Jakie pedały platformowe wybrać?

Pedały rowerowe platformowe nie odeszły do annałów rowerowej historii. Pomimo pojawienia się rozwiązań bardzo efektywnych jak SPD, niektóre dyscypliny rowerowe jak choćby MTB nie obejdą się bez dobrych platform. Oczywiście poddając je znacznej ewolucji. Dla wielu będą wciąż najlepszym wyborem, a w wypadku osobnej specjalizacji - wyborem jedynym. Pomożemy Wam dziś wybrać właściwy model, a pedały platformowe nie będą mieć dla Was tajemnic.

 

 

Jakie pedały platformowe wybrać?

 

 

 


Czy wybór pedałów platformowych ma znaczenie?

Wbrew pozorom - tak. Są wciąż bardzo popularne, proste, solidne i niezawodne. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich kryteriów wyboru. W sytuacji, gdy obuwie wpinane jest poza naszym targetem - z wielu powodów, np. rekreacyjnego sposobu jazdy - to są najczęściej wybieranym modelem. W wypadku MTB rozwiązania wpinane nie zawsze dobrze się sprawdzają, i tam zaawansowane modele platformówek wciąż są chętnie kupowane.

 

 

Czy pedały platformowe są lepsze od SPD?

Wszędzie tam gdzie jeździ się MTB, tak. Także tam gdzie nie mamy sportowego zacięcia (np. miasto) i wymagamy solidnej platformy, by używać roweru stricte użytkowo.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pedałów platformowych?

Podstawowe kryteria wymieniliśmy poniżej, tak abyście mogli sami ocenić, czy ich potrzebujecie i czym się kierować. Poza konkurencją jest jakość markowych produktów - służą dłużej i są solidniej wykonane. Oto najważniejsze cechy, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze. Pedały platformowe potrafią miło zaskoczyć - oto dlaczego.

 

 

 

Rozmiar platformy

Dobrze dopasowana wielkość platformy pozwala na bardzo efektywną pracę. Nacisk rozkładany jest na dużą powierzchnię, którą w pełni wykorzystujemy. Podobnie obciążenia - nie bolą nas stopy i zawsze mamy kontrolę nad naciskiem oraz kadencją. Nawet obdarzeni dużymi stopami z łatwością znajdują komfortowe położenie i mają dużą swobodę - także w doborze obuwia. Noga pracuje w sposób ergonomiczny i bezpieczny.

Piny

Piny w pedałach to małe elementy w formie wkręcanych wypustek, często także będących integralną częścią całości poprawiają przyczepność obuwia. Łatwo je wymienić na dłuższe lub krótsze, bardzo poprawiają efektywność pracy stóp i niwelują niechciane przesunięcia, np. przy gwałtowniejszym naciskaniu na pedały. Ceną ich pracy jest szybsze zużycie obuwia, ale przy wybraniu nieco lepszych modeli również ten mankament łatwo obejść. Powszechnie dostępne i banalnie proste w instalacji.

Łożyska

Ułożyskowanie pedałów to temat na książkę. Rodzaj łożysk to kwestia gustu. Obecnie królują łożyska maszynowe, ale spotkacie też prostsze modele ślizgowe oraz zaawansowane kasetowe. Oba pierwsze rozwiązania są solidne i wytrzymałe. Łożyska zabezpiecza się zaślepkami aby brud nie dostawał się do wnętrza pedałów, a odpowiednie smarowanie poprawia ich pracę. Najczęściej bezobsługowe i bardzo wytrzymałe, zapewniają świetne przekazanie mocy i minimalne opory podczas obracania się. Modele kasetowe do minimum redukują ingerencję w pedały z zewnątrz.

Materiały

Obecnie pedały platformowe wykonuje się głównie z aluminium lub tworzyw sztucznych, choć znajdziecie modele mieszane lub nawet tytanowe. Te ostatnie to oczywiście kosmiczny wydatek i trudne serwisowanie w wypadku uszkodzenia. Popularniejsze materiały są niewiele cięższe - dla laika różnica jest niezauważalna - ale tanie i łatwo dostępne. Łożyska wykonuje się ze stali, często odpowiednio hartowanej, a powierzchnię pedałów zabezpiecza oblewając formą z tworzywa bądź stosując specjalne pokrycia lakiernicze.

Elementy odblaskowe

Proste, miejskie i rekreacyjne platformy posiadają je najczęściej z przodu i z tyłu, widoczne są po ułożeniu pedałów w pozycji poziomej. Nowsze, o bardziej płaskim przekroju stosowane są w takich kategoriach jak enduro czy street, gdzie odblask nie jest aż tak istotny.

