Rower czy bieganie? Co lepiej wpływa na zbijanie wagi?

Wiosna zapukała do drzwi i nasz świat wypełnił się ludźmi odzianymi w kolorowe trykoty, którzy rzucili się na siłownie, ścieżki rowerowe i parki byle spalić kalorie, byle zdążyć do lata aby móc prezentować się w nim pięknie. Jak wszystko co atrakcyjne, fizyczna sprawność połączona z ładną sylwetką jest najczęściej nie owocem pracy chirurga plastycznego, a skutkiem konsekwentnej postawy. Nic tu nie przychodzi od razu - nie da się być wysportowanym z wtorku na środę. Ale da się w tym czasie spalić trochę kalorii i zrobić pierwszy krok.

 

 

 


Będąc konsekwentnym, systematycznym i zdyscyplinowanym jesteśmy w stanie zobaczyć efekty po miesiącu. Oczywiście jeśli naprawdę się przykładamy. No i bardzo dużo zależy od sposobu - lepiej więc biegać, czy jeździć na rowerze? To odwieczny dylemat i armie sympatyków po obu stronach. Rozwiejmy wątpliwości. Sprawdzimy, co jest dla Was dobre.

 

 

Rower czy bieganie - ruch czy leżenie?

Najważniejsze pytanie leży zawsze gdzie indziej i nigdy tego nie gubcie. Nie chodzi o sposób, w jaki spalacie kalorie. U podstaw rozważań o sposobach i walce roweru z bieganiem leży dużo ważniejsze pytanie: ruszać się, czy się nie ruszać? Znacie odpowiedź, prawda? A teraz wybierzmy sposób. Uprawianie ruchu wyrywa organizm ze strefy komfortu, produkuje korzystne związki chemiczne, uwalnia głowę od trosk a ciało z odrętwienia. Ten artykuł przybliży Wam potencjalne korzyści z jazdy na rowerze i biegania. I pozwoli dopasować dyscyplinę pod swoje możliwości, potrzeby i chęci. Zawsze też możecie je po prostu zmiksować.

 

Korzyści z jazdy na rowerze

Jazda rowerem jako aktywność fizyczna kapitalnie rozwija mięśnie nóg, ale także pośladków, brzucha i ramion. Nade wszystko fantastycznie działa na serce, płuca i mózg pozwalając ciału na wysiłek w harmonijnym, dobrze dostrojonym do ćwiczącego systemie. Trening rowerowy nie jest to trening siłowy - owszem, może się nim stać jeśli go pod tym względem różnicować, ale z założenia więcej tu dyscypliny, wytrzymałości i walki ze zmęczeniem niż wyciskania ciężaru. 


Ogromną listę korzyści jakie niesie trening rowerowy otwiera dobroczynny wpływ na zwiększenie progu tlenowego - a pozwala na aktywność do późnego wieku, więc im wyższy, tym lepiej. Z jazdy na rowerze korzysta cały układ krwionośny, oddechowy i limfatyczny. Kolejne profity - pedałowanie to ruch bardzo naturalny. Ciało porusza się w swobodnym zakresie a szkielet nie jest obciążony. Można więc pedałować mając nadwagę czy problemy z układem ruchu - stawy nie są obciążone. Warto również wspomnieć o korzystnym działaniu jazdy na rowerze na kondycję umysłową.


Poza oczywistymi korzyściami zdrowotnymi mamy także sporą listę wartości wymiernych, które jazda na rowerze wnosi w nasze życie. Ekologia. Oszczędność pieniędzy - na paliwie, mandatach, opłatach parkingowych, kupowaniu rzeczy w stacjach. Oszczędność czasu - w zakorkowanych miastach rower porusza się o wiele płynniej niż auto. No i zdrowie psychiczne - na którym oszczędności są największe: jesteśmy pozytywnie nastawieni, weseli, pogodniejsi. W takim wymiarze znacznie lepiej pokonuje się szarą codzienność. Zrelaksowany człowiek lepiej pracuje, śpi, odpoczywa i tworzy.

 

 

Korzyści z jazdy na rowerze

Wady jazdy na rowerze

Pod kątem zdrowotnym największym zagrożeniem dla rowerzysty są kontuzje - jesteśmy uczestnikami ruchu, często z innymi rowerzystami lub samochodami dzieląc te same drogi. To rodzi naturalne zagrożenia, zwłaszcza przy niskiej kulturze ruchu względem rowerzystów - to jest u nas narodowa cecha. Z autem nie uda się nam wygrać - fizycznie i psychicznie trzeba być na to przygotowanym i przezornie unikać kłopotliwych sytuacji, nie szczędząc sobie ostrożności.


Istotną cechą po stronie wad jest też cena jaką trzeba ponieść. Zwłaszcza na starcie - rower i osprzęt bywa drogi, zwłaszcza markowy. Ponadto są jeszcze do kupienia stroje, kask, buty, bielizna, odżywki, środki techniczne - to wszystko są konkretne kwoty.

