Rekawice narciarskie i snowboardowe od A do Z

Nie trzeba lecieć do Nepalu, by przekonać się jak nieustępliwa i niebezpieczna może być zimowa aura. Wystarczy godzina na stoku bez rękawic, gdy wieje i jest trochę poniżej zera, a szybko przekonamy się, jak daleko niedoskonali jesteśmy wobec sił natury. Kiedy nauczymy się jej nie lekceważyć, taki problem nie występuje - najlepiej niemniej jest po prostu zapobiegać. Odmrożenia to nieciekawa sprawa - a konsekwencje leczą się długo i w mało apetyczny sposób. Dlatego strój narciarski musi być kompletny i konkretny - wyważony względem możliwości, ale nie bezpieczeństwa.

 

Dobre rękawice narciarskie stanowią jego ważną część. Kiedy na stoku wieje, łatwo się uszkodzić. Bądźmy więc bezpieczni podczas uprawiania ulubionej aktywności. Dziś znajdziemy Wam dobre rękawice narciarskie.

 

rękawice narciarskie i snowboardowe od a do z

 

Dlaczego warto wybrać dobre rękawice narciarskie?

Rękawice narciarskie, a także będące im bardzo podobne rękawice snowboardowe to nasze bezpieczeństwo. Kiedy jeździmy, łatwo o upadki - dobre "opakowanie" na rękach zapewnia bezpieczeństwo przy upadku, ale wzmacnia też chwyt. I przede wszystkim, chroni przed odmrożeniami. Kiedy organizm zaczyna odczuwać zimno, jest tak zaprogramowany by odcinać "ogrzewanie" w kończynach i elementach mało dla niego istotnych - jak końcówki uszu, nosa czy palce. Musi chronić organy wewnętrzne i to one są priorytetem.

 

Kiedy w dłoniach spadnie krążenie, przestajemy je ogrzewać. Spada też czucie, więc zazwyczaj kiedy zimno poczujemy, to ono już dłuższą chwilę działa. Dobre rękawice snowboardowe pozwolą nam uniknąć tego przykrego uczucia.

 

ciepłe rękawice na narty

Jak wybrać rękawice narciarskie/snowboardowe?

Przy wyborze tak ważnego sprzętu kierujmy się przede wszystkim wykonaniem. Dobrze zrobione rękawice narciarskie to połączenie wysokiej wodoodporności, oddychalności i sprawnego chwytu. Przedłużone mankiety zabezpieczają przed nabiciem śniegu pod rękawy, a odpowiednio wykonane wkładki zapewniają odpowiednią termikę, odprowadzając nadmiar ciepła i zapobiegając poceniu. Każdy kompromis jakościowy, na jaki pójdziemy przy tym wyborze, zemści się podczas osiągnięcia określonych warunków - na przykład dużej ilości śniegu (a więc wody), niskiej temperatury i wiatru.

 

Wybór musi być więc dobry - traktujmy go jako wartościową, konieczną inwestycję przede wszystkim we własne zdrowie. Korzystajmy z wyrobów markowych, ponieważ mają one odpowiedni poziom i gwarantują testowane rozwiązania z których możemy korzystać.

 

modne rękawice narciarskie

Jak mierzyć rękawice narciarskie i snowboardowe?

Istnieje kilka "szkół" mierzenia rękawic. Jeśli nie możemy ich dopasować na żywo (zamawiając chociażby przez internet) warto wiedzieć jak zmierzyć dłoń i dopasować rozmiar. To akurat najprostsze zadanie: mierzymy obwód dłoni w jej najszerszym miejscu pomijając kciuk. Najczęściej to miejsce w którym znajdują się kostki palców - ale nie zawsze. Otrzymany w centymetrach wynik pozwala dopasować rozmiar rękawic. I tak:

 

Przedział rozmiarowy Rozmiar rękawiczek
15-17 cm 6
18-19 cm 7
20-22 cm 8
23-24 cm 9
25-27 cm 10
28-29 cm 11

 

W tym zakresie powinna mierzyć się większość normalnej "rozmiarówki" potencjalnych modeli rękawic. Bardziej skomplikowana metoda wymaga zmierzenia jeszcze długości środkowego palca i szerokości dłoni. Oba wyniki dodajemy do siebie i dzielimy przez dwa. Gotowe równanie to (A+B)/2 = Rozmiar. W obu wypadkach, jeśli mamy wynik gdzieś pomiędzy granicami, wybieramy ten większy: jeśli dłoń będzie w rękawicy zbyt ciasno ulokowana, nie zapewnimy odpowiedniego krążenia, a rękawica snowboardowa / narciarska nie spełni swojej roli.

