Kompletny przewodnik po rowerach elektrycznych

Rower elektryczny wdarł się szturmem na rynek i podbił Wasze serca, pomimo iż jeszcze niedawno był śpiewem z przyszłości, drogą fanaberią na którą trudno było sobie pozwolić. Dziś popularność rowerów elektrycznych zatacza coraz szersze kręgi - jest obecny w trekkingu, MTB, w mieście stanowi doskonałą, poręczną alternatywę dla innych środków komunikacji. Daje wiele swobody i radości, a jego możliwości rosną wraz z rozwojem całej gałęzi technologii. Jazda rowerem elektrycznym daje sporą elastyczność, pozwala pokonywać duże odległości bez zmęczenia, pomaga w trudnych warunkach atmosferycznych, łatwiej jeździ się pod wiatr i pod górę. Także dla osób w trudnej sytuacji, wymagających pod kątem rehabilitacyjnym rower elektryczny jest nieprzecenionym środkiem pozwalającym utrzymać lub powracać na łono własnych pasji.

 

 

 

 

Zapraszamy do naszego kompletnego poradnika o rowerach elektrycznych. Opiszemy zagadnienie kompleksowo, tak aby uzbroić Was w wiedzę i pozwolić na wybranie idealnego dla Was roweru elektrycznego. Jeśli stoicie przed wyborem pierwszego e-bike'a, ten tekst jest właśnie dla Was. Zapraszamy - rowery elektryczne posiadają wiele zalet. Odkryjcie je z nami.

 

 

Czym są rowery elektryczne?

Tradycyjny rower napędzany jest siłą naszych mięśni. Zębatka przenosi poprzez łańcuch siłę na tylną oś, posługując się przy tym przełożeniami dla uzyskania najlepszej mocy bądź prędkości. Rowery elektryczne posiadają dodatkowy silnik, umieszczony w piastach kół bądź przy suporcie, wspomagający nasz wysiłek w zależności od potrzeb. Silnik pozwala dołożyć brakujące waty pod górę czy w zwykłej jeździe. Nowoczesne silniki elektryczne zasilane są z akumulatorów i przekazują moc albo bezpośrednio na oś (silniki na piastach), bądź bezpośrednio na korbę suportu. Wszystko to spięte jest w całość za pomocą odpowiedniej instalacji, umożliwiającej dodatkowo ładowanie baterii po zakończonej jeździe.

 

Na co zwracać uwagę kupując rower elektryczny?

Rower elektryczny cieszy się rosnącą popularnością. Przed zakupem warto jednak postawić przed sobą konieczne do spełnienia warunki, aby inwestycja była efektywna i cieszyła. Szukając odpowiedniego dla siebie roweru elektrycznego pamiętajcie, że jest on droższy niż standardowy model i stąd warto przemyśleć zakupy. Na co zwrócić uwagę poza typowo technicznymi aspektami? Oto bardzo istotne kwestie:

  • producent: wybierasz markowy produkt = nie tracisz pieniędzy; wiesz że urządzenie jest przetestowane, certyfikowane i bezpieczne w użyciu
  • gwarancja: dobry producent to dobre warunki i bezproblemowe zwroty w wypadku awarii
  • kompatybilność i serwis: markowy produkt pozwala na łatwiejszy serwis, wymianę podzespołów, również tych mechanicznych (zębatki, kasety, łańcuchy, wyświetlacze)
  • cena: najdroższe rowery elektryczne z łatwością osiągają kwoty ponad 40 tysięcy złotych, najtańsze znajdziemy od około 6 tysięcy

 

Rodzaje rowerów elektrycznych

W toku rozwoju e-bike zdążył dopasować się do większości istniejących modeli rowerów. W ogromnej większości sprawnie zbliżył się do tego, co prezentują, największą popularność zdobywając w ruchu miejskim i śmiało wchodząc w trekking i MTB. Oto podstawowe typy rowerów elektrycznych:

 

