Koła MTB

Filtry
Marka
Accent
Dartmoor
DT Swiss
Mavic
Shimano
WTB
XLC
Zipp
Cena
Rozmiar koła
26"
27,5"
29"
Mocowanie tarczy
6 śrub/is
brak
centerlock
Typ bębenka
SRAM XD
SRAM XDR
Shimano / SRAM
Shimano Micro Spline
Materiał obręczy
aluminium
carbon
Szerokość obręczy
21mm
22mm
23mm
24,5mm
25mm
26mm
27,9mm
27mm
28,8mm
28mm
29,6mm
29mm
30mm
31,4mm
31mm
32mm
34,7mm
35mm
36mm
37mm
38mm
40mm
Rozmiar osi
5x100mm
5x135mm
9x100mm
9x135mm
10x135mm
12x142mm
12x148mm
15x100mm
15x110mm
20x110mm

Koła MTB - szeroki zakres Twoich pasji

Uprawiasz cross-country, jeździsz zimą, lubisz freeride a może kochasz downhill? Rowerowe MTB ma ogromny zakres działania. Jest tak kolorowe, jak Ty - nie ma tu dwóch jednakowych cyklistów, nie ma dwóch takich samych tras a często im trudniej - tym lepiej. Czym powinieneś się kierować wybierając koła MTB do Twojego roweru? Niezależnie od tego, czy to nowy jednoślad, czy też właśnie wykonujesz zimowy upgrade sprzętu, warto pamiętać o kilku podstawowych czynnikach.

 

Wytrzymałość to podstawowy z nich. Pozwala na długą eksploatację kół z niejednokrotnie różnym ogumieniem. Współczesne obręcze to najczęściej wytrzymałe aluminium, ale spotkamy też modele stalowe. Szprychy są najczęściej grube - nawet do 2 mm. Piasty tworzy się aby wytrzymały intensywną eksploatację. Odpowiednio zaplecione oszprychowanie kół pozwala na stworzenie bardzo wytrzymałej całości.

 

Masa nie gra tak wielkiej roli, jak w przypadku modeli szosowych, podobnie aerodynamika ma tu mniejsze znaczenie. Stosowanie aluminium i obręczy wielokomorowych znacznie zmniejsza wagę przy zachowaniu tej samej wytrzymałości.

 

Elementy dodatkowe - dziś bardzo istotne. Przede wszystkim, pojawiła się nowa kategoria obręczy typu tubeless, które dostosowano do ogumienia bezdętkowego. Znacznie łatwiej założymy tu oponę tego typu, będzie się ona też lepiej trzymać a jej ogólne parametry użytkowe osiągną najlepsze zakresy. Podobnie jest z hamulcami - współczesne MTB w zasadzie wyznaje tylko tarczówki, więc współczesne koła MTB starają się w pełni odpowiadać na to zapotrzebowanie. Tworzy się koła fabrycznie wyposażone w mocowania tarcz hamulcowych tak aby uniknąć kłopotów z konwersjami.

Drogo i niedrogo - jak kupić koła MTB?

Połączenie zaawansowanego materiału wraz z jego innowacyjnym lub wyrafinowanym montowaniem plus swoisty know-how producenta to równanie, które kończy się często trzy lub wręcz czterocyfrowymi kwotami i nikogo to nie dziwi. Bardzo cenione, mocne koła MTB Dartmoor czy DT Swiss potrafią swobodnie wspiąć się ponad 1000 zł za komplet. A często Nie jest to ostatni przystanek. Oczywiście to inwestycja o określonej potrzebie - często stosowana do zawodów, profesjonalna, długowieczna. Przyzwoite modele łączące obręcze DT Swiss z piastami Shimano lub XLC znajdziesz już za 280 zł / sztukę. Wybór należy oczywiście do Ciebie i powinien odpowiadać Twojemu poziomowi i potrzebie.

 


zamknij [x]