Zimowe opony rowerowe od Schwalbe

Zima zbliża się nieuchronnie. Żeby nie dać się zaskoczyć, już teraz powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu naszego jednośladu na najzimniejszą część roku. Jeśli mamy zamiar jeździć na rowerze bez względu na pogodę, zapewne przyjdzie nam również zmagać się z deszczem, śniegiem i lodem. Idealnym rozwiązaniem na takie warunki są zimowe opony rowerowe. O ile jazda po mokrej i ośnieżonej nawierzchni nawet na zwykłych oponach nie przysporzy zbyt wielu problemów, tak poruszanie się po lodzie może być nie tylko kłopotliwe, ale również bardzo niebezpieczne. Choć dla niektórych może zabrzmieć to jak żart, to właśnie z tego powodu warto zainwestować w opony zimowe do roweru.

 

zimowe opony rowerowe schwalbe

Kiedy są nam potrzebne zimowe opony rowerowe

Opony zimowe na rower przydadzą się szczególnie w sytuacji, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 0 C°. Każda nawierzchnia, niezależnie od tego czy będzie to asfalt, polbruk czy droga szutrowa może wówczas pokryć się szadzią, czy niewidoczną dla oka cienką warstwą lodu. O ile ze zmrożoną ziemią poradzi sobie większość standardowych opon, tak już w sytuacji gdy wilgoć zacznie zamarzać, jedynym rozwiązaniem które znacznie poprawi, a czasami wręcz umożliwi jazdę na rowerze są wyposażone w kolce zimowe opony rowerowe. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że jadąc po suchej nawierzchni, w porównaniu do zwykłych opon, w zasadzie nie odczujemy różnicy, tak po wjechaniu na lód, kolce pozwolą bez problemu kontynuować jazdę zapewniając pełną kontrolę nad rowerem.

Opony zimowe do roweru trekkingowego

Zimowe opony do roweru jakie możemy znaleźć na rynku, dedykowane są przede wszystkim do rowerów trekkingowych oraz MTB. Dzieje się tak nie bez powodu. To właśnie te dwie grupy rowerzystów, ze względu na specyfikę oraz charakter uprawianej dyscypliny, najczęściej korzystają z roweru nawet wówczas, gdy na ziemi zalega gruba warstwa śniegu czy lodu. Ponadto uprawianie turystyki rowerowej nie zna granic – dosłownie i w przenośni. Wyprawy trekkingowe organizowane są w każdym zakątku świata, nawet wtedy, gdy warunki jakie panują w danym miejscu są skrajnie nieprzyjazne rowerzyście. Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd na pokrytą lodem Islandię, czy zamierzamy dojeżdżać do pracy, zimowe opony rowerowe to zawsze dobry wybór, zwłaszcza jeśli chodzi o poruszanie się po śniegu i lodzie.

Decydując się na zakup opon z kolcami, warto zwrócić uwagę na opony zimowe Schwalbe. Jest to jeden z nielicznych producentów, który w swojej ofercie posiada typowe opony zimowe na rower.

Schwalbe Marathon Winter Plus to opony rowerowe na zimę, których zadaniem jest umożliwienie jazdy w trudnych warunkach. Dzięki 240 kolcom mamy pełną kontrolę nad rowerem, nawet podczas szybkiej i dynamicznej jazdy. Schwalbe Marathon Winter Plus zostały wyposażona we wkładkę SmartGuard, która minimalizuje ryzyko przebicia opon, a poziom zabezpieczenia antyprzebiciowego wg skali niemieckiego producenta wynosi 18 punktów. Opony zimowe Schwalbe charakteryzują się szerokim zakresem zalecanego ciśnienia. Wynosi ono od 2.5 – 6.0 barów (35 – 85 psi), a zastosowany oplot wynosi 67 EPI. Waga katalogowa opon wynosi 920 g, a całkowite dopuszczalne obciążenie opony wynosi 80 kg.

Opony zimowe Schwalbe Winter to kolejna propozycja niemieckiego producenta. Są to zimowe opony rowerowe, które w odróżnieniu od wspomnianych wcześniej Schwalbe Marathon Winter Plus mają zmniejszoną do 116 liczbę kolców. Niemniej mimo to, jest to wystarczająca ilość, która zapewni bezpieczną jazdę po śniegu i lodzie. Na oponach Schwalbe Winter rower jest responsywny i w przewidywalny sposób reaguje na każdy ruch kierownicą. Schwalbe Winter wyposażone zostały we wkładkę antyprzebiciową K-Guard, która w skali producenta daje jej 19 punktów. Sugerowany zakres ciśnienia roboczego to 2.5 – 5.0 barów (35 - 70 psi), a zastosowany oplot to 50 EPI. Waga katalogowa opony wynosi 925 g, a całkowite dopuszczalne obciążenie to 85 kg.

 

korzyści używania opon zimowych do roweru marki schwalbe

Zimówki do roweru MTB

Kolarstwo górskie to dyscyplina, w której jazda w niesprzyjających warunkach pogodowych niejako wpisana jest w ryzyko. Skoro miłośnikom MTB nie straszne są błotniste szlaki, tym bardziej nie będzie przeszkadzała im jazda po białym i miękkim puchu, na który niektórzy z niecierpliwością czekają przez cały roks. Opony rowerowe na zimę przeznaczone do rowerów MTB mają tę zaletę, że poza agresywnym bieżnikiem który bez problemu wgryza się w śnieg, wyposażone są również komplet kolców, które zapewniają pełną kontrolę nad rowerem również na lodzie. Takie połączenie jest niezwykle praktyczne, ponieważ podczas dynamicznej jazdy po śniegu, może dojść do sytuacji, gdy pod warstwą białego puchu natrafimy na oblodzoną nawierzchnię. W przypadku jazdy na standardowych oponach, z pewnością zakończyłoby się to upadkiem, natomiast w chwili gdy posiadamy zimowe opony rowerowe, możemy pozwolić sobie nawet na odrobinę szaleństwa.

To właśnie z myślą o kolarzach MTB, którzy nie obawiają się jazdy po śniegu i lodzie, niemiecki producent w swoim katalogu umieścił opony zimowe rowerowe 29 cali. Model Schwalbe Ice Spiker Pro to opony które biorąc pod uwagę zastosowanie, charakteryzują się niższą, bo wynoszącą zaledwie 1170 g wagą, oraz niewielkimi oporami toczenia. Posiadające bardzo agresywny bieżnik, który zapewnia doskonałą przyczepność nawet w głębokim śniegu, zostały wyposażone w 402 wykonane z węglika wolframu kolce. Takie połączenie pozwala zachować perfekcyjną trakcję, oraz pełną kontrolę nad rowerem podczas jazdy po oblodzonej nawierzchni. Zalecane przez producenta ciśnienie robocze wynosi 1.8 – 3.7 bara (26 – 54 psi), a oplot to 67 EPI. Maksymalne dopuszczalne obciążenie opony wynosi 120 kg.

Dzięki zimowym oponom z kolcami tym razem to my zaskoczymy zimę

Z zakupem opon zimowych do roweru nie należy zwlekać. Pomimo tego, że w ostatnich latach opady śniegu były ubogie, to często występująca gołoledź, czy zmarznięta i oblodzona nawierzchnia to wystarczający powód aby zainwestować w swoje bezpieczeństwo. Zimowe opony rowerowe nie tyle zapewnią nam komfort jazdy, ale w wielu przypadkach w ogóle umożliwią nam poruszanie się na rowerze.

Powiązane artykuły

zamknij [x]