Rower elektryczny Cannondale Moterra Neo 4

MTB

Huraganowe wejście rowerów elektrycznych w MTB może być szokiem, ale tu gdzie liczy się każdy wat energii nie powinno to dziwić. Rządzą tu głównie rowery z silnikiem centralnym, który najlepiej sprawdza się w tym sporcie - nie zakłóca środka ciężkości i pozwala na łatwą obsługę. Elektryczny rower górski często łączony jest z zaawansowanym zawieszeniem, karbonowymi lub aluminiowymi ramami o dużej wytrzymałości i doskonałymi, mocnymi silnikami. Nie szokują też ceny - wybitne jednoślady SantaCruz mogą kosztować nawet ponad 40 tysięcy złotych.

 

 

 

Rower elektryczny Accent E-Furious M800

Szosowe i gravelowe

Dodatkowe waty przydadzą się także i tu. Na szosie pozwalają wykręcić lepsze kadencje, w wypadku gravela sprawdzą się w trudnym, zróżnicowanym terenie gdzie czasami traci się dość dużo energii. Oczywiście obecność silnika elektrycznego nie zwalnia z obowiązku pedałowania - ale w wypadku szosy i gravela pozwala to wyśrubować swoje osiągnięcia i dłużej się nimi cieszyć. Tu także znajdzie się przyszłość roweru elektrycznego - z uwagi na niezłomne obniżanie masy i podnoszenie osiągów.

 

 

 

Rower elektryczny Winora Tria N8f

Miejskie

Wzbogacenie rowerów napędem elektrycznym tu osiągnęło swoje apogeum. Ludzie którzy kochają jazdę rowerem, ale na dojazdy do pracy byli zmuszeni korzystać z komunikacji czy auta dzięki elektrycznej rewolucji mają idealną alternatywę. Rower elektryczny sprawdza się tu genialnie, stając się brakującym ogniwem - jest lekki, poręczny i wszędobylski, a jego wszechstronność i różnorodność modeli pozwala dopasować pojazd do własnych preferencji.

 

 

 

Rower elektryczny Barton Hybrid EV-350

Trekkingowe

Chcę jeździć dużo, przy czym planuję różne nawierzchnie i spore odległości - rower trekkingowy jest idealnym rozwiązaniem. Elektryczny rower trekkingowy to kapitalny przyjaciel w długiej trasie. Wspomaganie silnika elektrycznego pozwala na efektywną jazdę. Obciążone sakwami, ekwipunkiem i warunkami rowery mogą jeździć dalej i dłużej, pozwalając Wam na swobodną i bardzo elastyczną eksplorację świata na Waszych warunkach.

 

 

Zalety i wady korzystania z rowerów elektrycznych

Przywykliśmy do myślenia, że e-bike to idealne rozwiązanie dla osób starszych, które kochają jazdę rowerem ale wiek i uwarunkowania zdrowotne przeszkadzają im w pełni się tym cieszyć - to prawda. Ale poza tym rower elektryczny ma także inne zalety. Jakie? Podstawowa to niezwykła mobilność - możemy jechać dalej i planować dłuższe wypady. Rower elektryczny sprawdzi się także jako narzędzie rehabilitacji, pomoże w powrocie do pasji, wesprze nas w treningu aby uzyskać lepsze osiągi. Jest ekologiczny, prosty w obsłudze i nie wymaga wielkich umiejętności.

 

Po stronie wad należy wspomnieć o konieczności ładowania - musimy o tym pamiętać, inaczej będziemy zmuszeni do kręcenia z wagą silnika i baterii. W toku rozwoju rower elektryczny starzeje się też szybciej - nowoczesne silniki i baterie nieustannie podnoszą poprzeczkę. Dawniej cena rowerów elektrycznych była zaporą - obecnie tanieją z racji zwiększającej się popularności.

 

Bateria w rowerze elektrycznym

Baterie to kluczowy element zasilania roweru elektrycznego. Silnik nią napędzany jest sercem Waszego napędu. Szczegółowo omawiamy problematykę baterii w artykule "Przewodnik po bateriach do rowerów elektrycznych", gdzie zajęliśmy się dokładniej tematyką i odpowiadamy na nurtujące Was pytania.