 

rękawice narciarskie reusch pomarańczowe

Zadbaj o swoje zimowe rękawice. Jak prać rękawice narciarskie?

Zabrudzenia na naszej odzieży technicznej potrafią skutecznie zniwelować zalety jakie niesie. W skrajnych przypadkach przestanie spełniać swoją rolę. Dlatego też rękawice narciarskie należy prać i tu nie ma żadnego odstępstwa. Ważne jest jednak jak to robimy. Oto kilka podstawowych zasad:

  • pierzemy w możliwie najniższej temperaturze,
  • używamy dedykowanych środków do prania odzieży sportowej,
  • nie pierzemy z innymi ubraniami,
  • impregnaty możemy dodawać do prania, stosujemy także te w sprayach po praniu.

Czyste i suche rękawice snowboardowe możemy ponownie założyć i używać. Czyszczenie to zachowanie ich możliwości, a także zapewnienie odpowiedniej higieny dla skóry. Przedłużamy tym samym ich życie, a zatem - chronimy naszą inwestycję.

Jak suszyć rękawice narciarskie?

Unikamy suszenia w suszarkach, czy też przy źródłach ciepła. Gwałtowna zmiana temperatury może zaszkodzić zaawansowanym włóknom wykorzystanym do konstrukcji rękawic i wskutek tego zdecydowanie zmniejszyć możliwości dla jakich je kupiliśmy.

 

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch par rękawic. Zachęcamy do tego, z prostego względu - jeśli sporty zimowe uprawiamy naprawdę intensywnie, posiadanie suchej pary będzie dla nas koniecznością. Kiedy jedna będzie schła, drugiej będziemy mogli swobodnie używać.

 

zimowe rękawice dla kobiet

Rękawice narciarskie i rękawice snowboardowe polecane przez Rowertour.com

Wyróżniliśmy kilka naszym zdaniem dobrych modeli, które będą idealne dla danej grupy potrzebujących. Oto nasz ranking - wybierz model dla siebie.

 

Rękawice narciarskie - dziecięce

rękawice narciarskie dziecięce reusch alan junior

 

rękawice narciarskie dziecięce viking helix gtx

 

rękawice narciarskie dziecięce viking nomadic gtx

 

Rękawice narciarskie - damskie

rękawice narciarskie damskie viking fiorda

 

rękawice narciarskie damskie viking heatbooster gtx

 

rękawice narciarskie damskie viking mountaineering everest

 

Rękawice narciarskie - męskie

rękawice narciarskie reusch sweeber ii r tex xt

 

rękawice narciarskie reusch storm r tex xt

 

rekawice narciarskie viking freeride soren

 

Drive to five, czyli jak dobre rękawice dają radość

Niezależnie od użytego modelu rękawice narciarskie / snowboardowe to konieczność. Dwupalczaste lepiej trzymają ciepło, ale trudniej w nich o manewry przy zapięciach. Pięciopalczaste wymagają często lepszego wnętrza rękawicy, ale dają pełną swobodę ruchu. Nieważne który wybierzesz - ważne byś je miał, zawsze. Na śniegu, przy mrozie i wilgoci uchronią Cię przed konsekwencjami wyziębienia, także tymi niekoniecznie zauważalnymi jak zwyrodnienia stawów i kłykci palców - po co Ci ten ból, skoro możesz go uniknąć?

 

Zakładając rękawice pomagasz sobie w normalnym funkcjonowaniu w zimowej aurze. Aktywność jest dla Ciebie przyjemnością. Zatem wybierz mądrze dobre rękawice - i ruszaj na szlak i stok. Należą już do Ciebie. Chwyć je. Bezpiecznie.

Powiązane artykuły

zamknij [x]