS - można swobodnie i dokładnie dopasować paski regulujące. Wyściółka z wygodnym misiem jest całkowicie wyjmowalna i wymienna.

 


 

Cechy kasku rowerowego Abus MountZ w kolorze różowym

 

Sprawdź

 

Abus MountZ

 • Siatka chroniąca przed owadami
 • Technologia InMold
 • Kompatybilność ze wspiętymi włosami w kucyk

Dziecięcy kask Abus idealny na karkołomne przejażdżki w stylu MTB. Bogata wentylacja, zintegrowana siatka na owady i daszek chroniący głowę od góry. Kask zabezpiecza głowę dziecka w sposób kompleksowy - całość konstrukcji to inmould, z pełnym pierścieniem wokół głowy. Świetna regulacja jedną ręką i wygoda. Markowy produkt w świetnej cenie.

 


 

Cechy kasku rowerowego Woom Kids w kolorze zielonym

 

Sprawdź

 

Woom Kids

 • 24 otwory wentylacyjne
 • Dodatkowa amortyzacja z przodu głowy
 • Głęboka skoruba zabezpieczająca skronie i tył głowy

Na wewnętrznej metce ma nawet zachętę do słuchania rodziców (Serio!). Świetny kask dla dzieci - ma idealny kształt, a uroku dodaje mu zintegrowany daszek mający również formę amortyzatora i żywe kolory. Głęboka skorupa chroni głowę, również w odcinku potylicy a bogata wentylacja i zintegrowana siatka to dodatkowa wygoda i komfort.

 


 

Cechy kasku rowerowego MET Hooray MIPS w kolorze zielonym

 

Sprawdź

 

MET Hooray Mips

 • Wkładka antyalergiczna
 • Siatka przeciwko owadom
 • Bimb-Plus: Wyprofilowany tył kasku do fotelików

Kask do zadań specjalnych - na młodociane enduro jak znalazł. Szereg zaawansowanych funkcji - to inmould, ale z użyciem MIPSu czyli systemu chroniącego czaszkę nawet po rozbiciu skorupy - kask pozostaje w miejscu. Fajne dopasowanie, klamra Antipinch nie przycina skóry, a regulacja jedną ręką i wymienna wyściółka to dodatkowe zalety.

 


 

Cechy kasku rowerowego Rogelli Start w kolorze białym

 

Sprawdź

 

Rogelli Start

 • Wygodna wyściółka wewnętrzna
 • Łatwy system regulacji Zoom
 • Siatka przeciwko owadom

Jeden z najtańszych produktów na rynku oferujący jednocześnie doskonałą ochronę i markowe wykonanie. Typowy inmould z pokrętełkiem typu Zoom z tyłu kasku - można dopasować produkt idealnie do głowy.

 


 

Cechy kasku rowerowego Rudy Project Rocky w kolorze czarno czerwonym

 

Sprawdź

 

Rudy Project Rocky

 • Atrakcyjny design
 • Komfortowy pierścień obwodu
 • Technologia InMold

Efekt kilku lat badań. Najwyższej jakości kask rowerowy dla dzieci - wydłużony przód przyjmie na siebie wszelkie problemy, a skorupka jest idealnie dopasowana - wygodna i komfortowa, także dla dzieci jeżdżących w fotelikach czy już na swoich rowerach. Wymienna wkładka z siatką przeciw owadom, doskonała regulacja i żywe kolory.

 

 

Jak prawidłowo dopasować i konserwować kask rowerowy dziecka?

Metoda doboru rozmiaru kasku jest podobna jak w wypadku dorosłego. Po pierwsze, mierzymy obwód głowy - około centymetra nad linią uszu i brwi, tak by linia była w miarę równa. Najlepiej wykonać to metrem krawieckim, ale wystarczy też wstążka czy sznureczek - odległość zmierzymy potem. Od otrzymanej odległości warto odjąć 1 cm - uzyskaną wartość traktujmy jako bazową i znajdźmy kask, którego dolny zakres jest najbliższy tej liczbie. Na przykład, jeśli zmierzony obwód wynosi 47 cm, wybierzmy kask którego zakres zaczyna się od 46 cm - wystarczy wtedy naprawdę na długo.

 

Rozmiary kasków dziecięcych możemy ująć w podstawowe grupy:

 • dla małego dziecka: 46-50 cm
 • dla dziecka: 48-52 cm
 • dla młodzieży: 50-55 cm

 

Rozmiar nie jest jedynym kryterium dopasowania. Dziecko musi czuć się w kasku swobodnie i bezpiecznie, ale kształt głowy potrafi się zmieniać. Dlatego warto sprawdzić czy kask nie przesuwa się na głowie - za duży będzie pozwalał głowie obracać się w środku, za mały nie zapewni dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa, odsłaniając zbyt duże fragmenty głowy pomimo pozornego dopasowania. Linia między brwiami a krawędzią kasku nie powinna wynosić więcej niż dwa palce dziecka ułożone nad brwią. To bezpieczny zakres.

