Rock Shox

Kategorie
Filtry
Cena

 

RockShox Inc. to firma założona przez Paula Turnera w 1989 roku, która specjalizowała się w produkcji amortyzatorów. Paul Turner już w wieku 18 lat założył firmę, która sprzedawała części do motocykli. Następnie pracował jako mechanik fabryczny w Honda Motor Company. Pod koniec lat 80 zaczął jeździć na rowerach górskich, a dzięki doświadczeniu z branży motocyklowej szybko zaczął projektować pierwszy amortyzator rowerowy. Dwa lata później przedstawił swój projekt na targach w Long Beach, który niestety nie zyskał zbyt dużego uznania wśród zwiedzających. Następne lata to produkcja amortyzatorów w garażu, zastawienie domu, przeniesienie do większej hali produkcyjnej i powolny rozwój. Przełomem był rok 2002, w który marka SRAM doceniła RockShox’a i wykupiła firmę oraz jej zadłużenie w wysokości 5,6 miliona dolarów. Fabryka, która zatrudniała 300 pracowników w Colorado Springs została przeniesiona na Tajwan, a w Colorado pozostał niewielki ośrodek testowy. Paul Turner kilkukrotnie był nominowany do Mountain Bike Hall of Fame, ale za każdym razem odmawiał tego zaszczytu.

Amortyzator RockShox

Dla znakomitej większości rowerzystów synonimem jakości i wysokiej dbałości o detale w kwestii amortyzacji jest niewątpliwie amortyzator RockShox. Od wielu lat marka RockShox wyznacza wszelkie standardy i wprowadza nowe innowacje na światowym rynku amortyzatorów rowerowych. Obojętnie co by to nie było oraz jak szalonego pomysły marka nie postanowiłaby wprowadzić w swoich produktach, to za każdym razem kolarski świat przyjmuje to za standard wśród amortyzatorów. Marka RockShox cały czas posuwa się naprzód, projektując i wypuszczając na rynek całkiem nowe produkty wyposażone w nieznane dotąd kolarzom nowoczesne technologie. Zarówno amortyzatory rowerowe jak i widelce amortyzowane są przystosowywane do różnych typów rowerów oraz wariantów jazdy, ponadto marka stara się sprostać indywidualnym kolarzom, tworząc niepowtarzalne konstrukcje. RockShox w swojej ofercie posiada tradycyjne amortyzatory sprężynowe oraz zaawansowane technologicznie amortyzatory olejowo-powietrzne. Amortyzatory powietrzne RockShox to na chwilę obecną najczęściej wybierane modele amortyzatorów, cieszące się niesłabnącą pozytywną opinią.

Amortyzator RockShox 26 cali

Chociaż rozmiar kół 26 cali odchodzi powoli w zapomnienie, to marka RockShox w dalszym ciągu posiada w swojej ofercie produkty takie jak amortyzator RockShox 26 cali. Wielu kolarzy na całym świecie w dalszym ciągu korzysta z zalet tego rozmiaru kół rowerowych zarówno podczas jazdy typowo MTB, XC oraz w rowerach o szerokich oponach typu Fat Bike. RockShox proponuje w zakresie tego rozmiaru kół kilka swoich produktów. Pierwszym z nich jest amortyzator rowerowy RockShox, a dokładniej mówiąc model - Pike RCT3 Solo Air, który jest cenionym modelem amortyzatora powietrznego zyskującego uznanie za swoją niezawodną i prostą konstrukcję oraz pewne i efektywne działanie w nawet najtrudniejszych warunkach. To wysokiej jakości powietrzny amortyzator przeznaczony do jazdy MTB oraz Enduro. Wyposażony jest w sprężynę powietrzną, pracującą w technologii Solo Air, umożliwiającą łatwe dostosowanie pracy amortyzatora RockShox do aktualnych potrzeb w trakcie jazdy.

 

Kolejnymi niesamowitymi amortyzatorami są flagowe modele RockShox Reba oraz Recon. Model amortyzatora RockShox Recon to prawdziwa legenda i jeden z najpopularniejszych amortyzatorów 26 cali z goleniami o średnicy 32 mm. RockShox Recon to z reguły tańsza i równocześnie cięższa wersja wyższego i jednocześnie flagowego modelu amortyzatora, jakim jest RockShox Reba. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku mamy do czynienia z amortyzatorami z powietrzną sprężyną w technologii Solo Air, którą zawdzięczamy marce RockShox.

