Historia powstania roweru

Historia roweru rozpoczęła się w 1817 rok. Został stworzony przez barona Karla Von Drais’a z Niemiec i nosił nazwę „rower do biegania”, a po niemiecku Laufmaschine. Rok później został opatentowany. Ulepszoną wersję, która była wykonana z drewna i miała ruchome przednie koło opracował Denis Johnson z Londynu. Minusem obu konstrukcji był brak pedałów przez co „kolarz” musiał napędzać rower swoimi stopami. Identycznie jak robią to dzieci na rowerkach biegowych. W kolejnych latach konstrukcje mocno się zmieniały, doszły pedały, dodatkowe koła, korbki itp., ale mimo to po pierwszym zachwycie zainteresowanie welocypedami spadło.

 

 

Historia powstania roweru

 

 

Pewnym przełomem okazała się konstrukcja Pierra Michaux. Rower zaprojektowany w drugiej połowie XIX wieku posiadał korby obrotowe oraz pedały na przednim kole. Każdy marzył o takim rowerze i na pewien czas moda powróciła. Był on jednak niewygodny i niezbyt poręczny. Stalowa rama i koła nie zapewniały dobrej amortyzacji pomimo zastosowania siodełka na sprężynach. Rower ważył niespełna 50kg przez co trudno było go przenosić. Istotnymi poprawkami, które znacznie uprzyjemniły jazdę były gumowe opony oraz łożyskowane pedały.

 

 

Ogromne przednie koło, czyli popularny bicykl

Pod koniec XIX wieku dużą popularnością w USA i Wielkiej Brytanii cieszyły się bicykle, czyli rowery dwukołowe. Przednie koło było monstrualnie wielkie, a tylne bardzo małe. Rower tego typu prowadziło się trudno, a wysoka pozycja stwarzała duże ryzyko upadku i rozbicia głowy. Nadawał się on głównie na równe drogi o dobrej jakości, a w tamtych czasach należały one do rzadkości.

 

Pomimo nietrafionego pomysłu ze zwiększaniem średnicy koła do granic możliwości bicykle posiadały sporo nowoczesnych i praktycznych rozwiązań takich jak: wzmocnione szprychy, łożyska kulkowe oraz bardziej zaawansowane mieszanki gumy w oponach.

 

 

Kobiety ze starymi rowerami

Chiny – narodziny rowerowej potęgi

Pierwsza połowa XX wieku to burzliwy okres w dziejach Europy i Świata. Dwie wojny światowe, Zimna Wojna i kryzysy gospodarcze mocno wpłynęły na życie ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem samochodów, rowery w Europie i USA poszły w odstawkę.

 

Inaczej wyglądała sytuacja w Chinach, gdzie początkowo patrzono na nie niezbyt przychylnie, a ich prekursor – Bin Chun był wyśmiewany. W latach 20. pojawił się boom na rowery, a partia komunistyczna mocno zaczęła promować ten środek transportu. Do dnia dzisiejszego Chiny pozostają największym producentem i eksporterem rowerów na świecie. Pomimo znacznego wzrostu zainteresowania motoryzacją rower wciąż jest najbardziej popularnym środkiem transportu w Państwie Środka.

 

Pierwsza przerzutka w rowerze

W roku 1900 firma Fichtel & Sachs wprowadziła do sprzedaży pierwszą wolnobiegową piastę stosowaną po dzień dzisiejszy i znaną pod nazwą torpedo. Dwa lata później duet Henry Sturmey i James Archer stworzyli pierwszą przekładnię, która pozwalała na zmianę biegów podczas jazdy. Od tego czasu rower bardzo ewoluował, ale zasadnicze założenia takie jak równej wielkości koła, przerzutka z tyłu i pozycja na rowerze mocno się nie zmieniały. Doszła przednia przerzutka, amortyzatory, zmieniły się materiały wykorzystywane do produkcji ram i komponentów, a z czasem daleko posunęła się specjalizacja do danej dyscypliny, powstały rowery szosowe, czasowe, turystyczne, składane, miejskie, rowery do ewolucji, w trudny teren oraz typowo do zjazdów.

 

 

Historia powstania roweru i jego stare wersje

Historia roweru górskiego

Historia roweru górskiego jest stosunkowo młoda. Za wynalazcę pierwszego roweru górskiego uważa się Gary’ego Fishera, który wprowadził takie innowacje jak: manetki kciukowe, przerzutkę, która umożliwiała pokonywanie podjazdów oraz regulowanej wysokości wspornik kierownicy. Kolejnym usprawnieniem była zmiana geometrii legendarnej ramy Schwinny Excelsior oraz zastosowanie aluminiowych obręczy znacznie obniżających wagę roweru. W roku 1982 firmy Shimano i SunTour zaprezentowały pierwsze pełne grupy osprzętu zawierające: korbę, hamulce, piasty, łańcuch i kasetę.

 

Polska historia roweru

Historia roweru w Polsce jest niezwykle ciekawa. Pierwszy rower został skonstruowany przez Edmunda Perla. Zbudowany był z drewna i posiadał trzy koła.

  • 5 czerwca 1869 roku zostały zorganizowane pierwsze zawody w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
  • W 1886 roku powstało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, a w ciągu kolejnych lat także w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

Pierwsza polska fabryka rowerów

Pierwszą fabryką produkującą rowery w Polsce była firma Romet z Bydgoszczy. W najlepszych latach firma produkowała ponad milion rowerów rocznie. Najbardziej popularne modele, które opuszczały bydgoską fabrykę to: Wigry, Zenit, Passat, Jagura, Huragan, Orkan, Reksio, Flaming, Jubilat, Gazela i Wagant.

 

W roku 1990 powstała w Przasnyszu firma Kross, która bardzo szybko podbiła rynek i stała się największym producentem rowerów w Polsce. Warto dodać, że ponad połowa wyprodukowanych rowerów trafia na eksport.

 

Podsumowanie

Znamy już historię roweru, a jak będzie jego przyszłość? Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższych latach? Obecnie najbardziej rozwijającą się gałęzią są rowery elektryczne. Czy w przyszłości nie będziemy musieli używać siły mięśni, aby napędzać rower i czy to wciąż będzie rower?

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]