 

Zaznaczając najważniejsze zagadnienia dla zarysowania całości wspomnijmy tutaj o kluczowych aspektach.

 

Umiejscowienie baterii elektrycznej

Oglądając rower elektryczny możemy wskazać kilka miejsc, w których znajdziemy baterię elektryczną. Oto one:

 

Bateria do roweru elektrycznego montowana na bagażniku

Bateria na bagażniku

Jest zazwyczaj zainstalowana pod płaszczyzną bagażnika. Obecne modele są też często tak uformowane, że tworzą zintegrowaną całość z jego elementami. Dodatkowa zaleta wynikająca z takiego ułożenia to fakt, że model ten nie rzuca się w oczy i nie zakłóca ani geometrii ani designu roweru.

Bateria do roweru elektrycznego montowana na ramie

Bateria na ramie

Częsty sposób mocowania w wypadku konwersji zwykłych rowerów do jednostek ze wspomaganiem elektrycznym. Miejsce mocowania to główny trójkąt ramy - na dolnej rurze. W ten sposób stosunkowo ciężka bateria znajduje się najbliżej środka ciężkości roweru i nie zakłóca jazdy.

Bateria do roweru elektrycznego zintegrowana w ramie

Bateria zintegrowana z ramą

Nowoczesny sposób spotykany w rowerach które od początku projektowane są jako e-bike, tak miejski rower elektryczny jak i MTB. Rama fabrycznie wyposażona jest w uchwyt na baterię, którą wpinamy po załadowaniu, a wszystkie kable i połączenia są maksymalnie pochowane.

 

 

Ile kosztuje jazda na rowerze elektrycznym?

W obliczu tego jak liczymy koszty przejazdu w autach hybrydowych czy elektrycznych, pojawia się takie samo pytanie w kontekście roweru. Popularność roweru elektrycznego każe też zadać sobie pytanie o jego opłacalność w dłuższym użytkowaniu. Generalnie współczesne baterie do elektryków zyskują na pojemności przy tej samej lub malejącej masie i zwiększają swoją gęstość dla uzyskania lepszej wydajności. W pełni naładowana bateria daje nam możliwość przejechania od 120 do nawet 150 kilometrów, przyjmijmy jednak że warunki uśredniają tę odległość do 100 kilometrów - będzie nas to w przeliczeniu kosztować około jednej złotówki, w zależności od pojemności baterii i możliwości energetycznych silnika ta kwota wynosi zazwyczaj znacznie mniej. Złotówka jest jednak bardziej umowna i zaokrąglona w górę.

 

Przyjmujemy że średnia żywotność współczesnej baterii to około 800 cykli - czyli naładowana w pełni dająca 100 procent energii. Każdy z nich daje nam 100 km jazdy, co sumuje się w liczbie 80 tysięcy kilometrów. Za 800 cykli zapłacimy więc w przybliżeniu 800 zł. Są to banalne kwoty, i żaden inny pojazd nie da nam takiej relacji między ceną a wydajnością. Poza oczywiście normalnym rowerem.

 

Po upływie ustalonej liczby cykli bateria wciąż nadaje się do użycia. Ograniczona jest jedynie jej wydajność - bateria daje wciąż tę samą energię, ale naładować możemy ją w mniejszym procencie. W końcu staniemy przed koniecznością jej wymiany.

 

 

 

Silniki w rowerach elektrycznych

Rowery elektryczne mają silniki które producenci umieszczają albo w piastach - przedniej lub tylnej, bądź centralnie. Różnią się mocą, momentem obrotowym i wydajnością - więcej o nich przeczytacie w oddzielnym artykule na naszym blogu: "Przewodnik po napędach elektrycznych"

 

Umiejscowienie silnika elektrycznego w e-bike'ach

Silnik do roweru elektrycznego w przedniej pieście

W piaście przedniej

Stosunkowo najtańszy i najprostszy e-bike na rynku, spotykany w rowerach miejskich. Także zestawy do konwersji w ogromnej mierze opierają się na tym typie jednostki napędowej.

