10 powodów, dla których powinieneś spróbować jazdy na gravelu

W ostatnich latach rowery gravelowe zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Producenci co roku poszerzają swoje kolekcje o nowe modele, a Shimano ostatnio wypuściło dedykowaną do graveli grupę napędu GRX, o której niedawno pisaliśmy. Perspektywa posiadania roweru szosowego, którym możemy bez problemu jeździć po szutrowych drogach i niezbyt trudnych leśnych ścieżkach kusi coraz większą rzeszę rowerzystów. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto pokręcić po żwirze.

 

 

Dlaczego warto jeździć gravelem

 

 

 

Wjedź w teren nie rezygnując z pozycji szosowej

No dobrze, geometria ramy gravelowej różni się od szosowej, ale tylko nieznacznie. Pozycja jest nieco wyższa, bardziej wyprostowana, kierownica szersza i inaczej wygięta, ale same odczucia z jazdy są podobne. Dynamika roweru szosowego w połączeniu z terenowymi oponami o szerokości powyżej 40 mm daje zupełnie nowe odczucia z jazdy.

 

Ciesz się większą ilością dostępnych tras

Wybieramy się na dłuższą wycieczkę trasą, którą jeszcze nie jechaliśmy i nagle okazuje się, że jeden z odcinków biegnie drogą szutrową. Znamy to doskonale. Zamiast szukać objazdów, pokonywać ten odcinek pieszo lub na rowerze szosowym ryzykując przebicie opony możemy bez trudu przejechać przez niego gravelem. Takie odcinki nie będą już problemem, ale przyjemnym urozmaiceniem i świetną zabawą.

 

 

Rower gravel Rondo

 

Podziwiaj piękne widoki

Czasami te słabej jakości drogi, którymi nigdy byś się nie odważył przejechać szosówką prowadzą do najbardziej urokliwych miejsc, w których nie spotkamy zbyt wielu osób. Może zawsze ciekawiło Cię dokąd prowadzi ta wąska i częściowo zarośnięta ścieżka w lesie? Sprawdź koniecznie!

 

Zacznij swoją przygodę z bikepackingiem

Po co ograniczać się tylko do jednego dnia wspaniałej przygody? Spakuj namiot, śpiwór, trochę jedzenia i rusz przed siebie! O tym, jak spakować się na wyjazd bikepackingowy pisaliśmy w jednym z naszych artykułów pt. "Bikepacking - wyprawa na lekko". Ilość dostępnych toreb oraz ich przeróżne konfiguracje sprawiają, że podróżnicy są zdolni w stylu bikepackingowym spakować się nie tylko na kilka dni, ale nawet miesięcy.

 

Doświadcz jazdy w różnych warunkach

Nawet żwir potrafi występować w różnych odmianach. Czasem jest tak mocno ubity, że spokojnie dalibyśmy radę przejechać szosą na oponach 23 mm, a czasem na tyle grząski, że mamy wrażenie jakbyśmy jechali po piachu, a balans ciałem i wysoka kadencja stają się jedynym sposobem przejechania cało takiego odcinka. Trasa szutrowa, którą jeździmy na co dzień, także potrafi się zmieniać w zależności od pogody. W ciepłe i suche dni jeździ się po niej zupełnie inaczej niż podczas deszczu.

 

 

Powody dla których warto spróbować gravela

 

Popraw swoje umiejętności jazdy

Urozmaicona nawierzchnia jaką spotykamy jeżdżąc na gravelu sprawi, że nasze umiejętności i technika jazdy powinny się poprawić. Bardziej równomierne pedałowanie „po okręgu”, lepsze rozłożenie mocny na lewę/prawą nogę, kontrola nad rowerem i umiejętność wyboru najbardziej optymalnej ścieżki to tylko kilka elementów, których poprawy możemy oczekiwać trenując regularnie na gravelu.

 

Możesz jeździć na gravelu w każdą pogodę

Teoretycznie na każdym rowerze da się to zrobić, ale jazda szosówką po mokrym asfalcie to średnia przyjemność i większe ryzyko, że pozbawiona bieżnika opona straci przyczepność, a my zyskamy niepotrzebne szlify. Gdy mocno pada, a nasze ulubione singletracki są mokre i błotniste, lepiej dać im trochę czasu na przeschnięcie i nie niszczyć pracy ludzi, którzy je budowali. Nie dotyczy to żwiru, na którym można jeździć w każdych warunkach, a tak jak pisaliśmy wyżej, jazda po mokrym szutrze daje zupełnie inne wrażenia z jazdy, niż ma to miejsce w słoneczne dni.

 

Poznaj nowych przyjaciół

Drogi żwirowe są zwykle szerokie, a ruch na nich jest znikomy. Pozwala to na jazdę dwóch kolarzy obok siebie, co sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów i przyjemnym spędzaniu czasu łącząc rozmowę z jazdą na rowerze.

 

 

Jazda na rowerze typu gravel

 

Nie musisz kupować nowego roweru, aby cieszyć się jazdą po szutrze

Twój obecny rower górski da się dostosować tak, aby mógł poruszać się szybko po szutrze. Wystarczy zmienić opony na węższe, zablokować zawieszenie i cieszyć się sztywnym rowerem i brakiem utraty mocy, której część idzie w ugięcie amortyzatora i jest tracona ze względu na większe opory toczenia szerokich opon MTB. Jeśli posiadasz rower szosowy na hamulcach tarczowych, a prześwit ramy i widelca jest szeroki to nie wahaj się ani chwili. Załóż szersze opony z bieżnikiem i jedź na najbliższe szutrowe ścieżki!

 

To kolejna okazja, aby kupić nowy rower

Tych nigdy za wiele. Zamiast bawić się w wymianę opon i modyfikacji obecnego roweru po prostu pozwólmy sobie na nowy sprzęt. Twoje nowe hobby to doskonały powód, aby kupić jeszcze jeden rower! Pamiętajcie, że optymalna ilość rowerów to tyle ile obecnie mamy + jeszcze jeden.

 

Podsumowanie

Powodów, dla których warto chociaż spróbować jazdy na gravelu jest znacznie więcej i każdy kolarz wybierze te, które go najbardziej przekonują. Nie trzeba się dłużej zastanawiać. Wsiadajcie na gravele i ruszajcie na podbój szutrowych dróg!

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]