 

 

Pedały platformowe z pinami

 

Jakie pedały platformowe wybrać?

Każda kategoria będzie miała swojego faworyta. Oto nasze propozycje.

 

 

 

Jakie pedały platformowe do MTB?

Wybór jest tu największy, z racji tego, że platforma daje najlepszą efektywność i swobodę ruchu. Ogromna gama modeli i wersji, od najprostszych po bardzo zaawansowane pedały MTB.

 

 

Pedały Accent Lithium

Pedały rowerowe Accent Lithium

 

 

Pedały Dartmoor Stream

Pedały rowerowe Dartmoor Stream grafitowe

 

 

Crank Brothers Stamp 7

Pedały rowerowe Crank Brothers Stamp 7 large Danny MacAskill edition

 

 

 

 

Jakie pedały platformowe do szosy?

Tu SPD dyktuje więcej warunków jako model lepszy i wypróbowany. Warto zainwestować w lekkie pedały, które dobrze zgrają się z obuwiem bez bloków lub hybrydę, która pozwoli na jazdę w obu rodzajach obuwia.

 

 

Pedały XLC PD-R01

Pedały rowerowe z noskami XLC PD-R01 czarne

 

 

Pedały Accent Volume

Pedały rowerowe Accent Volume czarno-srebrne

 

 

Crank Brothers Double Shot 2

Pedały rowerowe Crank Brothers Double Shot 2 czarno-srebrne

 

 

 

 

Jakie pedały platformowe do Gravela?

Według osobistych preferencji - część przytuli się do typowych SPD, a część będzie skłaniać się do platform, jako bardziej uniwersalnych i wszechstronnych. Gravel lubi kurz, błoto i utwardzone drogi z dużą ilością problemów nawierzchni - stąd ważna jest solidność i stabilna powierzchnia. Nasze typy to:

 

 

Pedały Xpedo Juvee

Pedały rowerowe Xpedo Juvee czarne

 

 

Pedały Supacaz Smash

Pedały rowerowe Supacaz Smash czarne

 

 

Pedały Xpedo FaceOff

Pedały rowerowe Xpedo FaceOff złote

 

 

 

 

A co z pedałami hybrydowymi? Czy są warte uwagi?

Pojawiły się aby dyskontować doświadczenia zwykłej platformówki i buta z blokiem. Bardzo chętnie stosowane w trekkingu, gdzie obuwie może mieć mniejsze bloki schowane we wnętrzu podeszwy. W wypadku modeli takich jak Crank Brothers DoubleShot platforma pozwala na zachowanie większej powierzchni styku z podeszwą i lepszą efektywność, więc nadaje się do enduro czy dirtu. Warte uwagi ze względu na swoją wszechstronność - pozwalają mieć zwykłe obuwie i traktować rower także bardziej rekreacyjnie. A propos obuwia...

 

 

Czy wymiana pedałów platformowych na SPD ma sens?

Tak, jeśli czujesz że Twoje stopy pracują niestabilnie a styl jazdy na to pozwala. Warto inwestować w hybrydy - świetnie sprawdzają się jako model przejściowy, ale również docelowy.

 

 

Para żółtych pedałów platformowych do MTB

 

Jakie buty do pedałów platformowych sprawdzą się najlepiej?

W wypadku zwykłych adidasów oczywiście będą umiarkowanie komfortowe - jeśli platformy są płaskie i bez pinów, będzie nam się jeździć dobrze i swobodnie. Do MTB w jego szalonych odmianach, trekkingu i gravela oraz wszelkich form aktywności gdzie but decyduje o komforcie, wybierajmy obuwie rowerowe. Marka XLC proponuje nam np. buty o kroju zwykłych adidasów, ale o odpowiedniej powierzchni podeszwy i miejscu na bloki (jeśli chcemy). Podobne modele znajdziemy w markach Shimano, Fox i Fizik.

 

 

 

 

Czy do platform trzeba mieć specjalne obuwie?

Nie. Wystarczą zwykłe adidasy lub wręcz buty wyjściowe - niektóre platformy doskonale z nimi pracują. Oczywiście markowe obuwie rowerowe pozwala na większy komfort i pracę stopy.

 

 

Platforma użytkowa czyli dlaczego pedały platformowe rowerowe?

Solidna i wszechstronna platforma nie została i raczej nie zostanie wyparta przez swoje młodsze i bardziej zaawansowane rodzeństwo blokowe. Intensywny rozwój materiałów i ich stosowania nieustannie ulepsza i poprawia własności współczesnych pedałów platformowych, przez co są wciąż atrakcyjnym wyborem. Polecamy ich szeroką gamę w naszym sklepie Rowertour.com.

Powiązane artykuły

zamknij [x]