Wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

Czy regularne przejażdżki rowerowe mogą mieć jakikolwiek wpływ na poprawę funkcjonowania naszego mózgu? Temat może wydawać się dość kontrowersyjny, bo do tego, że jazda na rowerze ma bardzo dobry wpływ na naszą sylwetkę nie trzeba nikogo przekonywać, ale czy może mieć jakikolwiek wpływ na umysł?

 

 

jazda na rowerze pozytywnie wpływa na kondycję umysłową

 

 

Wiemy, że podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, pośladki i plecy. Ponadto jazda na rowerze przyspiesza krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie po treningu i poprawia wydolność oddechową. Okazuje się jednak, że jazda na rowerze to także doskonały bodziec treningowy dla mózgu.

 

 

 

W jaki sposób jazda na rowerze wpływa na zdrowie i poprawę kondycji umysłowej?

Według nie tak dawno przeprowadzonych badań jazda na rowerze może poprawić integralność i spójność istoty białej w mózgu. Co to w praktyce oznacza? Mózg każdego z nas zbudowany jest z dwóch rodzajów tkanek: istoty białej i szarej. Istota biała jest swoistym centrum komunikacji odpowiadającym za różne połączenia.

 

Naukowcy udowodnili, że poprzez regularny trening rowerowy impulsy pomiędzy poszczególnymi komórkami układu nerwowego zaczynają przebiegać szybciej, czego konsekwencją jest bardziej dynamiczna praca mózgu, lepsza pamięć, zwiększenie szybkości podejmowania decyzji oraz usprawnienie procesów uczenia się.

 

 

wpływ jazdy na rowerze na poprawę koncentracji

 

 

Nie są to oczywiście jedyne korzyści, które płyną z regularnej jazdy na rowerze. Inny zespół badawczy postanowił sprawdzić jak 12-tygodniowy trening kolarski wpłynie na uczestników eksperymentu. Po zakończeniu testu ochotnicy stracili kilka kilogramów, wzmocnili mięśnie i układ oddechowy. To raczej oczywiste konsekwencje aktywności fizycznej.

 

Z tych mniej oczywistych warto wymienić pobudzenie neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego, który odpowiada za regulację poziomu stresu, nastroju oraz zdolność zapamiętywania. Ponadto potwierdzono, że jazda na rowerze, czy też w ogóle ruch łagodzi stany lękowe i depresyjne.

 

Aktywność aerobowa wpływa na pamięć i zdolność uczenia się

Bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy też każdy inny rodzaj aktywności aerobowej będzie mieć pozytywny wpływ na hipokamp. Hipokamp jest to część układu limbicznego, która odpowiada głównie za pamięć ora umiejętność uczenia się. Potwierdzają to amerykańskie badania, które udowodniły, że po sześciu miesiącach codziennej jazdy na rowerze hipokamp osób biorących udział w teście zwiększył się średnio o 2%, a zdolność zapamiętywania i rozwiązywania zadań o około 15-20%.

 

 

wpływ jazdy na rowerze rozwija pamięć i zdolność uczenia się

 

Ile jeździć, aby poprawić swoją kondycję umysłową?

Eksperci uważają, że optymalna ilość to 30 min jazdy spokojnym tempem każdego dnia, aby odczuć poprawę kondycji umysłowej. Może to być zarówno trening na zewnątrz jak i w pomieszczeniu. Oczywiście jazda na zewnątrz będzie mniej nużąca i po prostu ciekawsza. Nie bez znaczenia będzie też lepsze dotlenienie organizmu.

 

Czy rower poprawia kondycję umysłową?

Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że tak. Większość uczestników badań odczuła na własnej skórze korzyści płynące z regularnych treningów rowerowych. Poprawa koncentracji, zapamiętywania i lepsze przewodzenie impulsów nerwowych to tylko niektóre zalety jazdy na rowerze.

 

Warto zaznaczyć, że wysiłek fizyczny działa przede wszystkim na ciało. W połączeniu z odpowiednią dietą jesteśmy w stanie zgubić zbędne kilogramy, wyrzeźbić sylwetkę, obniżyć poziom cholesterolu, a także poprawić wydolność układu oddechowego i sercowego. Czas abyście sprawdzili to na własnej skórze. Wskakujcie na rowery!

 

 

wpływ jazdy na rowerze na kondycje mózgu

 

Czy jazda na rowerze pomaga również w odchudzaniu?

Jazda rowerem stanowi doskonałą metodę na zwiększenie spalania kalorii i redukcję masy ciała. W trakcie tego aktywnego zajęcia angażowane są mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha, co sprzyja skutecznemu spalaniu tkanki tłuszczowej. W porównaniu z innymi formami aktywności fizycznej, takimi jak bieganie czy chodzenie, jazda na rowerze wywiera mniejsze obciążenie na stawy i kości, dzięki czemu można ją kontynuować przez dłuższy czas bez ryzyka kontuzji.

 

Regularna jazda rowerem sprzyja także zwiększeniu tempa metabolizmu, co przekłada się na efektywniejsze spalanie kalorii, nawet w czasie spoczynku. Dodatkowo regularne pedałowanie przyczynia się do rozwoju mięśni, co w konsekwencji przyspiesza proces spalania tłuszczu i utraty wagi.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odchudzania na rowerze, sprawdź ten artykuł!

 

O czym jeszcze warto pamiętać podczas jazdy na rowerze?

Aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z jazdy na rowerze oraz zobaczyć pozytywne efekty, istnieje kilka kluczowych kwestii, o których warto pamiętać:

  1. Wybór odpowiedniej trasy – zaleca się preferowanie lasów lub parków, gdzie powietrze nie jest zanieczyszczone. Unikajmy natomiast ulic o dużym ruchu, ponieważ jazda w takich warunkach może być szkodliwa. Warto zapoznać się z naszymi rekomendowanymi trasami rowerowymi w Polsce.
  2. Prawidłowe nawodnienie – nawet niewielkie odwodnienie, wynoszące zaledwie 2% masy ciała, może obniżyć wydolność aż o 20%. Jazda na rowerze powoduje szybsze odparowywanie wilgoci z naszej skóry, co może sprawiać wrażenie, że nie pocimy się tak mocno jak podczas biegania. Nie możemy jednak dać się zwieść temu złudzeniu, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest, aby podczas każdej przejażdżki mieć przy sobie bidon z wodą lub napojem izotonicznym.
  3. Odpowiednie odżywianie – jeśli planujemy dłuższą trasę trwającą powyżej godziny, warto zaopatrzyć się w lekkie przekąski. Doskonałymi wyborami są banany, batony sportowe, żele energetyczne lub kanapki.
  4. Bezpieczeństwo – bez względu na to, czy poruszamy się po drogach krajowych, gminnych czy rowerowych ścieżkach, zawsze powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. Należy założyć kask, odpowiednią odzież oraz odblaski, a także zadbać o działające oświetlenie, sprawne hamulce i wysokiej jakości opony.

Dbałość o te aspekty pozwoli nam czerpać maksymalne korzyści z jazdy na rowerze, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i komfort podczas naszych wycieczek.

Powiązane artykuły

zamknij [x]