Silnik do roweru elektrycznego w tylnej pieście

W piaście tylnej

Lepsze osiągi i mniejsze straty mocy, łatwiejsza komunikacja z baterią na bagażniku. Droższy od modelu z przednim napędem, ale mniej zakłóceń aerodynamiki i środka ciężkości. Stosunkowo wydajny za relatywnie niewielką cenę. Pojawia się jako model fabryczny jak i zestaw do konwersji.

Silnik do roweru elektrycznego montowany centralnie

Napęd centralny

Najdroższy i najbardziej efektywny. Tam gdzie napędy w piastach nie dadzą sobie rady, on zupełnie swobodnie będzie wspomagać pracę kolarza: stąd jego wszechobecność w modelach od szosowych po miejskie aż po wyrafinowane górskie. Montaż znacznie trudniejszy niż w modelach z piastą, gdzie wystarczy w zasadzie zmienić koło.

 

 

 

 

Zasięg roweru elektrycznego

To kolejny temat wymagający głębszej analizy, o którą pokusiliśmy się w artykule "Maksymalny zasięg roweru elektrycznego – wszystko, co musisz wiedzieć!". Co oczywiste, na zasięg roweru elektrycznego nie wpływa tylko pojemność i żywotność baterii, ale także sposób jej używania, warunki w jakich funkcjonuje czy to, jaką jazdę wspomaga a także masa roweru plus kolarza z ewentualnym ekwipunkiem. Problematyka zasięgu rowerów elektrycznych będzie się poszerzać wraz z ich nieustannym rozwojem.

 

Schematyczny rysunek baterii do roweru elektrycznego

Przykładowy zasięg w przypadku baterii Yamaha 500 Wh na poszczególnych trybach:

  • Eco: 160 km
  • Normal: 100 km
  • Turbo: 70 km

 

 

Wyświetlacze w e-bike'ach

Pełnią wszechstronne funkcje, łącząc z zasady rolę typowego licznika rowerowego o bogatej gamie przedstawianych danych z pulpitem sterującym pracą silnika elektrycznego i informującego kolarza o stanie naładowania i dostępnej mocy. W ogromnej większości to poręczne, niewielkie i bardzo funkcjonalne urządzenia. Główni producenci silników i baterii tworzą także przeznaczone dla nich wyświetlacze. Przy tworzeniu konwersji możemy zakupić je oddzielnie - pamiętajmy jednak o kompatybilności wyświetlacza z silnikiem.

 

Oświetlenie w rowerach elektrycznych

Nowoczesne oświetlenie typu led korzysta z tej samej baterii, z której energię czerpie silnik - ma to znikomy wpływ na jego pracę, natomiast znacząco upraszcza ilość połączeń elektrycznych. W większości oświetlenie wyposażone jest w standardowe złączki które znajdziemy także w typowych instalacjach elektrycznych w rowerach - tak robi choćby popularny Frelock. Ułatwia to montaż także laikom w tej dziedzinie i zapewnia bezpieczne poruszanie się e-bikiem także po zmroku czy w trudnych warunkach.

 

Rower elektryczny - Twój przyjaciel

Różne warianty rowerów elektrycznych wjechały w rzeczywistość nad Wisłą i wkrótce staną się jeszcze bardziej popularne. Ich wszędobylska natura, spore osiągi i oferowane możliwości z pewnością zjednają im niejednego admiratora. Zarówno w mieście gdzie są naturalną kontrą dla pojazdów spalinowych i komunikacji publicznej, jak i na arcytrudnym singletracku, gdzie każdy wat pomaga kolarzowi w sięgnięciu po maksymalne doznania - wszędzie tam rower elektryczny zdobywa serca. Weźcie udział w tej rewolucji.

Powiązane artykuły

zamknij [x]