 

Korzyści z biegania

Bieganie to jeden z najbardziej naturalnych sportów jakie może uprawiać niemal każdy. Trening biegowy jest właśnie dlatego tak popularny - jest bardzo prosty i nie wymaga praktycznie niczego poza chęciami. Tę aktywność fizyczną można uprawiać wszędzie - nieważne czy mieszkasz w mieście, czy na wsi, w domu czy w bloku. Wygospodarowanie czasu jest proste, nie wymaga większych przygotowań ani miejsca. Po prostu ubierasz dresy, buty i możesz ćwiczyć - oczywiście, im wyżej, tym więcej zaawansowanego sprzętu i ekwipunku ale możesz pozostać w tym całkowicie swobodny.


Mnóstwo ludzi biega - to sport niemal społeczny. Łatwo zauważysz to zaczynając bieganie po uczęszczanych ścieżkach. Bieganie obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca, wzmacnia odporność, podnosi próg tlenowy i świetnie spala kalorie. Obniża ryzyko związane z nadciśnieniem i cholesterolem. Rozwija ciało bardzo harmonijnie, z jednej strony spalając tkankę tłuszczową, z drugiej rozwijając mięśnie w sposób kompleksowy. Jednocześnie jeśli wykonujemy tę aktywność fizyczną konsekwentnie i systematycznie, wystarczy nawet 30 minut dziennie by szybko zobaczyć efekty.

 

 

Korzyści z biegania

Wady biegania

Bieganie ma niewiele wad, ale główne leżą często tam gdzie powód dla którego zaczynamy biegać - w naszej masie. Obciążone stawy często nie chcą współpracować, podobnie jak kręgosłup i mięśnie. Ryzyko spowodowane nadmiernym obciążeniem nóg i układu ruchowego jest dość spore i nie zawsze da się je zminimalizować za pomocą odpowiedniego obuwia. Samo obuwie też potrafi być drogie - zwłaszcza jeśli biegamy więcej i intensywniej, będziemy go potrzebować. Z biegiem czasu bieganie - zwłaszcza bez odpowiedniej techniki, może przyczynić się do uszkodzenia stawów i ścięgien.

 

Porównanie jazdy na rowerze i biegania

Jeśli zdecydowałeś się na aktywność ruchową - to bardzo dobrze. Sposób w jaki będziesz ją uprawiał jest już bardziej indywidualną cechą i warto przyswoić sobie kilka ważnych zmiennych, które mogą mieć znaczenie. Jednocześnie - zupełnie swobodnie możesz uzupełniać trening biegowy jazdą na rowerze i odwrotnie. Nie ma ku temu przeciwwskazań a sposób, w jaki ustalisz balans jest zależny od Twoich możliwości fizycznych i potrzeb. Jeśli zamierzasz głównie spalać kalorie - biegaj. Rower spala je wolniej niż bieganie. Różnica może wynosić około 100 jednostek w wymiarze trzydziestu minut. To sprawia, że bieganie jest nieco bardziej efektywne w spalaniu nadmiernego tłuszczu, lepiej działa też na brzuch i mięśnie ramion, angażując większą liczbę mięśni w większym zakresie ruchu.


Niemniej jednoślad nie składa broni. Po pierwsze, przejażdżka rowerem jest relaksem, rekreacją lub wyczynem w bardzo elastycznym przedziale tego, co uważamy my sami. Intensywna jazda na rowerze spali kalorie równie efektywnie, odłączy mózg od trosk i zapewni podniesienie progu tlenowego. Ma też istotną, bardzo ważną zaletę - tam, gdzie bieganie jest kłopotliwe ze względów zdrowotnych (np. uszkodzone łąkotki), zapewnia względne bezpieczeństwo układowi ruchu i nie obciąża stawów. Osobiste preferencje są tu bardzo ważne, niemniej rower jest bezpieczniejszy dla naszego ruchu.

 

Ważne jest to, jak traktujemy daną aktywność.

Bieganie jest najczęściej środkiem do osiągnięcia celu - określonego poziomu, siły, wagi, najczęściej: chcę schudnąć = biegam.

Rower przy uzyskiwaniu wszystkich tych wartości najczęściej staje się jeszcze pasją. Okazuje się wszechstronnym przyjacielem, pozwala - często nieoczekiwanie - zmienić życie na zupełnie inny biegun. Pokazuje świat z nowej perspektywy i nie ogranicza się tylko do wysiłku. Wybór sposobu osiągania celu należy do Was. Ważne, że chcecie go osiągnąć.

 

Run Forrest, Run! For bike!

Gdyby Forrest Gump poznał rower odpowiednio wcześnie, jego świat byłby jeszcze piękniejszy. Wasz może taki być - jeśli zdecydowaliście się na aktywność fizyczną, podsumujmy to co dzisiaj chcieliśmy Wam przekazać:

  • Bieganie jest zdrowe, tanie, łatwe i wszechobecne, służy najczęściej do osiągania określonego pułapu wagi, wytrzymałości i wyglądu.
  • Rower jest prosty, harmonijny i bezpieczniejszy dla układu ruchu, możliwy do stosowania w trakcie rehabilitacji czy w obawach o stawy i ich połączenia. Często staje się też trampoliną do nowego sposobu życia.

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia przez długi czas. Pozwala obniżyć ryzyko całego rzędu chorób, głównie tych które wynikają z naszego cywilizacyjnego uwarunkowania. Pomaga w depresji, stanach lękowych, nerwicy. Wybór aktywności to indywidualna sprawa każdego ją podejmującego. Ruch - to nasz obowiązek.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]