Amortyzator RockShox 27.5 cala

W tej chwili znakomita większość produkowanych i oferowanych rowerów przez znane marki są wyposażone w amortyzator RockShox 27 5. Ten rozmiar kół sprawdza się doskonale w jeździe górskiej MTB oraz wymagającego XC czy Enduro. Model amortyzatora RockShox 30 to absolutnie podstawowy gracz jeżeli chodzi o jazdę MTB, XC czy maratony. Wcześniej ten model był dostępny także pod nazwą XC30. RockShox 30 to amortyzator dostępny w dwóch wariantach; silver, czyli ze stalową sprężyną, oraz Gold wyposażony w powietrzną sprężynę Solo Air. W obydwy tych przypadkach amortyzatory dają możliwość regulacji tłumienia odbicia, dzięki zastosowaniu pokrętła. W wersji Gold dodatkowo możemy regulować kompresję. RockShox 30 dostępny jest również w kilku wariantach rozmiarów kół. Oczywiście jest on dostępny we wspomnianym na początku rozmiarze 27,5 cali, ale także można go znaleźć w rozmiarach zarówno dla 26 cali jak i dla 29 cali.

 

RockShox Judy to kolejny warty uwagi amortyzator marki RockShox dostępny dla rozmiarów 27,5 cala oraz 29 cali. Judy to starszy i bardziej wyrośnięty brat modelu RockShox 30. Judy także występuje w dwóch wersjach – Gold i Silver, ale w obydwu tych przypadkach amortyzatory te mają powietrzną sprężynę Solo Air. Tym, co wyróżnia ten model amortyzatora na tle modelu z numerem 30, jest sztywna oś piasty w standardzie Boost, czyli o 110 mm długości i 15 mm średnicy. RockShox Judy posiada także rozszerzającą się aluminiową rurę sterową typu tapered.

Amortyzator RockShox 29 cali

Mając na myśli amortyzator RockShox 29 cali, przychodzi mi do głowy kolejny model marki RockShox, jakim jest SID. RockShox SID to prawdopodobnie jedna z niewątpliwych 29-calowych ikon wyścigów typu Cross-Country. Ten amortyzator w ofercie RockShox jest dostępny w kilku odmianach, takich jak; Select, Select Plus, Ultimate oraz Ultimate Carbon. Każdy z tych modeli wyposażony jest w powietrzną sprężynę DebonAir charakteryzująca się zwiększoną negatywną komorą. Powiększona negatywna komora amortyzatora RockShox SID gwarantuje znacznie bardziej płynną pracę oraz niebywałe wybieranie wszystkich, nawet najdrobniejszych nierówności terenu. W tym amortyzatorze w zależności od wybranej wersji marka RockShox dała nam do dyspozycji tłumiki Charger oraz Charger 2. Ten amortyzator także posiada sztywną oś w standardzie Boost, czyli długości 110 mm i średnicy 15 mm.

Sztyca RockShox

Sztyca RockShox to kolejny z produktów marki. Dla wszystkich tych kolarzy, którzy cenią sobie wygodę, komfort oraz możliwość regulacji wysokości siodełka w czasie jazdy marka RockShox przygotowała kilka flagowych modeli sztyc. Pierwszym z nich jest model RockShox Reverb Stealth będący amortyzowaną sztycą z powietrzną sprężyną oraz możliwością płynnej regulacji wysokości siodełka. Regulacja odbywa się za pomocą połączonej ze sztycą manetki, którą można zamontować na kierownicy. Przewody są ukryte, dzięki czemu trudniej je uszkodzić w trakcie jazdy. Kolejnym wartym uwagi modelem z powietrzną sprężyną jest RockShox Reverb AXS A1. Ta wersja sztycy amortyzowanej w ofercie marki RockShox posiada manetkę bezprzewodową służącą do regulacji. Cena tego modelu jest zdecydowanie wyższa od wersji z ukrytym przewodem co również idzie w parze z niesamowitym komfortem użytkowania sztycy z logo marki RockShox.