Kupując nowe opony rowerowe połowa rowerzystów staje przed dylematem: opona drutowa czy zwijana? Druga połowa nawet nie zwraca na to uwagi albo nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje. Nieliczni tylko mają wyrobione zdanie i wiedzą, który typ opon wybrać w danej sytuacji. Postaramy się, aby ten krótki poradni rzucił choć trochę światła na ten temat.
O czym piszemy w artykule:
Czym się różni opona zwijana od drutowej?
Różnica polega przede wszystkim na budowie opony, a dokładniej jej rantu. W przypadku opony drutowej, jak sama nazwa wskazuje przez rant opony przechodzi metalowy drut, który ją usztywnia. Opona zwijana natomiast nie ma tego drutu. Proste prawda? A jakie są korzyści i ograniczenia jednego i drugiego typu opon?
Opona drutowa i jej najmocniejsze strony
Zacznijmy od tych „gorszych”, czyli drutowych opon. Dlaczego gorszych? Otóż opony drutowe są cięższe (z powodu drutów), trudniej je przewozić jako zapas i nie da się ich wysłać poprzez paczkomat. Drut potrafi się odkształcić, a wtedy opona nie ułoży się na obręczy tak jak należy. Do produkcji opon drutowych często producenci używają rzadszych oplotów i gorszej jakości gumy.
A czy są jakieś plusy takich opony?
Oczywiście. Cena! Dzięki tym wszystkim minusom, opona drutowa potrafi kosztować od 30 do 90 zł. Jeśli masa opony i mieszanka gumy nie mają dla nas szczególnego znaczenia lub szukamy tanich opon treningowych to opony drutowe będą najlepszym wyborem.
Zalety opon zwijanych
Część zalet opon zwijanych przedstawiliśmy już w powyższym akapicie. Są zazwyczaj lżejsze, niż opony drutowe, można je zwijać (jak sama nazwa wskazuje), więc doskonale sprawdzają się jako opony zapasowe, które możemy zabrać na wyprawę rowerową. Do produkcji opon zwijanych producenci przykładają się bardziej. Oplot jest gęstszy, a mieszanka gumy bardziej zaawansowana. Opony zwijane są też droższe od swoich drucianych odpowiedników. Zwykle jest to około 50% więcej. Czy warto dopłacać do opon zwijanych? To zależy. Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć sobie w następnym akapicie.
Co wybrać, opony zwijane czy drutowe?
Tak jak pisaliśmy w akapicie o oponach drutowych wszystko zależy od przeznaczenia, naszych preferencji i oczywiście budżetu. Jako budżetowe opony eksploatacyjne lub treningowe lepiej sprawdzą się opony drutowe. Szczególnie jeśli w przeciwieństwie do opon nasz budżet nie jest z gumy. Natomiast chcą postawić na najwyższej jakości materiały, lepsze mieszanki gum i większą odporność na przebicia warto wybrać opony zwijane.