Odzież termoaktywna - regulacja termiczna i komfort cieplny

Jesień przyszła do nas w zatrważająco szybkim tempie. Nie dała nawet cienia oddechu - zatem pędzimy do szaf, szukamy odpowiednich strojów. Jeśli są - to w porządku, a jeśli szukamy czegoś na ten trudny okres - odzież termoaktywna to absolutna podstawa. Jest to strój który skokowo podnosi jakość uprawiania jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu podczas dni z dużymi wahaniami temperatury.

 

 

Odzież termoaktywna to regulacja termiczna i komfort cieplny

 

 

W okresie jesienno - zimowym, od października do marca jest to strój nieodzowny: zapewnia komfort, bezpieczeństwo, ciepło i swobodę ruchu. Jego upowszechnienie sprawia, że ceny znacząco spadły i w zasadzie dobra odzież termoaktywna - męska, damska i dla dzieci - przestała być droga. Każdy może dobrać ją dla swoich potrzeb i możliwości. Efekt? Pełne zabezpieczenie przed chłodem, potem i stabilne poczucie bezpieczeństwa termicznego podczas wysiłku. Nasza oferta od dawna stara się sprostać Waszym oczekiwaniom.

 

Odzież termoaktywna zawsze była naszym oczkiem w głowie i traktowaliśmy ją jako pożądany i ważny ekwipunek. Wyposażyliśmy setki zadowolonych turystów i sportowców. Zapraszamy, wejdź i przekonaj się, co możesz zyskać. Załóż raz - a nigdy już jesień nie stanie Ci na drodze do radości z aktywności.

 

 

 


Czym jest odzież termoaktywna i czy warto ją nosić?

Odzież termoaktywna stała się niezastąpionym elementem podczas uprawiania aktywności ruchowej. Jej historia sięga końca lat sześćdziesiątych - amerykański producent Gore wynalazł tworzywo o nazwie politetraetylen, które wtłoczone między dwie warstwy nylonu nie przepuszczało wody w jedną stronę, a z drugiej wypuszczało nadmiar ciepła. Wariacje na temat tego tworzywa to dzisiejsza odzież tego typu, chociaż ostatnia dekada przyniosła prawdziwy boom technologiczny w tej materii. Czym więc jest? Otóż jest to odzież, która przez swój skład reaguje na powstawanie ciepła. Odprowadza nadmiar powstającej wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu niweluje uczucie chłodu.

 

Czy warto ją nosić? Oczywiście że tak! Odzież termoaktywna - Brubeck, Viking i inni producenci powiedzą Wam to samo - idealnie dopasuje się do Waszego ciała, a podczas ruchu nie będzie krępować ruchów, nie będzie ocierać, jest wygodna. Nie pocicie się, więc nie ma "liźnięć" chłodem i przewianych pleców. I jest zawsze ciepło, czy wieje, czy pada, czy jedno i drugie. A zatem? Warto!

 

Jak działa odzież termoaktywna?

Jest to strój stworzony z wielowarstwowego kompleksu tkanin. Wewnętrzna warstwa ociepla i izoluje. Powstające ciepło odprowadza na zewnątrz przez właściwości odpowiedniej tkaniny - takiej jak poliamid lub wełna merino mająca idealne właściwości termiczne. Zewnętrzna warstwa i panele wentylacyjne zapewniają dostęp świeżego powietrza.

 

Sucha skóra nie poci się i łatwiej utrzymuje ciepło. Ponieważ strój nie pozwala skórze na pocenie się, niwelujemy możliwości otarć i reakcji alergicznych. Wraz ze wzrostem wysiłku, kiedy naturalna ciepłota ciała, odzież termoaktywna potrafi tak intensywnie przenieść nadmiar ciepła na zewnątrz, że "spoci" się na przykład lekka kurtka którą mamy na sobie, ale nie sama skóra.

 

 

Odzież termoaktywna dla kobiet

 

Jaką odzież termoaktywną wybrać?

To strój, który sprawdzi się doskonale tak w codziennej aktywności i zwykłych czynnościach, jak i bardziej zaawansowanych rodzajach naszego działania jak turystyka czy sport. Spójrzmy, do czego może nam się przydać.