 

Jak prawidłowo dopasować kask dziecku? Oto najważniejsze czynności, korzystajcie z naszej listy:

 • po dobraniu rozmiaru luzujemy paski kasku i pokrętło regulacyjne
 • kask nakładamy tak, by boczna linia była równoległa do podłoża - nie będzie wtedy problemu z kaskiem za daleko z tyłu lub zsuwającym się na czoło
 • luzujemy tylne pokrętło, ustawiając kask na głowie; odległość od brwi do górnej krawędzi - 1-2 cm
 • zapinamy pasek pod brodą - między paskiem a podbródkiem zostawiamy 1 cm luzu
 • paski boczne powinny ułożyć się w kształt litery "Y"
 • dokręcamy pokrętło tylne

 

Tak dopasowany kask nie powinien się przesuwać po głowie dziecka, zapewnia mu komfort, dobrą widoczność i bezpieczeństwo. Oczywiście kask podlega wymianie - z reguły u dzieci co dwa lata, z racji zmiany rozmiaru. Każde uderzenie i wypadek także powinny kwalifikować go do natychmiastowej wymiany - nawet jeśli nic nie widać, to struktura może być osłabiona a przez to nie chronić głowy we właściwy sposób. Kontrolujmy też kaski pod kątem stabilności wkładek, jakości pasków i połączeń.

 

 

nauka dziecka jazdy na rowerze w kasku rowerowym

 

Rowerowy kask dziecięcy - gwarancja swobodnej eksploracji

Świat z perspektywy dziecka jest wspaniałym miejscem, które chce być poznawane. Naszym obowiązkiem jako dorosłych jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w tym poznawaniu. Kask rowerowy dla dzieci jest fundamentem tego bezpieczeństwa - chroni głowę, niweluje możliwości dotkliwych i zagrażających zdrowiu urazów. Dobrze dopasowany, wykonany z topowych materiałów przy użyciu zaawansowanych technologii w pełni spełni swoją rolę, dając nam poczucie stabilności i spokoju zarówno gdy dziecko jest w foteliku jak i na własnym rowerze. Mądrze dobrany kask jest wybitnie właściwą inwestycją w bezpieczne podróże małych rowerzystów i spokojne głowy tych większych.

 

Amerykanie mają takie ciekawe motto: "Safety First". Najpierw bezpieczeństwo - dziecięcy kask rowerowy to gwarancja. I Wasza - jako dorosłych - odpowiedzialność, powaga i zrozumienie istoty zabezpieczania głowy dzieci. To także zabezpieczanie dzieci w ogóle. Traktujcie to priorytetowo - a nigdy nie będziecie żałować.

 


Więcej dziecięcych kasków rowerowych od sprawdzonych producentów

Kask rowerowy Hamax Thundercap czerwony

Kask rowerowy Hamax Skydive zielono żółty

Kask rowerowy MET Elfo II żółty

 

Kask rowerowy Uvex Kid 2 zielony

Kask rowerowy MET Eldar MIPS fioletowy

Kask rowerowy Abus Scraper Kid 3.0

 

 

 

 

 

 

Często zadawane pytania dotyczące dziecięcych kasków rowerowych

 

 

Czy dziecko może jeździć w kasku w foteliku?

Jak najbardziej. Kaski dziecięce są do tego specjalnie profilowane (bardziej płaska część potyliczna).

 


 

Czy kupować kask "na wyrost"? 

Za duży kask jest dla dziecka równie nieprzydatny jak zbyt mały. Pomiar obwodu głowy ustala wartość, której powinniśmy się trzymać przy doborze rozmiaru.

 


 

Ile powinien ważyć kask dziecięcy?

Producenci rzadko wychylają się ponad wartość 250g - najczęściej waga kasku oscyluje wokół 200g. Zbyt ciężki kask jest niewygodny i nadmiernie obciąża mięśnie karku.

 


 

Od kiedy można zakładać kask dziecku? 

Przyjmuje się, że graniczny jest termin 12 miesięcy życia - jeśli dziecko samodzielnie siedzi. Warto jednak zaczekać, aż rozmiar głowy osiągnie minimum wymiarówki kasku.

 


 

Czy dziecku jest wygodnie w kasku? 

Kask rowerowy to urządzenie z definicji służące bezpieczeństwu, w wypadku dzieci nie mniej istotna jest wygoda. Obserwujmy dzieci i ich reakcje: nie zawsze są w stanie nam powiedzieć o dyskomforcie w noszeniu.

 


 

Jak zachęcić dziecko do noszenia kasku? 

Mądry przykład działa najlepiej. Szczęśliwy dorosły rowerzysta zakłada kask i daje tym samym przykład dzieciom.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]