Odzież termiczna na co dzień

Czapka i bielizna - odzież termoaktywna dla dzieci i dorosłych w tym wymiarze to doskonałe uzupełnienie stroju, a w codziennym życiu - doskonały pomysł na ochronę przed przeziębieniami. Co wybrać? Brubeck proponuje czapkę z wełny naturalnej Extreme Wool, oraz bieliznę - bokserki można kupić już od 70 zł.

Odzież termiczna na rower

Pęd powietrza potęguje uczucie chłodu i może powodować poważne problemy - to, co przed startem było zwykłym zefirkiem, na rowerze może być niebezpiecznym lodowatym podmuchem. Unikamy tego używając termoaktywnej odzieży męskiej i damskiej. Na rower przydadzą się koszulki z długim rękawem. Viking proponuje modele Lady Alissa (odzież termoaktywna damska - ceny od 110 zł), Kids Nino (odzież termoaktywna dziecięca, komplet za 100 zł), Dante. Nieco droższy Brubeck to między innymi modele leginsów męskich Cooler, doskonałe bluzy Merino Outdoor, Extreme Thermo czy damskie koszulki Active Wool.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł o bieliźnie termoaktywnej: Jaką bieliznę termoaktywną na rower wybrać?

 

Odzież termiczna w góry

Nagłe zjawiska pogodowe (deszcz, śnieżyce, porywiste wiatry), duża amplituda temperatur, zmienne natężenie wysiłku: to idealny poligon dla odzieży termoaktywnej. W górach doceniają ją wszyscy bez wyjątku. Doskonałe, markowe modele na lata to między innymi seria Brubeck Dry (odzież termoaktywna męska i damska, cena około 160 zł), do kompletu ze spodniami Brubeck Thermo. Konkurencyjny Viking proponuje na przykład modele Lady Petra, Man Lucas czy Combat.

Odzież termiczna na motocykl

Specyfika jazdy na motocyklu sprzyja stosowaniu odzieży termoaktywnej. Doskonale nadaje się jako warstwa odzieży pod typową odzież motocyklową - dużo grubszą niż inne. Dzięki temu mamy możliwość zachowania swobody i komfortu. Co polecimy? Odzież termoaktywna damska to na pewno stylowe bluzy Extreme Thermo od Brubecka (216 zł), od Vikinga - Lady Alisa (damska, 110 zł) lub Man Efer (110 zł). Świetnym pomysłem będzie też kominiarka od Brubecka - kosztuje 110 zł, ale to idealny strój pod kask zapewniający termiczny komfort także głowie.

Odzież termoaktywna na narty

Zbliża się sezon, a wielu z Was już ostrzy zęby na białe szaleństwo. Pod markowy kombinezon warto wrzucić markową bieliznę - Brubeck i Viking proponują nam komplety ubrań i pojedyncze elementy. Jeśli jedziemy z pociechami - odzież termoaktywna dla dzieci to najważniejsza broń przed zimowym chłodem. Dla Pań proponujemy komplet bielizny Lady Petra od Vikinga, dla Panów - Man Bruno. Dla dzieciaków - model Fjon.

 

 

Odzież termoaktywna na specery, trekkingu i innych aktywności na świeżym powietrzu

 

Jak prać odzież termoaktywną?

Generalnie należy unikać prania odzieży termoaktywnej w zbyt wysokiej temperaturze. Może to zakłócić wypracowany technologicznie balans oraz znacząco skrócić żywotność stroju. Jeśli już pierzemy - to w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Jeśli w pralce - to z możliwie najniższą temperaturą. Dostępne są także u nas środki do pielęgnacji strojów termoaktywnych - zajrzyjcie do tej kategorii i będziecie mogli spokojnie prać i używać Waszych strojów przez długi czas.

 

 

Więcej o tym jak prać odzież termoaktywną, dowiesz się z artykułu: Jak prać bieliznę termoaktywną aby służyła latami?

 

 

Termoaktywne piękno - odzież na dobre i trudne warunki

Stosowanie odzieży termoaktywnej sprzyja uprawianiu aktywności. Wydłużamy sezon, czasami bezboleśnie przechodzimy z lata w zimę, z jesieni w wiosnę. Chronimy się przed przeziębieniami, zapewniamy swobodę ruchów. Jednocześnie mniej jest otarć, alergii a więcej higieny. Mając na uwadze te wszystkie zalety odzież termoaktywna to doskonała inwestycja we własne zdrowie. Z małych elementów składa się całość - zadbajmy o fundamenty, a całość będzie działać długo i tak, jak tego oczekujemy. Zapraszamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]